Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel Door Pror. Staten van Noord-Brabant is gekozen tot lid der Eerste Kamer (vacature wijlen mr. Sassen) de heer Karei Raymakers te Helmond met 35 stemmen, tegen 22 op het Tweede Kamerlid mr. Van den Berch van Heemstede. De heer Raymakers is oud-lid der Tweede Kamer voor Helmond en thans lid der Prov. Staten van het gewest, dat hem afvaardigt. De gekozene heett, na bedenktijd, de benoeming aanvaard. Het Haagsche Correspondentiebu reau meldt Hoewel tot heden voor het bezoek van den Duitschen Keizer nog geen vaste datum kan opgegeven worden, had men echter zekerheid, dat de komst van Z. M. tusschen 2 en 10 December zal plaats hebben. Van de oorlogsschepen der Kon. Marine, die aangewezen zijn voor het saluut aan den hoogen bezoeker, zal het pantserdekschip Friesland naar IJmui- den gedirigeerd worden en zullen de pantservaartuigen Koningin Regentes en Noordbrabant ter reede komen te liggen. Het is nog niet beBlist, of eenige Duitsche marinebodems het keizerlijk jacht de Hohenzollern op den tocht door het Noordzeekanaal naar Amster dam zullen vergezellen. AXEL, 26 November 1907. Door den Commissaris der Ko ningin in Zeeland zijn herbenoemd tot secretaris der gezondheidscommissie wier zetel gevestigd is te Ter Neuzen de heer Jac. van de Ree en tot secre taris dier commissie wier zetel gevestigd is te Hulst, de heer J. F. A. M. van Waesberghe. Voorts is benoemd tot veldwachter te Stoppeldijk P. Th. Kruijssen, politie agent te Amsterdam. De heer J. A. P. Geill burgemeester van Neuzen, is door den koning van België benoemd tot ridder in de Leo poldsorde. Te Ter Neuzen is overleden de heer L. de Koeijer, lid van den ge meenteraad aldaar. Ook was hij ge zworene van den Coegorspolder en van het waterschap Zuid Kats, St. A nna en Sparks. Daartoe behoorde de mooie, niet-officiëele steek, de zoogenaamde lamp met twee pitten, zonder pluim of veer, een ding als een halve hoepel zoo rond, en zeer geschikt om er bij mooi weer op de rivier in te gaan spelevaren. Hork had, om den brief, zijn steek vergeten, en nu stond hem die ietwat scheef en dwars op 't hoofd, en hij zag er uit als iemand die wat boven zijn theewater is. Reinoud nam hem den hoed van 't hoofd en herhaalde wat hij zooeven had gezegd. 't Was of Hork plotseling een schok kreeghij sprong van zijn stoel op, stapte een paar malen de kamer op en neder, bleef toen voor Reinoud staan, en zei met zijn gewone kalmte »De Generaal is de man die je uitrusting bekostigt, Rein hoe vind-je dat »Staat dat in dien brief vroeg Reinoud. >Je gelooft me niet, naar ,t schijnt,* zei Hork wrevelig. ilk geloof alles wat ge zegt, Vader maar ik vind het toch vreemd dat de Generaal u dat niet gezegd heeft. Waartoe die omweg?» »Je vraagt mij meer dan ik kan be antwoorden,» bromde Hork. »'t Is zooals ik je zeg, en voor den drommel, nu moet het ook uit zijn 1 Morgen gaan we naar den Generaal om hem te bedanken of hem het geld terug te geven, een van beiden.» Reinoud zuchtte hoorbaar. Als predikant bij de Oud-Geref. kerk te Neuzen is beroepen ds. H. Roelofsen pred. bij die gemeente te Goes. De heer C. Roldanus, onderwijzer te Ter Neuzen, is als zoodanig benoemd aan de lste burgerschool te Gouda. Zondag vergaderden te Hulst een 35tal onderwijzers, teneinde te beraad slagen over de viering van het a. s. jubileum van den arrondissements schoolopziener, den heer baron Collot d'Escury. Eene commissie van 10 per sonen, bestaande uit hoofden van scho len, eene onderwijzeres en onderwijzers werd benoemd, om aan het voorge nomen plan uitvoering te geven. Door den heer J. Jacobs, directeur der Nederlandsche Spiegelfabrieken te Sas van Gent, is bij afzonderlijk adres aan de Tweede Kamer nogmaals de wenschelijkheid van een tramlijn naar Sas van Gent betoogd. Bij L. Verdurmen, wagenmaker en smid te Heikant (St. Jansteen), is Vrijdag kort na den middag een achter het huis staand magazijn afgebrand. Een half dozijn wanmolens en eenige andere landbouwwerktuigen zijn een prooi der vlammen geworden. De schade wordt geheel door verzekering gedekt. De heer G. D. Voerman, lid van den gemeenteraad, le wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand te Philippine heeft als zoodanig ontslag genomen. De directeur-generaal der poste rijen en telegraphie miakt in de St.Ct. bekend, dat het hulptelegraafkantoor te Ter Hole tot nadere aankondiging gesloten zal blijven. Bij de posterijen en telegrafie zijn verplaatst de klerken 2e kl. D. van Dalfsen naar Hansweert en J. J. Ritters naar Sas van Gent, beiden van Am sterdam en P. A. Risseeuw van Vlis- singen naar Oostburg. Donderdagavond is te Biervliet op den straatweg naar Hoofdplaat de arbeider A. L. door een geladen suiker bietenwagen overreden. Staande op de voorarmen van den wagen, wat een gebruikelijk, doch zeer gevaarlijk werk is, gleed hij er af en viel tusschen de paarden. Het voorwiel ging hem over de voet, het achterwiel over de beenen. Dit ongeval viel voor nabij de Gemet >Mag ik den brief eens inzien ?c vroeg hij. »Neen dat moog je niet,» zei Hork kortaf. »En waarom niet, Vader vroeg Reinoud weder. »Sedert wanneer moet ik je mijn brieven laten lezen om geloofd te worden vroeg Hork bevend over zijn gansche lichaam. »Dat is, onnoodig, Vader lief,» zei Reinoud getroffen»ik vraag u vergiffenis. Ik zal morgen met u naar den Generaal gaan en hem zeggen wat gij zult goed*- vinden.» »Nu, mijn jongen, dan is 'tgoed,« prevelde Hork»je moet het maar aannemen. Je bedankt den Generaal voor zijne goedheid, en daarmee afgedaan Laat ons nu naar bed gaan Ik ben vermoeid. Slaap-wel, Rein En Hork verdween zoo haastig mogelijk. Hij sliep des nachts niet, Reinoud tobde lang eer zijne jeugdige krachtige natuur hare rechten deed gelden, maar eindelijk viel hij in slaap en droomde van zonderlinge dingen. Zoo stond hij boven op de spits van een ontzettend hoogen berg, aan het kantje van een steden afgronff". Zijn oog weidde over een onafzienbaar schoon landschap, met bosschen en bergen in 't verschiet en hooge torens van steden en dorpen in 't rond, en beneden aan zijn voet in de diepte was een wilde, donkere stroom hoeve, welks bewoner, de landbouwer A. Weeda, met zijn gerij den onge lukkige, die hevige pijnen leed, 'huis waarts voerde. Vrijdag zijn de laatste koeien uit de quarantaine te Clinge (Waes) los gelaten. Het waren een 23tal, aan mond en klauwzeer lijdende geweest. De vier besmette stallen zijn dus ook ontruimd. Er zullen een drietal halve maanden voorbij moeten gaan alvorens weer opname toegelaten is. PREDIKBEURTEN TE AXEL Donderdag 28 November 1907. (DANKDAG VOOR HET GEWAS.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Di. E. H. Broekstra. Nam. 2 are Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 are Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Ds. H. Roelofsen, Nam. 2 ur« Ds. fl. Roelofsen, 'sAv. 5V»ure Ds H. Roe.ofsen, (van Goesl. Advocaat-generaal jhr. mr. Rethaan Macaré nam gisteren bij den Hoogen Raad conclusie in de zaak van 3 land bouwers te Axel, door de rechtbank te Middelburg met bevestiging van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, veroordeeld tot 0.50 boete of 1 dag hechtenis wegens jachtwet overtreding, gepleegd met een niet in cassatie gekomen medebeklaagde. Het gold hier de vraag, of de vergunning om te jagen van den pachter van de jacht op den grond waarop zij jagend waren bevonden, hen kon dekken, ter wijl volgens de rechtbank eene ver gunning om te jagen slechts afkomstig kan zijn van den eigenaar van den grond of den rechthebbende krachtens zakelijk (heerlijk), recht. Adv.-gen. was van oordeel, dat de uitlegging der rechtbank van de Jacht wet zich geheel aansluit bij 's Hoogen Raads jurisprudentie en concludeerde mitsdien tot verwerping. Uitspraak 23 December. N. R. Ct. De moord te Zeist. Zaterdag kwamen te Zeist aan de substituut-officier van justitie, de rechter commissaris, en de waarnemen de griffier. Hun komst gold, naar het U. P. meldt, een zeer belangrijk punt, bij het onderzoek aan het licht gekomen, waarover ten politiebureele te Zeist een uitvoerige instructie is gevoerd en waarbij een zevental getuigen is gehoord. Men zal zich herinneren, dat Over- horst, een der vier verdachten en looper bij de firma Labouchère, Oyens en Co., van den buit f 100 kreeg, als belooning voor het ontwerpen van het plan. Overhorst heeft de onvoorzichtigheid die tegen den berg opklotste. Aan de rechterzijde, op een andere spits, stond Mary, links op gelijke hoogte stond zijn vader, en zij schenen lachend en vroolijk van hun verheven standpunt in de diepte en naar de verte te staren en zich om hem niet meer te bekommeren. Reinoud voelde zijn bergspits wankelen en uit glijden hij zocht nu eens steun recht», dan weer links, en de spits wankelde en gleed steeds meer uit, en noch Mary, nocli zijn vader wilden hem de hand reiken, en eindelijk viel het hooge ge vaarte op zij, en onder het vallen in den gapenden afgrond werd Reinoud met een schrik wakker, verwonderd en tevreden, dat hij zoo zacht in zijn bed was te recht gekomeD. (Wordt vervolgd.) gehad, dit bankbiljet van f 100 te mengen bij het geld, dat hij aan de firma moest afdragen. Hij had Zaterdag bij verschillende personen voor dit bankierskantoor geld geïnd. Bij de afrekening ten kantore van de firma heeft Overhorat dit bankbiljet van f 100 in betaling gegeven, terwijl hy een ander bankbiljet van f 100 bij zich heeft gehouden. Nu is gebleken, dat H, Drost Zaterdagochtend f 1000 heett geïnd bij de firma Klinghardt te Zeist, die deze som betaalde in 3 bankbiljetten van f 300 en in 1 van f 100. De firmi Klinghardt had de nummers van deze bankbiljetten genoteerd. Bij onderzoekt is thans aan den dag gekomen, dat het bankbiljet van f 100 door de firma aan H. Drost uitbetaald, door Overhorst ten kantore van de firma Labouchère bij zijn afrekening is afgegeven. Daaruit blijkt dus, dat Overhorst in het bezitie geweest van het geld dat Drost Zater dagochtend bij zich gehad moet hebben, welk feit voor hem hoogst bezwarend kan worden genoemd. Door mevrouw Tindal, geboren baronesse van Lamsweerde, dezer dagen te Arnhem overleden, zijn bij testament een aantal legaten besproken tot grootn bedragen aan gasthuizen, kerken, stichtingen en de armen aldaar en verder o.a. aan het instituut tot onder wijs voor blinden te Amsterdam f5000; de Vereeniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden te Amsterdam f 5000 de Noord- en Zuid-Holl. Redding maatschappij voor schipbreukelingen» Amsterdam f 5000 de Werkinrichtingen voor hulpbehoevende blinden te Rotter dam f 5000de Prins Hendrik-stichting voor oude zeelieden te Egmond aan Zei f 10.000, onder bepaling, dat de renin van f5000 van dit legaat uitsluiten! zal worden gebruikt, om aan de oude zeelieden een St.-Nicolaas en Kerstfeeil te verschaffen. In 't geheel ia door die dame dan f 80.000, vrij van rechten en kosten, gelegateerd. Naar men uit Apeldoorn aan hei Vad. meldt, neemt, naar mats he jachtveld van den Prins op „Het Loo' zich uitbreidt en steeds uitgestrekter bosschen bij het Kon. Domein worden ingelijfd, ook het aantal wildstroopen toe, die menig stuk wild verschalken Verleden week werden door de maré chaussées een aantal processen-verba! opgemaakt en een tiental geweren in beslag genomen. Een tragisch einde. Zooals bekend il hebben eenigen tijd geleden twee broeders, commissionairs in tabak Amsterdam, zich van de pier IJmuiden in zee gestort. Een van hen werd, ondanks zijn heftigen tegenstand, door varenslieden gered. De boek houder der firma had daarna met zijn vrouw de echtelijke woning verlaten, en thans zijn hunne lijken gevonden dat van den man onder N. Amstel, dat van de vrouw onder Leimuiden, Er zijn teekenen die er op wijzen, dat de ongelukkigen zich van te voren aan elkaar gebonden hadden. Dat zf vereenigd in den dood, toch gescheiden gevonden ziju, moet waarschijnlijk verklaard worden door aan te nemen, dat de schroef van een stoomboot de koorden zal hebben verbroken en hei te Leimuiden gevonden lijk zal hebben r De oorzaak van deze wanhoopsdaden was, dat de financieele gebeurtenissen van de laatste maanden het drietal, dat voor gezamenlijke rekening han delde, geheel geruïneerd had. Het echtpaar had, vóór zijn daad, een weg af te leggen van een klein uur. Zitting van 26 November 1907. Met uitzondering van den heer Dreg- mans zijn alle leden tegenwoordig. Voorz. dhr. D. J. Oggel, secretaris dhr- J. A. van Vessem.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2