fto. 60. Zaterdag 2 November 1907. 23e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEHAX. Buitenland. Binnenland. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal.. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Een bericht uit Posen meldt, dat de schoolstaking van de Poolsche kinderen nu voor goed uit is. Sedert verleden week weigert geen enkel kind meer, bij het godsdienstonderwijs in het Duitsch te antwoorden. Men herinnert zich de veroordeeling, eenigen tijd geleden, van een aantal leden van de brandstichtende brand weer van Siebenlehn. Deze week heeft burgemeester Barthelt uit Siebenlehn terechtgestaan. Hij was de eigenlijke ontwerper van het stoute plan, om het stadje geleidelijk plat te branden en mooier dan te voren, op kosten van de brandwaarborgmaatschappijen, op te bouwen. Barthelt heeft van de recht bank te Freiberg zeven jaar tuchthuis straf gekregen. Anders, een koopman die wegens medeplichtigheid vervolgd was, werd vrijgesproken. Barthelt moet aog eens terechtstaan, wegens andere misdrijven door hem in de uitoefening van zijn ambt begaan. BELGIË. De brand van het gebouw op de Melkmarkt te Antwerpen, waar bovenop het centraal telefoonbureau gevestigd was (zie onder de rubriek .Gemengd Nieuws), berooft de stad van een communicatie-middel, dat daar een even belangrijke plaats innam in het dagelij ksch leven als in alle andere groote steden, en nog een grootere in de omgeving van de haven, waar als 't ware voortdurend de telefoon gebruikt wordt. Van uit het gebouw op de Melkmarkt werden 5000 abonné's bediend, en werd voor het intercommunaal verkeer ge zorgd. Wel is er in de Jezusstraat een ruimer en grooter telefoon-hotel op gericht, maar dat kan vooreerst nog niet in gebruik genomen worden. Die duizenden draden kwamen alle samen op het groote ijzeren geraamte boven op het gebouw, en zijn nu alle vernield. Zij zullen dus vernieuwd moeten worden, alle vijf duizendEn dit zal volgens het „Hand. v. Antw." wel een maand of 3, 4 duren. Op de Beurs was er van niets anders sprake. Op alle kantoren gevoelde men de gevolgen der ontreddering diep. De kantoorloopers, winkelknechts, enz. hadden een zwaren dag. Alleen op het station en indirect ook op de Beurs, omdat deze telefonisch met het station is verbonden, bestaat zog gelegenheid tot aansluiting met het binnenland. ENGELAND. Terwijl Ierland gestadig door ver huizing naar Amerika ontvolkt wordt zijn groote steden zoo sterk overbevolkt «Is nergens aan den overkant der lersche Zee. In Dublin wonen er, naar Redmond dezer dagen in een toespraak zeide, 21,747 gezinnen in hén kamerd. w. z. dat meer dan een derde van de geheele bevolking in één kamer huist. En zoo is het ongeveer in alle andere lersche steden van eeuigen omvang. Te verwonderen is 't daarom niet, dat de tering in Ierland sterk heerscht en Dublin een hoogere sterfte heeft dan eenige groote stad in Engeland en Schotland. ITALIË. De afgevaardigde Vissolati stelt in een te Milaan verschijnend blad den minister van binnenlandsche zaken den eisch de uitkomsten van het onderzoek in zake de besteding der na de aard beving van 1905 voor Calabrië inge komen giften openbaar te maken. Hem, Vissolati, is nl. bekend dat deze gitten door burgemeesters, gemeente raadsleden en andere hooggeplaatste personen ten eigen bate aangewend en aan de slachtoffers, voor wie ze bestemd waren, ontstolen zijn. Het is daarom de plicht der regeering, zegt Vissolati, de schuldigen te ontmaskeren en te straffen. Een gemeente-ambtenaar van Bran- caleone heeft ongeveer hetzelfde gezegd tot minister Lacava. De man was zeer opgewonden en zeide dat het hoog tijd was, dat de regeering haar plicht deed. Het volk was 't moede bedrogen te worden. OOSTENRIJK HONGARIJE. Ook uit Zuid-Tirol komen berichten van overstroomingen. Vele bruggen en wegen zijn vernield. Het spoor wegverkeer is op vele punten onder broken. De electrische centrale te Trente is beschadigd. RUSLAND. De vrouw, of liever het meisje dat den staatsraad Maximofski, het hoofd van het gevangenis-departement, ver moord heeft, heeft erkend, dat ze een vonnis ten uitvoer had gebracht van een revolutionnair socialistisch comité. Zij droeg een bom bij zich van groote ontploffingskracht, die bestemd was om het geheele politie-bureau, waar men haar na haar arrestatie bracht, in de lucht te laten vliegen. De bom werd echter nog juist bijtijds ontdekt. Het meisje is, gelijk men weet, tot den strop veroordeeld. Zij werd met eene escorte van twintig kozakken naar den krijgsraad gebracht. Zij telt nog geen twintig jaren en had nog loshan gende haren. Haar identiteit heeft men nog niet kunnen vaststellen, zij heeft halsstarrig geweigerd haar naam te zeggen. Toen haar het vonnis werd voorgelezen, toonde ze geen spoor van ontroeringze hoorde het aan met een glimlach op de lippen. De comite's van bijstand doen een nieuw beroep op de openbare liefdadig heid, daar de hongersnood nog vele streken van Rusland bedreigt. Het door de regeering uitgetrokken crediet van 7,723,000 roebel zal lang niet vol doende zijn om in den nood te voorzien. In een en twintig gouvernementen worden de boeren door gebrek aan middelen van bestaan met den onder gang bedreigd. De gouverneur van Odessa heeft het blad Odeskia Nowosti voor twee weken geschorst, omdat het portretten van Doema-candidaten der linkerzijde had gepubliceerd. Een telegram spreekt inmiddels van nieuwe straatgevechten en nieuwe pogroms. TURKIJE. Van alle kanten komen berichten van een opleving van het bendenwezen in Macedonië. De Bulgaarsche benden, wier aantal pas aanzienlijk verminderd scheen, rijzen weer al paddestoelen uit den grond en vooral de Grieksche bevolking moet het deerlijk ontgelden. Men meldt weder de vermoording van zes Grieksche boeren en de ontvoering van anderen. In 't bijzonder het district Serus wordt door de benden onveilig gemaakt. Men betreurt de vernieuwde actie der Bulgaarsche benden te meer, omdat de Grieksche bevolking juist pas besloten had zich niet te wapenen, daar ze meende dat de rust in het land was teruggekeerd. Nu het spelletje van de zijde der Bulgaren echter opnieuw begint, zullen ook de Grieken naar de wapenen grijpen en wordt het moorden over en weer. In Grieken land is men inmiddels zeer bezorgd over het lot der stamverwanten in Macedonië. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt in de St. Ct. ter algemeene kennis, dat, met ingang van 1 November a. s., aan verzoeken om rechtstreeksche terugbetaling boven 50 op een spaarbankboekje door de postambtenaren geen gevolg meer mag worden gegeven. Hulde aan Dr. A. Kuyper. Dr. A. Kuyper vierde Dinsdag zijn 70sten verjaardag. Dat zijne vele vrien den en vereerders deze gelegenheid niet zouden laten voorbijgaan zonder eene grootsche huldebetooging, was te ver wachten. Eenige maanden geleden reeds vormde zich eene commissie met prof. Bavinck als voorzitter en den heer R. C. Verweyck als secretaris, die aan een groot aantal vereenigingen in den lande eene uitnoodiging richtten om eene korte bijdrage, in den vorm van een vriendelijk woord, te zenden, die dan in een album zouden worden ver- eenigd. 1061 corporaties en een aantal particulieren hadden aan deze uitnoodi ging voldaan. In het album, den 70-jarige namens de leerlingen der Scholen met den Bijbel aangeboden, kwamen 35574 namen voor, eigenhandig door hen geschreven. Uit Zeeland waren het er 1564 van 19 scholen. 2700 Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen namen deel aan het geschenk, uit hun naam aangebodep het portret, door Haverman geschilderd. Onder de vele geschenken, dr. Kuyper verder aangeboden, verdienen nog ver melding een zilveren jardinière, met inscriptie Den Voorzitter van den Minister raad 19011905, geschonken door de oud- Ministers, leden van zijn Kabineteen groote medaille met zijn beeltenis, van de firma Begeereen fraai gecalligra- feerd huldeblijk van den Bond van Gereformeerde Jongelingsvereenigingen een kast van den heer Rud. Lehmann, consul generaal van Griekenlanden twee tegeltableaux voorstellende huizen, door dr. Kuyper vroeger te Amsterdam bewoond, van den heer Jacques Deen. Dat den jarige een overvloed van bloemen, telegrammen, brieven en kaar'jes gewerd, spreekt van zelf. In het restaurant van de Twee Steden te 's-Gravenhage werd Dinsdag door 80 gastheeren aan dr. Kuyper en zijn familie een luisterrijk feestmaal aange boden. Deelnemers waren alle anti revolu tionaire en christelijk historische Kamer leden, behalve de heer de Savornin Lohman, die zich verontschuldigd had, terwijl verder tegenwoordig waren de voorzitter van de Eerste Kamer, de oud- ministers de Marez Oyens en Harte van Técklenburg. Bezoek van het keizerlflk paar. Volgens officiëel bericht, aldus meldt men aan de N. R. Crt., zal de „Hohen- zollern" begeleid door een Duitsch es kader op 8 November op de reede te Vlissingen aankomen en den volgenden dag zal het jacht aan de zuidelijke ponton meren. Het Duitsche keizer lijke echtpaar zal 's middags per extra- trein te Vlissingen aankomen en on- middellijk aan boord gaan, om den daaropvolgenden Zondag naar Engeland over te steken. Zooals bekend, komen de vorstelijke personen dan terug op 19 November voor een ontmoeting met onze Koningin te Amsterdam. Naar men meldt, zal de keizer, tijdens zijn ééndaagsch verblijf in de hoofdstad- 's middags de ministers en eenige hoog, waardigheidbekleeders ontvangen. Daarna zal het Rijksmuseum bezocht worden. Na het gala-diner, dat 's avonds om zes uur begint, zullen de keizer en en de keizerin cercle houden, 's Avonds om half elf vertrekt het keizerlijke paar weer naar Potsdam, met den uit elf rijtuigen best&anden hoftrein, die den volgenden ochtend om acht uur aan het Wildparkstation zal aankomen. Naar het Rbld. verneemt, zal het Duitsche eskader, dat het keizerlijk jacht, de „Hohenzollern" van Engeland naar Amsterdam vergezelt en den 19den November 's avonds te IJmuiden aan komt, om dan den volgenden dag door het Noordzeekanaal naar Amsterdam op te stoomen, waar het des morgens omstreeks elf uur verwacht wordt, be staan uit de Scharnhorst, de Königs- berg en de Sieipner. Van het keizerlijk jacht, dat in het verlengde van de schepen der Mij. Nederland bij de dertig-tons-kraan aan de Handelskade zal worden gemeerd, zal een overdekte gang naar het ge bouw van Algemeene Diensten worden gemaakt, waar de officieele begroeting zal plaats vinden. Tegelijk met het Duitsche eskader zullen wanneer althans aan het nu bestaande voornemen gevolg wordt ge geven de Nederlandsche oorlogs schepen Noord-Brabant, Friesland, Ko ningin-Regentes en Piet Hein in de haven aanwezig zijn.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1