Het Woonhuis Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Vrijdag 22 November 1907 P. DEKKER P. KOSTER en M. LOOF. F DEKKER Uit de hand te koop en Aanhoorigheden De reizigers worden orer de vaart gebracht per boot, en aan weerskanten van de brug staan de treinen gereed die de reizigers in de twee richtingen opnemen. Een onderzoek zal uitmaken wie de schuld is van het ongeluk. De signalen waren toe, zoodat geen trein voorbij mocht, maar er heerschte een zeer dikke mist. De signalen zijn zoo gemaakt dat men de brug niet kan opendraaien voor aleer zij gesloten zijn. Dadelijk is men begonnen met het opruimingswerk. De groote kraan is uit Brussel ontboden om de locomotief op te halen. Maandagnacht is de locomotief opge haald. Tot tweemaal toe sprongen de kettingen. De brug heeft niets geleden en de dienst is hersteld. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 17 November 1907. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Num. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broekstra. Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure C. Oussouren, Nam. 2 ure C. Oussouren, (van Baarland). Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voor den Hoogen Raad werd Dinsdag gepleit door Mr. P. Dieleman, advocaat te Middelburg, in de zaak van 3 land bouwers te Axel, door de rechtbank te Middelburg, met bevestiging van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, veroordeeld tot f0,50 boete of 1 dag hechtenis, wegens jachtwet overtreding met een niet in cassatie gekomen medebeklaagde. De requiranten hadden aangevoerd in het bezit te zijn geweest van een vergunning om te jagen van den pachter van de jacht op den grond, waarop zij jagende waren bevonden, doch de rechtbank achtte zulks met den kahtonrechter niet voldoende, aangezien volgens de jachtwet de vergunning om te jagen slechts af komstig zou kunnen zijn van den eigenaar van den grond of den recht hebbende, krachtens heerlijk recht. Pleiter achtte nu in de eerste plaats de dagvaarding nietig, waar daarin niet juist is aangegeven de plaats der overtreding. Ook zou de dagvaarding niet bevatten een strafbaar feit. Daarin wordt alleen ten laste gelegd het ontbreken van een vergunning van den eigenaar of rechthebbende, d. w. z. volgens pleiter, op den grond, niet op de jacht. En slechts het gemis van ver gunning van dezen laatste is strafbaar. Voorts oordeelde pleiter, dat de pachter van de jacht wel degelijk gerechtigd is, aan anderen vergunning tot jagen te geven. Het woord „recht hebbende" in art. 2 der Jachtwet dient ruim opgevat. De Ilooge Raad heeft beslist dat rechthebbende is hij, die op wettige wijze het jachtrecht op zekere gronden heeft verkregen en ieder ander dan de eigenaar, die uit anderen hoofde tot het jagen gerechtigd is. Wel heeft de Hooge Raad in 1880 beslist, dat de pachter van het jacht recht dit recht niet bezit als zakelijk recht, maar daaruit volgt volstrekt niet, dat men aan dien pachter niet de bevoegdheid kan ontlecnen om te jagen. Trouwens in 1885 heeft de Hooge Raad verklaard dat ook de huurder van den grond rechthebbende is. En later heeft de Hooge Raad erkend, dat de pachter van vischrecht aan anderen vergunning kan geven om te visschen. In de derde plaats is aangenomen dat hier geen vergunning aanwezig was op de verklaring van den verbalisant, zonder dat deze gevraagd heeft ver tooning van de vergunning. Hier zou dus recht zijn gedaan op onwettig bewijs. Conclusie O. M. 25 Nov. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 15 Nov. 1907. P. W., 38 j., landbouwer te Eede en P. J. v. d. S., 21 j., landbouwersknecht te Biervliet zijn wegens mishandeling beiden veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf. P. L. v. d. B., 29 j., werkman te St. Jansteen en A. v. B., 37 j., arbeider te Hulst zijn beiden wegens mishande- ling veroordeeld tot 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. C. de C., 23 j., boomsnoeier te Mid delburg (België) is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 boete subs. 5 dagen hecht. J. L. G., 36 j., arbeider, A. K.,34j., brouwersknecht en F. J. v. T., 24 j., arbeider, allen wonende te Westdorpe zijn wegens beleediging van ambtenaren veroordeeld tot 10 boete subs. 10 dagen hecht. Mishandeling. Te Leiden had aan het emplacement van het station van de Holl. Spoor een mishandeling plaats, die droevige gevolgen heeft gehad. Er wordt daar een nieuwe schoeiing gemaakt, door een Haagschen aannemer uitgevoerd, hoofdzakelijk met Leidsche werklieden. Opzichter over het werk is de heer Van der Vlugtbaas of onder-opzichter was de 60-jarige Krijne, beiden te 's Gravenhage. Een paar jonge mannen, Van der Sox en Pikaar uit Leiden, waren min of meer onder den invloed van sterken drank. Ze werden door baas Krijne daarover aangesproken en hieruit ontstond een hoogloopende twist. De baa« kreeg daarby een klap tegen het aangezicht en werd met een voorwerp tegen den scheen geworpen. Hoewel hij blijkbaar ernstig werd geslagen, deed hij niets er van blijken, bood beide jonge mannen hun geld aan en liet de politie verzoeken hen te verwijderen. Terwijl dit gebeurde, verwyderde de baas zich, stond leunende aan den kant van een kuil, van ongeveer een meter diepte, waarin palen waren geheid, viel eensklaps er in en werd er bewusteloos uitgehaald, waarna hij per brancard naar het ziekenhuis werd vervoerd. Toen hij er aankwam, kon slechts de dood geconstateerd worden. Er moet echter nog worden uitge maakt of de dood het gevolg is van mishandeling of veroorzaakt is door den val. Wal mag als vaststaande aangenomen worden, dat de val een gevolg is van de mishandeling. De politie heeft de beide jonge mannen in arrest genomen en ook andere werklieden gehoord. {Tel.) Er is een bericht in omloop dat de oude koetsier van de familie Van Panhuys zich van het leven zou hebben beroofd. Dit is beslist onwaar. Naar men uit Groningen meldt is de man herstellende. In het ziekenhuis te Kampen heeft een der patiënten, op een oogen- blik dat er geen personeel op de zaal was, een stuk papier in brand gestoken en is daarmede onder de dekens ge kropen. Door den rook is ze gestikt. De gebroeders Cornelissen te Am sterdam die indertijd, in een perceel Achterburgwal, op vermoeden van het vervaardigen en uitgeven van valsche munt, gearresteerd werden, zijn Maan dag op vrije voeten gesteld. In den Nijverdalschen berg werd door den jachtopziener H. een kleine gasballon gevonden, zooals die wel op kermissen worden verkocht. Onder aan dezen ballon was een Belgische postzegel en een briefje bevestigd, waarop den vinder werd verzocht, daarvan te willen kennisgeven aan den heer Jules Maiscock, te Roux, in België. Aan dit verzoek is door H. voldaan. Dezer dagen kwam een bericht terug, dat Zondag 20 October des namiddags om 1 uur het ballonnetje te Roux was opgelaten en een afstand van 331 K. M. had afgelegd. Het D/Vjarig zoontje van de familie H. te Winterswijk werd dezer dagen door de moeder met een band aan eene kinderstoel vastgebonden terwijl de moeder zich even verwijderde. Onge lukkigerwijze ging de band door de beweging van den kleine los, het kind viel uit den stoel op een steenen vloer met het gevolg, dat het aan de gevolgen van dien val is overleden. Aan den Hoek van Holland zijn 4 lijken aangedreven, 2 op de Noorder- pier en 2 aan het strand, allen in verren staat van ontbinding. Op een der lijken bevond zich een stuk van een gouden horlogekettingwaarschijnlijk zijn het nog slachtoffers van de Berlin. Te 's Gravenzande zijn Donderdag nog 5 lijken van slachtoffers der Berlin aangespoeld in 't geheel dus met die van Woensdag 9. 2 zijn herkend, 7 onkenbaar. Men meldt uit Dieren aan de Arnh. Ct. Woensdagmórgen werd door een boer alhier een gemest kalf afgeleverd dat een diepe insnijding boven aan den hals vertoonde, ontstaan door het touw waaraan het gebonden was. De boer had er blijkbaar geen rekenschap mee gehouden, dat door de mestkuur ook hals eu kop uitzetten en het arme dier werd het slachtoffer van die nalatigheid. Van 16—31 Oct. 1907. Hulst. Geboorten. 16. Augustinus, z. van Petrus de Potter en Elisabeth Verheijden. Ulrich Marie, z. van Petrus Bernardus den Tenter en Josephina Cornelia Francisca van de Walle. 22. Augustinus Andries, z. van Jan Francies van Helsland en Carolina Franciesca de Smit. 23. Petrus Josephus, z. van Pieter Franciscus Gijsel en Elodia Maria Jansen 24. Rozalia Petronella Fran cisca, d. van Augustinus Carolus van de Walle en Maria Julia Goossens. 28. Agnes Maria Augusta, d. van Josephus Franciescu» van de Walle en Mathilda Maria Kramers. Overlijden. 21. Jan Francies Buijs- rogge, iwonende te St. Jansteen,), 22j., z. van Theodoor en Anna Maria Adri- aanssens. Pieter Jacobus Millenaar, 4 m., z. van David en Maria Johanna Jacoba Rademaker. Koewacht. Huwelijks-aangiften. 25. Alphonsius Jos. de Schepper, 32 j., jm. en Augusta Coone, 30 j., jd. Geboorten. 17. Benedictus, z. van Theophilus Martens en Anastasia Riet- jens. 21. Rosalia Maria, d. van Petrus Picavet en Leonia de Rechter. 22. Maria Virginia, d. van Camile de Caluwe en Eulalia Herwegh. 23. George Camille Elisa Maria, z. van Albert F. J. M. Dierick en Irma M. J. Plasschaert. 29. Alice Maria, d. van Petrus F. Ver- schraegen en Josephina van Poele. 30. Joseph Maria, z. van Petrus F. Ver- schraegen en Josephina van Poele. Overlijden. 30. Dominicus Herman, 64 j., echtg. van Paulina van Bunderen. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 8 November 1907. Veroordeeld zijn: E. S, spoorbediende te Ter Neuzen, J. v. D., arbeider te Zaamslag, A. W., J. D, werklieden en H. T., fabrieks arbeider, allen te Hoek, A. F., werkman te Philippine, J. L., J. L., H. V., W. K., C. R., A. G, P. G., J. B., C. v. E., allen veldarbeiders te Axel, ter zake van overtreding der Leer- S plichtwet, ieder tot eene boete van f 1subs, j 1 dag hecht, voor elke boete. C. J. D., arbeider te Hoek, M. d. F., arbeider te Axel, E. B. M., M. L.f arbeiders te Westdorpe, L. v. L., arbeider te Zaamslag, H. K.. arbeider te Axel, allen ter zake van Leerplichtwet overtreding bij herhaling, ieder tot eene boete van f3, subs. 2 dagen hecht. L. R. K., E. F. S., werklieden, beiden te Westdorpe, L. V., arbeider te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f5, subs 3 dagen hecht. A. G., koopman te Boschkapelle, ter zake van het rijwielen zonder licht, tot eene boete van fl, subs. 1 week tuchtschool. J. W., aannemer, L. M. G., landbouwer beiden te Hoek, M. d. E., arbeider te Axel! J\ D., landbouwer aldaar, allen ter zake aÜi voren, ieder tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. A. P., A. R., visschers te Philippine, ter zake van het bevisschen der Schelde, ieder tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. J. C. M., P. H., landbouwers te Zaamslag P. M., leurder te Hulst, ter zake van hel berijden van een berm, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. M. d. P., zonder beroep te Axel, ter zake van straatschenderij, tot berisping. L. v. C., jachtopziener te Axel, ter zake van overtreding der Jachtwet, tot 2 boeten elk van vijftien gulden, subs. 5 dagen hecht, voor elke boete met verbeurdverklaring en vernieling van den in beslag genomen geweerloop. C. W.., landbouwer te Ter Neuzen, ter zake) van openbare dronkenschap, tot eene boete van f 1, subs. 1 week tuchtschool. J. H., zonder beroep te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van fl, subs. 1 week tuchtschool. W. A., boerenknecht, J. B., schippersbui te Ter Neuzen, H. C. N., knecht te Sas vu Gent, E. C. d. M., ketelmaker te St. Amandsberg, ter zake als voren, ieder tot eene boete vu fl, subs. 1 dag hecht. J. v. V., schipper te Papendrecht, ter zake als voren, tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hechtenis. I. P. d. G., rentenier te Zaamslag, ter zake vu openbare dronkenschap bij eerste herhaling, tweemaal gepleegd, tot 2 hechtenisstraffen elk van drie dagen. I. P. d. G., rentenier te Zaamslag, ter zake vu openbare dronkenschap bij tweede herhaling, tot eene hechtenisstraf van twee weken. .1. B. D.. bootwerker te Ter Neuzen, terzake van openbare, dronkenschap, bij derde her haling, tot eene hechtenisstraf van acht dagen, r Bij de verkiezing voor vier Notabelen der Herv. Ge meente te Axel op worden aanbevolen de aftredende heeren En in plaats van H. WOLFERT, (die tot kerkvoogd is benoemd) de heer Capellépolder Axel, Nov. 1907. VELE KIEZERS. te AXEL, Noordstraat, sectie G No. 58 en 59, groot 1 a. 79 c., bewoond geweest door den Heer M. Wolfert; om terstond In 't gebruik te komen. Inlichtingen te bekomen bij den Notaris DE RIDDER, Ter Neuzen. AANZUIVERING van m "Me* HOOFDELIJKEN OMSLAG, SCHOOLGELDEN en KEURLOON over 1907 wordt ter voorkoming van ver volging dringend verzocht, daar betalingen wachten. VAN DISHOECK, Gemeente-Ontvanger. De Firma J. M. VAN HEUSDEN, Mid delburg, zoekt in alle flinke plaatsen van Zeeland één solieden en degeiijken win kelier voor den verkoop harer eieren aan Particulieren gedurende de winter maanden. KR00NEIEREN 4> 2 ct. per stuk. EENDEIEREN 5 ct. Buitenlandselie ólj2 en 6 ct. Waar niet vertegenwoordigd zending aan particulieren direct.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2