1 AXEL, 29 October 1907. Zaterdagavond om half zes had in de Gereformeerde kerk A alhier de geannonceerde openbare samenkomst plaats, waar een zang- en muziek uitvoering werd gegeven door eenige weezen uit de alom in ons land bekende weesinrichting Neerbosch en de hoog geachte zeereerwaarde directeur van die inrichting, de heer J. Schrijver, eenige desbetreffende mededeelingen deed. Na het zingen van Psalm 68 3 door de gemeente werd de samenkomst geopend met gebed door ds. E. H. Broekstra, predikant bij de Geref. kerk A alhier, die allen welkom heette en ook namens de gemeente het gezelschap uit Neerbosch het welkom toeriep, waar voor zoovelen waren opgekomen om over de weezen en hunne opvoeding te hooren spreken niet alleen, maar ook henzelven te hooren. Ds. Schrijver het woord nemende begon met er aan te herinneren, dat gedurende de 44 jaren, dat Neerbosch bestaat, nog altijd steun is verleend van uit Axel. Vandaar dat die plaats dan ook niet vergeten mocht worden bij een eventueel bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen. En zoo genieten we thans het gewaardeerde voorrecht kennis te mogen maken met de Axelsche vrienden. Dat zulks van de zijde der Axelaren op prijs gesteld wordt, blijkt wel hieruit, dat het kerkgebouw stampvol is. Over de inrichting Neerbosch spre kende, kan spreker daarvan weinig nieuws vertellen, leder heeft hierover reeds voldoende gelezen en gehoord. Ten overvloede wordt een vluchtige schets gegeven van de wording en den bloei van Neerbosch en zoo komt spr. tot een beschrijving van den toestand der weezen, vóór de oprichting van het gesticht. Welk een toestand moet het zijn, als het moederhart is weggerukt en er geen vaderhand meer is, waaraan men zich kan vastklemmenVerlaten te zijn door die twee die naast God hun alles is, om overgeleverd te worden aan hen, wier liefde toch nooit in de plaats kan treden vün de ouderliefde En al is het nu nog, dat de weezen-zelve dit niet zoo zeer beseffen, welk een smart moet toch in de-ziel der ouders niet heerschen, die hun kinderen geheel alleen moeten achterlaten zonder eenige zekerheid voor hun toekomst. Geheel verlangen mag koesteren, dan altijd Vader-lief op de hakken te volgen. Ik maak geen onderscheid tusschen cavalerie en infanterie wat de personen betreft, maar er zijn jongens, die ik gaarne met een sleepsabel en met sporen aan de hielen zie, en dat zijn jongens zooals Frite en Reinoud dat is nu mijn zwak." »Ik weet, dat Uwe Excellentie het goed met ons meent,* zei Hork steeds met zijn hoofd voorover gebogen als las hij het antwoord uit zijn chako voor: »maar Uwe Excellentie kan zich niet in mijne positie verplaatsen. Uwe kinderen zijn steeds bij en om uUwe Excellentie is gelukkig* »Ik begrijp je volkomen, Hork,* antwoordde de Generaal op een toon, die Hork deed opzien. >Je wilt zeggen, dat ik voor Reinoud niet gedaan heb wat ik voor Frits deed Als mijn zoon den uwen geleek, en de uwe had een karakter als de mijne, dan had ik Frits uit mijn oogen laten gaan en we hadden Reinoud hier gehouden.* Er lag een antwoord op Hork's lippen, en hij wilde den naam van Mary noemen, maar hij zweeg, en daarin handelde hij verstandig, want wat hij gezegd zou hebben al mocht er een grond van waarheid in liggen zou ongepast, zoo niet onkiesch zijn geweest. »Je ziet me ongeloovig aan," hervatte de Generaal; >en weder zie ik wat er in je omgaatmaar we zullen daarover alleen ja, helaas zoo vaak ook zonder de liefde van Christus te kennen Maar daarom ook is het een onuit sprekelijk voorrecht te weten, dat er een God is, die der weezen Vader is. Hij laat ze niet hulpeloos. En Hem alleen is dan ook de eer der oprichting van Neerbosch. Neerbosch is een ge schenk van God en als zoodanig kan het niet anders of zij moet een inrichting zijn, die grootsch is en een bezoek te over waard. Spr. noodigt dan ook iedereen uit, om die inrichting te komen bezichtigen. Men zal dan zien, dat de weesinrichting niet is een groot huis, maar een samenstel van gebouwen en landerijen, dat men gerust een dorp kan noemen. Een dorp, waar ongeveer 450 kinderen hun opleiding ontvangen. Die opleiding is tweeërleigeestelijk en maatschappelijk. De weezen moeten in de eerste plaats gevormd worden tot kinderen Gods. Dit is een moeilijk werk onder al die verschillende karakters. Dat kan hij eenigszins begrijpen, die vader van een groot gezin is. Niet zelden toch komt het daar voor, dat er een weerspannige is, die het ouderhart ten hoogste bezorgd maaktwaarvoor men soms zelfs rade loos staat. En zoo zijn er ook onder die 450 wel eens, die hun opvoeders teleurstellen en waarmede voorzeker wel eens moeilijkheden voorkomen. De maatschappelijke opleiding begint bij de bewaarschool, wordt voortgezet op de lagere school en vindt hare vol tooiing in de opleiding tot een vak, zooveel mogelijk naar keuze. Alles natuurlijk langs christelijken weg. En zijn dan zoowel jongens als meisjes geschikt om voor zichzelf te zorgen, hetzij als vakman of als dienstbode en huisvrouw, dan wordt hun een plaats aangewezen vanwaar ze zelfstandig hun levensweg banen. En zoo zijn er in die 44 jaren reeds een 4000 de wereld in gezonden, die voorzoover ze nog leven, met liefdadig heid en dankbaarheid op het weezen- dorp terugzien. In de opleiding dus bestaan de voor naamste zorgen van de hoofdleiders. Maar benevens die hebben ze ook nog andere. Zij moeten de naam Neerbosch hoog houden. Neerbosch heeft toch na een tijdperk van bloei ook een tijd van achteruitgang beleefd. Neerbosch heeft ook vijanden en die te bestrijden is evenmin een gemakkelijke taak. Die vijanden bestaan in kwade tongen en schulden. Behalve den laster te weer- zwijgen. Ik kan voor mij-zelf verant woorden wat ik heb gedaan! En je zeidet zooeven dat ik zoo gelukkig was in vergelijking van u. Wel, mijn vriend, ik dacht dat je meer ondervinding hadt van het leven om zoo naar den schijn te oordeelen. Ik ben zeer gelukkig dat ik mijn vrouw en kinderen bij mij heb, maar het zijn toch niet altijd de gelukkigste vaders, die hunne zonen bij zich moeten houden om met eigen oogen te zien, hoe die jongeheeren den verkeerden weg ophollen. Wat we hier praten, Hork, blijft onder ons je moogt er zelfs met mijne vrouw niet over spreken, maar ik wil je wel bekennen, dat Frits mij veel, te veel reden tot bezorgdheid geeft.* Op zijne beurt boog de Generaal het hoofd en slaakte een pijnlijken diepen zucht. Hork opende zijne oogen zoo wijd mogelijk, 't Was voor 't eerst dat hij die hooge gebiedende gestalte, dat trotsche hoofd zich buigen zag als onder een onzichtbaren verpletterenden last. Voor 't eerst vestigde hij zijne aandacht op die sneeuwwitte haren, dat scherpe profiel, die vermagerde handen, zoo bedachtzaam op de knie saamgevouwen, en dat alles had iets treffends voor Hork, die nu eensklaps Reinoud voor zijn geest, riep en bedacht hoe diep-ongelukkig hij zich zou gevoelen als deze, zooals Frits, »den verkeerden weg opholde.* Zijn goed hart kwam plotseling boven, en nu vergat leggen en met alles op onberispelijke wijze te werk te gaan, heeft de directie ook schulden te delgen en dank zij de offervaardigheid der Nëderlanders zullen eerlang die schulden opgeheven zijn, wat blijkt uit een financieel overzicht van inkomsten en uitgaven. Op bevattelijke wijze liet de Directeur hierbij uitkomen, dat voor zoo'n 450 pleegkinderen heel wat noodig is aan voeding, kleeding, geneesmiddelen, vuur, licht, enz., maar ook drukte spr. zijn tevredenheid uit over de wijze, waarop de middelen inkwamen, die zulke uit gaven, die toch immers noodzakelijk zijn, mogelijk maken. En hierin heeft ook Axel zijn deel. De te dezer stede bestaande Neerbosch- krans, het busje voor de Neerboschcent en de particuliere giften uit Axel. maken te zamen een aardig sommetje. Daar voor betuigt spr. zijn dank namens alle belanghebbenden. Dankend de gevers, dankend het kerkbestuur, dankend alle aanwezigen en eindelijk ieder, die op eenigerlei wijze medegewerkt heeft tot de verheerlijking van de weesinrichting Neerbosch, koestert hij de verwachting, dat ieder zal blijven meewerken èn door het gebed èn door daden om den bloei van Neerbosch te doen toenemen. Hierop neemt ds. Schrijver afscheid van de gemeente. Dat die verwachting niet teleurgesteld zal worden, kunnen wij ons wel voor stellen, als we weten, dat de Directeur aan collecte en programma's in Axel ontvangen heeft een ronde som van 250 gulden. Nadat door ds. J. B. T. Hugenholtz, predikant der Nederl. Herv. Kerk alhier, een woord van dank was gericht tot ds. Schrijver, dhr. Sneep, de weezen en verder tot allen, die tot het wel slagen van dezen aaügenamen Neer- boschavond hebben medegewerkt, en deze het dankgebed had uitgesproken, werd de samenkomst geëindigd door het zingen van Psalm 118 1. Volgens programma werd nu en dan een muziek- en zanguitvoering gegeven, waarover we tot hiertoe zwegen. We willen hieraan een woordje afzonderlijk wijden. Van critiek zullen we ons onthouden. We gelooven wel, dat, wat we hoorden, ieders verwachting bevre digde. Het waren immers toch kin deren En we durven gerust zeggen, dat verscheidene vereenigingen, sterker in aantal en beschikkend over krachtiger stemmen, niet in de schaduw kunnen staan van dat groepje van plus minus 30. De leider der zang, dhr. A. Sneep, heeft alle eer van zijn werk. Vooral de bromstemmep klonken verrassend. Het was alsof men instrumentale muziek hoorde. Ongedwongen en zonder zelf verheffing of aanmatiging werden de liederkens uitgevoerd. Ook de solo stemmen klonken volkomen zuiver. Wat ons echter het meest bekoorde, was dat we nog nooit zoo duidelijk verstaanbaar hebben hooren zingen, wat de tekst betreft. Ook op accentu eering werd goed gelet. Het scheen alsof de dirigeerstok een tooverstaf was, want de minste beweging daarvan vond zijn uitdrukking in de zang. Het stokje werd dan ook geen oogenblik uit het oog der zangers verloren. Kortom het geheel maakte een goeden indruk, te meer op ons Axelaren, die heusch niet verwend zijn aan goede zang of muziek. Op de gisteren alhier gehouden veemarkt waren aangebracht39 paar den, 80 stuks hoornvee en 84 varkens. Premiën werden uitgereikt als volgt Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaar oud, le prijs 5, aan Ph. J. van Dixhoorn, landbouwer2e prijs 3, aan W. Dieleman Pz. landbouwer. hij ook zijne grieven cd herinnerde zich niets als het goede wat hij en Reinoud hadden genoten. Wordt vervolgd.) V oor het schoonste hengst- of merrie veulen, beneden het jaar oud, een prijs van 2, aan Ph. J. van Dixhoorn voornoemd. Voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, le prijs ƒ4, aan Ph. J. van Dixhoorn voornoemd 2e prijs 2,50 aan W. Dieleman Pz. voornoemd. Voor den schoonsten dekhengst, van 2 tot 7 jaren oud, een prijs van ƒ5, aan Ph. J. van Dixhoorn voornoemd. Voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, le prijs 5, aan Adr. van Hoeve, landbouwer; 2e prijs 3, aan Adr. van Hoeve voornoemd. Voor de schoonste kalfdragende vaars, le prijs 4, aan Adr. van Hoeve voor noemd 2e prijs f 2,50 aan C. de Feijter, landbouwer te Koewacht. Voor het schoonste 2jarig rund een prijs van 3, aan Aug. Schelleman koopman. Voor den schoonsten hokkeling, een prijs van 2, aan M. W. Koster land bouwer. Voor den schoonsten springstier, een prijs van 5, aan K. Broekhoven, koop man Ter Neuzen. Voor het grootste getal paarden, van éénen eigenaar ter markt gebracht, een prijs van ƒ4, aan Ph. J. van Dixhoorn. Als voren voor het grootste getal hoornvee, een prijs van 4, aan Aug. Schelleman voornoemd. Als voren voor het grootste getal schapen, boven de 10 stuks 2, niet uitgereikt. Als voren voor het grootste getal varkens, boven de 6 stuks, 2, aan Jac. de Meij, koopman te Zuiddorpe. Voor het vetste stuk hoornvee, een prijs van 5, aan Adr. van Hoeve landbouwer. De heeren achter wier namen geen woonplaats is vermeld, wonen te Axel. De handel was levendig in rundvee, overigens niet drukvarkens werden bijna niet verkocht. Met ingang van 31 Oct. e. k. is de ZeerEerwaarde heer J. Joossen alhier benoemd tot pastoor te Sas van Gent en in diens plaats alhier benoemd de ZeerEerwaarde heer J. Buijsrogge, thans kapelaan te Wouw (N.-B.). Aan de Chr. school (Molenstraat) alhier is benoemd tot onderwijzer de heer L. A. Koster, vroeger te Axel, thans milicien te Vlissingen. Ter gelegenheid van de jaarlijksche veemarkt, hield de Handboogschutterij „Ons Vermaak" alhier eene schieting. 19 schutters -namen hieraan deel. De hoogvogel en een der zij vogels werden geschoten door den heer Pr. v. Loo van Moerbeke, terwijl de heer J. de Paepe van Hulst den anderen zij vogel deed vallen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de N. V. „De Tijdgeest", Maat schappij tot Exploitatie van Onroerende Zaken te Rotterdam, thans ook alhier een agentschap heeft gevestigd en wel meer speciaal voor den verkoop van hare 3 pCt. Tijdgeestloten. Deze loten, waarvan de aanwijzing der premiën geschiedt volgens de trek kingen der Ned. Staatsloterij, zijn geheel in overeenstemming met de nieuwe loterij wet en kosten slechts 3,en 1,50, zoodat deelneming daaraan van vrij onschuldigen aard is en verre is aan te bevelen boven het koopen van speculatieve beurswaarden. Agent te dezer stede is J. C. Vink, Kerkdreef. Door Ds. R. Hamming te Schoone- beek is ,het beroep naar kerk A te Zaamslag aangenomen. Aan de navolgende gemeenten in Zeeland is, tot een behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs, boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 48 der wet op het lager onderwijs, een subsidie verleend, gelijk aan de achter de namen vermelde som Clinge 3500; Hengstdijk 400 Koewacht 1900 Ossenisse ƒ1150; Overslag ƒ450 en Zuiddorpe 1460.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2