DE OUDE LUITENANT. 54. Zaterdag I "2 October 1907. Jaarg. PAARDEN- en VEEMARKT. iio. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sell-VI aan deren. F. DIELEMAX, Jaarlijksche Veemarkt Bekendmaking. Herhalingsonderwijs, F_E U1LLETON. Buitenland. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat de in die gemeente zal worden gehouden, op Maandag 28 October 1907, zooals breeder bij aanplakbiljetten is omschreven. Axel, den 8 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd., D. J. OGGEL, Voorzitter. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat zij, die wenschen deel te nemen aan het met 1 November 1907 aan te vangen zich daartoe tot en met 26 October aanstaande, bij het Hoofd der Openbare School alhier, kunnen aan melden. Axel, den 4 October 1907. Burgemeester en W ethouders van Axel D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. 16) IV. We moeten de laarzen van zeven mijlen aantrekken, en daarmede een ontzaglijken stap doen, een stap, niet ran zeven mijlen, maar van zeven jaren. Die zeven jaren hadden we gaarne met u, waarde lezer, voetje voor voetje doorwandeld, maar we moeten onzen kleinen Reinoud groot zien, en ge begrijpt licht, dat als we zoo langzaam gingen als we tot nog toe deden, de geschiedenis van den »Onden Luitenant* een kleine bibliotheek zou worden. Gij zoudt er waarschijnlijk voor bedanken zetelezen, en dan hadt ge gelijk. Zeven jaren! 'tls een heele tijd. Denk eens zeven jaren terug en ga eens na wat er iu dat tijdperk is gebeurd. Wat hebt ge niet al gezien en onder vonden Hoeveel levenswijsheid hebt ge niet gevoegd bij den voorraad dien ge reeds bezatWat al teleurstellingen, wat al verdriet waren niet uw deel Dierbare betrekkingen zijn u ontvallen vrienden hebt ge verlorennieuwe betrekkingen hebt ge aangeknoopt, die ge wellicht binnen zeven volgende jaren DUITSCHLAND. Graaf Zeppelin heeft Dinsdag weer een proeftocht met zijn luchtschip ge daan. Hij bleef twee uren boven en, hoewel het hard woei, ging alles naar wensch. De Duitsche Kroonprins en de koning en de koningin van Wur- temberg waren in een boot op het meer van Konstans bij de opstijging tegenwoordig. De vertegenwoordiger van Zeppelin te Friedrichshafen deelt mede dat het rijk totnutoe alleen de ballonloods over genomen heeft, maar noch het lucht schip noch de verdere technische in richtingen. De koopprijs wordt niet medegedeeld. Maar de in de bladen genoemde som van 2 millioen mk. is verzonnen. De rijkscommissarissen zijn nog te Friedrichshafen. en er is nog niets bepaald aangaande de overneming van de verdere eigendommen van Zeppelin door het rijk. De Genickstarre maakt in het Ruhr- district weer talrijke slachtoffers. Uit Gelsenkirchen wordt gemeld, dat in het Ruhrdistrict de laatste week weer 38 gevallen van die ziekte voor kwamen. De kranten hopen dat de autoriteiten spoedig afdoende maatregelen zullen nemen om verdere uitbreiding te voor komen. Te MunehenGladbach zijn 's avonds laat twee jonge arbeiders uit Nederland zonder eenige aanleiding aangevallen en met messen gestoken. Een hunner weder zult moeten missen. O, er gebeurt zóóveel in zeven jaren, dat als ge er bij stilstaat, ge met verbazing moet uitroepen -. »Mnn GodWelk eene geschiedenisMen zou er een boek van kunnen schrijven !c Voorzeker, menig zevenjarige geschiedenis van iemand, die er nimmer aan denkt zijne gedenkschriften te schrijven, zon hoogst merkwaardig wezen. Gelukkig dat slechts weinigen op dien inval komen we zouden onder de merkwaardige boeken begraven worden, en de heeren uitgevers zouden het werk niet meer af knunen, tenzij ieder schrijver zijn eigen uitgever werd, hetgeen we, pm goede redenen, onze medemenscheu moeten ontraden. We zouden dien raad kunnen toelichten, maar de tijd ontbreekt ons en we hebben de ééne laars van zeven mijlen reeds aan, en ziedaar ook de andere. Wannéér we nu soms nog een terugtred mochten doen, dan is het slechts voor een oogenblik, om zoodra mogelijk op ons nieuw standpunt weder te keeren. Op zekeren schoonen zomer-morgen, omstreeks olf uren, zat onze vriend Hork in zijn prieel, en rookte zijn pijp. Het prieel - tegenwoordig zou men het een berceau noemen, maar 't is hetzelfde was een kunststuk van Hork's genie. Hij had het zelf, met behnlp van Dobber, getimmerd en met klimgewas beplant. Het was rondom zoo dicht als een muur en bood eene behaaglijke schuilplaats. is in het ziekenhuis gestorven. De twpe aanranders zijn gevat. FRANKRIJK. Uit Algiers, van de Marokkaansche grens, ongunstige tijding Een verkenningsvendel, dus wordt uit Marnia bericht, is aangevallen. En de gebouwen der loodmijnen van Maaziz zijn in brand geraakt. De brand is 's morgens om zes uur be gonnen en was in den namiddag nog niet geëindigd. Men spreekt van an derhalf millioen francs schade. ZWITSERLAND. Aan het station te Sitten, in Wal- liserland, is Dinsdag in een lste-klas- rijtuig van een sneltrein van Lausanne naar Milaan eén bom ontploft. De bom, die den vorm had van een flesch, werd door een reiziger, den heer Gindreaux, uit Zermatt, onder de bank gevonden. Toen hij ze wilde verwijderen, sprong de bom. De heer Gindreaux verloor een hand en liep ernstige verwondingen op een spoorwegconducteur werd licht gewond. RUSLAND. 'tis in Odessa weer het oude liedje. Proflteereud van de begrafenis van den (door de revolutionnairen vermoorden) districtsopziener Delfinski, hebben de leden van het Verbond van het Rus sische volk weer een pogrom op touw gezet. Ongeveer 50 personen zijn ge wond, van wie 5 doodelijk. De ware Russen sloegen bij tal van huizen de ruiten in en plunderden vele joodsche In 't midden stond eene ruwe tuintafel op een afgezaagden boomtronk, en langs den wand in het rond eene rustieke bank, wat al te rustiek om er zonder kleerscheuren af te komen als men 't waagde er op te gaan zitten. Die bank was dan ook niets meer dan een menble de luxe in dezen rustieken salon. Hork zat iu zijn gewonen leunstoel en las de Haarleuische Courant. Hij was weinig verouderd een rimpel hier en daar meer, eenige rosse haren minder, en tusschen het o verschot enkele zilveren doorgeweven. Hij scheen noch zwaarder, noch magerder dan toen we hem voor 't eerst ontmoetten, hoewel de oude uniformrok, die hem tot huisjas diende, blijkbaar te eng was om geheel te worden toegeknoopt, hetgeen alleen bewees dat, indien Hork niet was uitgezet, het laken daarentegen was ingekrompen. Hork had nooit de weelde van een huisjas, veel minder van een chambercloak die toen in de mode begon te koöien gekend. Zijne oude uniformstukken dienden hem als huis gewaad, en hij voelde zich daarin vol komen op zijn gemak. De gewoonte is een tweede natuur: 'tzou anders onbegrijpelijk zijn hoe oude militairen zoo'n voorliefde kunnen hebben voor hooge stropdassen eu stijf-toegeknoopte jassen. Verder droeg Hork een grijze broek en bestoven laarzen, waaruit we mogen afleiden dat hij na de tnorgfen- exercitie het niet der moeite waard had winkels. Op straat schoten zij op de voorbijgangers. Twintig uren lang zijn zij meester van de stad geweest. O. a. werd een joodseh eethuis bestormd. Twintig bezoekers werden op een bin nenplaats gejaagd eu daar als wilde dieren beschoten. Een zeventigjarig grijsaard werd gruwzaam vermoord. Onder woeste kreten werden zelfs de trams bestormd. Alle joden, die er in zaten, werden mishandeld. 't Is vreemd, dat aan dergelijke schan- daal-tooneelen nog maar steeds geen einde gemaakt worden kan. Of is hier het woord kunnen" wel op zijn plaats Wil de overheid soms dergelijke uit spattingen niet tegengaan? Er zijn er die het beweren. De reden zou zijn, dat onder de joden zeer vele revolu tionnairen zijn en dat de regeering niets liever ziet dan dat de joden door de rest der bevolking worden gehaat. We willen ons hier van een oordeel onthouden, maar het is wel zonderling, dat we telkens lezen, dat de politie met de handen in den zak die moord- tooneelen staat aan te kijken. Ditmaal vertoonde ze zich wel, zoogenaamd om aan het moorden een eind te maken, doch ze kwam te laat. Maar ze komt in dergelijke gevallen altijd te laat En wat te denken van den pas be noemden stadsprefect, die zijn functie begon met het uitvaardigen van een manifest, waarin hij alle rustverstoorders met strenge straffen dreigde Was dat dan komedie In een telegram aan de St. Peters burger Zeitung wordt een luguber ver- geacht zijne sloffen pantoffels kende hij niet aan te trekken. We mogen niet vergeten te vermelden, dat in een knoopsgat van den kalen rok een lintje stak, even verweerd en versleten als de rok zelf't was het lint der Militaire Willemsorde. In de verte sloeg een klok elf uren, en Hork lei zijn courant op de tafel. Op hetzelfde oogenblik verscheen Dobber aan den ihgang van den tuin, en kwam uiterst behoedzaam, als ging hij in het donker, het pad af naar het prieel. De onde soldaat droeg een verweloos blikken blaadje, waarop een groote kop met dampende koffie en daarnevens een bordje met een stevige boterham 't was Hork's elf-uurtje. Voorzichtig, voetje voor voetje, en toch nu en dan de koffie over den rand van het kopje stortende, kwam Dobber aangeschoffeld, en met een zucht van verlichting zette hij het elf- uurtje op de tafel neder. „Zoo, Dobber, dat heb-je netjes gedaan,* zei Hork, met een spotachtigen lach op het bemorste blaadje ziende. »Een knappe kerel die het beter doet,* bromde Dobber; >ik heb Krisje nog gewaarschuwd den kop niet zoo vol te schenken.* „Ik zeg immers ook, dat het knap is,c zei Hork»ik zie geen kans het je uk te doen.* Dobber bfomde nog wat en keek naai de bestoven laarzen van zijn heer.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1