DE DID! 1U1TM1T. ÏW. 59. Woensdag 30 October 1907. 23e uarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITG E VER AXEL. AOVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tqt Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ITALIË. De aardbeving in Calabrië. Een overzicht over den ganschen omvang der ramp, die Calabrië ge troffen heeft, is nog niet mogelijk, daar de meeste der geteisterde plaatsen hoog in de bergen liggen en moeilijk te be reiken zijn, vooral daar de toch al slechte verbindingen door den aanhou denden regen gestoord zijn. Daarbij komt nog, dat het land om Ferruzano overstroomd is. De verwoesting en de ellende is onbeschrijfelijk, zoo meldt een berichtgever te Rome, die de ge teisterde streken bezocht heeft Aller- wege hoort men kermen en jammeren. In het zoo zwaar bezochte Ferruzano, waar de bevolking in den slaap ver rast werd, zag ik de mensshelijke lede maten uit de puinhoopen uitsteken. Diepe, door de aardbeving gevormde kloven in den grond bemoeilijken het reddingswerk. De correspondent van het „Giornale d'Italia," die Ferruzano bezocht heeft, hangt een ijselijk tafe reel op van de verwoestingen en de ellende, die daar nog geleden wordt. De aanblik van de plaats is verschrik kelijk. Overal waar ge den blik heen- wendt, ontwaart ge de puinhoopen. Van de huizen ziet men nog slechts brokstukken der muren, waarboven hier en daar een stuk van een dak uit steekt, dat in de lucht schijnt te hangen. Do karabiniers en de agenten zijn bezig het puin op te ruimen en de kalmsten der bevolking helpen hen. Het rneeren »Aha, amice! vind ik je hier?« was het eerste woord des Generaals, die, toen hij zijne vrouw in zoo'n aanval van vroolijkheid zag, plotseling bleef steken en beide personen verwonderd aankeek. Hork was opgestaan en zette onmiddellijk zijn chako op, ten teeken dat hij »in dienst* was. Hij week zijdelings uit en trachtte de deur te bereiken, steeds met de rechterhand perpendiculair aaD de klep van de teerputs, Waar wil-je heen P* vroeg de Generaal I met een donkeren blik uit de hoogte. »Ik heb niets, Excellentie. Is er iets van uwe orders zei Hork, steeds uit wijkende. »Zet dat ding af en ga zitten beval de Generaal. »Ben ik in dienst P* vroeg Hork. »Je bent altijd in dienst, als ik verkies,* was het barsche antwoord. De Gravin lachte steeds voort, dat haar de tranen langs de wangen liepen. >Dan verkies ik niet uitgelachen te worden,* zei Hork»als ik in dienst ben, ben ik in dienst, en ik verzoek Uwe Excellentie, als ik iets heb, mij maar* deel der bevolking is echter nog te zeer onder den indruk, om een hand uit te steken. De menschen staan als verlamd. Bijna overal vindt men on herkenbare lijken. Een jonge man werd geheel ongedeerd onder de puin hoopen van een huis vandaan gehaald. Toen men hem geluk wilde wenschen met zijn redding, holde hij luid gillend als een bezetene weg. Volgens de op gaven van dezen correspondent zijn 230 lijken uit de puinhoopen gehaald, volgens de oföcieele opgaven echter 30 de eerste cijfers schijnen dus wel wat overdreven te zijn. De correspondent spreekt ook van 400 gewonden, terwijl de ambtelijke berichten dit cijfer op 50 stellen. In Catanzaro vult een luide bidden de menigte de kerkprocessies trekken door de straten. De bladen laten buitengewone edities verschijnen met bijzonderheden over de ramp. Op verschillende plaatsen heeft men de gevangenissen moeten laten ontruimen. De gevangenen kam peeren in het open veld, bewaakt door soldaten. Ambtelijk worden thans 25 plaatsen opgenoemd, die door de ramp getroffen zijn. Er heerscht groote bezorgdheid over de op de bergen gelegen plaatsen, die nog geen telegrafische verbinding hebben. Giolitti heeft aan de directie van den openbaren gezondheidsdienst last ge geven waterdichte tenten, waaronder honderden een onderdak kunnen vinden, naar de verschillendeplaatsen te zenden, daar de bevolking van het ruwe weder »Te laten ophangen schaterde de Gravin. »Komaan, wat is dat hier vooreen komedie?* zei de Generaal ruw. »Ga zitten, daar op dien stoel vervolgde hij, met een gebaar Hork naar den pas verlaten stoel terugwijzende. »Je schijnt geraakt, Mijnheer, omdat ik je zooëven een wel verdiende les heb gegeven maar ik raaa-je dien toon in te binden of de drommel zal er doorslaan. Je bent een stijfkop. Ik weet wel wat je regeert, maar dat geuiok begint me te ver velen. Ga zitten, zeg ik je!« Hork week naar de glazen deur terug, nam zijn chako eerbiedig af en liet zich op een punt van den stoel zakken. De Gravin lachte niet meer; zij liet haar oog meewarig op Hork rusten en had reeds een woord gereed om den toorn haars echtgenoots te doen bedaren. »Laat ons een oogenblikalleen, Louise, verzocht de Generaal, terwijl hij een stoel nam en zich'dicht bij Hork plaatste. De Gravin stond op, maar aLvorens het vertrek te verlaten, zeide zij tot Hork »Ik hoop je straks nog te zien,* hetgeen Hork met zijne gewone linksche buigiug beantwoordde. »Ik wenschte wel eens te weten, begon de Generaal, toen hij met den Luitenant alleen was, wat je aanleidin geeft mijn huis te vermijden, waar men je, voor zoover ik weet, slechts voor komendheid eu vriendschap toout. zeer te lijden heeft. De menschen verkleumen van de koude. Het totaal-cijfer der bij de aardbeving omgekomen personen wordt thans op gegeven als 300, dat der gewonden als ongeveer 1000. De directeur van het observatorium te Florence heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de omvang der ramp niet zoozeer een gevolg is van de kracht der schokken als wel van den slechten bouw der huizen, die uit veel te licht materiaal zijn opgetrokken. Eveuals in 1905, werd de aardbeving voorafgegaan door een langdurige wer king van den Stromboli, die echter plotseling eindigde en evenals twee jaar geleden heeft ook deze aardbeving zich voorgedaan in de periode der eerste hevige herfstregens. De Paus en de aartsbisschop van Reggio hebben 50,000 lire gezonden voor de slachtoffers. Ook worden er van kerkelijke zijde inschrijvingen ge opend. De Populo Romano meldt, dat de regeering aan de technische finan- ciëele commissie van Calabrië opge dragen heeft den omvang der aange richte schade vast te stellen, om een onmiddellijke kwijtschelding van belas tingen te kunnen afkondigen. Volgens een telegram uit Milaan is het Lago Maggiore opnieuw buiten zijn oevers getreden. Groote overstroomingen worden ge meld uit de provincie Genua, alsmede van het eiland Sardinië. De spoor- en telegraafverbindingen op het eiland zijn gestoord. Spreek nu maar ronduit en smoor niets op je hart.* »Dat zal ik Uwe Excellentie onbe wimpeld zeggen,* antwoordde Hork. >Mijn leven is wel eentonig en vervelend geweest sinds Reinoud mij verliet. Ik heb steeds gehoopt, dat ik mij aan de leegte, die hij achterliet, zou wennen, maar het gaat niet. Hij is nu driejaren weg geweestdie drie jaren heb ik een ongelukkig planten-leven geleid. Nu is hij officier geworden bij een ander wapen dan het mijne, en onze wegen loopen nu voor goed uit elkander. Ware hij in dienst getreden zooals mijn wensch was bij de infanterie, dan had ik hem al dien tijd bij mij gehouden en de hoop bleef bestaan, dat we nog lange jaren bij elkander bleven. Of het tot zijn geluk zal strekken dat hij, een jon meusch zonder fortuin, officier bij de cavalerie is geworden, daaraan twijfel ik hij moge voor 't oogenblik het toppunt zijner wenschen hebben bereikt, ik kan er Uwe Excellentie niet dankbaar voor zijn, dat ik drie zulke treurige jaren heb doorgebracht en er mij waarschijnlijk nog zooveel te wachten zijn.* >Dat is dus de voldoening die ik oogst voor mijne belangstelling!* antwoordde de Generaal met een strak gelaat eu donkeren blik. Hork zat mat gebogen hoofd eu keek aaudachtig op den bodem van zijn chako die op het tapijt tusschen zijne voeten ENGELAND. Een belangrijk rapport over den aard der tuberculose is aan de koninklijke tuberculose commissie te Londen voor gelegd door dr Cobbett, die daarin de resultaten heeft neergelegd van uit voerige proefnemingen. Hij bevond o. a. bij hst overbrengen van ziekte-stof dat die bij dieren, bijv. bij de muis en de koe, steeds gelijk werkte. Was de uitwerking bij de een zwak, dan was zij dat ook bij de ander was ze sterk, dan ook bij allebei. Daarentegen is bij de menschen een groot verschil merkbaar. In sommige gevallen ontwikkelt de tuberculose zich snel en algemeen, in het andere geval, zelfs als er een groote hoeveelheid bacillen geconstateerd zijn, is de uit werking zeer plaatselijk, en wijkt de ziekte spoedig voor een geneesmiddel. Dit resultaat zou tot de conclusie leiden dat dr Koch's onderscheiding van tuberculose van den mensch niet onjuist is, en dat dit onderscheid van veel beteekenis kan zijn voor de te volgen behandeling. RUSLAND. Vrijdagnacht heefteen bende van 40 man een aanval gedaan op een post trein bij Batoem. De roovers openden het vuur op den trein, dat door het militaire geleide beantwoord werd. De machinist werd gedood en zeven sol daten werden gewond. Vier roovers drougen daarop in den postwagen en maakten zich meester van de geld zakken. liet juiste bedrag, dat ge stolen is, is niet bekend. was geklemd. Het verwijt des Generaals ging hem als een priem door de borst en hij herinnerde zich wat hij kort te voren tot de Gravin had gezegd »onhartelijk beu ik niet.* Had men hem en Rein hier in huis niet met goedheden overladen Had de Generaal niet al de lasten van Reinoud's opleiding gedragen niet op de meest kiesche wijze steeds gezorgd, dat er een behoorlijk maandgeld aan Rein werd toegezonden, daar de jonge kadet anders onmogelijk op een fatsoenlijken voet had kunnen leven, hoe zuinig hij ook was. En van wien kwam nu weer die groote som voor Rein's kostbare uitrusting? Ja, Hork was ondankbaar, dat bekende hij, hij was onhartelijk geweest, en toch was er een andere stem in zijn binnenste, die op hare beurt mokte en pruttelde: »ik wenschte, dat we hier nooit eqn voet hadden gezet.* >Ik zie wat er in je omgaat,* zei de Generaal, na eeue kleine poos»ge zijt een dier egoïste vaders, die een kind van zijn geluk zouden afhouden om het altijd bij zich te hebben; je verwijt mij, dat ik deD jongen een mooie positie bezorgd en een toekomst geopend heb dat je hem niet te midden van je kool en knollen hebt zien opgroeien tot een plantaardig man, dien je later als een dienst-machine zooals je-zelf bent geworden - kuqt meezeulen naar de kazerne en terug, en die geeu ander

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1