r Di UM 23e Jaarg. ie. 69. Woensdag 4 December 1907. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li - Vlaanderen. F. DIFLFM.W, Buitenland. en, en, >ed, Ltl'S, ïllZ. ten. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ipgewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Het laatste bericht uit Lalla Marnia is, dat de aanval der Beni Snassen ifgeslagen is. De Marokkanen namen hun gesneuvelden mede op een enkele na. Zij lieten vele gewonden op het slagveld. Van den kant der Pranschen zijn geen verliezen geleden. De hulptroepen, die in allerijl naar de bedreigde plaatsen zijn gezonden, zullen zeker nog niet aangekomen zijn, althans niet aangekomen op de punten waar zij het allermeest noodig zijn. Immers de Marokkanen zijn wederom op Pransch grondgebied gevallen. Aan den Pranschen kant van het grens- riviertje, de Kiss, stootten zij op een Franschen post. Die post is niet alleen ia staat geweest den vijand op zijn marsch naar Port Say tegen te houden. Pas toen de post versterkingen kreeg konden de Beni Snassen over de Kiss worden teruggedreven, i Een eenigszins belangrijk gevecht, waarbij de Pranschen terug zouden moeten wijken wordt eiken dag onwaar schijnlijken De Beni Snassen zijn betere soldaten dan de stammen in de buurt ran Casablanca, maar nu de Fransche troepen op hun hoede zijn, zoodat zij kunnen zorgen voor veldgeschut waar het noodig is, nu wordt de strijd voor de Marokkanen hopeloos. Als het er op aan komt zijn de Pranschen bij de Algerijnsche grens oneindig sterker dan bij Casablanca. Bij Casablanca strekt zich het gebied, waarover de Pransche 28) »Is er niets ?c vroeg de Gravin met hare donkere oogen Reinoud doordringend aanziende. De jonge officier kleurdemaar hij begreep, dat het er hier op aankwam zich goed te houden. De reden te noemen waarom hij het gastvrije huis der Gravin moest vermijden, was onmogelijkvan openhartigheid was hier geeue sprake, wilde hij zich niet aan eene onkieschheid schuldig maken. »Mevrouw,« antwoordde hij, »ik hoop dat ge ons zult vergeven. We hebben de wellevendheid uit het oog ver loren, maar ik verzoek u dit op rekenin te stellen van de steeds toenemende zucht mijns vaders om den soldat laboureur na te volgen. Hij is niet uit zijn tuin te krijgen, en de eene dag na den anderen gaat hier voorbij, zonder dat hij er aan denkt dat er, behalve zijn boomeD en planten, nog menschen op de wereld zijn niet-waar, Vader?* »Zoo is het, Mevrouw,zei Hork, die au een eind had waaraan hij zich kon vasthouden. >Reintje heeft dat heel juist I gezegd; ik ben eigenlijk in de samen troepen zich mogen bewegen, maar weinig uren uit. Daar kunnen zij een aanval afslaan, maar den vijand diep landwaarts in opzoeken en een beslis sende nederlaag toebrengen mogen zij niet. Generaal Drude moet Casablanca beveiligen. Met het binnenland heeft hij niet te maken. Maar generaal Ly- autey zit niet vast aan de Algerijnsche grensposten. Hij kan de Beni Snassen door hun heele gebied vervolgen en onschadelijk maken. ENGELAND. In Engeland is de quaestie der ouder domspensioenen den iaatsten tijd weer aan de orde. Eigenaardig, dat er tegen woordig toch in 't algemeen op die zaak zoo wordt aangedrongen. Jammer is het echter, dat zij, die er eenmaal warmpjes in zitten, wel iets voor voelen, maar er weinig voor over hebben, als het op de centen aankomt. Intusschen zijn verschillende voor stellen ingediend welke meer of minder uitvoerbaar heeten. Zoo stelt Cbaplin voor, het geld voor een pensioen van 5 sh. per week op 65-jarigen leeftijd, te vinden in een hoogere belasting, te heffen van inko mens boven 20JÜ pond. Chaplin acht een som van 15 miliioen voorloopig voldoende. En dan wijst hij op moge lijke bezuinigingen. Vooreerst kan op het Indische leger bezuinigd worden, nu het Engelsch-Russisch verdrag in staat stelt tot vermindering der leger macht. Chaplin erkent voorts de moge lijkheid om het benoodigde bedrag te beperken door den leeftijdgrens hooger verdiende dat de menschen niet de minste notitie van mij namen, 'tls waarlijk meer dan goed van u, mevrouw mij nog eenig blijk van belangstelling te toonen. Uw bezoek heeft mij geheel van den koers gebracht en ik weet geen woorden om mijn leedwezen te betuigen. »Zoo-zoo!* antwoordde de Gravin, die de rede van Hork een weinig te mooi vond om natuurlijk te zijn. De jonge huzaren-officier had geen woord gesproken hij scheen eenigszins knak en zat met zekere onverschillige verstrooidheid in het rond te kijken Reinoud had dit opgemerkt, en hij begreep, dat hij verplicht was zich jegens zijn ouden makker te verontschuldigen.* »Ik begrijp, Frits, zeide hij, »dat ge boos zijt, maar laat nu alles over zijn Zeg me, waarmee ik het vergrijp aan onze vriendschap gepleegd, kan goed maken. Dat moet-je zelf weten,* antwoordde Frits stug maar ik wil-je bekennen, dat als Mama mij niet zoo had gedrongen om met haar mee te gaan, ik niet hier was gekomen.* »Foei, Fritsdat is niet mooi,* zei de Gravin, »nu Reinoud zijn ongelijk bekent, had-je zoo iets niet mogen zeggen Laat ons er niet meer over spreken Ik weet nu eeu goed eiude aan de zaak Dezen avond is 't casino. De beide heeren komen bij ons dineeren en daarna trekken we allen naar het bal. Dat is afgesproken. Als papa Hork geen lust te stellen. Maar dat middel zou mis schien erger zijn dan de kwaal, en van liberale zijde wordt ertegen Aangevoerd dat de arbeiders misschien bet pensioen op 70 jarigen leeftijd meer als een tege moetkoming in de begrafeniskosten dan als een ouderdomspensioen zouden be schouwen. Er zijn nog meer plannetjes, ieder weet wat nieuws te vinden. Er is b. v. voorgesteld, een onderzoek te doen instellen naar hen, die „on waardig" zijn om een pensioen te ont vangen. Ook al geen aanbevelenswaardig middelde arme oudjes zullen zoo'n inquisitie niet erg prettig vinden, en wellicht aau 't werkhuis de voorkeur geven. Een groot middel vindt ten slotte onder de liberalen nogal voorstanders. Men wit de welgestelden 'tgeld voor de ouderdomspensioenen laten betalen. En wel door overbodige kapitaalrente te belasteu. Voor conservatieven na tuurlijk een voorstel om zich groenen jeel aan te ergeren. Er zijn stemmen opgegaan om landrenten te belasten. Daartegen bestaan echter tactische be z waren. Die hangen samen met het feit, dat vooral de lords er belang bij hebben. Het Lagerhuis zou er met zijn tegenwoordige meerderheid wel aan willen maar de lords zouden schade lijden als de landrente hoog belast werd. Het Hoogerhuis heeft al de Schotsche Landwet verworpen. Laat de Regeering het van de lords afnaugen, dan kan ze even goed dadelijk erkennen, dat ze met ieege handen bij de arbeiders zal aankomen. heeft om te zien dansen, gaat hij naar huis, maar Reinoud gaat met ons, Dat is afgesproken, en nu geen woord er meer over.* Krisje verscheen op dit oogen blik aan den horizont, met een groot blad vol bordjes, en schotels met boterhammen en vrachten, gevolgd door Dobber met een ander blad vol groote en kleine glazen en flesschen, en deze verschijning maakte van zelf'een einde aan het gesprek »Je ontvangt je gasten zoo goed, Hork, zei de Gravin, nadat Krisje haar voorraad op de tafel had uitgestald, »dat i begin te gelooven dat je niet zoo eenzaam leeft als je 't laat voorkomen, 'tls hier het Beloofde Land.* »'t Is weinig maar uit een goed hart mevrouw,* antwoordde Hork uederi maar iuwendig verbaasd over het wonder dat Krisje had voortgebracht. De Gravin wierp haar sjaal af, trok vlug haar handschoenen uit, en begon de heeren te bedienen alsof ze thuis w.ts, Reinoud zorgde voor't vulleu der glazen en wel zóó goed, dat Frits na verloop van een half uur zijn kwade luim had afgelegd en zeer vertrouwelijk zijn ouden makker ouder den arm voorttrok en onder het rondwandelen door den tuin hem een vriendschappelijken uitbrander gaf. Reinoud liet hem rustig voortpraten en gaf nu en dan door een eukel woord een bewijs van toestemming. »Luister eens, Reintje,* ging Frits in Een afvaardiging van de politieke vereeniging tot verdediging van de belangen van buffetjuffrouwen is bij minister Gladstone geweest om zich te verzetten tegen het plan, dat men hem toedicht, om bij de wet het dienen van vrouwen in de tapkast te verbieden of althans te beperken. De minister stelde de afvaardiging gerust. Hij is niet tegen alle bediening door vrouwen in drankgelegenheden. RUSLAND. Het aantal popen-Doemaleden be draagt vijftig. Ook onder hen gist het. De Petersburgsche metropoliet A ntonius, heeft getracht de popen onder zijn commando te krijgen, maar dat is hem niet gelukt. De geestelijke Doemaleden beleggen nu voortdurend vergaderingen, waar heel wat meeningsverschillen aan den dag komen. Men acht het niet onmogelijk, dat een aantal popen van de rechterzijde naar de linkerzijde zullen verhuizen. In een door het hulpcomité der Duit- sche joden te Berlijn ontvangen tele gram wordt het bericht van de nieuwe uitspattingen van de leden van het Verbond van het Russische volk te Odessa bevestigd. De joden hebben het opnieuw moeten ontgelden. De benden der Zwarte Honderd overvielen alle joden, die ze op straat tegenkwamen en mishandelden hen. Tien joden liggen met levensgevaarlijke wonden in het joodsche ziekenhuis. De joodsche be volking, vooral die in de buitenwijken, is door een paniek bevangen. opgewondenheid voort, »je bent een ferme jongen en we zijn altijd goede vrienden geweestdaarom heeft het me razend gehinderd, dat je geen notitie meer van een goed kameraad neemt, juist in een tijd, dat hij er meer behoefte aan heeft dan ooit in zijn leven.* »Hoe is dat mogelijk, Frits?* zei Reinoud ver.vonderd, »je bent omringd van goede vrienden je hebt alles watje kunt verlangenhoe kun-je behoefte gevoelen aau 't gezelschap van iemand zooals ik, die wel wat droog en saai is uitgevallen, die niet houdt van heeren- partijen waar gespeeld wordt.* »Wie heeft je gezegd, dat ik speel?* vroeg Frits eensklaps stilstaande. »Dat weet ik waarlijk niet,» ant woordde R 'inoud een weinig verlegen »tnaar ik meen dat te hebben be grepen nit enkele gezegden van je vriend De Muscadin.* Praat me van diea kerel niet zei Frits driftig. »En 'tis je intiemste vriend?* »Mijn intiemste vijand, bedoel-je riep ae ander toornig. »Dat' begrijp ik niet, Frits. Heb-je iets met hem gehad »Hoor eens, Reiu, ik zal je eens wat zeggen. Je speelt niet, hè »Neen, nooit 1" Welnu, tiou-je daaraan. Er zijn menseden, die altijd gelukkig spelen zoo iemand is De Muscadiner zijn er

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1