lEUZENTmU 23e Jaarg. irii [\o. 66. /(iterday 23 November 1907. imjjkj \jt m I Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABON NEMEN T S P R IJ S Per 3 Maanden 50 Cent franco pör post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5. Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte, berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen DINSDAGden 26 NOVEMBER 1907, des voormiddags te 9' 4ure,ten Raadhuize ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Verzoekschrift van Makia Jansen, wed. P. Leirze, om aan haar grond van de gemeente in koop af te staan. 3. Als voren van de heeren J. A. van Hoeve en C. van den Bhoeke, te Axel, om van hen een gedeelte straat over te nemen om aan de gemeente in eigendom en onderhoud te komen. 4. Voorstel tot wyziging der bouw verordening, t 5. Wijzigen gemeentebegrooting voor 1908. 6. Reclame in zake hoofdelijken omslag. Axel, den 21 November 1907. De Burgemeester van Axel, D. J. OGGEL. DUITSCHLAND. In de Palts worden altijd door wijn knoeiers veroordeeld. Te Landau heeft Nadat De Muscadin en Frits vertrokken waren, dwaalde Reinoud naar den stal, en van den stal weder naar den tnin. Hij slenterde in gedachten rond en uit de verte wierp hij nu en dan een blik naar de openstaande deur waar Mary zat te borduren, zonder dat zij - een een enkelen keer het hoofd oprichtte om den wandelaar in den tuin gade te slaan. Zoo naderde het etensuur. Aan tafel kreeg Reinoud gelegenheid om te ver tellen. De Generaal moedigde hem aan en trachtte zijn tong nog wat losser te maken door de herhaalde aanmaning 'drink je glas eens uit, mijn jongeu.* Tengevolge van al dat praten en het jehoorzamen aan des Generaals bevelen, werd vriend Reinoud een weinig opgewonden en hij ontwikkelde in zijn •preken een gloed en woorden-rijkdom die inderdaad weggesleept waren. Papa Hork wreef zich van genoegen de handen, en at en dronk dat het een lust was de Generaal glimlachtede Gravin lachte helder op, en fluisterde den ouden Hork, die naast haar zat en wiens oogen steeds kleiner werden naafmate zijn gelaat begon te glimmen en op te zetten, de wijngaardenier Seitz pas weer twee maanden gevangenisstraf en 2000 mk. opgeloopen. Een aantal gedingen wegens vervalsching van wijn zijn daar nog voor de rechtbank hangende. Te Darmstadt is een student van de technische hoogeschool in hechtenis genomen die het gewicht van de goud stukken verminderd had, door ze met koningswater te behandelen. Negen goudstukken die op de schaal gelegd werden, bleken 14 16 mk. aan waarde te hebben verloren. De muntsnoeier heeft, na eenig tegenstribbelen, een volledige bekentenis afgelegd en zal voor zijn misdrijf vervolgd wordan. FRANKRIJK. In de Fransche Kamer heeft Chaumié, bij de behandeling der begrooting van koloniën, gewezen op het gevaar der opiumhuizen in Indo-China. Door deze huizen komen officieren en burgerlijke ambtenaren tot het gebruik van en tot verslaving aan het opium. En al brengt het gebruiken van opium de officieren niet allen tot misdaden, het maakt toch, dat de officieren hun vermogen om vlug een beslissing te nemen, wat voor een zeeman zoo hoog noodzakelijk is, verliezen. Minister Milliès Lacroix antwoordde, dat het niet mogelijk was in een enkelen dag het heele opiumgeöruik in Indo-China te verbieden, daar de regeering 7 millioen frank trekt uit het opium. Wel wil de minister in overweging nemen het gebruik van opium geleidelijk te doen ophouden. in het oor»Wat is hij aardigZoo natuurlijk en vroolijk 't Is inderdaad een lieve jongen De goede Gravin wist niet dat de vroolijke, aardige jongen onder een ongewonen invloed was en dat die vroolijkheid niet regelrecht uit het hart kwam. Mary glimlachte nu en dan, m^ar sprak weinig en zat rechtop aan tafel. Die stijve terughouding trok eindelijk de aandacht van haar vader, die haar eerst een poos opmerkzaam gadesloeg, en toen zijne vrouw een verwonderden, vragenden blik toewierp, waarop de Gravin, eveneens oplettend geworden, even de schouders ophaalde. »Wat scheelt er aan, Mary?« vroeg de Generaal, die niet van pruilen hield, een weinig ruw. Mary schrikte op, en antwoordde snel Mij scheelt niets Papa, volstrekt niets. *Ik zou haast gelooven,* zei de Generaal glimlachend, »dat je met onzen nieuwen luitenant overhoop ligt. Ik heb jelui nog geen. woord hooren wisselen. Wie van beiden heeft de schuld? Ik hoop, Mary,c ging hij voort op ietwat stroeven toon, »dat je voor je oude kennissen niet minder welwillend bent dan voor je nieuwe.* Mary werd eerst bleek, en toen overtoog eensklaps een donkere blos hare wangen. »Ik weet niet wat Papa bedoelt,* antwoordde zij stamelend en op het punt vpn in tranen uit te barsten. Wat de ambtenaren betreft was als regel aangenomen, dat een ambtenaar die opium rookt niet voor promotie in aanmerking komt. De correspondent van de Matin heeft een onderhoud gehad met generaal Drude,' bevelhebber derFransché troepen voor Casablanca. De generaal ver klaarde, dat de Marokkaansche stammen van den omtrek genoeg hebben van den oorlog. Binnen een kring van 45 kilometer van de stad zijn geen vijan delijke troepen meer. De Fransche troepen zullen echter niet kunnen vertrekken voordat de strijd tusschen Abd-el Azis en Moelai Hafid is beslëcht. Alleen om de mogelijkheid van een aanval van Moelai Hafid, zeide de generaal, moeten de Fransche troepen en kanonnen hun sterkte behouden. Hij achtte het trou,wensonwaarschijnlijk, dat Moelai Hafid Marekesj verlaten zou. De omtrek van Casablanca is zeer ongeschikt om er een Marokkaansch leger op de been te houden. RUSLAND. De correspondent van de Pall Mall Gazette te Warschau meldt, dat de afdeeling van de revolutionnair-socia- listische party te Lodz een manifest heeft openbaar gemaakt, waarin zij verklaart zich te ontbinden,daar de leden der partij te Lodz ontaard waren tot gewone bandieten, die allerlei terroristische daden bedreven, welke met de politiek niets uitstaande hadden. MEXICO. De mededeeling uit Mexico, waarin werd bericht, dat de Mexicaansche De Gravin wierp een angstigen blik op haar echtgenoot. Hork speelde met zijn mes, en Reinoud voelde den vloer onder zich branden. »Ik behoef niet duidelijker te zijp,* sprak de Generaal stug. »Je begrijpt me heel goed. Er zijn lieden wier voor komendheid heel wat belooft voor jonge dames, die alleen naar het uiterlijk oordeelen, maar wier soliditeit des te meer te wenschen overlaat. Ik zal er thans niets meer van zeggen.* Er volgde een pijnlijke stilte. Reiuoud zat naast Mary, en hoewel hij haar niet in 't gelaat kon zien, zonder zijn hoofd om te wenden, waartoe hem de moed ontbrak en dat de kieschheid hem ook verbood, gevoelde hij dat het meisje op dit oogenblik een geweldigen strijd voerde om hare uiterlijke kalmte te bewaren. Hij begreep de toespeling van den Generaal; hij wist zeker dat ze De Muscadin gold, en of nu het zijde- lingsch verwijt verdiend was of niet, het griefde hem dat het hooghartige meisjein zijn bijzijn zulk eene vernedering moest ondergaan. Hartelijk blijde was hij dus, toen eenige oogeublikkeu later de Gravin het teeken van opstaan gaf, van welke omstandigheid Mary gebruik maakte om onmiddellijk het vertrek te verlaten, waarna zij zich ook niet meer vertoonde. Toen Hork en Reinoud over de Parade plaats naar huis gingen, begonnen de Senaat had goedgevonden, aan de Amerikaansche slagschepen-vloot toe te staan, zich eenigen tijd op te houden in de Magdalena-baai en daar een steenkolen-station te hebben, vinden wij in een telegram uit Washington aan de Köln. Ztg. Daarin staat ook vermeld, dat de regeering der Vereenigde Staten heeft goedgevonden, aan Mexicaansche oorlogsschepen toe te staan, 6teeds in volle vrijheid steenkolen te mogen innemen in Amerikaansche havens. Als tegendienst vindt Mexico dan goed, dat de Amerikaansche slagschepen-vloot a. s. voorjaar in de Magdalena-baai bijeenkomt, om daar kolen te laden. De Amerikaansche regeering had er nog een balletje van opgegooid, of in de Magdalena baai ook schietoefeningen zouden mogen worden gehouden met geweren, pistolen, uevolvers e.d. Maar dit voorstel vond een zoo slecht onthaal bij de Mexicaansche autoriteiten, dat de Amerikaansche regeering geen verdere stappen deed in deze gelegenheid. Het bezoek der Keizerin van Duitscli- land aan ons Hof'. H. M. de Koningin bevond zich Dinsdagochtend met klein gevolg aan het station te Apeldoorn om haar gast, :de Keizerin van Duitschlaud, te ont vangen Prins Hendrik was de Keizerin 'tot Amersfoort tegemoet gereisd, waar o. a. de burgemeester aan II. M. werd voorgesteld. Het perron en de wachtkamer van eerste sterren aan den dónkeren zomer hemel te flikkeren. Zwijgend stapten zij naast elkander voort. Eensklaps stond Reinoud stilhij haal'de diep adem pn terwijl hij de hand op Hork's arm legde, zeide hij »Goddauk, Vader Dat is voorbij.* Wat is voorbij?* vrpeg Horjt als verschrikt uit een droom ontwakende. AGij mocht mij nog wel a&nbevelen',* zei Reiuoud niet zonder bitterheid, »den afstand jegens haar niet uit het oog te verliezen. Maar gij kent haar evenmin als ik haar kende, anders zoudt gij geweten hebben, dat een vreemde naam, een adellijke titel en wat Fransche bluf te verleidelijk zijn voor een Hol- landsch meisje om er weerstand aan te j bieden hoewel dat alles haar nog het rpcht niet geeft een barer oude vrienden 1 u-it de hoogte te. bejegenen. De les, die zij ontving, was wél hard, en ze deed n}ij misschien meer pijn dan haar, maar ze was verdiend. Zie, Vader-lief ik verlangde haar weer te zien, ik wil u alles eerlijk bekenn.en, ik verlangde misschieu meer naar haar dan naar u dat was slecht en ondankbaar, maar Goddank! nu ben ik gestraft en ook genezen.* Reinoud keerde zich snel om en wierp, een blik naar twee verlichte bovenramen van het Kommandants-huis een diepe snik ontwelde zijne borst, en met de hand voor de oogeu stapte hij haastig voort,

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1