23e Jaarg. a O. 63. Woensdag 13 November 1907. 1A1 Nieuws- en Advertentieblad [7$\ voor Zeeuwseh-Vlaanderen. f. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Landbouw. courant. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIES van I tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Men herinnert zich de geruchtma kende daden van den Berlijnschen .kindersteker." Den 20sten Juli werden drie kinderen door steken met een been van een schaar gedood of gewond. Behalve dat been van de schaar, vond men een papiertje dat de dader be schreven moest hebben. Men meende toentertijd met iemand te doen te hebben die niet wrel bij het hoofd was. Sommige deskundigen opper den echter de onderstelling dat de dader een lijder aan vallende ziekte was, die de misdrijven in „schemertoestand onder een onweerstaanbaren drang had begaan, omdat zedelijk verdorven mis dadigers zich anders plegen te gedragen. Deze laatste onderstelling is juist ge bleken. Onder dringende verdenking van de bovenstaande misdrijven ge pleegd te hebben, ia nu Paul Minow, een drukkersgezel, opgespoord. Minow lijdt aan vallende ziekte. Hij woonde dezen zomer nog te Berlijn bij zijne moeder in, begin September kwam hij in het krankzinnigengesticht Herzberge, waar hij zich heeft verraden. Hier sprak hij over de kindermoorden en daarbij over dingen en bijzonderheden die nog onbekend waren, maar juist schijnen te zijn. De politie nam hem in verhoor, be zichtigde de verschillende plaatsen nog eens en kwam daarna tot de slotsom dat men in Minow den „kindersteker' in handen had gekregen. En nu begon Hork van zijnen tuin te .vertellen, terwijl Mary en Reinoud nog steeds met gezamenlijke inspanning aan de glazen-deur arbeidden en daarbij elkaar zeer belangrijke opmerkingen maakten over het lastige van roestige sloten en scharnieren en het wenschelijke van sloten, die dat gebrek misten. Daar die opmerkingen half-fluisterend en in 't Hollandsoh gesohiedden, wekten zij in hooge mate de nieuwsgierigheid van De Muscadin, die nu, daar hij het gesprek over de appel- en pereboomen moeilijk kon volgen, het tijdstip gekomen achtte om het jougmensch, dat hij tot nog toe zijne aandacht niet had waardig gekeurd, met eenige oplettendheid in oogenschouw te nemen. De uitslag zijner waarnemingen was van dien aard, dat ze hem geen genoegen deed, ten minste hoe meer hij Reinoud opnam, hoe meer zijne wenkbrauwen zich samen trokken. Eindelijk ging de glazen-deur toch open, maar in plaats dat Mary hare plaats weder innam, bleef zij in de deur opening staan en scheen welgevallig de koelere buitenlucht te genieten. Reinoud had ook geen reden om zijn stoel op te FRANKRIJK. Te Marseille heeft een heftige storm veel schade aangericht in de haven. Bij verscheiden pakhuizen is het water binnengestroomd, zoodat er een groote hoeveelheid koopwaren beschadigd is. Vrijdagavond om acht uur werd de stad plotseling in duisternis gehuld. Het water was in de gasfabriek ge stroomd. Er zijn eenige persoonlijke ongelukken voorgekomen. Een huis is ingestort. In een stal is de stalknecht met zes paarden verdronken. Uit tal van plaatsen in het Zuiden komen berichten van noodweer, regen, hagel, storm, bliksem, overstrooming, of de zondvloed komt opzetten. ENGELAND. Het ontslag van eenige officieren van het 5e regiment lansiers heeft in Enge land heel wat beweging gemaakt. Uit een mededeeling van de Times blijkt nu, dat bij de legeroefeningen gebleken was, dat het regiment niet slagvaardig was. Dat lag hieraan, dat verscheiden officieren niet geschikt waren om bij de ruiterij te dienen (niet konden paard rijden?). De onderbevelhebber, twee ritmeesters en twee andere officieren werden daarom uit den dienst ontslagen of overgeplaatst. RUSLAND. De Petersboerskia Wjedomosti geeft de vrees te kennen, dat de voor de regeering zoo gunstige uitslag der ver kiezingen een aanleiding zal worden voor een nieuwe revolutionaire uit barsting. De meerderheid der Doema zoekenhij hield Mary gezelschap en scheen nu eensklaps een overvloed van woorden gevonden te hebben om hare aandacht bezig te houden. Maar De Muscadin was de man niet om, waar vier personen druk in gesprek waren, als stomme getuige te figureeren. Hij stond haastig op en voegde zich bij de jongelieden. Zonder zich om Reinoud te bekommeren, richtte hij weder het woord tot Mary en begon te vertellen dat in de volgende week het derde zomer-casino zou plaats hebben en dat de voornaamste reden van zijn bezoek thans bestond in de hoop van te vernemen, dat zij die partij met hare charmante tegenwoordig heid zou opluisteren en hem het benijdenswaardige geluk mocht te beurt vallen, de eerste wals met haar te dansen. »Het spijt mij, mijnheer De Muscadin,* antwoordde Mary in het Fransch, »het is wel zeer vriendelijk van u, maar indien wij van die. partij zijn, heb ik mijn woord reeds gegeven. Ei-zoo dacht Reinoud, aan wie mag dat zijn De Muscadin wierp èen scheeven blik naar Reinoud en beet zich op de lip. >Ah vous me désolez, mademoiselle,* antwoordde hij, en daarop kleedde hij een verzoek in voor een tweede wals, dat werd aangenomen, tot groote ergernis van Reinoud. Gij hebt zeker goede plans om te dansen was de vraag die Mary in moge conservatief zijn, de revolution nairen in den lande zullen niet stil zitten. De jongste moord op Maxi- mofski bewijst trouwens, dat hun actie nog allerminst verslapt is. Het kon wel eens gebeuren, zegt het blad, dat de vreugde, die thans in conservatieve kringen over de samenstelling der nieuwe Doema heerscht, ras zal ver- keeren in algemeenen schrik en ont steltenis. Men berekent nu al, dat verscheidene door het ministerie-Stolypin in te dienen wetsontwerpen door de Doema zullen verworpen worden, daar ze voor het in de nieuwe volksvertegenwoordiging zoo sterk vertegenwoordigd conserva tieve element te „radicaal" zijn. Zoo moet de minister van financiën reeds alle hoop hebben verloren op aanne ming van zijn wetsontwerp nopens een inkomstenbelasting, dat in voorbereiding is. De groote grondeigenaren zullen er niet aan willen. Hoofdbestuursvergadering der „Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" op Donderdag 7 November, 1907, gehouden te Middelburg. Zooals onzen lezers bekend, kon de heer mr. P. C. J. Hennequin tot groot genoegen der aanwezigen de vergade ring presideeren. Aan de orde was aanwijzing van de gemeente waar het volgend jaar in de 't Hollansch daarop tot Reinoud richtte. »Ik meende verstaan te hebben, Freule, dat het nog niet zeker is, dat gij op de partij komt,* was Reinouds weinig passend antwoofd. »Dat zal u niet beletten toch te komen,* zei Mary met een glinilachje. >Wel zeker, zal het datantwoordde Reinoud; »ik reken juist op u en mevrouw, om mij in zoo'n geheel nieuwe wereld den weg te leeren en toch, al was ik hier geheel thuis, ik zou geen genoegen hebben als ik er u niet vond.* Reinoud had zich-zelf overtroffen het was een compliment dat De Muscadin niet zou verbeterd hebben, en hoewel deze heer slechts half verstond wat er werd gesproken, begreep hij zeer goed de strekking der laatste woorden. Mary scheen zeer voldaan en zij antwoordde met een koket lachje: »Nu, als je het zoo ernstig opneemt, zal ik mijn best doen dat we gaan, al zou het dan alleen zijn om je het genoegen niet te onthouden met de jonge dames van Steenvoort kennis te maken ik verzeker je, het is wel der moeite waard.* »Monsieur ne parle pas le franpais vroeg de Baron een weinig ongeduldig. »Certainemeut, monsieur,* autwoordde Reinoud, »s'il n'y a pas moyen de me faire comprendre en Hollandais.* »Je coinprends trés mal ie hollandais,* zei de Baron droogjes. Vraiment?* vroeg Reinoud verwonderd. eerste helft van Juni in de afdeeling Oostburg, de algemeene vergadering en de tentoonstelling zal worden gehouden. Het bestuur der afdeeling is daarom trent nog niet tot een besluit gekomen. Er zijn twee stroomingende eene wenscht dat de leden uit een paar ge meenten, te noemen door het bestuur, een keus doen, een andere dat de leden in een algemeene vergadering de ge meente aanwijzen. Genoemd worden Breskens, Schoon- dijke, Groede en Sluis. Het huishoudelijk reglement voorziet hierin. Het hoofdbestuur achtte het niet direct noodig nu reeds een gemeente te doen aanwijzen. De afdeeling Oost burg dient dit zelf uit te maken. De voorzitter meende dat het 't best zou zijn dat op eene algemeene ver gadering een besluit werd genomen het hoofdbestuur kan zich daarin niet mengen. Tot lid van het dagelijksch bestuur van het hoofdbestuur werd herbenoemd de heer J. J. van Weel en tot afge vaardigde naar het Nederl. Landbouw- comité de heer G. A. Vorsterman van Oyen. Op voorstel van den voorz. besloot de vergadering den heer Zwagerman tot nu toe tijdelijk als definitief zuivel- consulent te benoemen. Omtrent eene pensioen- of kapitaal verzekering van deze hechtte de ver gadering hare goedkeuring aan het voorstel van het dag. bestuur en mach tigde dit in overleg met den Minister »C'est comme je vous dis, monsieur: l'on apprend tout, même le russe, mais votre languec'est bon pour se disloquer la machoire.* Ijet ging toen tegen 'tjaar 30, en de Hollandsche taal was bij de Belgische heeren, om zekere redenen, niet bijzonder gewild. Reinoud's gelaat kreeg eensklaps eene zeer ernstige plooi. Die uitval tegen zijne moedertaal, uit den mond van een Neder- laudsch officier, joeg hem het bloed naar de wangen, en bits antwoordde hij »Vous avez raison, monsieur, notre argeut soune mieux k des oreilles étrangères que notre langue.* >Ah pa, monsieur, votre langue et votre argent, je les trouve abominables, tous les deux,* antwoordde de ander niet minder scherp. Het dreigde een twist te worden, en Mary kwam haastig tusschenbeide. Messieurs,* zeide zij half lachend, half ernstig, »si vous continuez de la sorte, je retracte ma pfVomesse pour paraitre au casino, et- après je m'en prendrai vous.* De Baron verzekerde mei? een tal van buigingen, dat hij om alle talen en al het geld van de wereld niet wenschte, dat zij die bestemd was de koningin van het feest te zijn, daarop wierd gemist. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1