Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. RUSLAND. Wat we van Sewastopol hooren, is niet veelhet zijn enkele korte be richtjes, maar ze zijn toch voldoende, om ons in ons vermoeden te versterken, dat er wel degelijk meer geschied is dan het Petersburgsche telegraafagent- schap in zijn démenti wilde doen voor komen. In de eerste plaats lezen we. dat er huiszoekingen op groote schaal plaats hebben gehad en dat er verscheidene geheime bergplaatsen van wapenen ontdekt zijn. We vragen hier: als er niets bijzonders aan de hand geweest is, waarvoor dan die huiszoekingen op groote schaal Verder lezen we, dat het revoluti- onnaire comité bommen verdeelt. Dat duidt ook al op verhoogde actie der revolutionnairen, die een poging tot algemeen oproer als volgens de particuliere berichten zou hebben plaats gehad lang niet onwaarschijnlijk maken. Terloops wordt er bij gemeld, dat een plan om de staatsbank te overrompelen mislukt is. Dus allerlei duistere plannen, waaromtrent het telegraafagentschap wel zoo wijs was te zwijgen. In de derde plaats last not least vernemen we, dat de leden van het revolutionnaire militaire comité voor den krijgsraad zijn gebracht en dat de drie hoofdschuldigen ter dood zijn veroordeeld. Hier wordt dus duidelijk gesproken van een militair komplot, doch tevens vinden we de mededeeling, dat de schuldigen gepakt en zelts al gevonnist zijn. Alles by elkaar genomen, krijgen we den indruk, dat er wel ter dege een soort van muiterij is geweest. Van welken omvang, weten we niet. Daar zijn de berichten te spaarzaam voor. Tevens kunnen we echter concludeeren, dat de zaak mislukt is. Dat de regee ring thans het hare doet om het gebeurde in den doofpot te stoppen en zooveel mogelijk te waken, dat er niets van tot de buitenwereld doordringt dat laat zich van haar standpunt begrijpen. Dat zijn we trouwens gewend. Maar in de meeste gevallen zooals ook hier lekt er toch wel door particuliere berichten iets van uit, gewoonlijk net voldoende om ons do overtuiging te scheuken, dat er weer een revoluti onnaire uitbarsting geweest is, die echter in haar begin gesmoord is. De directeur-generaal der posterijen en telegraffe brengt ter algemeene ken nis, dat ingevolge de bekrachtigde be sluiten van het jongste internationaal postcongres, van 1 Oct. af het port der buitenlandsche brieven is gewijzigd. In plaats van 15 gram wordt dat gewicht van een enkelvoudigen brief op ten hoogste 20 gram gesteld. Daarbij kan men dus volstaan met een 121/2:cent frankeerzegel. Voor elke 20 gram of deel daarvan meeV moet voortaan 7V2 cent worden opgeplakt ter frankeering. Voor België blijft de verlaging van het enkelvoudig port op 10 cent van kracht, ook echter tot ten hoogste 20 gram, met de verhooging van 71/., cent voor elke 20 gram meer gewicht. Voor brieven tusschen kantoren in België en Duitschland, niet meer dan 30 kilometer van een Nederlandsch kantoor ver wijderd, is het port 5 centen per 20 gram of gedeelte daarvan. Bij verzending van brieven naar de koloniën langs den zeeweg wordt ook het gewicht van 20 gram als grondslag aangenomen tegen 5 cent. Keizeriyk bezoek aan ons Hof. Naar men uit Den Haag aan de N. R. Ct. meldt, zijnde Duitsche Keizer en de. Keizerin voornemens H. M. de Koningin in de tweede helft van Nov. hier te lande te bezoeken. Dit bezoek zal plaats hebben te 's Gra- venhage, waarvoor de Koninklijke.fa milie van het Loo naar de residentie zal komen. Het bezoek wordt verwacht tegen 20 November, na het achtdaagsch verblijf van den Keizer en de Keizerin in Engeland. De Keizer en de Keizerin zouden te Vlissingen 's ochtends aan land komen, alwaar een deel der vloot van onze marine ter begroeting aan wezig zal zijn, vervolgens naar Den Haag gaan én vandaar 's avonds naar Berlijn terugkeeren, zoodat de keizer lijke gasten met gevolg slechts één dag hier te lande doorbrengen. Het bezoek geldt eene beleefdheid tegenover ons hof, waartoe de eerste gelegenheid, dat het Keizerlijk paar het Nederlandsch grondgebied passeert, wordt aange grepen. De St. Crt. no. 229 bevat het overzicht van den stand der late landbouwge wassen op 25 September 1907, met medewerking van de Rijkslandbouw leeraren, samengesteld, naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de Directie van den landbouw. Het koele donkere weer, dat den zomer van 1907 kenmerkte, heeft ook gedurende de maand Augustus en de eerste week van September stand ge houden. Volgens mededeeling van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut was gedurende de maand Augustus de temperatuur op 21 dagen beneden en slechts op 9 dagen boven de normale. De maandtemperatuur bleef ongeveer 1 graad onder de nor male. De gemiddelde bewolking was zwaarder, de duur van den zonneschijn geringer dan gewoonlijk, terwijl het aantal regendagen grooter was. Over het algemeen was echter de regen van weinig beteekenis, zoodat de totale hoeveelheid neerslag belangrijk minder dan normaal was, vooral in de noorde lijke provinciën. De eerste dagen van September gaven tot den 7en veranderlijk weer met regenbuien en meest betrokken lucht. Den 6en steeg de temperatuur, die vrij laag was geweest, boven normaal en daarop volgde eene periode van fraai droog weer met zwakke winden, die met onderbreking van een onweersbui op den 1 Sen, tot het verschijnen van dit bericht aanhield. Dank zij dit gunstige weer, konden tarwe, haver, erwten, boonen en som mige andere gewassen, die tengevolge van den koelen zomer zeer achterlijk waren, in goeden toestand worden ge oogst. Doch ook de andere nog te velde staande gewassen hebben van het mooie Septemberweer geprofiteerd. Vele van deze waren in hare ontwik keling zoodanig teruggebleven, dat er bij vroeg intreden van den herfst weinig van terecht zou zijn gekomen. Thans kan van sommige een goede, van andere een vrij goede oogst worden verwacht. Wat Zeeland betreft, teekenen wij uit het overzicht aan De aardappeloogst belooft over het geheel bevredigend te zullen worden. Van enkele oude soorten, waarvan de verbouw echter sterk afneemt, zooals jammen en de z. g. watten, die in Zeeuwsch-Vlaanderen veel verbouwd worden, laat de opbrengst ook dit jaar weder te wenschen over, hoewel de qualiteit beter is dan in de laatste jaren gewoonlijk het geval was. De stand van suikerbieten is goed, die van cichorei vrij goed. Van uien is de stand vrij goed. Van jonge karwij zijn de vooruit zichten voorshands weinig gunstig daar het gewas over het geheel te fijn staat. In Zeeland is de stand goed. Van oude en jonge klavers is de stand goed of vrij goed en goed Voor de naweide was het in den nazomer te koud en in den laatsten tijd te droog. De stand is dan ook niet meer dan vrij goed. Voor srashooi, tweede snede, was het weder mede te koud, zoodat er slechts eene matig tot vrij goede hoeveelheid gewonnen is, doch de qualiteit was goed. Van klaverhooi, 2de snede, was de opbrengst goed. Doordat de rogge zeer laat geoogst werd is de stand van herfstknollen en spurrie vrij goed en matig. De oogst van bruine boonen, welke een totale mislukking dreigde te worden, blijkt nu toch nog eenigszins mede te vallen. De stand was in Zeeland matig. De witte boonen stonden vrij goed. De oogst van blauwmaanzaad was te St. Maartensdijk, 1 te Philippine en 1 te Yersekevan roodvonk 1 geval te Biervliet, 1 te Colijnsplaat, 1 te Hoofdplaat, 2 te Middelburg, 3 te Oost- en West-Souburg, 4 te Vlissingen en 1 te Waterlandskerkje van diphtheritis 1 geval te Biervliet, 1 te Hulst, 1 te j Schoondyke en 2 te Zierikzee. 'KEDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 6 October 1907. Ned. Herv.'Kerk. Voorin. 97, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. E. H. Broekstra. Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Ds. R. v. d. Kamp. Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat). Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure 's Av. 57a ure Ds. JR. van Oord Ds. J. R. van Oord Ds. J. R. van Oord (van Middelburg) AXEL, 4 October 1907. Voor de scholen met den bijbel is 0. m. te Axel gecollecteerd de som van f 205,59. Dinsdag j.l. is te Sluiskil de nieuwe voetbrug (z. g. Lelybrug) voor het publiek verkeer geopend. Naar we vernemen zullen de bewoners van Sluiskil die opening op Zaterdag 12 October feestelijk herdenken. De reeds vroeger daartoe gevormde feestcommis sie heeft daartoe al de noodige stappen gedaan. Zoo is er b. v. al een aardig [sommetje vergaard, dat voorzeker altijd de hoofdzaak is voor feestvieringen. Men wil bij die gelegenheid niemand minder uitnoodigen dan den ex-minister Lely, onder wiens bestuur het plan voor de brug werd vastgesteld. In den volksmond hoort men te Sluiskil ook algemeen spreken van de „Lelybrug". Vrijdag bevond zich een rijksveld wachter op surveillance in den Prins Willempolder onder Schoondijke. Hij zag een persoon loopen, dien hij voor een strooper hield, stelde zich verdekt op en liet den man tot op ongeveer 10 meter naderen. Toen riep hij hem aan, waarop de jager zijn geweer aanlegde en hem zeide te blijven staan, wijl hij hem anders dood schieten zou. De rijksveldwachter vuurde zijn revolver op den jager af en liep op hem toe. Deze duwde den rijksveld wachter achterover en nam de vlucht. Later is als vermoedelijke dader aan gehouden zekere A. C. te Schoondijke, die naar Middelburg is overgebracht. Na verhoor voor den rechter-com- missaris is de man weder in vrijheid gesteld. Het geweer was door een Belg op een hofstede in de nabijheid geborgen. M. Ct. Bij de herstemming voor een lid van den raad te Sluis brachten Dinsdag 305 van de 327 kiezers geldige stemmen uit. Hiervan verkreeg de heer J. N. Metz 153 en de heer P. Noest 152 st., zoodat de eerste gekozen is. Bij de Dinsdag te Hoofdplaat ge houden stemming voor een lid van den raad, noodig door de ontslagname van den heer B. Thomaes, wijl diens vader burgemeester was geworden, werd gekozen de heer E. B. van Damme, met 69 stemmen. De heer H. J. Cammaert had er 52. - In de week van 25 September tot en met 1 October 1907 kwamen in Zeeland voor 4 gevallen van typhus en febris typhoidea 13 van roodvonk I en 5 van diphtheritiste weten van 3 typhus en febris typhoidea 2 gevallen Woensdagmiddag sloeg te Wemel- dinge, bij een kort, doch hevig onweer, de bliksem in een aardappelhoop van den landbouwer J. de Heer. Doordat het stroo, waarroede de hoop. gedekt was, verbrandde, werd een groot ge deelte der aardappelen beschadigd. Op verschillende plaatsen in ons land, ook in Zeeland, en voorts in Belgie heeft men Woensdagavond tegen negen uur een zeer sterk licht ge venden meteoor gezien. De Belgische berichten melden allen dat men daar den meteoor heeft zien uiteenspatten met een slag als een kanonschot. Oplichting. Te Schoten vervoegde I zich bij een winkelier een juffrouw om een kinderwagen enz. Ze had een kindje van 14 dagen in de armen, en gaf voor, dat ze de stoomtram naar het einde van het dorp had gemist en nu nog een heel eind moest loopen. Daar ze toch een kinderwagen moest hebben, zou ze daarom deze thans meteen maar koopen. Met den wagen ging ze heen, den winkelier verzoekende, na haar adres achtergelaten te hebben, den volgenden dag daar het geld te innen, en dan tevens tafelkleeden op zicht mede te brengen. De winkelier deed alzoo, maar aan het opgegeven adres was de juffrouw niet te vinden. Een sluwe oplichtster had weder eens haar spel gespeeld. Tijdens de godsdienstoefening in de R.-K. kerk te Loenen had Zondag morgen, naar de Zutph. Ct. meldt, een brutale diefstal plaats. Een Duitscher maakte zich van drie bij de kerk staande rijwielen meester, waarvan hij er twee naar het station bracht, om naar Kleef te verzenden, terwijl hij het derde in het bosch bij „Ter Horst" onder plaggen had verborgen. Toen de brutale kerel het vierde rijwiel ging halen, werd hij gegrepen totdat de politie, die inmiddels gewaarschuwd was, ter plaatse verscheen. Na een kort verhoor werd hij geboeid weggevoerd. De politie te Amsterdam heeft naar het schijnt een goede vangst ge daan. Herhaaldelijk werd in den laat sten tijd valsch geld in omloop gebracht tot eindelijk een huiszoeking plaats had. Hierbij kwamen de zoo zeer ge- wenschte bewijsstukken voor den dag. Een gansche collectie matrijzen, een groote hoeveelheid lood en gips, sleutels, hamers en een smeltkroes werden in beslag genomen. In het vertrek waren aanwezig een man en vrouw, het echtpaar Cornelissen. Beiden hebben voor zoover het voor- loopig onderzoek heeft uitgemaakt, nog niet met de justitie kennis gemaakt en stonden nimmer in eenigerlei verbinding met valsche munterij. Beiden werden gearresteerd. Later in den middag werd ook de broeder van Cornelissen, naar het bureau geleid. Een familietwist, waarbij de een den ander uitschold voor valsche munter moet oorzaak zijn, dat men argwaan koesterde. Te Drunen heeft een jongen iets verdraaid aan een spoorweglocomotief, die door den machinist in de remise was gebracht. De locomotief zette zich in beweging, verbrijzelde deuren en muren en reed zoo verder. Door het verschrikkelijk geraas opmerkzaam ge maakt, was een der machinisten komen toeloopeu en wist de machine tot stil stand te brengen. Behalve aan de remise is ook veel schade toegebracht aan de locomotief.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2