Heeren- enJongens-Costuums. 0LI1Q0ID1HIH. Openbare Verkooping. Burgerlijke Stand. Ad verten tien. WERKVROUW. ONTVANGEN DEMI-SAISONS en OYERJASSEN. KINDERPAKJES. Bonkers en Capes. WiNTERPETTEN. Slappe en stijve Hoeden Door vertrek naar België. Ongedorschen granen, Openbare Verkooping. eene groote partij nieuw gezaagde BEDRIJFSKAPITAAL Rijks- Landbouw-Winterscliool. H. Havenbedrijf te Rotterdam. Nauwelijks is de rust onder de Ant- werpsclie bootwerkers een beetje her steld, ot nu beginnen ook hunne colle ga's te Rotterdam op hun poot te spelen. Reeds een veertien dagen zijn de dokwerkers daar aan het staken. Even als te Antwerpen begonnen bij de graan- booten, is langzamerhand het heele bootwerkersbedrijt stop gezet, voozoo- ver vreemden zich niet als plaatsver vanger meldden. De aankomst van zoo'n groep zgn. onderkruipers geeft natuurlijk steeds aanleiding tot een opstootje, vandaar dat dan ook een sterke politiemacht, bijgestaan door een afdeeling huzaren, de orde handhaaft. Het is dan ook gevaarlijk om naar zoo'n aanneemlocaal of in de buurt er van te loopen, want zonder te vragen wie ben je, deelt men je een pak slaag toe. Woont ge in de buurt van een reeder, oi aannemer van werklieden, dan geniet u de eer door een huzaar te paard naar huis geleid te worden, zonder met dezen te mogen spreken. De in staking zijnde bootwerkers hebben een aantal werklieden, die uit 's-Hage over zouden komen, weten te bewegen aan dit voornemen geen gevolg te geven. Daarentegen wordt van de zijde der werkgevers alles gedaan om werkvolk voor den havenarbeid te werven. Woensdagnacht kwam aan het Maas station een extratrein, meebrengende ongeveer 300 Duitschers uit de omgeving van Essen, bestemd om te Rotterdam te werken voor de leden van de nieuw opgerichte scheepvaartvereeniging van cargadoors en reeders. Die Duitschers hadden op de reis in den trein en op de perrons waar zij stilhielden allerlei baldadigheden ge pleegd. Te Arnhem braken zij bestel- goederen open en stalen worst, en toen de politie er een paar wilde arresteeren huilde de geheele bende. Tot een arrestatie kwam het niet. Uit den trein gooiden zij met flesschen en toen de trein zich in beweging stelde ging het pang, pang, van de revolverschoten, die zij maar in het wilde losten. Te Zevenaar hebben zij eveneens huis gehouden en een klok is uit een van de wachtkamers gestolen. Te Utrecht, waar men gewaarschuwd was, stond een sterke politiemacht aari het station, die met geweld belette, dat de Duitschers den trein verlieten. Heel de reis over is het een spectakel van belang geweest. Te Rotterdam waren voldoende maat regelen genomen om ongeregeldheden te keer te gaan. Door grooten aanvoer van werk krachten" wordt thans op de meeste booten weer gewerkt. De politie en cavalerie heeft echter steeds haar werk om samenscholingen te voorkomen, zoodat er zelfs nu en dan de sabel bij moet komen. Ook hier is weer de hoofdeisch, zoo als gewoonlijk, hooger loon. We vragen ons af, hoe zal het daar weer eindigen, als de centen der ar beiders op zijn en men gebrek krijgt niet alleen aan brood maar aan vuur. Honger en kou staan immers voor de deur Zeehelden. Men weet dat vier onzer torpedobooten da namen van Roemer Clacq, Pieter Con stant, Jacob Gleijdijk en Cornells Janssen de Haan hebben ontvangen. Voor hen, die niet zoo historisch-vast zijn, zullen deze namen misschien wel onbekende zijn. Het Departement van Marine heeft dat voorzien en liet daarom op iedere boot een metalen plaat bevestigen, vermeldende in het kort de voornaamste heldendaden van deu persoon wiens naam de boot draagt, en wel Roemer Clacq, zwaar gewond in het gevecht in de baai van Tabago op 3 Maart 1677, waarbij hij het aan zijn bevel toevertrouwd schip in brand steekt na het zoolang mogelijk tegen de overmacht te hebben verdedigdin 1703 met 5 schepen onder zijn bevel aangetast door een overmachtig Fransch smaldeel, weef hij zulk hardnekkigen tegenstand te bieden, dat het aan zijn zorgen toevertrouwd convooi van 100 koopvaarders ontkomts'erft 17 Juli aan de in dit gevecht bekomen wonden. Pieter Constant, Zeeuwsch scheeps bevelhebber, in het jaar 1644 door elf Duinkerkers aangetast, verdedigt zich zoodanig, dat zij na een gevecht van zes uur moeten afdeinzen. Jacob Gleijdijk, Rotterdamschscheeps bevelhebber, gedraagt zich manmoedig in den driedaagschen zeeslag. In 1659 aangevallen door vier Turksche schepen, waarvan twee hem aan boord leggen. Hoewel op zijn schip tweemaal brand uitbreekt, w eet hij na een gevecht van vier uur de Turken te doen wijken. Cornelis Janssen de Haan dwingt in 1633 zeven Duinkerkers de vlag te strijken en sneuvelt bij het achtste gevecht tegen twee schepen, waarvan het eene zonk en het andere op de vlucht ging. Zwolsehe Crt. Van 16—30 Sept. 1907. Axel. Huwelijks aangiften. 19. Florus van de Velde, 42 j., weduwn. en Janneke de Groote, 33 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 26. Jan Matthijs Loof, 23 j., jm. en Cornelia Witte, 21 j., jd. Jacobus Wolfert, 30 j., jm. en Elisabeth Hamelink, 23 j., jd. Geboorten. 17. Anna Rosalia, d. van Pieter Joannes Smolenaers en Maria Evelina van Acker. 19. Markus, z. van Daniël Frans Dieleman en Sara van Drongelen. 21. Tanneke Catharina, d. van Jan Cornelissen en Leuntje Cornelia Overdulve. Petronella Leo- narda, d. van Jan Cornelis Bom en Antoinetta Adolphina Meerburg Snaren berg. 27. Adriana Johanna, d. van Jan Cornelis Faas en Maria van Cadsand. Overlijden. 16. Johannes Pieter Jansen van Rosendaal, l m., z. van Cornelis Nicolaas en Francina Maria de Bruijn. Graauw. Huwelijks-aangiften. 13. Cornelis Josephus de Bilde, 26 j., jm. en Mathilde Mangnus, 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6. Alphon- sus Franciscus Mahu, 38 j., jm. en Mathilde Dingeman, 30 j., jd. 17. Desiderius Jacobus Steijaert, 29 j., jm. en Mathilde Catharina Stobbelaar, 23 j., jd. 27. Cornelis Josephus de Bilde, 26 j., jm. en Mathilde Mangnus, 22 j., jd. Geboorten. 10. Martha Rosalia, d. van Franciscus Vleeskens en Anna Maria Verschuren. 16. Edmond, z. van Desiré de Bakker en Dorothea van Gimst. 17. Bernardus, z. van Johannes Francies van Vliembergen en Elisabeth Lemsen. 20. Josephus Jacobus en Johannes Camilius, zonen van Cornelis Johannes Maas en Rosalia Berting. 21. Martha Philomena, d. van Pieter van Schependom en Philomena Pauwels. Overlijden. 2. Jan Francies Steel, 74 j., echtg. van Ludovica Francisca de Kok. 5. Anna Maria van Heese, 71 j., wed. van Theodorus D'Haen. 17. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht van Petrus van Heijens en Leonie Catharina van Mol. 30. Jan Francies Taalman, 82 j., wedn. van Maria Anna van Thielen. Hoek. Huwelijks-voltrekkingen. 5. Willem Ollebek, 27 j., jm. en Suzanna Janna Kolijn, 29 j., jd. 12 JanZegers, 21 j., jm. en Anna de Bruijne, 22 j., jd. David Scheele, 31 j., jm. en Janna Dieleman, 30 j., jd. Geboorten. 2. Abraham, z. van Abraham Tollenaar en Janna Verbrugge. 7. Pieter, z. van Herman us de Jonge en Helena de Bruijne. 9. Ebrina, d. van Abraham van Hoorn en Elizabeth Hamelink. 17. Janna Catharina, d. van Jan Dirk Klaassen en Maria de Meester. 18. Maria Suzanna, d. van Adriaan de Bruijne en Johanna de Regt. 21. Adriaan, z. van Adriaan Wolfert Janna Scheele. Jacobus, z. van Jan Bolleman en Neeltje van Cadsand. 22. Jan, z. van Frederik de Bree en Adriana Pladdet. 24. Helena Sara, d. van Marinus Adriaan Drabbe en Anna Johanna Leenhouts. 25. Hermanus, van Michiel de Pooter en Adriana den Engelsman. Dimmen, z. van Pieter Kolijn en Jacoba Johanna Oppeneer. Overlijden. 25. Dina de Moor, 80 j., d. van Cornelis en Catharina Loof (beiden overleden). Koewacht. Geboorten. 12. Irma Maria, d. van Alphonsus de Waele en Maria J. Matthijs. 16. Valerie Louisa, d. van Honoré Gijsel en Coleta Inghels. 22. Augusta, d. van Framjois Cerpentier en Maria L. Sturm. Overlijden. 25. Emile Arthur de Vliegher, 10 m., z. van Hendricus eu Eugenia Sinack. Prudentia de Koning, 60 j., echtg. van Franciscus van Puij- velde. 28. Gustaaf Aper, 17 d., z. van Bruno A. Aper en Dolphina de Munter. Overslag. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Zaamslag. Huwelijks-voltrekkingen. 26. Louis Verstraaten, 19 j., jm. en Janna Maria van Es, 23 j., jd. Geboorten. 13. Frederik, z. van Willem van de Voorde en Christina Hamelink. 17. Adriana, d. van Maarten van Kerkvoort en Elizabeth de Ridder. Willemina Cornelia, d. van Cornelis Willemsen en Maatje Elizabeth Faas. 27. Jan, z. van Aarnout Hamelink en Pieternella Adriana Goosen. 30. Krijn Cornelis Pieter, z. van Pieter van Dix- hoorn en Aaltje Geelhoedt. Overlijden. 23. Catharina Krane, 75 j., wed. van Martinus Oppeneer. 24. Sara de Pooter, 7 w., d. van Frangois Michiel en Rachel van Drongelen. Heden overleed na een langdurig lijden onze geliefde Echtgenoote en Moeder MARIA DE KRAKER, in den ouderdom van 51 jaar, 10 maanden en 22 dagen. IUit aller naam, M. WOLFERT. Axel, 1 Oct. 1907. -r';" aASg*»1 Door deze maakt onderge- teekende het geacht publiek bekend, dat zij zich aanbeveelt als Axel. JOHANNA v. d. CASTEEL. iftW* Verzoeke voldoening van de verschenen termijnen HOOFDELIJKEN OMSLAG 1907. Drin gende betalingen wachten. VAN DISHOECK, Gemeente- Ontranqer. en alle soorten Axel. L. DfilJ. Ondergeteekende verzoekt beleefd Jota's in te zenden van het door „CONCORDIA" verschul digde, loopende tot 30 September j.l. C. P. MINJON, Secretaris-Penn. Axel, 1 Oct. 1907. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van EMILE VAN ASSEL, landbouwer te Overslag (Varempépolder) op Dinsdag den £5 October 1997, des namiddags ten 1 ure, verkoopen g2 Melkkoeien, 2 2jarige Ossen, 3 2jarige Vaarzen, 4 jaarlingsche «j Stieren, 3 Zeugen (waar- onder 1 met 12 groote Biggen, 1 met kleine dito, 1 dik van Biggen), 1 vet Varken, 1 Loop varken, 1 beste Windmolen, 1 Rijtuig met harnassure. als5500 schoven Rogge, 2300 schoven Haver, 1000 dito Tarwe, Gerstestroo, 2000 Kg. Hooi, 1500 bos Brandhout, Hout op stam, waaronder eikenhout geschikt voor stijlen, Mest en Beer, Prikkeldraad, Kaarn met toebehooren en pl. m. ,3 H.A. Loof. Te vergaderen op de hofstede door den verkooper bewoond. Deurwaarder Huincman te Neuzen, zal ten verzoeke van JACOBUS KOSTER Jacszn. koopman te Axel Op Zaterdag den 5 Octo ber 1907, des namiddags 4 uren, in plaats van in de herberg „In den Koophandel" te Axel, aan de Margaret, op het hofsteedje van den verkooper, publiek verkoopen als EIKEN PLANKEN, EIKEN RIBBEN, VLOTDEELEN, ACH- TERDEELEN, AMERIKAANSCHE GREINEN DEELEN, LATTEN, SCHROOTEN, enz. Koopen tot en met f 3, kontant het overige op 6 weken crediet. met en zonder aflossing, aann. voorw., bill, rente, in soliede gevallen zonder borg, discretie verz. br. lett. P '28 RENS boekh., Witte de Withstr. 97, 's Hage. TE GOES. Aangifte van Leerlingen voor den nieuweq cursus, aanvangende in 't laatst van October, vóór 19 OCTOBER aanstaande. Programma's en alle gewenschte in lichtingen worden op aanvrage gaarne verstrekt door den Directeur, I. G. J. KAKEBEEKE. heerlijk en zuiver van s;naak, is te AXIilL steeds versoh verkrijgbaar hij

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 3