1 Aankondiging. 23° Jaarg. Voetpaden met de Kunstwerken. 61. Woensdag 6 November 1907. lO. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, algemeene opneming Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht» uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. t Burgemeester en Wethouders van AXEL, brengen ter kennis van belang hebbenden, dat, te beginnen op 15 November aanstaande, vanwege de Gemeente, eene zal worden gehouden van de Axel, den 4 November 1907. Burgemeester en W etliouders van A.vel, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. FRANKRIJK. De Fransche bladen zijn eenstemmig in hun afkeuring over de dwaasheid van den senator Gérard, die tegen een examencommissie van de Sorbonne heeft opgespeeld omdat zijn zoon een te laag cijfer voor het Engelsch kreeg bij het baccalauréat-examen. Gérard meende aan zijn senatorschap de be voegdheid te ontleenen toezicht uit te oefenen op de examencommissie die zijn zoon aan den tand voelde. En de bladen van den deftigen kant, die toch al niet hoog tegen de volks vertegenwoordigers van tegenwoordig »Generaal prevelde hij aangedaaD. »Wat is er, Hork?* vroeg de Generaal als uit een droom opschrikkende, en met een half-beneveld oog zijn ouden krijgsmakker aanstarende. De beide mannen blikten elkander een poos in het gelaat. Hork's gemoed schoot volhij sprong van zijn stoel op, greep de saam-geklemde handen des Generaals in de zijne, en door zijn gevoel medegesleept, riep hij; »Dat kan ik niet verdragen, u zóó te zien Ik heb niets gezegdik ben een ondankbare houd Vergeef mij, beste GeneraalWij zijn u alles verplicht, en ik ben een ezelFrits is een can een slechte jongen als hij zijn ouders verdriet aandoet. Maar laat het maar eens aan mij over Ik zal hem de ooren wasschen, daar kan hij op rekenen. En Reinoud zal 't hem ook ongezouten zeggen hij is gister aangekomeustraks komt hij hier »ZooIs Reinoud hier vroeg de Generaal, even glimlachend. »Nu, ik ben verlangend hem te zien. Laat hij komen maar ik weet beter gij blijft beiden bij ons eten. En nu, Hork, opzien, vinden in dit voorval aanleiding om te wijzen op de belachelijke aan matiging van senatoren en kamerleden, die zich nu en dan gedragen als de edelen van het ancien régime en ver geten dat gelijkheid van alle burgers voor de wet een van de eischen was waarvoor de Fransche revolutie is ge voerd. Het is onlangs voorgekomen dat een volksvertegenwoordiger in een rijtuig Parijs binnenreed en aangehouden werd door een commies van de accijnzen die het rijtuig even doorzoeken wilde. De volksvertegenwoordiger vroeg den commies, wien hij wel meende dat hij voor zich had, en maakte zich kwaad omdat de beambte hem als een gewoon burger behandelde. Neen, neen zeggen de bladen spottend, neen, mijnheer Gérard, het gaat toch niet aan, dat een senatorszoontje bij een examen gelijk zou worden behan deld als een jongen van een straatveger. Een lid van den departementalen raad van Seine weigerde onlangs aan een controleur van de tram zijn kaartje te laten zien. Toen de controleur aan drong kreeg hij het booze antwoord ik ben lid van den departementalen raad, je zult nader van mij hooren De Journal des Débats zegt van deze volksvertegenwoordigersZe zijn er niet in geslaagd zich door hun arbeid en hun verstand boven de middelmatige burgers te verheffen, en toen hebben zij het plan beraamd en uitgevoerd, zich een mandaat te verwerven en zich daarmee boven de wetten des lands te verheffen. Zij zijn niet in staat de laat ons bedaard zijn Je vliegt op als buskruit, en ik ik schaam me over mij zelf. Ik ben te goed, te zwak geweest voor Frits, maar dat zal veranderen we zullen de teugels eens aanhouden »Niet te straf op eens, Generaal meende Hork; >laat mij eens begaan! »Dat neem ik aan, Hork. Een vreemde heeft soms meer invloed op onhandelbare kinderen dan de ouders zelve, vooral wanneer die door te groote toegevendheid hunne zaak hebben bedorven. En hoe is 't met Reinoud A propos, hij heeft iets van mij te goed dat heb ik hem altijd toegedacht. Wacht mij een oogenblik ik ben aanstonds weder bij je.« Hork zag den Generaal met ver wonderde blikken na. Wat drommel moet dat beteekenen dacht hij. Mij dunkt het is toch al weltwee-duizend gulden is geen peulschilletje. De afwezigheid des Generaals duurde slechts vijf minuten. Toen hij terugkwam legde hij twee toegelakte rolletjes op tafel. Ziedaar, geef dat aan den jongen je behoeft hem niet te zeggen van wien het komt,c voegde hij er bij. Hork was van kleur veranderd. De rolletjes schenen voor hem op de tafel te dansen hij staarde ze met wijd geopende oogen aan, en keerde nu en dan zijn verwezen gelaat naar den Generaal. »Ik hoop,* zeide deze ietwat stug, »dat ge u niet beleedigd gevoelt.* besten onder de burgers te zijn, zij nemen er genoegen mee de sterksten te zijn. ITALIË. De jongste ambtelijke cijfers omtrent de gevolgen van de aardbeving zijn als volgt Getroffen zijn 49 plaatsen. Zonder dak zijn 2500 personen, waarbij Ferru- zano en Sant Ilario, waar bijna alle inwoners dakloos zijn, niet meegerekend zijn. Het aantal ingestorte huizen, behalve in beide genoemde plaatsen, bedraagt ruim 150het aantal onbe woonbaar geworden huizen 1645. Het totaal aantal dooden bedraagt 196, waarvan 175 alleen in Ferruzanodat der gewonden 86, waarvan 50 in Ferru zano. De toestand in Noord Italië wordt er niet beter op. Er wordt steeds meer land overstroomd. Te Piacertza wordt het lastig de bevolking onder dak te brengen. De ellende is grooter zijn heele huisgezinnen, die door de over strooming alles verloren hebben. Ook van de meren komen veront rustende tijdingen. Het geheele land in den omtrek van het Lago Maggiore is overstroomd. In Cremona zijn alle lagere wijken ondergeloopen. De troepen zijn bezig met het reddingswerk. RUSLAND. Het is nog niet veel nieuws wat we hooren van de aardbeving in Bochara eu de weinig nadere berichten, die er over kwamen, zijn zóó tegenstrijdig en ^Vergeef mij, Generaal,* zei Hork eindelijk, »ik kwam juist hier om Uwe Excellentie te zeggeD, dat Reinoud die twee-duizend gulden, welke hem uit Steenvoort zijn toegezonden, maar voor een groote helft heeft verbruikt; dat ik het overschot al dadelijk wenschte terug te geven en het andere zoo spoedig mogelijk.*. >Ik verklaar je, Hork, dat ik er niets van begrijp,* zei de Generaal, op zijne beurt een paar groote oogen opzettende. »Je praat van twee-duizend gulden, die den jongen uit Steenvoort zijn toege zonden; van wien heeft hij die?* »Dat zal Uwe Excellentie misschien beter kunnen raden dan ik. Ik beken dat ik het niet weet. Ik dacht, dat ze van Uwe Excellentie kwamen, maar nu zie ik dat ik de plank geheel mis ben.* Hork verzonk in nadenken en zijne eerste natuurlijkste vermoeden was, dat het geld van de Gravin kwamhij begreep evenwel dat de kieschheid hem verbood door een enkel woord of teeken dat vermoeden te verraden. Maar 't scheen dat ook nu weer de Generaal zijne gedachten op zijn gelaat Las. »Dat geld komt noch van mij, noch van mijne vrouw,* zei de Generaal, op een toon die geen twijfel toeliet. »Het komt mij zeer zonderling voor, Hork.* »Hork, in stede van zich te verheugen in hat denkbeeld dat Reinoud een geheimen beschermer bezat, rijk geuoeg zoo zonderling ook, dat we nog niet weten waar we aan toe zijn. Maar het schijnt wel zeker, dat de eerste berich ten overdreven zijn geweest. De jongste telegrammen geven verschillende cijfers omtrent het aantal slachtoffers ze vari- eeren van 400 tot 1200een heel enkele spreekt nog van 15000. Wat moet men er nu van denken, al» de een spreekt van vierhonderd en de ander van vijftienduizend? Het heet, dat de Rus sische regeering een ernstig onderzoek zal instellen „naar de oorzaak der ramp" Voorts vinden we nog vermeld in een telegram uit Nieuw Bochara, dat er 600 hoeven zijn vernield. Te Samarkand duren de aardschokken voort. In een later bericht lezen we, dat op 21 October in Karatag ongeveer 2500 menschen zijn omgekomen en een uit Tasjkent meldt, dat de stad Karatag, de zomerresidentie van den bei van Hissar, door een bergafschuiving, die het gevolg was van drie achtereenvol gende aardschokken, bedolven is. Alles bij elkaar genomen, mogen we dus vrij zeker aannemen, dat de eerste tijdingen zooals dat gewoonlijk gaat - - niet vrij waren van de noodige over drijving, gelijk we trouwens al dadelijk vermoed hadden. Maar ook een ramp, waarbij 2500 menschen het leven ver liezen, is nog zwaar genoeg. Te Warschau is gevochten tusschen soldaten en terroristen. Laatstgenoem den vluchtten in een huis, waarop de soldaten hun vuur richtten. Daarbij werden 32 personen gewónd. Vervol- om een paar-duizend gulden weg te geven, gelijk een ander een paar dubbel tjes, werd zeer bekommerd. Hij schudde herhaalde malen bedenkelijk het hoofd en zuchtte met veel misbaar, »Ik begrijp er niets van,* steunde hij »wat moet ik nu beginnen »'t Is toch geen doodwond,* meende de Generaal. Steek dit geld nu maar bij je; dat is in ieder geval een appeltje voor den dorst, wanneer het later blijken mocht, dat je dat andere moet terug geven." »Dat geld neem ik nooit aan, Gene raal,* antwoordde Hork opstaande, met een krachtig afwijzend gebaar. »Uwe Excellentie heeft zelf kinderen, en Frits kost u tegenwoordig handen vol.* »Neem het gerust, Hork,* zei de Generaal glimlachend. »Eenige honderd guldens maken mij niet rijker of armer, en mijne kinderen zullen het na mij niets minder er om hebben. Zoek nu maar niet lauger uitvluchten, want ze helpen je toch niet.* Hij nam de beide rolletjes en duwde ze met geweld den ouden Luitenant in de hand, waarna hij schelde en den binnentredenden bediende beval mevrouw te roepen. Hork stond uog met de rolletjes in de hand, toen de Gravin weder binuentrad. »De oude brompot komt dezen middag met Reinoud bij ons eten,* zei de Gene raal hij heeft mij excuus gevraagd voor zijne oubeleefdheid, en dit wenscht

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1