1907. Jaar». W oensdag 16 Octol voor Zeeuwsch-Vlaanderen. %0. Nieuws- en Advertentieblad F. Dl EL EU AN Buitenland. FEUILLETON. COUIUNT. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrHdagnamiddag TWEE uren. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABON. NEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. FRANKRIJK. De Hérault is over de kaden van Montpellier heen gekomen en een cycloon heeft de streek van Laroque getroffen. Te Saint Bauzille is een brug van 100 M. lengte weggespoeld. Te Laroque zelt zijn zelfs daken van huizen meegesleurd door het water. Te Moulé- Roncels boomen van meer dan honderd ^Het vreeselijkste bericht komt, echter, uit het Ardèche-departement, uit Au- benes. Een op vulkanischen grond gevestigde berg is aan het glijden ge raakt en sleept op zijn weg alles met zich mee. Ongeveer een millioen M3. aarde is in beweging. In 26 uren is 900 M. afgelegd ENGELAND. Iemand, die in het noordoosten van Canada gereisd heeft en te New York teruggekeerd is, vertelt daar, dat het met de inboorlingen in die onherberg zame streek droevig gesteld is. Hon gersnood heerscht er telkens, en de slechtgevoede bevolking sterft er ras uit. In den laatsten tijd is de nood er zoo erg, dat men er tot menacheneterij gekomen is. Van een. inboorling hoorde de reiziger, dat zijn oom acht menschen opgegeten had. Een moeder had haar twee kinderen gedood. ITALIË. Te Milaan is Vrijdag woedend ge vochten tusschen karabiniers en werk lieden. Er was een staking aan de Milaansche gasfabriekenen met het oog daarop waren werklieden van buiten gekomen om z. g. „onderkruipersdiens ten" te bewijzen. Toen de taak dier lieden ten einde was, zouden zij per trein naar hun woonplaats worden teruggevoerd. Hun trein moest echter worden gerangeerd op een zijspoor, dat loopt langs een fabriek waar 800 werk lieden, o. w. vele anarchisten, werk zaam zijn. Het was juist schafttijd toen de trein langs kwam, en honderden arbeiders begonnen de „onderkruipers" in hun trein te bestoken met steenen en andere projectielen. Karabiniers, die in alle haast waren ontboden, zagen zich genoodzaakt krachtig op te treden. Er werd ge schoten en er zijn tal van gewonden. De opwinding te Milaan is groot en geeft reden tot beduchtheid voor een herhaling der bloedige botsing. Iedereen en alles staakt nu in die stad. BELGIË. Te Brussel worden pogingen in het werk gesteld om te komen tot stichting van een dierentuin. Aan de nieuwe instelling, welker totstandkoming ver zekerd schijnt, zullen allerlei speciale afdeelingen worden verbonden, b. v. voor het dresseeren van dieren, het kweeken van planten en boomen, de bestudeering van het zieleleven der dieren enz. Ook komen er groote feest en sporttereinen. De veertien dagen zijn om binnen welke de stakers in de Antwerpsche haven, vertrouwend op de toezegging van den burgemeester, verhooging van het loon van 5 fr. tot 51/2 fr. verwacht ten. Toen er van geen opslag bleek werden verscheiden graanlossers ba- loorig. Hier en daar wilde men weer staken. De leiders van „Willen is Kunnen" deden echter hun best om de mannen aan 't werk te houden en hen te bewegen, althans tot Dinsdag geduld te oefenen. Chapelle heeft tot de arbeiders gezegd dat ze thans nog moesten doorwerken op de oude voorwaarden en zich rustig houden. Volgens het politierapport luidden zijn woorden„Mannen, ik raad u aan het werk niet te staken. Alleman moet werken tot 5 fr. Wij hebben nog geen opslag, maar hij zal en moet er komen indien wij Dinsdag geen 5 fr. 50 krijgen, zal ik de eerste zijn om te zeggen blok afalleman stoppen Een aantal leden der „Péderation Ma ritime" moeten besloten hebben den havenwerkers thans werkelijk 50 cen times opslag te geven. RUSLAND. „De tegenwoordige toestand in Odessa is een schande voor de regeering", zoo zegt een berichtgever. Als we lezen, wat er al zoo gebeurt in die stad, dan moet men hem geljjk geven. Pas is er weer een pogrom gehoudeD, waarvan de aanstichters ongestraft zijn gebleven en in de jongste berichten lezen we waarlijk alweer van wandaden der Zwarte Honderd. De leden van het Verbond van het Russische volk zijn oppermachtig en de goedgezinde bur- 17) In 't voorbijgaan merken we op dat Krisje, evenmin als Dobber, veel is veranderd. Haar sergeant, dien zij een tiental jaren met de ijdele hoop op hare hand had gepaaid, is haar eindelijk ontrouw geworden, en zij heeft die ontrouw met gelatenheid gedragen. Zij zegt nu, dat alle mannen deugnieten zijn, eu Dobber, die dat compliment dagelijks moet hooren, slikt het even welgevallig als zijD pruimpje, en vindt dat zij »groot gelijk* heeft. »Zoo'n behandeling is gemeen,zegt Dobberen hij geeft daarbij nietonduidelijk te kennen, dat hij tot zoo'n gemeene handelwijze niet in staat zou zijn. Krisje liep het pad af, regelrecht naar het prieel en zwaaide boven hare muts een brief. >Wat d zei Dobber, »wat oankeert die meidPas opdat is weer een visitatie bij den Generaal »Neen, 'tis geen invitatie, maar een brief,zei Hork, opspringende. »'tls een brief van Rein oud U Ademloos kwam Krisje in het prieel, 6Q wierp den brief op de tafel. »Zea stuivers! Er staat »spoed«op!« hijgde zij, hare hand uitstekende. Hork nam den brief, en toen hij de hand van Reinoud herkende, brak hij het epistel schielijk open, en liet Krisje met haar uitgestrekte hand staan. »Er staat »spoed* op, Mijnheer herhaalde Krisje. De man zal ongeduldig worden.* Maar Hork hoorde niethij werd onder het lezen beurtelings rood en bleek, en Dobber die aandachtig des Luitenants gelaat gadesloeg, snauwde Krisje toe »Och, wacht je beurt af! Schiet jij het maar voor Daaraan had Krisje niet gedacht. Toen de facteur haar gezegd had dat er »spoed« op den brief stond, en zij-zelf het woordje, met een uitroepingsteeken er achter, gelezen had, verbeeldde zij zich niet beter te kunnen doen dan hard weg te loopen, en met spoed het porto terug te brengen. Zij rende dus met de snelheid eener extra-post terug, maar verscheen ook per zelfde gelegenheid een minuut later weder in het prieel. In dien tusschentijd had er eene om wenteling plaats gegrepen. Hork zat achterover in zijn stoel, met den brief in de eene hand, en in de andere den rood-geruiten katoenen zakdoek, waarmee hij zich de oogen afwischte. Dobber krauwde op den tast een nieuwe ver snapering uit de koperen doos, en snoof daarbij als een bruiuvisch; de arme kerel zag en wist niet wat hij deed rt was hem of de tabaksdoos in het water zwom en hij plukte zoo lang tot ze geheel leeg was. >Wat is er aan de hand riep Krisje, half in vertwijfeling. »Is er een ongeluk Kom 1 zeg dan toch eens een woordje 1 Jelui jaagt iemand den dood op 'tlijflc >Hou-je toch stil !c grauwde Dobber, zijn wijden mond opensperrende om de ontzaglijke lading in te nemen, doch halfweg in die wanhopige poging blijvende steken. »Als er een ongeluk is gebeurd, wil ik het weten,* riep Krisje thans geheel wanhopig, en tegelijk trok zij Hork den brief uit de hand en begon te lezen. Maar Krisje was niet heel ver in de lees- en schrijfkunst en zij had groote moeite om de eerste woorden van het loopende schrift te ontcijferen. »Geef hier, Krisje,* zei Hork, als uit een droom ontwakende, >ik zal je wel vertellen wat er in staat.* »Wel ja, vertel het maar,* mompelde Dobber, schier verstikt door het half-onsje tabak, waarvan een gedeelte nog buiten boord hing. Wel ja,« die meid wil nog lezen op haar manierze kent geen letter zoo groot als een schilderhuis.* Krisje wilde uitvallen, maar Hork sneed haar den pas af en zeide zoo kalm mogelijk, maar nu en dan een woord inslikkende. »Er is geen kwaad, Krisje. Maak-je maar niet ongerust. We hebben goede gerij is machteloos. Het beurscomié heeft een bijeenkomst belegd en be sloten tot Stolypin het telegrafisch ver zoek te richten om de strengste maat regelen te nemen tot herstel der rust, daar de vooftduur van de anarchie den handel zou verlammen. Als rustige burgers aanhoudend aan aanvallen bloot staan zoo zegt het comité dan zullen alle handelsinrichtingen ge sloten moeten worden. We lezen, dat tegelijk met dit verzoek van het beurs comité, een verzoek van den nieuwen stadsprefect Nowitski naar den minister gegaan is, om hem volstrekte volmacht te geven. Mocht deze hem worden verstrekt, dan zal de stad in staat van beleg worden verklaard. Er zullen huisr zoekingen worden gedaan naar wapens. Een zware boete zal worden opgelegd aan een ieder, die in het bezit is van een schietwapen. Ieder die 's avonds na 6 uur op straat komt, zal een schrif telijke vergunning daartoe moeten toonen, bij gebreke waarvan hij zal ge arresteerd worden. Verder zal er dag en nacht gepatroeljeerd worden en zal er op rustverstoorders zonder voor afgaande waarschuwing mogen gescho ten worden. 'tls zeer de vraag of men Nowitski, die blijkbaar de zaak niet af kan, deze volmacht zal willen verstrekken. Het Verbond van het Russische volk ver heugt zich nu eenmaal in zeer hooge bescherming dat is meermalen ge bleken. En zoolang die goede verstand houding tusschen regeering en Verbond niet is opgeheven, zullen alle ver zoekschriften wel niet baten. tijding van Reintje. Hij is officier geworden en hij komt zoo spoedig mogelijk hier." »Dat kon-je me toch wel dadelijk gezegd hebben riep Krisje. »Moet jelui eerst iemand de stuipen op het lijf jagen Een heftig klingelen van de bel drong eensklaps tot in het prieel door. Hork sprong verschrikt overeindKrisje, die nog een paar woorden op de lippen had, bleef met open mond staan, en Dobber werd zeer verlegen daar hij de keus had tusschen geheel te stikken of de kostbare lading tabak prijs te geven. Dat driftige schellen had iets buiten gewoons op dit uur van den dag, en het geleek op het uitroepingsteeken achter het woord »spoed van het adres. „Maak dan toch open riep Dobber, met zeldzame zelfverloochening de lading over boord werpende. 'tKan iemand zijn!* Dat was zeer schrander opgemerkt; maar het is aan gegronden twijfel onderhevig of juist die opmerking Krisje aanspoorde om het pad af te rennen om voor den »iemand« de deur te ont sluiten. »Zoo'n koei van een meid mompelde Dobber. »Ze staat je aan te kijken alsof ze niet wijs is. Sedert de sergeant haar in den steek heeft gelaten, is ze aan 'isuffen geraakt. Al de fut is er uit. Nu loopt ze weg, zonder de krant mee te nemen: 'tzal de kranten-jongen

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1