*0. 58. Zaterdag 20 1907. 23e Jaar»-. PAARDEN- en VEEMARKT. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMW, axel. Jaarlijksche Veemarkt Buitenland. FEUILLETON. «cj Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. iS3BKEE?3S DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regeis 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat de in die gemeente zal worden gehouden, op Maandag 28 October 1907, zooals breeder bij aanplakbiljetten is omschreven. Axel, den 8 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Voorzitter. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent van de Köln. Ztg zegt dat het bericht van het Berl. Tageblatt over de plannen tot invoering van een staats-alcoholmono- polie, volgens zijne inlichtingen, juist is. De gewone bronnen-van 's rijks in komsten kunnen in de toenemende uit gaven voor leger en vloot, koloniën en een bezoldiging van de rijksambtenaren niet meer voorzien. Vandaar dat men zulk een monopolie overweegt. Het plan zou zijn, om het rijk de groote spiritustabrieken te laten op koopen en de kleine te laten schadeloos stellen. Voor de eerste jaren rekent Den volgenden ochtend, omstreeks elf oren, stapte Hork naar het komman dements-huis, en vroeg om zijne Excel lentie te spreken. Het was het uur waarop de Generaal rapport hield en iedereen die over dienstzaken te spreken had bij hem werd toegelaten. Hork, die oooit iets te vragen had die nooit wegens eenig verzuim in den garnizoensdienst een uitbrander moest komeh halen die gewoon was op geheel andere uren de woning ctes bevelhebbers te bezoeken, dacht om dat offieiëele rapport-uur evenmin als om het uur van zijn dood. Argeloos trad hij het bureau binnen, waar de Generaal met een paar officieren •at te werken. De graaf Van Hardsteek was zichtbaar verouderdhet overschot zijner haren was geheel witde groote blauwe oogen schenen grooter en donkerder en blikten somber uit de diepe kringen waarmede se waren omgeven het volle gelaat en de zware gestalte waren merkbaar I geslonken de lippen stonden strak en I de zware wenkbrauwen waren steeds men op een opbrengst van 70 millioen mk. uit het monopolie. BELGIË. De Gemeenteraadsverkiezingen in België hebben over 't geheel genomen zonder groote incidenten plaats gehad. In Antwerpen vochten liberalen en clericalen, vorscheidene vensterruiten moesten 't ontgelden. In Gent was het woelig, maar daar, evenals te Luik en Verviers leidde de opgewondenheid niet tot vechtpartijen. Te Mechelen hadden relletjes plaats, alleen te Diest namen de opstootjes zoo'n omvang, dat ge schoten en een man gedood werd. In de hoofdstad schijnt alles rustig toegegaan te zijn. En nu de resultaten Naar de bladen melden hebben de liberalen en socialis- op verscheidene plaatsen gevoelige ne derlagen geleden. En onder de over winningen der liberalen waren er ook die geen verandering brachten. Men kan over het algemeen niet be weren, dat deze verkiezingen een uit spraak der kiezers beteekenen tegen het clericale bewind van het land. Vooral de radicalen hadden zich uit gesloofd om het kartel der linkerpartijen te laten doorwerken. Liberalen, radi calen en socialisten zouden naar radi calen wensch allen samenwerken tegen het rechtsche blok. Maar hiervoor waren echter de gematigde liberalen van 't begin af wat huiverig, vooral voor samenwerking met de socialisten. Zij willen wel samengaan in den anti- clericalen strijd en voor enkele her vormingen als persoonlijken dienstplicht gefronstmaar hij hield het hoofd nog rechtop, en toen hij opstond en den binnentredende een paar schreden te gemoet ging, was zijn tred nog vast en zijne houding majestueus als weleer. »Wat is uw verlangen, Mijnheer vroeg de Generaal op barschendienst-toon. »Ik wenschte Uwe Excellentie te spreken,* antwoordde Hork door dien toon uit het veld geslagen. »Over dienst-zaken vroeg de Gene raal. »'k Vraag excuus, Excellentie, over particuliere zaken,* zei Hork meer en meer bedremmeld. »Dan ben ik thans niet te spreken, Mijnheer,* was het antwoord »gij zijt lang genoeg in het garnizoen, zoo ik vermeen, om te weten, dat ik op dit uur alleen wegens dienst te spreken ben.* De Generaal keerde zich om en plaatste zich weder in zijn armstoel, zonder Hork verder met een blik te verwaardigen. De oude Luitenant verdween rugge lings door de deur en waggelde als een dronken man den gang door. Het gerucht zijner komst had zich evenwel door het huis verspreid. Hork was in geen maand bij de familie van Hardsteek geweest, en had sinds lang reeds vrij slecht be antwoord aan de steeds hartelijke toenadering der Gravinvoor twee uitnoodigingen had hij bedankt en daarna zelfs verzuimd in persoon zijne verontschuldigingen in te brengen. en algemeen stemrecht, maar van een verbond over de heele lijn moeten ze niets hebben. Te Brussel had samen werking stellig tot uitwerping der cle ricalen geleid, als de gematigde libe ralen voldoende hadden medegewerkt. ENGELAND. Dezer dagen kwam een locomotief van den Midland-spoorweg met het lijk van een machinist te Leicester aan. ^Terwijl hij dienst deed viel hij vooroverga hij* stierf op zijn post; de stoker bracht de locomotief naar Leicester. Bij de lijkschouwing bleek, dat de overledene oen hartkwaal had, die, naar getuigenis van den dokter, stellig ontdekt zou zijn, als hij den laatsten tijd onderzocht was. Machinisten behoorden alle twee of drie jaren onderzocht te worden, zeide hij, De Coroner en de voorman der ge zworenen maakten een dergelijke op merking. De overstroomingen in FRANKRIJK en SPANJE. Volgens ambtelijke opgaven zijn er honderd-en-twee personen omgekomen bij de overstroomingen te Malaga en in de omstreken van Malaga. Over het geheele schiereiland duurt het nood weer voort Dag aan dag worden er plaatsen overstroomd, wegen vernield, telegraafpalen omgeworpen, vee uit de weiden weggespoeld. Spanje heeft een paar jaar lang aan droogte geleden. Nu lijdt het aan wind en regen. Beide rampen, droogte en watersnood, hebben een gemeenschap pelijke oorzaak het omkappen van de bosschen. 't Was daarom niet te verwonderen dat de knecht, die hem de deur had geopend en vroeger gewoon was hem dikwijls, daarna wat minder, en eindelijk in 't geheel niet meer te zien, zich verplicht achtte het feit zijner komst, op dit offieiëele uur, ter kennis te brengen van de kamenier, die het van h&ér plicht rekende, Mevrouw daarvan kondschap te geven, waarop deze dame bevel gaf om den deserteur, na afloop van zijn offieiëele bezoek, vóór haar te brengen. Hork zag zich diensvolgens eensklaps den pas afgesneden door denzelfden lakkei, die hem had binnen gelaten. »Mevrouw laat vragen of Mijnheer zoo vriendelijk wil wezen even achter te komenvroeg de gegallonneerde man op zijn eerbiedigsten toon. Hork keek verschrikt op en staarde den knecht met wezenlooze oogen in het gelaat. »Ja-wel,« antwoorde hij, zonder de vraag te hebben begrepen. »Mag ik Mijnbeer maar voorgaan hervatte de knecht, en Hork volgde werktuigelijk. De Gravin was geheel alleen in het zelfde vertrek, waar Hork haar voor 't eerst te Steenvoort weder had ontmoet. Zij zat op dezelfde plaats, aan de open glazen deur, te werken, en 't scheen alsof er in de zeven jaren, welke er sinds waren verloopen, niets was veranderd. Mevrouw Van Hardsteek was wel iets Uit het overstroomde gebied van Frankrijk en Spanje komen weernieuwe ernstige berichten. Nog altijd stort regens en dientengevolge nieuwe over stroomingen en verwoestingen aan brug gen, wegen en huizen. De Loire heeft Touraine en het land van St. Etienne onder water gezet. Uit Gard en Hé- rault komen dezelfde berichten, de Garome- en hare zijrivieren zijn ook gewafsen. Var, Bretagne enz. deelen in de algemeene ellende. Te Mont- peat-sous-Beauzon is een vrouw door een neerstortenden muur gedood, te Cros de Georand een oude man zwaar gewond. Te Joyeuse, St. Laurentles- Bains en Sanilhac zijn huizen ingestort. Ook in Spanje regent het maar door. In Andalusië is weer watersnood. Vol gens bericht uit Malaga, heeft het water uit Guadalmedina en Jecar groote ver woestingen aangericht De bewoners van de lage stad moesten 's nachts half gekleed een goed heenkomen zoeken. Te Cuenca, Velez, Mal-Fuenta, Peutil en Chillaron ziet men vele doode dieren op het water drijven; de gemeenschap met vele plaatsen is verstoord. De Imparcial meldt dat volgens een ambtelijke opgaaf de jongste overstroo mingen alleen in Malaga 200 slacht offers hebben gemaakt. Uit heel Spanje komen berichten van hoozen, onweders enz. De schade is onberekenbaar. ITALIË. Naar de- Figaro meldt, is in de basiliek van San Lorenzo in Damaso, te Rome, ingebroken en hebben de meer gezet; haar gelaat was wel iets voller; maar de koolzwarte haren waren nog even glansri]k en de donkere oogen nog even levendig als voorheen, en toen zij oprees van baai' stoel en Hork te gemoet ging, was haar tred even vlug en klonk hare stem even helder als toen zij den ouden Luitenant voor 't eerst welkom in hare woning heette. »Zijt ge eindelijk daar, Mijnheer zeide zij, hem de hand biedende. Maar plotseling trad zij eene schrede terug en staarde Hork vorbaasd aan. Wat is er gebeurd Je ziet zoo bleek als een doode riep zij. Hork haalde den rooden zakdoek uit zijn schako en wischte zich het gelaat af. »De Generaal heeft mij weg-gejaagd steunde hij. De Gravin sloeg hare handen in elkander en trachtte op Hork's verwezen trekken de beteekenis zijner voor haar onbegrijpelijke woorden te lezen. Weg-gejaagd herhaalde zij. »Maar Hork, je raaskalt, geloof ik. Kom hierGa bij me zittéu en vertel me wat er is gebeurd.* Hork liet zich op een stoel vallen, en eerst nadat de Gravin hem nog eens/ en weder eens, gedrongen had eenige opheldering te geven, verhaalde hij in afgebroken, verwarde volzinnen zijne ontmoeting met den Generaal. »Ja, mijn vriend,* zei dè Gravin, terwijl Hork met zijn bonten doek bleet

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1