>0. 68. 23e Jaarg. 1\ Zaterdag 36 November 1907. m «a Al Nieuws- en Advertentieblad P. DIELEMW, voor Zeeuwseh- Vlaanderen. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bklgië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ENGELAND. In een artikeltje over petroleum zegt de Globe, dat het Britsche Rijk van de landen die de olie voortbrengen eerst op de vijfde plaats komt, terwijl het bovenaan kon staan. „In Borneo alleen is er genoeg petroleum om op het oogenblik in de geheele behoefte van de wereld te voorzien.' (In het verband bedoelt het blad blijkbaarEngelach- Borneo). In Nieuw-Zeelaud, het Austra lische Gemeentebest, Zuid Afrika en Canada zijn er petroleum-streken zoo uitgestrekt, dat er geen grens gesteld kan worden aan wat ze kunnen op leveren, en als wij de petroleumbronnen in ons Perzisch invloedsgebied, aan het uiteinde van de golf, ontgonnen, konden wij Bakoe zelf voorbijstreven. In Birma en Nigerië zijn er ook petroleumvelden gelukkig dat de Indische regeering, wat Birma, en de admiraliteit, wat Nigerië betreft, er ernstig hun aandacht aan wijden." BELGIË. Onze lezers herinneren zich, hoe in het voorjaar van 1906 het Belgische schoolschip „Le comte de Smet de Nay er" vergaan is in den Atlantischen Oceaan. De Belgen zijn niet gelukkig met hun onderneming tot opleiding van zeevolk. Terwijl de Association mari time beige een nieuw opleidingsschip laat bouwen, zijn de leerlingen zoolang geplaatst op een Duitsch schip, de Rickmers. Die Rickmers, als Belgisch opleidingsschip ingericht, doet een groote rei» door de wereldzeeën. Er komen ernstige klachten over dezen tocht. Te Sydney, in Australië, zijn vier leerlingen weggeloopen en er heerscht onder de leerlingen groote ontevredenheid over de behandeling, die zij ondervinden. Dit alles blijkt uit de brieven, die de leerlingen naar België sturen. Daarin heet het, dat het eten slecht is, de slaapgelegenheid ge heel onvoldoende, de handenarbeid zoo vermoeiend en langdurig, dat er geen tijd voor studie overblijft. Het Kamerlid Hymans had de regeering om inlich tingen over de Rickmers gevraagd. Minister Liebaert heeft het antwoord voorgelezen in de Kamervergadering. Het antwoord geeft niet veel meer dan eenige aanhalingen uit de rapporten, die zijn ingekomen van den komman- dant van het achip, deftige ambtelijke stukken met roosters der lesuren en dergelijke wetenswaardigheden. De re geering stelt het voor, alsof de klachten der leerlingen geheel ongegrond of al thans zeer overdreven zijn, en dat alle ongenoegen voortspruit uit de slechte gezindheid van eenige jongelieden. Minister Liebaert haalt brieven aan van leerlingen om deze meening te staven. Is dat alles vroeg Hymans toen de voorlezing was afgeloopen. Maar dat antwoord is een fopperij Minister Liebaert maakte den heer Hymans er opmerkzaam op, dat hij een interpellatie kan aanvragen. Ja, zonder twijfel, zeide Hymans daarop, maar ik wilde dadelijk even een opmerking plaatsen over dat stuk. De eerste dagen ua Reinoud's tehuis komst waren niet bijzonder vroolijk. De oude Hork deed wel ziju best om opgewekt te schijnen, maar 'tging niet van harte, Reinoud zelf was stil en ernstig en scheen zijn grootste genoegen te vinden in eenzame groote wandelingen. Krisje en Dobber merkten spoedig dat er iets niet in orde was, en daar zij niet gewpon waren een moordkuil van hun hart te maken, namen zij, in een plechtige raadsvergadering bij de koffie-kan, het besluit om het naadje van de kous te willen weten. Maar tusscben willen en kunnen ligt nog vaak een diepe kloof die de beste akrobaat niet overspringt. Krisje, die Hork senior voor hare rekening nam, vond dezen heer Öfcèrst weerbarstig, en Dobber voer evën slecht bij den jongen luitenant. De keuken-raad werd hierdoor tot vertwijfeling gebracht en zette zich op zijne beurt tot mokken, zoodat de kleine rustige huishouding van weleer er allertreurigst begon uit te zien. Reinoud had de uitnoodiging van zijn vriend Frits vergeten en sinds zijn laatste bezoek bij den Generaal met zorg ver meden de Parade plaats zelfs van verre te genaken, een enkelen hoort uit gezonderd, toen hij met Hork eene vergeefsche poging had gedaan om den Generaal te bedanken voor het vorstelijk geschenk Op zekeren ochtend, juist toen hij gereed was tot eene wandeling, werd er gescheld. Hij opende zelf de deur, en in plaats van den slachter, dien Krisje had aangekondigd, stonden de Gravin en Frits voor zijne verbaasde oogen. »Dat treft gelukkig,* zei Mevrouw lachend, >-r »ziedaar onze deserteur Is er geen belet Reinoud geraakte van zijn stuk en noodigde stamelend de bezoekers in de zijkamer, terwijl hij »den ouden heer, die. in den tuin was, zou gaan roepen >Neen, we zullen óók maar in den tuin gaan,* zei mevrouw »ik heb sinds lan, reeds papa Hork beloofd zijne bloemen te komen zien. Het kan niet beter treffen. En zij stapte met haar vluggen tred den gang door naar den tuin. Hork zat in zijn gewoon huisgewaad, den ouden rok, in het prieel te lezen en te rooken. Hij deed een sprong van verrassing, en wierp ziju boek en zijne politiemuts te gelijk in het zand. »Als de berg niet tot Mohamèd komt, moet Mohamed wel tot den berg gaan!* zei de Gravin. »Wel, Hork, hoe gaat SPANJE. Kort bij Tarragona heeft weer een spoorwegongeluk plaats gehad. Een express trein van Barcelona naar Valencia is met een groot aantal passagiers van de brug van Rug de Cannes in de rivier gestort. Men spreekt Van 20 dooden en tal van gewonden. Het is aan een toeval te danken dat het spoorwegongeluk nog niet ernstiger is geweest. De treinen hebben in Spanje, in plaats van rookwagens, bijzondere ijtuigen voor reizigers die niet rooken. Op verlangen van een reiziger was een van die rijtuigen, die geheel ontbraken, aan den trein gehaakt. Dat rijtuig waarin wel dertig menschen plaats hadden genomen, is op de spoor staven blijven staan en niet in de rivier gestort. De heer die het verzoek had gedaan, kreeg een paar schrammen, de overige reizigers bleven ongedeerd. In het geheel zijn 32 menschen gedood of doodelijk gewond, 15 ernstig en 34 licht gekwetst. In de Kamer heeft de Catalonische afgevaardigde Nougues verklaard dat al de bruggen tusschen Barcelona. Tarragona en Valencia in een treurigen staat verkeerden. De regeering heeft een streng onderzoek gelast en maat regelen genomen, om een herhaling van zulk een ramp te voorkomen. PORTUGAL. De Lissaboneche correspondent van de Daily Telegraph seint van de Spaan- sche grens, dat de stand van zaken in Portugal weinig veranderd is. Het het sinds de vorige eeuw Ik moet je bloemen zien, maar eerst wil ik wat rusten, want zoo'n wandeling is geen kleinigheiden om je de waarheid te zeggen, ik heb honger en dorst.* Hork riep uit al zijne macht: »Krisje Dobberen bood der Gravin zijn stoel aan en liep het pad op en keerde terug, daarbij zijn muts op de punt van zijn laars medenemende en in de verwarring van het oogenblik den neus stootende tegen het latwerk van het prieel. De twee opgeroepen geesten, die van liet buiten gewoon bezoek reeds kennis hadde bekomen, verschenen met tooverachtige snelheid. »Breng stoelen!* beval Hork, en Dobber vloog heen als een Mercurius die een zijner voetvleugels heeft verloren. Reinoud gaf, op zijne beurt, Krisje eenige bevelen, die het ongelukkige schepsel de haren te berge deden rijzen maar haar onmiddellijk naar de keuken terug joegen. Een oogenblik later kwam Dobber met vier stoelen aanslepen en hij wilde vier andere er vervolgens al de stoelen uit het huis halen, toen hij eensklaps werd staande gehouden door het nieuwe bevel van zij meester»Neem die pijp en dat tabaks kistje van tafel, Dobber!* >Ah dat is Dobber,* vroeg de Gravin »van wien ik zoo veel gehoord heb Dobber, je moest me eèn stoof of een voetbankje geven groote publiek leeft oogenschijnlijk on bekommerd en onverschillig voort, de politiek aan de politici overlatende. De koning en Franco rekenen blijkbaar op die onverschilligheid van het volk alsook op de trouw van leger en vloot. Nochtans is het, volgeus den corres pondent, de vraag of zij dat terecht doen, al hoeft men niet af te gaan op de verzekering van de tegenpartij, dat de geest in sommige regimenten zoo slecht is, dat hun de patronen ontnomen zijn, en verscheiden oorlogsschepen ver wijderd zijn, omdat de bemanning door revolutionaire propaganda onbetrouw baar was gewórden. De toebereidselen voor 's konings vertrek naar Brazilië worden inmiddels voortgezet. RUSLAND. Van de onmogelijke voorwaarden, waaronder de journalisten in de Doema moeten werken, is het volgende een sprekend staaltje. De vroegere afge vaardigde, Alexander Stackowitsj, thans verslaggever, wilde den afgevaardigde Plewako een dringende mededeeling doen. Nu is het echter volgens het nieuwe reglement der persmannen ver boden in de wandelgangen te komen. Stackowitsj zag er daarom niets anders op dan gebruik te maken van de tele graaf. Hij begaf zich naar het tele graafkantoor en gaf daar een telegram af met betaald antwoord voor Plewako. Er werd toen een telegram besteller naar de zaal gestuurd, die het telegram aan Plewako ter hand stelde en met diens antwoord, dat ook als Lelegram werd afgegeven, terugkeerde. >As-je-blieft, mevrouw!* zei Dobber, deftig aanslaande, en repte zich heen om zoo spoedig mogelijk met eene gloeiende stoof terug te keeren. •Neem dat vuur weg, ezel bromde Hork. De Gravin lachte en Dobber werd bleek van verontwaardiging, 't Was de bitterste pruim die hij in zijn leven te slikken had gekregen. »'t fs niets, Dobber,* zei de Gravin, »ik weuschte, dat ik altijd zoo goed werd bediend. Ik dank je voor je moeite.* Het bleek al spoedig dat het doel van dit onverwachte bezoek der Gravin niet uitsluitend de bloemen van Hork gold, waut na verloop van weinige minuten zeide zij Vertel me eens, Hork, wanneer komt er een eind aan dat zonderlinge mokken Ik begrijp er niets meer van. En het mooiste is, dat Reinoud zich ook al gebelgd toont. Ik mag wel vragen welk hondje heeft jelui gebeten 'f« De toon, waarop dit gezegd werd, was wel luchtig, maar toch niet vrij van verwijtenden ernst, zoodat de heeren, wien het gold, vrij verlegen raakten hoe zich te houden en wat te antwoorden. »Ja, daar zit jelui nuging de Gravin voort. >Ik verklaar nog eens dat ik er niets van begrijp; je ziet, dat ik openhartig ben en op den man alga; ik houd niet vau mystères eu omwegen. Is er iets zeg het dan maar rondweg.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1