Binnenland. .andboiiw. Gemengd Nieuws. Het vlootbouwplan van het Rus sische miDisterie van Marine omvat voor 1908 den bouw van 4 pantser schepen van 21,000 ton, 5 torpedojagers en 3 onderzeebooten, 't Zal 90 millioen roebel kosten, maar voor oorlogsschepen is het nooit te veel. PORTUGAL. Het Staatsblad maakt een wetsbesluit openbaar, waarbij de overtredingen van gemeenteverordeningen en politievoor- schritten ter competentie van de vrede rechters worden gebracht. De Koning, de kroonprins en de minister van oorlog, vergezeld van eenige officieren, hebben de prijsuit- deeling bijgewoond van een soldaten feest. Na afloop hebben de Koning en de Kroonprins samen in een rijtuig een rit door de stad gemaakt. De onderwijzers-salarissen. De heeren Ketelaar, De Klerk, Ter Laan, Roodhuijzen, Schaper, Smeenge en Smidt hebben op het voorstel tot wijziging der wet op het Lager Onder wijs eenige amendementen voorgesteld, de strekking bezittende het minimum salaris der onderwijzers op 600 te brengen en de verhoogingen dezelfde te doen blijven als in het wetsvoorstel Wordt dit amendement aangenomen dan wenschen deze leden ook voor te stellen, alle bijdragen voor de hoofden van scholen, genoemd in art. 26, sub lo met 100 te verhoogen. Verder wordt voorgesteld de wijzi gingen in de regeling der jaarwedden te doen ingaan op 1 Januari 1908. En ten slotte stellen genoemde heeren voor, te bepalen, dat de jaarwedden der hoofden van scholen en onderwijzers aan de openbare lagere scholen alle vóór 1 Januari 1909 door de gemeente raden opnieuw worden vastgesteld. De bedoeling hiervan is de kans zoo groot mogelijk te maken, dat het hooger bedrag der gelden, dat volgens dit wets ontwerp aan de gemeentebesturen uit de schatkist wordt toegekend, ook wer kelijk aan de onderwijzers zal ten goede komen. Gisteren werden in de Tweede Ka mer die voorstellen behandeld. De mi nister van Binnenlandsche Zaken ver klaarde, dat, wordt het ontwerp eerst in den loop van 1908 wer, het zal ge rekend worden in werking te treden met het tweede kwartaal van 1908 De minister verdedigde zich tegen het verwijt van schrielheid, maar meer dan li/., millioen kan de schatkist niet missen.. Trouwens, niet de aanvangs minima dienen verhoogd, maar de sa larissen der oudere onderwijzers. Jonge lui van 18--23 jaar kunnen met 1500 wel degelijk rondkomen. Worden de amandementen, die meer geld vorderen, aangenomen, dan kan de minister het ontwerp niet handhaven. Gisterenmiddag is te 'sGravenhage, op 70-jarigen leeftijd overleden de gepensioneerde luitenant-generaal A. J. Vetter, oud-commandant van het leger in Ned.-Indië. De overledene was commandeur der Militaire Willemsorde en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Generaal Vetter is bekend geworden door den opstand op Lombok, die hij onderdrukte en waarbij hij zich als een dapper officier onderscheidde. Behalve bovengenoemde onderschei dingen verwierf hij ook de eeresabel. die altijd ongelukkig spelen zoo iemand ben ik, en zoo zijt gij zeker ook. Menschen die altijd gelukkig spelen zijn niet te vertrouwen.* »Dat is een zonderlinge leer,* zei Reinoud glimlachend, >maar ik heb geen ondervinding van de zaak, daarom wil ik er niet over twisten. Ik dacht evenwel dat De Muscadin eerlijk man was, al is hij een kwast Dus begrijp-je dat ik op hém doel »Natuurlijk.« »Heel goed Ik zeg dat hij niet pluis is. »Wel, waarom laat-je hem dan niet links liggen vroeg Reinoud verwon derd. »Dat zal ik je zeggen, Rein. Die kerel heeft ine ingepalmd met zijn mooie praatjes. Hij heeft me 't spelen geleerd en nu heeft hij mij vast. Ik ben hem op 'toogenblik duizend gulden schuldi en ik weet niet waar ik ze vandaan moet halen.* »Dat is toch heel gemakkelijk,* meende Reinoud. >Zoo? Vertel me dan eens wat je in mijn plaats doen zoudt?* vroeg Frits. »Ik zou, in uw plaats,* zei Reinoud zachtjes voortwandelende, »mijn vader alles vertellen en mij vast voornemen nooit weer te spelen.* >Maar dat heb ik al zesmaal gedaan, en iederen keer trekt die bervent, die Muscadin, er me weer in.« »Dat is erger, Frits. Als men ééns Door den voorzitter van de Provin ciale Regelingscommissie voor de paar denfokkerij in Zeeland, tevens voor zitter van het Stamboek van het Zeeuwsch- Belgisch Trekpaard is aan belanghebben den bij het fokken van bedoeld fokdier een open brief gezonden, waarin hij deze verzoekt te willen medewerken tot het zoeken naar middelen om den vooruitgang dier fokkerij door degeheele provincie te bevordereneen der krachtigste middelen zal wel te vinden zijn in het invoeren van goed vrouwelijk fokmateriaal. De heer Hombach zou in overweging willen geven een proef te nemen met het aanschaffen van een twintigtal merries van goed afstamming, ter leeftijd van circa l1 jaar en van een middenprijs van f900. Elk der gegadigden wil hij gelijke kansen geven en, nk aankoop door een daartoe te benoemen commissie, zouden de dieren bij opbod op waarde gebracht, vervolgens onder de gegadigden worden verloot. Mocht een nadeel! saldo ontstaan door die veiling, dan zou het verlies te dekken zijn door rijkssubsidie. De heer Hombach vraagt aan de fokkers instemming of kennisgeving van eventueel rijzende bezwaren tegen het denkbeeld. M. Crt AXEL, 3 December 1907. Zaterdag had op de bovenzaal bij P. Koole ten overstaan van notaris Dreg- mans alhier de verkooping plaats van een woonhuis en aanhoorigheden, groot 4 aren, 72 centiaren, staande te Axel (Magrette) van en bewoond door Jacob van Doeselaar. Kooper werd dhr. C. den Hamer Jz. landbouwer te Axel voor f 1325,- Door ds. R. van de Kamp, pied. aan de Geref. Kerk B alhier, is bedankt voor het beroep naar die gemeente te Winsum (Fr.) Ouder de gemeente Zaamslag heer- schen in talrijke gezinnen de mazelen. Enkelen zijn reeds aan die ziekte overleden. Na eene Donderdagavond in open bare vergadering uitgesproken rede van dr. H. A. van der Meulen, predikant Bergen op Zoom, werd te Neuzen besloten tot oprichting eener afdeeling van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, waarvoor zich reeds een 150 tal leden aan het hoofdbestuur hadden opgegeven. Staande de ver gadering traden nog enkele toe. Het voorloopig comité werd uitgenoodigd eene reglement te ontwerpen en later ter goedkeuring voor te dragen. Tot ondersluismeester aan de Oostsluis te Neuzen is benoemd de heer P. van Kessel Gz., thans bakenmeester te Nijmegen. Met ingang van 1 Januari zijn verplaatst naar Rotterdam de kommies le klasse bij de belastingen L. Lips te Neuzen en die der 2e klasse V. A. van Aerde te Tholen. een goed voornemen heeft opgevat, moet men er zich aan houden. Een enkelen keer kan men zoo'n voornemen vergeten maar zesmaaldat is hopeloos. >Ja, dat voel ik, 'tis hopeloos Dat vervloekte spel, ik kan 't niet laten »Dus, je vriend De Muscadin is de Mephistopheles zei Reinoud hardop denkende. >Ik haat dien vent, en toch kan ik geen dag zonder hem,* zei Frits knars tandend »en die ellendeling, met zij fijne tong, dringt zich bij ons in, inaakt Mary het hoofd op hol, dat nog het ergste.* Reinoud antwoordde niets, maar 't was of de grond hem onder de voeten wegzonk. Een poos wandelden de jongelieden zwijgend naast elkander, toen vervolgde Frits -. Dezen avond, zul-je 't zien, volgt hij haar weer als haar schaduw, - en dat duurt zoo lang tot het bij mij tot een uitbarsting komt. Nu moet ik me nog inhouden, want ik heb nog altijd een speelschuld aau hem, en't is of de duivel er de hand in heeft, ik kan niet van hem afkomen.* »Als je zoo voort gaat, Frits, zul-je wel nooit van hem afkomen. Neem-je ten minste nu eens vast voor, niet met hem te spelen.* »En dan »Dan zullen we zien.* De heer Th. F. Martin, die op 1 Jan. sedert 45 jaar het ambt van ge meente-geneesheer te Hulst vervult, heeft tegen dien datum uit die betrek king ontslag gevraagd. Tegelijkertijd legt hij ook de armenpraktijk neer in het zuidelijk deel van Hontenisse. - Zaterdagmiddag had te Sas van Gent een droevig ongeluk plaats aan de kanaalwerken. De heibaas C. Suij kreeg onder het heiwerk een 70 K. G. zwaar stuk ijzer op zich dat van ongeveer 3 meter hoogte viel. De ongelukkige werd spoedig ter plaatse verpleegd door Dr. Temmerman waarna hij naar het ouderlijk huis is over gebracht. Hoewel geen groote uit wendige verwondingen bekomen, klaagt de getroffene over veel pijn in hoofd en borst, en ia zijn toestand niet buiten gevaar. De verhooging van den Zeedijk vanaf Walsoorden tot aan Clevershille, noodig gebleken bij de overstrooming van verleden jaar, is afgeloopen. De bekisting ten zuiden van de aan legplaats tot aan den Wilhelm uspolder en den polder Walsoorden, verleden jaar gemaakt bij de doorbraak van den Wilhelmus, blijft staan en wordt aan staand jaar vervangen door verhooging der dijken, waarop ze is aangebracht. Menschelijkerwijze gesproken zijnde verleden jaar bedreigde en geinundeerde polders nu afdoende voorzien. M. Ci. Zondagavond tusschen 5 en 6 uren had een brutale diefstal plaats bij den metselaarsknecht J. M., wonende in de bebouwde kom der gemeente Aardenburg. Man en vrouw waren beiden uit en hadden alles goed gesloten. De man kwam omstreeks half acht thuis en kon met dep sleutel van de voordeur niet binnenhij beproefde langs achter binnen te komen, wat hem evenmin gelukte. Hij haalde zijne vrouw af en kroop met behulp van zijn zwager door een raam aan den voorkant binnen, waar hij tot zijn schrik bemerkte, dat zijn schrijflessenaar was opengebroken en daaruit ontvreemd een bedrag van f75, terwijl nog enkele geldstukken op den vloer lagen. Dit bedrag was gesloten in een cacaobusje, waarvan een spaarpot was gemaakt. Een bedrag van f 35 en eenig Fransch geld in een laadje was onaangeroerd gebleven. Voor- en achterdeur waren op den grendel, zoodat men niet begrijpen kan, hoe de dief is buiten gekomen. Waarschijnlijk heeft hij zich laten insluiten. M. Crt Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is de sluiting der jacht op hazen, patrijzen, korhoenders en kwar tels bepaald op 31 Dec. a. s. met zons ondergang. De sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild zal nader worden bepaald. Naar we in de Gazette van Gent lezen, zal de verlegging van de spoor baan van Selzaete naar Wachtebeke, waarmede eerlang een aanvang zal worden genomen, ten einde verbeterings- werken te laten uitvoeren aan de Neuzensche vaart van de brug van Selzaete af, aan de schatkist een millioen frank kosten. »Weet-je er iets op, Rein?* »Misschien welik wil je helpen zooveel ik kan, maar je moet naar miju raad luisteren. Wil-je dat?* »Ja, dat wil ik. Maar ik zeg je vooraf, dat als me revanche wordt aan geboden, ik niet weigeren mag.* >Dat zou toch zaak zijn. Maar we zullen zien. Wordt er dezen avond ook gespeeld „Na afloop van het casino, altijd.* »GoedIk kom op het casino, en daarna blijven we bij elkaar.* Het gesprek nam een einde, want de Gravin maakte aanstalten om heen te gaan. Ze wandelde den tuin nog eens rond, en een kwartier later nam zij met haar zoon afscheid, Hork en Reinoud ver- mauende vooral niet te laat te komen. Wordt vervolgd.) dat 1 kinde buren Eei Friese richt deze rerdi vooru man, zij 81 naar gendi De 2 koe, dan te K bezoe hede hadd te bi geno1 ware He er l hieri zijne Me wild< ▼roe, zood- de I bedr terw vanp verg Bi drag de dere was bedi had De klein landbouwer J. Bout, te St, Maartensdijk, werd Vrijdagavond bij zijne tehuiskomst aangenaam verra3t, doordat hij het bedrag van f 105, dat hem in den avond van 20 Nov. j. 1. was ontvreemd, weer juist in dezelfde waarde aan bankbiljetten en aangevuld met zilvergeld in zijne woning op de tafel vond liggen. In verband met dezen diefstal is Vrijdag een echtpaar aldaar in verhoor genomen en heeft er bij hen eene huiszoeking plaats gehad, zonder dat echter verhoor of onderzoek ten huize eenig resultaat opleverden ten opzichte van schuldig bevinding. Aanleiding tot dit verhoor en huiszoeking moet, naar wij vernemen, hierin bestaan, dat dit echtpaar, volgens verklaring v»n een reiziger, aan dezen op 22 Nov. een bankbiljet van f60 moet aangeboden hebben ter voldoening van een rekening, terwijl het aan denzelfden reiziger op den 20 Nov. zou verklaard hebben niet in staat te zijn om de rekening te betalen. Bedoelde reiziger heeft echter dat bankbiljet niet aangenomen, wijl hij, volgens zijn beweren, niet van genoeg; zilvergeld voorzien was om daarvan te kunnen teruggeven. De echtelieden ontkennen echter dien reiziger een bankbiljet te hebben aangeboden. Hoe dit ook zij, men mag wel ah vast aannemen, dat de werkzaamheid van burgemeester en politie er toe geleid hebben, dat de bestolene zij» geld terug heeft, wie(n) dan ook de dader(s) moge^n geweest zijn. M. Urt. In Friesland is het getal nations- liteitsbe wijzen, welke door de Ge meentebesturen werden algegeven aan arbeiders, vooral uit den Zuidoosthoela die naar Duitschland gingen werkend dit jaar veel grooter geweest dan te voren, ofschoon in Friesland zelf vol strekt geen gebrek aan werk wal Het in Duitschland te verdienen loon schijnt echter zooveel hooger te zijn. pisc twei aan vooi .dier opg dat dooi bet£ was onh vor dit I de bets mai pos gel< bris wai tra< ver haa het pai ops 't s de< bri we on sta pa lat he mi we vr lit dii ne ge on u| hc ■j vt

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2