Burgerlijke Stand. Advertentiën. Dankbetuiging. zilveren Dames- en Heerenhorloge Een groote teleurstelling. Zooals men weet, is door den Minister van Oorlog besloten om het blijvend gedeelte dit jaar te vergrooten. Een gevolg daarvan is dat de meeste z. g. achtmaanders nog vier maanden onder de wapens gehouden zullen worden. Dat is natuurlijk voor velen een alles behalve aangenaam geval, maar bovendien beteekent deze maatregel voor sommigen een niet onbeduidend geldelijk verlies. Zoodra in de kazerne bekend gemaakt wordt, wanneer achtmaanders met verlof zullen gaan wordt de bekende nummerverwisseling in orde gebracht. Elk jaar vóór het vertrek der viermaanders wordt een officieele loting gehouden die uitwijst, welke vier maanders 4 of 8 maanden, welke achtmaanders 8 of 12 maanden onder de wapens zullen blijven. Zij die zoogenaamd ingeloot zijn kunnen echter van nummer verwisselen met de vrij- gelooteo, welke verwisseling de goed keuring van den regiments-commandant behoeft. Daarvoor worden vaak hooge be dragen besteed. Voor de wintermaanden wordt wel f75 tot f 100, voor de zomer maanden f150 tot f200 betaald. Nu wil het ongeluk, dat de meeste miliciens reeds hun vier extra maanden verkocht hadden en uitbetaald, toen de nieuwe aankondiging van de uit breiding van het blijvend gedeelte bekend werd. Zoodat nu velen in de weinig benijdenswaardige positie ver- keeren, dat zij een belangrijke som gelds kwijt zijn en toch hun maanden moeten uitdienen terwijl, wat misschien nog erger is, velen hun reeds verkregen burgerbetrekking zullen moeten op geven. M. Crt. Te Amsterdam is een heer in het Vondelpark bij de Vondelstraat, aange rand door drie kerels. Zij mishandelden hem, zoodat hij het bewustzijn verloor, en ontnamen hem een rijksdaalder. Toen hij weder bij kwam, persten zij hem de belofte af, dat hij 's avonds te 10 uur op het Museumterrein bij de Ijsbaan een som gelds zou komen brengen. Bij niet voldoendaaraanzouden zij iets te zijnen nadeele publiceeren. De aangerande was zoo wijs toe te stemmen, maar dadelijk daarop de politie te waarschuwen, met het gelukkig ge volg dat ongeveer een uur later, twee der daders op hetMuseumterrein konden worden aangehouden. Zij werden naar bet politiebureau op het Leidscheplein gebracht en geconfronteerd met den mishandelde, die ze pertinent herkende. Een man, die drie jaren in Veen- huizen had doorgebracht en in al die jaren geen druppel sterken drank ge proefd had, werd dezer dagen met een uitgaanskas van 50 ontslagen. Hij begaf zich per spoor naar Renkum, en onthield zich nog gedurende de geheele reis van sterken drank. Maar ten slotte werd hem toch de verzoeking weer te sterk en des avonds werd hij te Arnhem wegens dronken schap aangehouden, nadat de helft van zijn uitgaanskas reeds verdwenen was. Hij nam zich stellig voor niet weer in zijn oude zonde te vervallen, maar reeds den volgenden avond lag hij weer zijn roes uit te slapen op den weg naar Oosterbeek. Zijn laatste bankbiljet van ƒ25 was intusschen ook verdwenen, en de man ging zich nu maar weer zelf aan het bureau" aanmelden. Gedurende de manoeuvres miste een officier in het kamp bij Oldebroek uit zijne gesloten kist een overjas. Verladen week is deze teruggevonden bij een loodgieter uit Zwolle, die in het kamp was werkzaam geweest. Deze beweert dat hij de jas van een korporaal heeft gekocht, maar onder de in het kamp aanwezige korporaals kon hij hem niet aanwijzen. De zaak is in handen van de marechaussées, die reeds «enige korporaals, welke inmiddels naar hun garnizoen zijn teruggekeerd, hebben doen overkomen. (Avp.) Te Winschoten is gevankelijk binnengebracht de arbeider J. d. B., oud 21 jaren, herkomstig uit Nieuwe Pekela, verdacht E. Kuilman, van Blij- ham, op de Allerheiligenmarkt zwaar lichamelijk letsel met een scheermes te hebben toegebracht. Om ontvluch ting te voorkomen, is de dader naar de gevangenis gebracht. Te Eist bij Rhenen is de arbeider M. W., van de plantage „Willem III", door het schrikken van zijn paard voor een koppel koeien, van den bok van een wagen gevallen. Hij bekwam schedelbreuk en stierf na een paar uren een vrouw met vier kinderen blijven achter. De politie te Rhenen heeft in arrest gesteld J. C. de L., uit Haarlem. Hij wordt verdacht van diefstal met inbraak, gepleegd op 23 October in het Doorgangshuis te Hoenderloo. Door uitsnijding van een ruit had hij zich toegang verschaft tot de schoenmakerij, stal een tiental paren nieuwe bottines en eenig schoenmakersgereedschap, dat hij in een zak medenam naar Arnhem, waar het bij een opkooper in beslag werd genomen. Men denkt daarmede den dader in handen te hebben van de vele inbraken in de omstreken van Arnhem, Velp, De Steeg en Oosterbeek. Hij is 20 jaar oud en heeft reeds vier vonnissen ondergaan, twee wegens rijwieldiefstallen, een wegens verduiste ring en een wegens diefstal van 1200 van zijn vroegeren patroon te Brussel, welk geld hij te Rotterdam verbraste. Een ooggetuige van het vreeselijk ongeluk te Hilversum deelt aan de N. Crt. eenige bijzonderheden mee, waaraan het volgende is ontleend Aan beide zijden van den overweg stonden tal van menschen reeds langen tijd te wachten op het omhoog gaan van een boom en zooals meer gebeurt, liet de wachter dien even omhoog om hen door te laten. Van beide kanten s'roomden zij daarop toeen de trein reed er dwars doorheen. Het had dus nog heel wat erger kunnen zijn dan het geval is geweest. Toen de trein stilstond, kwamen er enkele personen onder uitkruipen, die ongedeerd waren. Anderen bleken licht aan de handen of voeten gewond, enkele liepen lichte kwetsuren aan het hoofd op. De vier bebloede lichamen werden onder de locomotief uitgehaald. Het eene kind van vrouw Vermeulen, die omgekomen is, zag den trein aan komen en riep: „Moeder, pas op, daar komt de spoor aan." Het greep zijn moeder bij de rokken en trachtte haar nog terug te trekken, maar vruchteloos. Voor zijn oogen zag het kind zijn moeder en zijn zusje overrijden. De belangstelling in het lot van de zwaargewonde vrouw van B. is alge meen. H M. de Koningin liet Dinsdag vragen naar haar toestand. Men zij op zijn hoede met bank biljetten van f 40. Te Utrecht is een valsch biljet van die waarde in beslag genomen, dat uitstekend bleek nage maakt te zijn. Een kenteeken om de slechte van de goede biljetten te onder scheiden is dat de groene onderdruk op het valsche biljet onduidelijk is. Op het echte biljet staat het wit der ornamentiek duidelijk tegen het groen; op het valsche was van het wit weinig te zien en was de groene fond vrij wazig ineengeloopen. Als tweede ken merk wordt gemeld dat het watermerk ontbreekt op het valsche biljet. Als derde en duidelijkste kenmerk dat de achterzijde van het valsche biljet groenachtig is, die van het echte biljet schoon wit. Ook een motiefDe heer C. Verwer, directeur van „.Verwers Metaal- warenfabriek" te Krommenie, heeft een zijner werklieden, Binnendijk, die tot lid van den Raad van Wormerveer is benoemd, ontslagen, omdat hij „geen gemeenteraadslid op zijn fabriek wil nebben". De gewezen gemeente-ontvanger van Hoogvliet D. Speelman, de vorige week op last der justitie gearresteerd en naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht, heeft zich aan verduiste ring schuldig gemaakt. De belastingen werden door hem ontvangen en de biljetten voor voldaan geteekend. In- plaats van die gelden te boeken en in de gemeentekas te storten, liet hij dat beide na, behield het geld en gebruikte het ten eigen bate. Nadat hij aan den gemeenteraad zijn ontslag gevraagd en dit verkregen had, werd voorloopig een plaatsvervanger benoemd. Deze vond in de boeken de posten over 1906 als niet betaald en waarschuwde daarom de belastingschul digen aan hunne verplichtingen tot betaling te voldoen, waarop allen hunne voor voldaan geteekende biljetten toon den. Op last der justitie zijn de boeken en de biljetten in beslag genomen. Om trent hetgeen in 1907 gebeurd is, duurt het onderzoek steeds voort. De ont vanger had zelfs zijn brandkast te gelde gemaakt. Bij de arrestatie, die in den nacht plaats had, was hij in het bezit van slechts vier centen. De gemeente zal echter door deze verduisteringen geen nadeel ondervinden, daar de schoonvader van den ontvanger, een gefortuneerd man, zich als borg ver bonden heeft. Een Duitsche pakketboot brengt het bericht, dat de Eskimo's in de Oengawa-baai en aan de oevers van den Hudson menscheneters zijn ge worden. De buitengewone koude en zeldzaamheid van wild moeten hen tot deze daad hebben gebracht. Op het strand der baai vond de bemanning twaalf afgekloven geraamten. Overdreven en roekelooze overdaad. Men beweert dat de tsarina f 48.000 per jaar alleen aan odeurs uitgeeft. Zij schijnt een deskundige te zijn op gebied van parfums. Honderden meisjes wor den elk jaar in dienst genomen om de bloesems te plukken, waarvan de essen ces zullen worden gefabriceerd, die in mooie flacons op de zilveren en mala- chieten toilettafels van de tsarina zullen prijken. Haar toiletzeep en de meeste van haar parfums worden in Parijs ge maakt volgens geheime recepten. Elke flacon wordt daarna onderzocht in het regeerings-laboratorium te St. Peters burg. Er is dus een hefel legertje menschen jaarlijks mee bezig om de csarina van parfums te voorzien Een inwoner van Clinge (Belgie) Aloïse Vaerewijk, die 20 jaar geleden door den krijgsraad ter dood veroordeeld was, en sedert in de gevangenis heeft gezeten, maar nu door den minister van justitie in vrijheid is gesteld, is feestelijk ingehaald door de bevolking van dat plaatsje, die altijd in zijn onschuld heeft geloofd. Toespraken werden gehouden en verscheidene cadeaux werden hem aangeboden. Zeer treffend was de ontmoeting van Vaerewijk en zijn oude -moeder. Een goede vangst. Maandagmorgen hebben agenten der opsporingsbrigade te Antwerpen een gelukkige en belang rijke vangst gedaan. Zondagmorgen hadden ze vernomen dat er een paar personen van Fransche herkomst rondliepen, die, naar het scheen, goed voorzien waren van goudstukken, en ondanks dat toch geen groot verteer maakten. Dit vooral wekte argwaan op. Agenten werden op zoek gezonden en na een ganschen Dacht opzoekingen te hebben gedaan, zijn zij er Maandag in geslaagd, het tweetal aan te houden in een huis der Spuistraat. Werkelijk vond men in hun bezit niet minder dan 40 goudstukken van 10 fr. met de beeltenis van Napoleon III en het jaartal 1863, die allen, wat nogal zonderling was, in pakjes van vijf stuks, netjes in papiertjes gewikkeld waren. Op het eerste gezicht schenen het echte stukken te zijnde klank was zuiver, iets of wat lichter zou men zeggen, en ze waren fijn gemaakt nergens was er een foutje aan te zien. Maar toen men het waagde, de hard heid van het stuk eens te beproeven was hét wat anders, want zonder groote krachtinspanning plooide men de goud stukken dubbel. Behalve het aan den man brengen van valsche munten schijnt 't tweetal ook nog een ander >stieltje" te hebben. In het huis waar ze waren afgestapt vond men nl. twee valiezen, die oen partij inbrekersgereedschap bevatten, zoo fijn, dat men oogenblikkelijk overtuigd is, dat dit alles aan eerste klas inbrekers moest behooren. Van 16—31 Oct. 1907. Graauw. Geboorten. 3. Martha Cor nelia, d. van Johannes Franciscus Pau wels en Paulina van Itegem. 13. Maria, d. van Cornelis van Sikkelerus en Phelomena van Heese. 15. Maria Chris tina, d. van Josephus Mattheijssen en Louisa Mathilda Rens. Petrus Augus- tinus, z. van Johannes van den Branden en Mathilda Maas. Overlijden. 4. Pieter Durinck, 71 j., echtg. van Maria Catharina Stobbelaar. 5. Adriaan van Campen, 78 j., echtg. van Apolonia de Bakker. 12. Dingnum Asselman, 86 j., weduwn. van Dorothea Picavet. Hoek. Huwelijks-aangiften. 31. Jo hannes Marinus van der Welle, 22 j., jm. en Magdalena Elizabeth Jurrij, 21 j., jd. Huwelijksvoltrekkingen. 24. Krijn de Bokx, 20 j., jm. en Johanna Riemens, 19 j., jd. Pieter de Groote, 25 j., jm. en Pieternella Maria Roose, 19 j., jdi. Geboorten. 3. Edial, z. van Willem Dekker en van Tanneke de Putter. 15. Pieternella Maria, d. van Hendrik Jan Dieleman en Huigje Pieter nellh Bruijnzeel. 18. Leuntje, d. van Fran- <jois de Blaeij en Geertruida Kempe. 26. Adriana, d. van Jacobus Tollenaar en Sara Magdalena Drabbe. 28. Abra ham, z. van Jacobus Johannes 't Gilde en Fijgje Adriana de Bree. Heden overleed te Zaamslag ten huize harer Moeder, na een smartelijk lijden CATHAHINA MEIJER. Zij bereikte slechts den leef tijd van 46 jaar en 6 maanden, waarvan zij ons bijna 25 jaren met groote toegenegenheid en trouw diende. Familie OGGEL. Axel 6 Nov. '07. De NIEUWJAARS-COMMIS SIE te Axel, maakt aan de geachte ingezetenen bekend, dat ze in den loop der volgende week, enz. een COLLECTE zal houden. Zij beveelt bovengenoemde collecte in de liefdadigheid der ingezetenen ten zeerste aan. DE COMMISSIE. Axel, 8 November 1907. Ondergeteekenden betuigen door deze harteiyk dank aan de MONOPOL T.iEE-0 jSDERMEtifll du, te Rotter dam, voor het prachtige bij de inlevering van hunne Monopol- klokken (met 9 cijfers) ontvangen, en bevelen deze geurige thee iederen gebruiker aan. J. A. DREGMANS. ADR. ROTTIER. Axel, 7 Nov. 1907.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 3