n m Woensdag I? October 1907. 23e Htarg. '%0. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Buitenland. FEUILLETON. tJO* toliSWT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor Beloië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ZWITSERLAND. De kosten van het verwijden van den parallel tunnel iD den Simplon tot tweeden spoorwegtunnel, waarmee, vermoedelijk reeds het volgende jaar begonnen zal worden, zijn geraamd op 34,600,000 francs. Zwitserland is, doorzijn overeenkomst met Italië verplicht, te zorgen voor den aanleg van dubbel spoor in den Simplon binnen vijf jaar, zoodra de bruto-ont- vangsten op het traject BriegDomo- dossola meer dan 50,000 francs per kilometer bedragen. Voorloopig zijn de ontvangsten nog al wat beneden dit bedrag gebleven, maar de raad van beheer der Zwitsersche Bondsspoor- wegen is niettemin van oordeel, dat er met de verwijding van den parallel tunnel spoedig dient te worden aange vangen. Vooreerst omdat er veel kostbaar metselwerk in den parallel-tunnel aan gebracht moet worden, indien de ver wijding nog wordt uitgestelden ten minste vier-vijfde deel van dat metsel werk zou later, bij den aanleg van den tweeden spoorwegtunnel, moeten wor den weggebroken. Voorts met het oog op het onderhoud van tunnel I. Bij het drukke spoor wegverkeer door den langen, smullen tunnel is het gewone onderhoudswerk al zeer bezwaarlijk uit te voeren. En men moet rekenen op herstellingswer ken van beteekeuis, wijl op sommige punten in den tunnel de berggrond nog niet tot rust is gekomen, en ook het vele, voor een deel warme water zijn nadeeligen invloed op het metsel werk toonen zal. Daar komt nog bij, dat de firma Brandt, Brandau Co. zich bij contract heeft verbonden, ook den tweeden tunnel te maken, zonder bekleeding en bijwerken voor de som van 19,500,000 francs, wanneer haar daartoe binnen twee jaar na de voltooiing van den eersten tunnel opdracht wordt verstrekt. Tunnel I is opgeleverd den 22sten Februari 1906, zoodat deze opdracht vóór den 22sten Februari a. s. moet worden gegeven. En de raad van beheer der Bonds- spoorwegen acht het raadzaam, met het oog op den aard van het werk, dat met groote omzichtigheid zal moeten worden uitgevoerd om beschadiging van tunnel I te vermijden, dat zij, die bij de boring van tunnel I veel ervaring hebben opgedaan, ook met den aanleg van tunnel II worden belast. De firma Brandt, Brandau Co. heeft intusschen eenigen tijd tot de Bondsregeering het verzoek gericht, haar te ontslaan van haar verplichting tot de verwijding van den parallel tunnel, indien haar daartoe vóór den genoemden datum opdracht verstrekt wordt. Na het bovenstaande is het duidelijk, dat de raad van beheer der Bonds- spoorwegen van inwilliging yan dit verzoek niet weten wil. Hij beveelt .echter aap, den termijn voor het vol tooien van het werk, aanvankelijk ge steld op 4 jaar, tot 7 jaar te verlengen. 15) Frits die, zooals we reeds gezien hebben, van halsbrekende kunsten hield, had reeds een pak boeken bij de hand, maar weder kwam Mary tusschen- beide en verbood uitdrukkelijk den salto mortale. Een gedruisch van voetstappen op den gang stoorde het drietal. De Gravin en Hork verschenen eensklaps aan de deur en keken nieuwsgierig naar binnen. Op hetzelfde oogenblik klonk ook de gespoorde tred des Generaals op den gang. »Sapperloot, Papariep Frits opgewonden, »dat hadt u eens moeten zien Reintje springt zoo maar over de tafel Zoo-zoo zei de Generaal, »dat mag hij wel latenAls hij evenveel van halsbrekende kunsten houdt als gij, zul je elkaar mooie stukjes laten uit voeren.* „t'Huis doet hij zulke dingen alleen in den tuin,* zei Hork met een betrokken gelaat, »en dan leer ik ze hem, maar in de kamer mag hij het uiet doen.c »Als kinderen bij elkaar zijn,* zei de Gravin verzoenend, »doen zij allerlei dwaasheden.* »Ik dacht niet dat meester Reinoud De arbeid behoeft dan niet geforceerd, er kan dan met de grootste voorzich tigheid gewerkt worden. Tunnel II zal 19,825 meter lang worden dat is 22 meter langer dan tunnel I. De afstand tusschen de beide tunnels bedraagt van as tot as 17 meter. RUSL1ND. Het schynt wel, dat het den nieuwen plaatselijken commandant van Odessa, Nowitski, ernst is met zijn maatregelen, om aan den toestand van verwarring- een einde te maken. Donderdagnacht was een vergadering belegd door de anarchisten. De politie kwam tusschen- beide, doch werd met revolverschoten ontvangen. De politie schoot daarop terug. Een districtsopziener en een anarchist werden gedood. Twee agenten en verscheidene anarchisten werden gewond. Er werden niet minder dan negen en dertig personen in hechtenis genomen. AMERIKA. Roosevelt heeft, vóór hij de jacht partij begon, nog even een krachtige rede gehouden te Cairo, in Illinois. De President was blijkbaar reeds in de ware jachtstemminghij werkte dan ook met groote woorden, verklaarde, dat het bewaren van den vrede als men beleedigd wordt hoogst verachtelijk is, en gaf onomwonden te verstaan, dat hij hoopt zijn werk als president te besluiten met het versterken van de positie der Vereenigde Staten in den Stillen Oceaan. zoo'n baasje was,* zei de Generaal lachend, »hij ziet er zoo bedaard uit. Maar ik geloof dat hij een fermejongen is. Frits had het Woord »ferme jongen van zijn vader overgenomen, en daar hij zijn Papa als een groot held beschouwde, - dat hij ook inderdaad was, had hij grooten eerbied voor diens uitspraak omtrent Reinoud. In weerwil van zijn hooghartigen, heerschzuchtigen aard, had hij een edelmoedig hart, en hij naderde daarom zijn speelmakker en hem eonigs- zins ruw bij de hand grijpende, zeide hij »Papa, mag Reinoud leeren rijden op Kitty F Hij kent er nog niets van. Ik zal hem wel les geven.* »Dat laatste is uiet noodig,* zei de Generaal lachend »dat zou op gebroken armeu en beenen uitloopenmaar Reinoud zal les hebben van Everard. En nu gaan we aan tafal Komaan, meester Frits, trek dat mooie pakje nu uit en kleed je behoorlijk!* Reinoud was niet weinig opgewonden toen hij 's avonds aan de hand van Hork huiswaarts stapte. Het was een dag van buitengewone emotie voor hem geweest. Het gebruik van een paar glazen wijn aan tafel had hem nog meer opgewonden, en wat hem ten toppunt van ver voering had gebracht, was, in de eerste plaats, de schier moederlijke teederheid der bekoorlijke groote dame, aan wier zijde hij had gezeten, en die hem bij 't heengaan nog de zakken met allerlei Ook te Memphis hield Roosevelt een klinkende redede voltooiing van het Panama-kanaal zal aan de V. St. nieuwe verantwoordelijkheden opleggenver sterking der vloot is daarom noodzakelijk. Het is voor de gemoedsrust van den president en voor de zenuwen van de Amerikaansche dagbladen misschien maar gelukkig, dat Roosevelt zich de komende weken niet zal richten tot Amerikaansche burgers, maar tot beren en wilde zwijnen. Bij deze laatste treffen krachtige argumenten gewoon lijk beter doel: BELGIË. Uit Antwerpen meldt men: Naar medegedeeld wordt, is bij het bestuur der Algemeene Beroepsver- eeniging een „regelmatige vraag tot loonsverhooging voor de havenarbei ders" ingediend. Men weet, dat dit altijd de eiach van de Federatie is ge weest. Door wie de vraag is gedaan, wordt niet gemeld. Zij zal aanstaande week onderzocht worden. Vijf en zestig firma's ongeveer al de kooplieden en agenten die graan invoeren ter plaatse hebben een vereeniging ter bescherming van den graanhandel opgericht. Het denkbeeld van de stichting is ontstaan uit de er varingen tijdens de havencrisis opge daan. De vereeniging kiest partij voor niemand, wil enkel de belangen harer leden vrijwaren in noodgevallen. De president der cönstitueerende verga dering was de heer Schuchard, wiens verzoenend optreden in het geschil men niet vergeten heeft. Een comité van snoeperij van het dessert had gevuld, en ten andere eu misschien dit wel 't allermeest de ongedwongen hartelijk heid der schoone Mary die hem tot op de stoep uitgeleide deed eu hem als laatste afscheid had toegefluisterd»je moet maar spoedig terugkomen.* Hork was ook goed gemutstde zwarte zorgen schenen bij hem geweken, 't Is dan ook eene oude waarheid, dat een goed diner, tamelijk besproeid met een edel glas wijn, een gezond mensch goed doet in physiekeu en moreelen zin. »Wel, Reintjp, heb-je plezier gehad F* vroeg Hork, terwijl zij in de schemering over de paradeplaats stapten. »Heel veel, Papa antwoordde Reintje opgetogen. »Ik heb nooit zooveel plezier gehad »Dat wil ik wel gelooven, mijn jongen maar als je nu alle dagen zooveel pret hadt, zou het je toch misschien wel vervelen. En wat heb-je nu wel het mooiste gevonden van al het moois dat je van daag hebt gezien Reinoud bedacht zich een poos, en antwoordde toen eenigszins schuchter: »Dat weet ik wezenlijk niet, Papa.* »Vind-je mevrouw niet een heel lief mensch, Rein F* vroeg Hork, die zelf de waarheid van het spreekwoord bewees waar het hart van vol is, loopt de mond van over. »0-ja, Papa! Maar vindt u Mary ook niet lief?* vroeg Reinoud op zijne beurt. »Zeker, mijn jongen, een engel van een kind! Je zoudt zeker wel altijd d&ar willen blijven, hé F" »Als u dan ook altijd bij mij waart, maar anders niet,* zei Reinoud ernstig. »Nu, dan is 't goed, mijn jongen,* bromde Hork, inwendig gelukkig. Dobber en Krisje stonden in groote spanning vóór de deur op den uitkijk. Zij dachten niets meer of minder dan dat het feest-vierende paar in het water gedwaald of op een andere noodlottige wijze aan zijn eind was gekomen. »Kijk, daar staat Dobber nog op de stoep!* riep Reinoud verheugd en stormde vooruit eu sprong tegen den ouden soldaat op. „Ik dacht dat je nooit terugkwaamt,* bromde Dobber. »0, ik hebzoo'n plezier gehad, Dobber!* vervolgde Reinoud. Daar had-je moeten wezenZoo iets heb-je nooit gezien En ik zal te paard leeren rijden op eeu mooien hiten dan krijg ik sporen aan mijn laarzen, niet waar, Papa »Hohozei Dobber, »en den hals breken, wat blief-je Dat; zal nooit gebeuren als ik wal te zeggen heb, Moet-je ook geen dienst nemen bij de traanbroeken, dat mankeert er nogaan!* Met traan broeken* bedoelde Dobberde hu .aren. Krisje gaf ook een duit in het zakje, eu meende dat er geen tweede voorbeeld was, in gaasch Steen voort, van zoo'n ongeregeld huishouden als het

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1