DE OUDE LUITENANT. fto. 57, Woensdag 23 October 1907. 23e «fuarg. ii tu iJ Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wscli- Vlaand ere n. F. D1ELEMAA, Buitenland. F F U II, L F, T ON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Officieus verluidt dat met de ver schillende bondsstaten onderhandelin gen gaande zijn over de invoering van een rijkswet tot bestrijding van het Zigeunerdom. Er is sprake van, een verordening die de Pruisische minister van binnenlandsche zaken op 17 Fe bruari 1906 uitgevaardigd heeft, tot rijkswet te verheffen. De strafbare handelingen waaraan de rondtrekkende Zigeuners zich in Duitschland plegen schuldig te maken, zijn de volgende het laten weiden van vee op andermans grond, diefstal van veldvruchten enz., het stichten van boschbrand, ontduiking van den mili tairen dienstplicht, ontvoering van minderjarigen, visschen zonder ver gunning, bedelarij, landlooperij, ver- valsching van legitimatie-papieren enz. Reeds nu bestaan in de meeste bonds staten bepalingen tot wering van de Zigeuners, maar er is te weinig onder linge overeenstemming tusschen die bepalingen. Totnogtoe hebben alle poli- tie-maatregelen niets uitgewerkt. Men verwacht meer heil van een algemeene rijkswet. FRANKRIJK. Charles Malo geeft in de Débats zijn slotartikel over de defensie van België en Nederland. Hij resumeert en geeft zijn conclusie. Beide landen moeten hun krijgsmacht uitbreiden, maar geen legerhervorming zou de defensie van de twee landen zoozeer tengoedekunneu komen als een militair verbond. Samen kunnen België en Nederland 500,000 man op de been brengen. Frankrijk en Engeland zouden van zulk een ver bond veel voordeel hebben, zegt Charles Malo. En dan voegt hij er tusschen haakjes bij, dat Duitschland er trouwens ook voordeel van zou hebb„en, als zijn bedoelingen zuiver zijn. De wijze waarop deze Franschman er Duitschland bijhaalt is kostelijk. Frankrijk en Enge land hebben alleen goede bedoelingen. Dat spreekt van zelf. Die wenschen niets liever dan een krachtig Nederland en België, opdat het booze Duitschland! dat neutrale gebied nooit zal kunnen schenden. Dat Frankrijk of Engeland een andermans land zouden kunnen willen schenden, daaromtrent wordt zelfs de mogelijkheid door Malo niet ondersteld. Hij eindigt met de Nederlandsche woorden Eendracht maakt macht. ITALIË. Volgens een telegram uit Rome gaat het spoorwegverkeer naar wensch. Het' is nergens tot betoogingen, van welken aard ook, gekomen. Letterlijk de ge heele pers verklaart zich tegen staking. De bladen waarschuwen het spoorweg- personeel, dat de openbare meening zoo sterk tegen een staking is, dat deze. noodzakelijk op een nederlaag moeC uitloopen. Zooals Reuter trouwens reeds seinde, zijn volstrekt niet alle leiders voor staking op 't oogenblik. De' socialistische afgevaardigden Treves en, Turati hebben zich in een gesprek met 19) »Ik u geld gezonden Pc stamelde Hork rerbleekend. »Nu, houd u maar zoo niet, Vadertje zei Reinoud zijn vader omarmende. »Ik dacht wel dat ge het zoudt ontkennen er is zeker een »onbekendè vriendc die mij dat heeft gestuurd, niet-waar Pc Hork antwoordde niet, maar verzonk in gepeins. »Kijk eens hier, Vader-lief,c vervolgde Reinoud, terwijl hij plaats nam op de gevaarlijke rustieke bank en eeue zware beurs te voorschijn halende, door wier mazen de goudstukken glinsterden »hier zitten tachtig tientjes indat is het overschot van de twee-duizend gulden. Ik heb zes-honderd gulden voor mijn beide paarden besteedhet overige voor mijn zadeltuig en kleedingik heb een koopje gehad aan mijne paarden, en halfsleets zadeltuig overgenomen en .c »Zeg mij eens, Reinoud,c viel Hork hem in de rede, zonder naar de beurs te kijken, die op de tafel lag, »heb-je den brief nog, die bij dat geld was gevoegd Pc »Ge vraagt naar den bekenden weg, Vadertje, er was immers geen brief bij 'tWas een wissel, zonder een letter er bij geschreven.c »Mijn naam stond toch niet onder den wissel U zei Hork. »Neen, dat weet ik wel't was een. handteekening die ik niet kon ontcijferen, zeker van een bankier; maar dat komt er niet op aan 't kwam toch van u; want het postmerk van Steenvoort stond op het adres, hoewel het schrift niet van uwe hand was." >Zóó stond het postmerk van Steen voort er op Pc zei Hork in gedachte. Reinoud begon die geheimzinnige houding zijns vaders eenigszins zonderling te vindenmaar hij meende dat de brave man nog wel wat versuft was door het onverwachte wederzien, en daarom plotseling een wending aan 't gesprek gevende, vroeg hij »Is hier geen nieuws, Vader Pc »Niets, mijn jongen. Steek dat geld in uw zak want ik kan het niet bergen Bewaar het vooreerst maar.c Reinoud gleed de beurs weder in zijn zak en keek zijn vader hoe langer zoo meer verwonderd aan. Toen die beurs weg was, kreeg Hork een weinig van zijn gewonen spraaklust terug, en zeide »Nieuws is er niet veel. De Generaal en Mevrouw zijn heel wel. Frits zal nu ook wel benoemd zijnzijn uitrusting was reeds voor drie weken gereed hij heeft twee prachtige paarden zijn uitzet moet op zijn minst ook de voormannen van het spoorwegper soneel beslist tegen staking verklaard. Verder hebben de Kamers van arbeid te kennen gegeven, dat het hun on mogelijk is ondersteuning toe te zeggen. Met dat al schijnt het personeel met nieuwe eischen voor den dag te willen komen. Het 56,000 leden tellend syn dicaat verlangt, naar men uit Rome meldt, o. a. een werkdag van acht uren en een wekelijkschen rustdag en het zou van plan zijn der directie zes maanden tijd te gunnen voor de over weging dezer eischen. Daarna zou een referendum gehouden worden. De directie der spoorwegen heeft inmiddels besloten de leiders der staking te ontslaan, degenen die gestaakt hebben' op de promotielijst terug te zetten en den niet-stakers gratificaties te geven. Algemeen acht men deze maatregelen' onvoldoende. NOORWEGEN. Te Kristiania werd in een circus een waterpantomime vertoond, voorstellende den oorlog tusschen Russen en Japan ners. Op een avond woonden de offi cieren van een paar Russische oorlogs schepen, die in de haven lagen, de voorstelling bij. Zij ergerden zich aan de vertooning, die te zeer in Japanschen geest leek te zijn, en verlieten op in het oog loopende wijze het circus. Den volgenden morgen verbood de politie, de pantomime weer op te voeren. Later bleek het echter, dat het hof 's avonds- in het circus zou komen juist om de pantomime te zien. De politie trok toen het verbod in, onder beding dat! een tooneel geschrapt werd, dat n.l. waarin een Russische vlag werd ver overd. ZUID-AFRIKA. Op het kerkhof te Pretoria is het graf van Paul Kruger geschonden. Het marmeren borstbeeld was van zijn voetstuk gehaald en lag, aan schouders en neus beschadigd, op den grond. Volgens een andere lezing van het geval was de neus weggebeiteld. Volgens een derde bericht was het borstbeeld niet beschadigd. Het is van eenig belang te weten of de neus werkelijk sporen van een beitelbewerking vertoont. Zoo ja, dan is Reuter's verklaring, dat het blijkbaar niet de bedoeling was het grafteeken te schenden, maar het beeld te rooven teneinde er een goed losgeld voor te krijgen, dadelijk geoordeeld. Maar al ware het borstbeeld niet verminkt, dan nog is Reuter's correspondent wel wat haastig met zijn bewering, dat er geen „rassenhaat" in het spel is. Het ver minken van het engelbeeld op het graf van Kruger's kleinzoon wordt gauw uitgelegd als bij ongeluk gebeurd, toen men Kruger's zware borstbeeld wilde verwijderenvan de verminking van andere graven wordt in het geheel geen uitleg gegeven. Nu zullen wij aan deze heele ge schiedenis niet meer beteekenis hechten dan zij verdient, Indien 't mocht blijken, dat een paar Engelsche onverlaten hun „rassenhaat" aldus getoond hebben, zal geen verstandig mensch het de Engel- schen in 't algemeen wijten deaan- twee-duizend gulden hebben gekost* »En Mary vroeg Reinoud aarzelend. »Zij is, geloof ik, thuis,* zei Hork »ze moest dezer dagen voor goed van het kostschool komen maar ik kom tegenwoordig weinig bij de familie. Je begrijpt, Rein, dat het mij- nog altijd hindert, dat de Generaal je overplaatsing bij het regiment, hier in garnizoen, heeft tegengewerkt* »Dat begrijp ik niet, vader,* zei Reinoud met gedempte stem. »Ge hebt immers zelf gezegd, dat het beter was dat ik met mijn regiment mee mar cheerde dat een goed soldaat zijn vaandel moet volgen en dat het vooral noodig was, dat er een eind kwam aan mijne bezoeken bij den Generaal »Dat heb ik ook,* prevelde Hork; »maar niemand weet wat ik gedurende die driejaren, waarin we elkander slechts nu en dan vluchtig konden zien, geleden heb. Waarom is zijn eigen zoon over geplaatst »Ge wordt onbillijk, Vader-lief. Ge kent Fritsge weet hoe onbezonnen hij te werk gaat. Ik geloof dat het heel goed voor hem was, dat hij bij zijn ouders bleef. Ik wil mij-zelf niet prijzen, maar ik geloof toch, dat ik beter op eigen wieken kon drijven dan hij.* »'tls mogelijk,* zei Hork wrevelig: »maar jonker Frits bekommert er zich niet veel om of hij bij zijne ouders is cf niet. Hij speelt en dobbelt tegen den beste ophij rijdt en rost, en laat nog al van zich spreken.* „Inderdaaddat spijt me,« zei Reinoud; hij is toch in den grond een goedhartige jongen. Maar, ik bedenk daar, Vader-lief, dat de Generaal en Mevrouw nu ook wel boos zullen zijn als ge hen zoo verwaarloost. Frits is te gelijk met mij officier geworden en zijne benoeming moet toch hier bekend zijn Ge hebt hen zeker uog niet geluk gewenscht?* >Ik weet van niets, mijn jongen ik bemoei mij met niets; ik lees alleen de Haarlemmer, als ze vier dagen oud is.« „Maar dat is onvergeeflijkriep Reinoud. »Och neenzuchtte Hork hoofd schuddend. »Men neemt mij dat niet kwalijk. Ik ga zoo maar stilletjes mijn gang ik bemoei me niet met de men- schen, en de menschen bemoeien zich niet met mij. Als ik geweten had, dat er sprake was van een promotie, had ik natuurlijk wel eens in de sociëteit de Staat8-Couraut gaan inzien, maar hoe kon ik dat weten Vertel me eens, ben-je van plan spoedig een bezoek bij den Generaal te brengen »Natuurlijk, Vader: kan ik anders?* vroeg Reinoud een weinig kleurende, - waarom vraagt gë dat?* »Och, zóó maar Je gaat er toch zeker niet heel druk, niet-waar

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1