Zaterdag 9 November 1907. 23' Jaarg. 1^ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. feuilleton. - COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor Bslgië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van I tot 4 regels 25 Cent; voor eikeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLANI). Op 5 November 1757 behaalde Fre- derik den Groote over de Franschen onder Soubise en het zoogenaamde rijks leger een schitterende overwinning. De 150ste gedenkdag van deze geschied kundige gebeurtenis is Dinsdag in Pruisen gevierd. Te Rossbach zelf onthulde baron v. d. Recke, gouverneur van de provincie, Dinsdag een gedenksteen voor Frederik den Groote in een buitenhuis waar hij voor den veldslag zijn intrek had ge nomen. Daarna vereenigden burgerlijke en militaire overheidspersonen zich met afgevaardigden van verschillende regi men ten, vereenigingen van oud-strijders en schoolkinderen om het gedenkteeken op het slagveld. Generaal v. Benecken- dorff hield een toespraak en aan den voet van het gedenkteeken werden vele kransen neergelegd. Te Namslau werden tezelfdertijd kransen gelegd op het graf van den dapperen ruitergeneraal v. Seydlitz. De oudste inwoonster van Hamburg, juffrouw Elise A verdik, is op 100-jarigen leeftijd overleden. Zij was een groote menschen- en vooral een kindervriendin die tijdens haar leven groote schen kingen heeft gedaan aan allerlei in stellingen van kinderzorg. Als schrijfster van kinderboeken had zij ook eenigen naam. ENGELAND. Voor het politiehof te Merthyr, in Wales, verscheen Maandag een dief. Het was een arbeider uit de buurt. Op een avond dat er voor hem en zijn vrouw en kinderen geen eten in huis was, ging hij, omtrent middernacht, naar den tuin van een heerehuis en trok er rapen en penen uit den grond. Een nachtwacht snapte hem. De tuin man getuigde uit naam van zijn heer, dat de dief voor f3 schade had ver oorzaakt. De rechter noemde het mis drijf zeer erg en zond den dief voor 21 dagen naar de gevangenis. BELGIË. Dinsdagmorgen hebben de twaalf secretarissen van de zes sub-commissies, waarover de werkzaamheden der Neder- landsch-Belgische commissie zijn ver deeld, een gemeenschappelijke verga dering gehouden om te bespreken op welke wijze de sub-commissies zullen arbeiden. Voorzitter van de vergade ring der twaalt secretarissen was het Nederlandsche kamerlid Treub. De Petit Bleu deelt mede, dat er in de komende maand Februari te Brussel en den Haag een reeks lezingen zullen worden gehouden door Belgische en Nederlandsche economen over de toe nadering van België en Nederland. De Belgische bladen prijzen de rede voeringen van Beernaert en Heemskerk en betuigen hun ingenomenheid met den aanvang der werkzaamheden van de commissie. De regeeringsgezinde Journal de Bruxelles zegt, dat men de gevoelens van Nederland tegenover België niet 23) Terwijl Mary sprak, had Reinoud gelegenheid zijne kleine vriendin van vroeger die hem werkelijk »ontgroeid« was op te nemen. Wel is waar had hij haar met den eersten opslag herkend, maar toch, hoe was zij veranderd 1 Het kind was eene schoone jonkvrouw geworden, zoo schoon, zoo voornaam in houding en maniereu, dat hij, telkens als haar blik vluchtig den zijnen ont moette, onwillekeurig het hoofd om wendde, uit vrees dat zij in hem nog altijd den halfwassen, onhaudigen knaap van vroeger mocht zien, thans ter nauwernood hare aandacht meer waardig. Zijne verlegenheid vermeerderde, toen Mary, na plaats genomen te hebben, voortging met veel gemakkelijkheid met Papa te keuvelen, en naar 't scheeu niet voornemens was eenige notitie van haar voormaligen speelmakker te nemen. De arme jongen zat op heete kolen het hart zat hem, zoo te zeggen, in de keel, en hij had de grootste moeite om nu en dan op de vragen der Gravin een benauwd »jac of »neen uit te brengen. »Je waart daareven zoo aardig aan 't vertellen, Reinoud,* zei de Gravin, beter zou kunnen uitdrukken dan mr. j Heemskerk Maandag heeft gedaan. De groote verdienste van hen, die in de laatste jaren de bijeenkomst der Neder- landsch Belgische commissie hebben voorbereid, schrijft het blad, is juist, dat zij zich hebben weten te onthouden van overdrijving en van opgeblazen volzinnen. Dientengevolge doet zich de toenadering thans voor als het streven naar behartiging van gemeenschappe lijke belangen door twee volken, welker eigenschappen elkaar op zoo merk waardige wijze aanvullen. Dindagavond waren de leden der commissie vereenigd aan een feestmaal, aangeboden door eten heer Beernaert. Aan het nagerecht zijn warme woor den gesproken, door Beernaert, door Heemskerk, door Tydeman, Sam Wiener, Jitta, Fredericx, de Stoffelaar en andere gasten. De heer Beernaert meende, dat hem niet zooveel lof toekwam als hem werd toegezwaaid. In een toast als antwoord op de woorden van den heer Tydeman, zeide hij, dat hij het gevoel kreeg, of hij bij het uitspreken van eene lijkrede op hemzelf had gezeten. ZWITSERLAND. Er is een prijsvraag uitgeschreven voor een te Genève op te richten ge denkteeken voor de Hervorming. Als hoofdfiguren zijn gedacht Calvijn, Wil helm Farel, John Knox en Theodorus Beza. En als bijfiguren óf politieke leiders van het Calvinisme, als Coligny, prins Willem van Oranje, Cromwell, de groote Keurvorst, óf personificaties der aan wie de plotselinge sprakeloosheid van den jongen officier eenigszins zonderling voorkwam; »vertel nu eens verder; Mary wil het ook wel hooren.* Reinoud kreeg weer een kleur en stamelde verlegen >Ik heb alles verteld, Mevrouw, en de Freule zal er ook wel niets in vinden wat hare belangstelling verdient.* Dat woord »freule« kwam er zeer haperend uit, en het klonk Rein-zelf uiterst vreemd in de ooreu. De Freule antwoordde niets op dit zijdelingsche beroep op hare belangstelling, maar beschouwde met blijkbare aandacht de punt van het kleine marokijnen schoentje dat onder de strook van haar kleed te voorschijn gluurde. >De gebakken kalfslever is hem weer zwaar op de maag gevallen, Mevrouw, zei Hork met een gullen glimlach, »niet waar, Rein 't Is ook een taaie kost, jongen, dat moet gezegd worden." De aardigheid van Hork diende om den armen jongen weer op streek helpen maar ze had een tegengestelde uitwerking. De Gravin barstte in een luiden lach uit, en Mary en Hork lachten van gauscher harte mee. Reinoud had het onaangename gevoel van iemand, die uitgelachen wordt, en werd inwendig boos op zijn vader, die hem tot speelbal zijner spotzucht maakte, boos op de dames, die oin zoo'n flauwe aardigheid lachten, en boos op zjch-zelf omdat hij volkeren, bij wie het Calvinisme ingang gevonden heefteen Genevees een Ber- ner, een Hugenoot, een Watergeus, een Puritein, een Pilgrim Father. Als (fa cultatieve) onderwerpen voor basreliëfs zijn genoemd een predikatie te Genève, Knox voor Maria Stuart, onderteekening van het Edict van Nantes, Mayflower, Rill of Rights, ontvangst der Hugenoten in Brandenburg. RUSLAND. Door een plotseling ingevallen vorst is het Ladoga-meer bevroren. De water wegen, die het met de zee verbinden, liggen eveneens dicht. De scheepvaart is hierdoor onverwacht gestremd. Meer dan duizend schepen met hout en graan liggen in het ijs vast. 't Is een schade van verscheidene millioenen. Weer een nieuwe lezing over den dood van Gapon, die al niet waar schijnlijker klinkt dan voorgaande. De Corriere della Sera zegt van een Russi- schen revolutionnairen socialist in de omgeving van Gorki te Napels het vol gende vernomen te hebben. Gapon had zich na den bloedigen 22en Januari als een werktuig van Witte beschikbaar gesteld. In een villa bij St. Petersburg vond een samenkomst tusschen Gapon en een ingenieur Rutenberg plaats, waar Gapon Rutenberg 50,000 roebel bood voor de lijst der leden van het onaf hankelijke comité der strijdende orga nisatie Rutenberg noemde Gapon toen een verrader, waarop laatstgenoemde wilde vluchten. Maar revolutionaire socialisten, die buiten de villa op de loer lagen, doodden Gapon, met revol- niet kon meelachen en geen woord wist te zeggen >We zullen je dezen middag dus niet op kalfslever kunnen onthalen, Reinoud zei de Gravin steeds lachende. »Neen, mevrouw," kwam de neuswijze Hork tusschen beide»maar als ge hem trakteeren wilt, moet ge pannekoeken laten bakken dat is zijn lievelingskostje niet-waar, Rein De brave Horkhij meende het zoo goed, maar hij kon niet gissen dat hij het zoo verkorf bij zijn lieveling. Deze deed in stilte eene plechtige gelofte, dat hij zijn vader straks eens duchtig de waarheid zou zeggen. Hij was toch geen jongen meer »Is 't waar, Reinoud, hou-je veel van pannekoekeu vroeg de Gravin halt ernstig, half lachend; »nu, mijn jongen, je zult ze van middag hebben, dat beloof, ik je.« »Oeh, mevrouw antwoordde Reinoud met eene geweldige poging om zijne verlegenheid af te schudden, »vaderspot er mede. Als kind hield ik veel van gebak, en Krisje had er wel slag van het smakelijk te maken. Maar ik geloof, dat vader nu meer voor zich zelf spreekt dan voor mij, want als ge hem gister aan den arbeid hadt gezieu, ge zoudt er u over hebben verwonderd. Ik weet niet waar die groote stapel is gebleven. Ik zou u raden, mevrouw, er niet mede te beginnen, want het wordt voor uw keukenmeid de geschiedenis van de eeuwige koekebakster, als ze maar een beslagpot heeft, die nooit leeg wordt.* »Ik geloof, Reinoud, datje gelijk hebt,* zei de Gravin>papa Hork wil een afleider hebben, maar ik zal hem van middag in 'toog houden.* Mary had geglimlacht over den uitval van Reinoud, eu dit hergaf het jong- meusch het noodige zelfvertrouwen om, nu hij zoo goed bekomen was, voort te gaan. »Ik ben verlangend, mevrouw, om Frits te zien; hij zal wel gelukkig zijn, even als ik. Ik hoor dat hij zulke mooie paarden heeft.* „Je treft het slecht, Reinoud hij is 6traks uitgegaan en dezen middag uit eten gevraagd,* antwoordde de Gravin, »maar wil-je zijn paarden zien?, Dan moet je maar naar den stal gaan. Ze staau vooreerst nog hier, maar spoedig gaat hij op zich-zelf wonen, en hij neemt zijn paarden mee.* »Ik hoop, mevrouw, straks van uwe vergunning gebruik te maken, en dan ook° uwe prachtige bloemen te bewon deren, die ik van hier zie eu waaronder weer geheel nieuwe, voor mij oubeaende exemplaren zgu.« »Voor de bloemen moet ge u tot Mary wenden zij heeft er de zorg voor op zich geuomeu, eu zij keut ze alle bij hare latijnsche namen.* »Die latijnsche uamen, mevrouw,

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1