M MWoonhuis Kiezers voor Notabelen der Ned. Herv. Kerk te M Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Ad verten tiën. Vrijdag 22 November 1907 P. DEKKER, P. KOSTER en M. LOOF. F. DEKKER, mi Openbare Vergadering Spreker: Os. L. M. de Deer Staatspensioen is geen genadegift, maar recht. Uit de hand te koop en Aanhoorigheden Vrijdagochtend heeft te Haarlem de electrische tram naar Zand voort op de Leidschevaart een 37-jarigen timmer man, S. genaamd, aangereden. De man, die voor een fiets uitweek en niet oplette, werd voor dood opgenomen en naar het gasthuis vervoerd. Hij is weduwnaar en heeft vier zeer jonge kindereu. Te Dussen (N.-Br.) is de schippers knecht C. van Dinteren, die zich eerlang in het huwelijk zou begeven, in het water geraakt en verdronken. Donderdagavond zijn te Haarlem drie beruchte personen de tapperij binneugegaan van de 69 jarige wed. Dein in de Kleine Houtstraat en hebben haar bij de keel gepakt en bij na geworgd. De vrouw kreeg ernstig letsel aan borst en hoofd. De beide andere stalen de toonbanklade leeg. Twee der kerels zijn aangehouden, de derde ontkwam, doch is later eveneens gearresteerd. Het zijn allen oude bekenden der politie. I Te Almeloo zijn tegenwoordig in de strafgevangenis alle cellen bezet. Een man, die door de politie werd aan gehouden, omdat hij nog 26 dagen arrest te goed had, kon niet in het huis van bewaring worden opgenomen, want er w»s geen plaats meer. Voorloopig werd hij in het politiebureau opgeborgen. Deze overbevolking van de gevange nis wordt toegeschreven aan de vele voorloopige inhechtenisnemingen in de grensgemeenten, waar dikwijls pogingen gedaan worden om over de grenzen te ontsnappen. Een waaghals. Zondag sprong een jonge man, van de bovenzaal van het café Farkzicht in de Hobbemastraat te Amsterdam, op een in beweging zijnde tram. Hij geraakte er onder en werd opgenomen met een gebroken arm en een verbrijzelde hand. De waaghals werd naar het ziekenhuis vervoerd. Tegen een Zaandamschen be lastingschuldige, die wegens wanbeta ling werd vervolgd en als bewaarder van zijn boedel alles vastspijkerde, werd Donderdag voor de Haarlemsche recht bank 7 maanden gevangenisstraf ge vraagd. De beklaagde verdedigde zich met te zeggen dat hij gewoon was als hij uitging zijn meubelen vast te zetten, omdat anders zijn kinderen er mee gingen «jouwen. Door het vloerzeil waren slechts 600 spijkers geslagen. De 21-jarige zoon uit het huisgezin te Nieuwveen, die verdacht werd een vergiftige stof in de soep gemengd te hebben, waardoor dat gezin ongesteld is geworden, heeft een bekantenis ifgelegd. '8 Morgens in de woning zijner ouders gekomen, heeft hij toen iet», men ver moedt arsenicum, in de soep gedaan, waarna hij naar de kerk ging, om de godsdienstoefening bij te wonen. Onmin met zijne ouders, ook finan- ciëele aangelegenheden, schijnen niet vreemd te zijn aan het gebeurde. Bij lijn overbrenging naar het huis van aring toonde hij geen enkel teeken van berouw. Uit Oudenbosch meldt men aan N. R. Crt. Zaterdagnacht hebben dieven inge broken bij den heer E. de L., in de Stationsstraat alhier. Ze verschatten tieh toegang door een kelderraam in pakhuis en drongen daarna in het woonhuis. De heer de L. werd uit zijn ilaap gewekt toen ze aan de brandkast bezig waren, waarna hij met een stuk ijzer op de dieven afging en ze daardoor °P de vlucht dreef. De dieven hadden "og al voorzorgen genomen ingeval ze verrast werden. Alle deuren in't pak huis en woonhuis stonden open, terwijl »an de buitendeuren de weg versperd was met balken, om de vervolgers te laten vallen. Na onderzoek bevond de heer L. dat er niets gestolen was. De hieven ontkwamen. Nog is er dien nacht ingebroken op 1 naburig Bosschen hoofd bij v. O.,al waar teuig geld gestolen is. Van daders geen •poor. Een aanranding. In het Vondelpark te Amsterdam is weder een persoon door 2 mannen aangerand. Bij de worsteling die ontstond bekwam hij een beenbreuk De dader van den aanslag op den baanwachter te Reuver (Limburg) is door de Duitsche politie in het grens- plaatsje Brüggen aangehouden. Bij zijne gevangenneming werden bij hem gevonden twee revolvers, een doos met patronen, drie scheermessen, een dolkmes, een portemonnaie met geld, een diamant-glassnijder, een kompas, een bos sleutels, een valsche sleutel, een schroevendraaier, doekspelden, een lantaarnglas, een vergrootglas, twee sigarettendoozen, een jeneverflesch, een nieuwe pet, drie pond vet en spek, eene gestolen jachtakte en gevulde geweerpatronen. De dader heeft volledige bekentenis afgelegd. Te Emden in Oostfriesland hebben twee bakkersknechts heimelijk de stad verlaten. Hun patroon vermist 5000 mark in bankpapier en geld. Duitsche politie is naar Amsterdam vertrokken om de dieven op te sporen. Ze zijn naar Nederland uitgeweken. Donderdag werd in de Belgische grensgemeente St. Gilles de twaalfjarige zoon van den landbouwer V., die be hulpzaam was bij het dorschen met een machine, door een onvoorzichtigheid door den riem gegrepen en zoo erg aan het hoofd gewond, dat hij, ofschoon dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen werd, aan de gevolgen overleden is. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Axel, Nov. 1907. Mijnheer de Redacteur l In uw geacht blad zag ik een adver tentie van de afdeeling „Axel" van den Bond voor Staatspensionneeringwaarin die afd. tegen Woensdag a. s. eene openbare vergadering aankondigt. Naar aanleiding daarvan ben ik zoo vrij een plaatsje te vragen in uw courant, om toch ieder op te wekken tot een bezoek aan die verg., opdat men meer dan tot heden bekend rake met ons doel en streven en toetrede tot den Bond. Ieder moet bezield worden met de bondsidée, d. i. de zucht naar staats- pensionneering zonder premiebetaling. Zooals bekend is, zal in die verg. als spreker optreden de heer L. M. de Boer, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Hulst, en wel met het onderwerp Staatspensioen is geen genadegift, maar recht. Dat is evenwel wat beknopt uitgedrukt door den steller der adver tentie. Uit goede bron vernam ik, dat ds. De Boer zal verklaren de stelling „Een staatspensioen voor afgewerkten ouden van dagen, mannen en vrouwen, is geen genadegift, maar hun recht-, natuurrecht volgens den gang der ont wikkeling van het menschdom en van de verschillende volken, zedelijk recht volgens den eisch van ons gezegend Christendom, den eisch van liefde en broederzin, en van alles wat recht en billijk is." Hieruit volgt dus lezers, dat de verg. niet is eene vergadering voor enkelen, maar voor allen eene vergadering, waar verschil in geslacht, godsdienst of politieke richting is uitgesloten, waar iedereen dus kan toetreden, evenals tot den Bond, die onder hare voorstanders zoowel mannen als vrouwen, katho lieken als protestanten, clericalen, libe ralen en socialen telt. En daarom ieder, die ijvert voor het belang van Staat en Maatschappij, dient zoo tijd of gelegenheid hem niet ontbreekt ter vergadering aanwezig te zijn en zoo hij of zij niet reeds is aangesloten, lid te worden van den „Bond voor Staats- pensionneering". U, Mijnheer de Redacteur dank zeg gend voor de plaatsruimte, teeken ik Een lid vjd Bond voor Staatsp. Van 1 tot en met 15 November 1907. Axel. Huwelijks-aangiften. 8. Gilles Faas, 25 j., jm. en Janna Rinn, 17 j., jd. Willem de Koeijer, 64 j., wednwn. en Elizabeth Kodde (van Stavenisse), 37 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14. Cornelis van den Broeke, 27 j., jm. en Anna Catharina Bakker, 28 j., jd. Geboorten. 4. Amelia Maria Stephania, d. van Octavianus Fermont en Pelagia Maria de Witte. 7. Leentje, d. van Hendrik den Hamer en Cornelia Koster. 8. Christina Cornelia, d. van Gerard Jonkman en Cathelijntje Dieleman. 10. Oswald Hypolitus, z. van Honoré Dellaert en Emma Maria de Vrieze. 13. Louisa Nathalia Madeleina, d. van Eduardus Jacobus Steel en Leonia Raman. Overlijden. 9. Elisabeth Suzanna Leunis, 5 j., d. van Jacobus en Neeltje Martha van Bendegem. 10. Sara IJzebaart, 49 j., echtg. van Martinus den Hamer. 12. Johannes Deij, 2 m., z. van Pieter Christiaan en Janneke den Hamer. Koewacht. Huwelijks-voltrekkingen. 11. Alphonsius de Schepper, 32 j., jm. en Augusta Coone, 30 j., jd. Geboorten. 12. Martha Magdalena, d. ean Aloijsius van Brussel en Amelia Vernimmen. Overlijden. Jozefus de Wolf, 64 j., echtg. van Marie Amelie Vervaet. 7. Alice Maria Verschraegen, 8 d., d. van Petrus F. en Josephina van Poele. 10. Joseph Maria Verschraegen, 10 d., z. van Petrus F. en Josephina van Poele. Zaamslag. Geboorten. 1. Martha, d. van Hubrecht Bakker en Janna Hamelink. 2. Jacob Paulus Jacobus, z. van Pieter Willemsen en Jaboba Pieternella Lensen. 4. Jacobus Pieter, z. van Geleijn Hamelink en Jozina Christina van 'de Velde. Rachel, d. van Cor nelis Bareman en Metje Riekwel. 5. Tanneke, d. van David Scheele en Jacomina Bakker. 13. Willem Johannes, z. van Hendrik Jan Moens en Johanna Catharina Leenhouts. 14. Andries Cornelis, z. van Cornelis den Beer en Janna de Pooter. 15. Jacob Hendrik, z. van Adam Dirk Kaijser en Maria Passira Houg. Overlijden. 6. Catharina Meijer, 46 j., d. van Cornelis (overleden) en Jacoba Wilhelmina de Feijter. 8. Jan van Kerkvoort, 55 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van Tanneke Ramondt en uit het tweede huwelijk van Pieternella Dees. 14. Tanneke de Jonge, 3 m., d. van Jan en Cornelia de Bree. Zuiddorpe. Geboorten. 5. Anna Magdalena, d. van Adolphus Jesoirens en Rosalia de Martelaere. HULST, 18 Nov. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 10,50 Rogge f 8,50, Win- tergerst f9,50, Zomergerst 9,.Haver 7,75, Erwten 12,Paardenboonen f 9,Duivenboonen f 9,75, Witte boonen f 15,Bruineboonen f 13,50, Boekweit f 0,Lijuzaad fAard appels f 3,50, Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo ƒ1,20 Eieren per 26 stuks 1,45. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld: 22 stuks hoornvee, 60 varkens, 0 paard, 0 schaap, verkocht19 stuks hoornvee, 23 varkens, 0 paarden en 0 schaap. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder, Schoondochter, Zuster en Be- huwd-Zuster SUZANNA MOES, in den leeftijd van 39 jaar en 9 maanden. Uit aller naam, C. L. DE SMIDT. Axel, 17 November 1907. :''v.ASf» AANZUIVERING van -W HOOFDELIJKEN OMSLAG. SCHOOLGELDEN en KEURLOON over 1907 wordt ter voorkoming van ver volging dringend verzocht, daar betalingen wachten. VAN DSSïïDECX, Gemeente-Ontvanger. Bij de stemming op Vrijdag 22 November wordt met de drie af tredenden dringend aanbevolen de Heer •1 een geboren Axelaar, die de belangen onzer Kerk trouw zal behartigen. VELE KIEZERS Bij de verkiezing voor vier Notabelen der Herv. Gemeente te Axel op worden aanbevolen de aftredende heeren En in plaats van H. WOLF ERT, (die tot kerkvoogd is benoemd) de heer (Capellepolder). Axel, Nov. 1907. VELE KIEZERS. volgens art. 5 der Wet tot regeling der Coöperatieve Vcreenigingen. Bij akte op den 23 October 1907 voor ondergeteekende verleden, is opgericht en zijn vastgesteld de bepalingen of statuten van De Coöperatieve materialenaan- koopvereeniging „Handel en Nij verheid" voor Zeeuwsch-Vlaande- ren, oostelijk deel, gevestigd te AXEL. De akte i«, onder nommer 2030, open baar gemaakt in de Nederlandsche Staatscourant van 16 November 1907, nommer 269. De Vereeniging is aangegaan voor 30 jaar, aanvangende 1 Januari 1908. Ter Neuzen, 18 November 1907. Namens de leden, VAN OER fflOER, Notaris. Afdeeling AXEL. op WOENSDAG 20 NOVEMBER 1907, des avonds om half zeven bij den heer J. E. Blansaart te Axel. MET HET ONDERWERP 5T Ieder wordt beleefd, doch dringend verzocht de vergadering by te wonen. Toegang gratis. HET BESTUUR. te AXEL, Noordstraat, sectie G No. 58 en 59, groot 1 a. 79 c., bewoond geweest door den Heer M. Wolfert om terstond in 't gebruik te komen. Inlichtingen te bekomen bij den Notaris DE RIDDER, Ter Neuzen.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 3