Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter alg.kennis Bij gelegenheid van het aanstaande Sint Nicolaasfeest wordt de vergunning, om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts een enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 3 tot en met 7 December inge trokken en zal derhalve, bij elk ge durende dit tijdvak tot verzending aangeboden pakket, eene adreskaart behooren te zijn gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van eene goede overkomst van de pakketten, aanbevolen lo. zorg te dragen voor eene doel matige en stevige verpakking van de voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en beschadigen verzekerd zijn 2o. Zoo mogelijk de adressen op de pakketten te schrijven en, waar opplak king of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3o. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. (Stct.) Heden is het 30 jaren geleden, dat de heer Goeman Borgesius zijn intrede deed in de Tweede Kamer. De heer Borgesius is een van de weinige leden, die onafgebroken zoovele jarea in de Kamer zitting hebben gehad en daarin een waardige plaats bekleeden. Gedurende de maand October 1907 zijn in Zeeland voorgekomen 36 ge- valleu van mond- en klauwzeer onder het vee en 4 van vlekziekte onder de varkens en wel van mond- en klauw zeer 10 gevallen te Kerkwerve (1), 9 te Nieuwerkerk (1) en 17 te Oosterland (3); van vlekziekte 1 te Axel (1), 1 te IJzendijke 1 (1) en 2 te Zaamslag (1). De cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam. De besmetting door mond- en klauwzeer van de quarantaine te Clinge (Waes) heeft niet de ernstige gevolgen gehad welke gevreesd werden. De ziekte is tot vier stallen beperkt ge bleven. De gezonde dieren hebben den 15 dezer de quarantaine verlaten. zij, opnieuw eene half ontloken roos van den stengel rukkende. »Hij ziet er goed uit, zeer goed zelfs,* antwoordde Reinoud, die er wel een »maar« had willen bijvoegen, doch het voorzichtiger oordeelde het niet te doen. »Zoo Dan ben-je van een ander gevoelen dan ik,« zei het meisje; hij heeft iets vermoeids en gejaagds, dat me niet bevalt.* »Vind-je dat »Natuurlijk, anders zou ik 't niet zeggen.* Reinoud meende dat het schoone meisje hem tamelijk uit de hoogte bejegende, en het kwam hem zelfs voor, dat zij 't met zeker opzet deed. Wanneer ge het vindt, Freule, zal het ook wel zoo zijn,* antwoordde Rein met een zucht. »Ik geloof, dat ik met u niet veel verder kom,* antwoordde zij ongeduldig, en plukte wrevelig de frissche blaadjes uit de rozenknoppen. »Ik geloof het waarlijk ook,* zei Reinoud»ik ben vreeselijk onhandig, en heb nog niet geleerd juist dat te zeggen, wat de dames 't liefst hooren. Als gij zoo goed waart mij, met uwe vraag, ook het antwoord te geven, zoudt ge mij waarlijk een grooteu dienstdoen. Ik heb nog veel te leeren, en ik zou gaarne de lessen aannemen van een zoo verstandige leermeesteres als gij.* Mary vestigde een oogenblik haar groot, AXEL, 19 November 1907 Aan ons bureau bezorgde men heden een flinke aardbei, pas geplukt van het tweede bloeisel. Men zegt, dat zooiets weinig voorkomt en voornamelijk het gevolg is van het zachte najaarsweer. De St. Crt. uo. 269 bevat de op richtingsakte van de Coöperatieve materialen aankoopvereeniging Handel en Nijverheidvoor Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel, gevestigd te Axel. - Door Ds. H. Mulder predikant aan kerk B te Zaamslag, is het beroep naar Harderwijk aangenomen. Aan de stemming voor een lid der Kamer van koophandel te Neuzen, ter vervulling der vacature J. C. J. Kolijn, stemden 77 van de 171 kiezers. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. J. Scheele, die 33, en M. Verbrugge, die 29 stemmen verkreeg. Donderdag werd te Ter Neuzen een vergadering gehouden van ver schillende ingezetenen waarin het plan besproken werd om het volgend jaar aldaar een Huis vlij ttentoonstelling te houden. Er werd besloten aan dat plan, dat algemeene instemming vond, gevolg te geven. Een uitvoerend Comité werd gevormd, bestaande uit de heeren T. van Borssum Waalkes, M. Eijke, J. C. de Masier, J, C. Heijblom, D. Buijze, J van de Ree Sr., A. Spruitenburg, M Verbrugge, N. J. Harte, M. de Jonge Jan de Kok, F. I. H. Speetjens, P. M. C van Sprang, G. Timmerman en A. Visser Verder werd besloten daaraan toe te voegen een Eere-Comité waarin zich op uitnoodiging bereid verklaarden zitting te nemen, de heerenJ. A. P. Geill, burgemeester van Ter Neuzen P. Moes, wethouder van Ter Neuzen W. S. J. Dieleman, secretaris van Ter Neuzen, Wortman, burgemeester van Zaamslag, D. J. Oggel, burgemeester van Axel, Waesberghe-Janssens, burge meester van Hulst, Wauters, burge meester van Sas van Gent, Wolfert, burgemeester van Hoek, Ceulenaere, burgemeester van Philippine, J. A. van Rompu, lid van Gedeputeerde Staten mr. M. P. Sipkes, kantonrechter te Ter Neuzen, A. R. van Loon, ingenieur van 's Rijks Waterstaat te Ter Neuzen, Deking Dura, ingenieur van den Prov Waterstaat te Ter Neuzen, R. Drost expéditeur en lid van den gemeenteraad te Ter Neuzen. helder oog op den jongeling, die met gebogen hoofd voor haar stond en de rozenblaadjes scheen te tellen, die op het pad verstrooid lagen. Zij had al den tijd hem goed op te nemen, want hij bewoog zich niet en zijn blik bleef onafgewend op den grond gericht. Welk een verschil tusschen hem en De MuscadinDie dichte blonde haren, waarvan nu en dan een krullende lok door den wind bewogen, over het hooge blanke voorhoofd viel en er een zachte schaduw over spreidde, die twee donkere wenkbrauwlijnen en lange zwarte oog wimpers, die frissche kleur op de wangen, van gezondheid en kracft getuigden, die zachte evenredige gelaatslijnen 't herinnerde alles den kleinen Reinoud nog, en alleen het begin van een bruin achtig dons op de bovenlip gaf zijn gelaat een zekere uitdrukking van mannelijk heid. In stede dat het vluchtig onderzoek Mary scheen te bevredigen, kwam haar wrevel nog meer voor den dagde vergelijking was dus niet in Reinoud,s voordeel uitgevallen. >Als ge meent wat ge daar zegt, vind ik u wat al te nederig, te onder worpen, bedoel ik," zeide zij alles be halve vriendelijk»ik zou meenen dat men op uwe jaren geen lessen behoorde te ontvangen van meisjes van mijn leeftijd. Het bewijst niet voor uw zelfvertrouwen.* In een Zondagavond door de afdeeling Sas van Gent van den Bond van Staats pensioneering gehouden ver gadering trad als spreker op de heer L. M. de Boer van Hulst. Breedvoerig zette spreker het doel en het streven van den Bond uiteen. Van het publiek oogstte hij hiervoor warme toejuichingen. Een tiental personen gaven zich op als lid der afdeeling. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn aangewezen voor de zitting van den Militieraad te Hulst, de gemeenten Boschkapelle, Clinge, Graauw en Langendam, Hengst dijk, Hontenisse, Hulst, St. Jansteen, Koewacht, Ossenisse, Overslag, Stoppel dijk en Zuiddorpe voor die te Neuzen, de gemeenten Axel, Hoek, Neuzen, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe en Zaamslag en voor die te Oostburg, de gemeenten in het voormalig 4de district. Verder is bepaald, dat de zitting zal worden geopend te Hulst op 19 Dec. te Neuzen op 20 Dec. en te Oostburg op 14 Jan. a. s. De voordracht voor hoofd der O. L school te Cadzand bestaat uit de vol gende heeren: C. J. Neeteson, hoofd der school te Waterlandkerkje, A. Meeuwse, onderwijzer te Nieuwe Tonge en J. J. Geluk, onderwijzer te St. Phi lipsland. Moord te Zeist. Men meldt uit Zeist aan de N. R. Ct. Zaterdagavond werd bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van den 15-jarigen Drost, wonende aan den Odijkerweg, aldaar, als looper in dienst bij den kassier P., te Driebergen. Terstond werden nasporingen ingesteld en den geheelen nacht werd de ge meente afgezocht, 's Morgens vonden eenige burgers het lijk van den onge lukkige, voorover liggend, met de handen op den rug, in een sloot bij het kerkhof. Blijkbaar is de jongen vermoord en het lijk daarna in de sloot geworpen. De riem van de tasch, die hij bij zich droeg, was doorgesneden en de inhoud, pl. m. f2000 aan con tanten en wissels, verdwenen, zoo ook het horloge en het rijwiel van het slachtoffer. Het rijwiel is later in de nabijheid van het sanatorium voor zenuwlijders teruggevonden. »Ik bezit geen zelfvertrouwen,* zei Reinoud, nog altijd op de rozenblaadjes turende en als sprak hij tot zichzelvèn, »dan voor zoover ik daartoe het recht heb.* »En waarin bestaat dat F* Dat betreft hetgeen ik heb geleerd en heb kunnen leeren. Als ik u zoo zie als thaus, moet ik wel bekennen, dat ik de vrouwen nog weinig ken; om die kennis te verkrijger, daartoe behoort ondervinding; ik zal die wel opdoen, daaraan twijfel ik niet.* Mary geraakte een weinig in de war. Zij begreep Reinoud niet recht, maar zij meende toch, dat er in zijne woorden een welverdiend verwijt lag. Op hare beurt sloeg zij de oogeu neder en staarde op de verstrooide rozenblaren. De jonge officier deed nu wat Mary even te voren had gedaan hij beschouwde aandachtig het meisje en toen ontgleed een diepe zucht zijne borst. Mary geleek op haar vadereen hooge fiere gestalteeen schoon edel gelaat, welks" trotsehe uit drukking echter werd getemperd door de vriendelijke kuiltjes in kin eo wangen en het glimlachje dat nu en dan om haar mond speelde. Een prachtige golf van bruin glanzend haar daalde onge kunsteld in lange, weelderige kronkels tot op den rug en den boezem neder. j Mary's blanke spitse vingers speelden n het bloemtuiltje en plukten hier en daar een blaadje uit, dat dwarrelend naar beueden viel. Het parket van den officier van justitie was Zondag ter plaatse voor het instellen van een onderzoek. Het lijk is ter schouwing naar Utrecht vervoerd. Als verdacht van aan de misdaad niet vreemd te zijn, zijn door de politie gearresteerd de koffiehuishouder v. V. en de bouwondernemer v. E. Volgeng het uitvoerig bericht van deze treurige geschiedenis, voorkomende in het Utr. Dbl., zijn behalve de boven genoemde, nog twee personen aange houden, op wie ernstige verdenking rust. Zij werden aan een streng ver- hoor onderworpen, met dit resultaat, dat alle vier de aangehoudenen een bekentenis hebben afgelegd. De namen der verdachten zijn Van Valen, Van Ee, Kors en O verhorst. Voor zoover de correspondent van het Utr. Dbl. te weten kwam, is ge bleken, dat de moord geschiedde ten huize van Van Valen, waar de kantoor- looper geld moest incasseeren, toen ook Van Ee, daar binnen was. Nauwelijks binnen, is Drost aange grepen door Van Ee, die zijn slacht offer de keel toekneep, terwijl V. de handen van den jongen, die heftig tegenstand bood, vasthield. Het duurde geruimen tijd, eer hij bezweek. Daar na heeft men het lijk tot 's nachts in den kelder gelegd. En toen is het door Kors op de schouders naar de sloot gedragen, waar v. V. en v. E. het in het water legden. Het geld hebben ze met drieën gedeeld, terwijl Overhorst, een kassierslooper, die het moordplan aan de hand moet hebben gedaan, f100 kreeg. Naar men meldt, zijn de vier ver dachten allen hoofden van gezinnen, De staking te Rotterdam is ge ëindigd. De heer A. Kruthofifer, lid van de Kamer van koophandel, als bemiddelaar optredend, heeft voorge steld dat de bootwerkers het werk zullen hervatten en dat tegelijk een commissie uit beide partijen zal benoemd worden om de grieven en loonkwestie te onder zoeken. Het bestuur van den Bootwerkersbond door de bootwerkers daartoegemachtigd, aanvaardde dit en ook de Scheepvaart- vereeniging verklaarde zich bereid deze oplossing aan te nemen. Heden Dinsdag, zouden weer allen aan het werk gaan. In het Oog in 't Zeilstraatje te Den Haag had Zaterdagmiddag een 92-jarige vrouw het ongeluk, uit het raam eener bovenverdieping op de straat te vallen. Stervende werd de ongelukkige oude door de politie per raderbaar naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Daar aangekomen, bleek zij reeds tengevolge van schedelbreuk te zijn overleden. r »Gij houdt ons dus voor een soort van geheimzinnige wezens, die men zonder studie niet leert kennen: 'tis niet zeer vleiend. Mijnheer De Muscadin zou mij zeker zoo'n compliment niet maken,* zeide zij, het schoone hoofd even achter over werpende, door welke beweging de bruine lokken van den blanken hals gleden. »Ik zou toch niet gaarne bij hém les nemen om mijn ontbrekende kennis aan te vullen, antwoordde Reinoud, »maar ik wil hem daarom niets te kort doen in 't geen hij in uwe schatting op mij voor heeft. Zeg mij nu liever, wie is zoo gelukkig de eerste wals met u te mogen dansen »Op "die vraag zal ik u liefst niet antwoordén,* antwoordde zij nog al kortaf. Vergeef me, freule Mary, ik zie wel dat ik onhandigheid op onhandigheid stapel. Ik heb u ook reeds te lang opgehouden. Zie, mijnheer De Muscadin maakt zich tot vertrek gereed. Wilt ge niet binnen gaan om afscheid van hem te kunnen nemen vVel zeker,* antwoordde Mary, en toen liet ze Reinoud staan en ging haastig naar binnen. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2