Zaterdag 5 October 1907. 23e «faarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-VIaanderen. F. DIELEMA\, Bekendmaking. Herhalingsonderwijs, FEUILLETON. Buitenland. r COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tót 4 regels 25 Cent; voor elkeü regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat zij, die wenschen deel te nemen aan het met 1 November 1907 aan te vangen zich daartoe tot en met 26 October aanstaande, bij het Hoofd der Openbare School alhier, kunnen aan melden. Axel, den 4 October 1907. Burgemeester en Wethouders van Axel D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen DINSDAG den 8 OCTOBER 1907, des voormiddags ten 9 4/4 ure, ten ■Raadhuize ter behandeling der volgende zaken 1Beëediging raadslid. 2. Mededeeling ingekomen stukken. 3. Verzoekschritt van de Vereeni- ging tot ziekenverzorging te Ter Neuzen om eene jaarlij ksche sub sidie voor de instandhouding van het ziekenhuis. 4. Vaststellen Gemeente begrooting voor 1908. rt - 'tWas een groote luchte kamer, waar Reinoud door zijne vriendin werd heen gevoerd, waarin een schat van allerlei moois was opgestapeld, die, op ieder anderen tijd, Reinoud in verrukking zou hebben gebracht. Vooral de prenteboeken waren uiterst merkwaardig voor een knaap, die als onze kleine vriend, verzot was op mooie boeken maar nu was zijn blank voorhoofd bewolkt, en zuchtend staarde hij in 't rond op al dien rijkdom. Mary beijverde zich hem al hare schatten te toonen en praatte aanhoudend, tot zij eindelijk de afgetrokkenheid van Reinoud bemerkende, plotseling vroeg: »Hou-je niet van mooie boeken Zal ik je onze komedie eens laten zien Daar zijn wei vijftig poppetjes in, allen even mooi gekleed.» »Ik wilde liever weer naar beneden, antwoordde Reinoud afgetrokken. »Uw broer denkt dat ik bang beu, en dat kan ik niet verdragen. Als ik rijden had geleerd, zou ik ook wel een ander, die er niets van kent, kunnen uitlachen, maar dat zou ik toch nooit doen.c »Het is ook heel leelijk van hem,» zei Mary, hare donkere wenkbrauwen 5. Vaststellen premiën voor de vee markt. 6. Benoemen keurmeesters voor de veemarkt. 7. Benoemen leden Nieuwjaarscom missie. 8. Vaststellen kohier schoolgelden. 9. Reclame in zake hoofdelijken om slag. Axel, den 3 October. 1907. De Burgemeester van Axel D. J. OGGEL. DUITSCHLAND. Uit Friedrichshafen wordt gemeld dat graaf Zeppelin's tocht op Maandag, waarbij hij ruim acht uur met zijn luchtschip in de lucht bleef en alle vijf oeverstaten langs het meer van Konstans bezocht, wat den duur betreft, alles in de schaduw stelt wat totnogtoe met bestuurbare luchtschepen verricht is. De algemeene indruk zegt de correspondent van de Kölnische Ztg. dien de aanwezige, tot oordeelen bevoegde personen ontvingen, was die van een definitieve zegepraal. Ook de stuurinrichting voor de opwaartsche beweging heeft zoo voortreffelijk ge werkt dat het ballonschip zonder ballast of gas te loozen, ten allen tijde den afstand van de aarde met 300 M. kon veranderen. De tochten worden nu gestaakt. De eigen snelheid van het luchtschip is bij de achtereenvolgende tochten een weinig fronsende. »Ik ben heel kwaad op hem, eo ik zal 't hem straks zeggen. Ik zie wel dat je in 't geheel niet bang bent. Kijk eens hierheb-je die mooie pop al gezien Die beweegt hare oogen en armen. Ik alleen heb ze gekleed, en ze heeft nog een zijden japon die ik ook gemaakt, heb; maar nu zit ze altijd in haar stoeltje, want ik word te groot om nog met een pop te spelen.» Zij nam de pop op den arm, en hield ze Reinoud voor. 't Was een aardige groepdie schoone knaap, met zijD hoog-ernstig gelaat, de handen op den rug gevouwen, met alle aandacht het beeldschoone meisje, dat hem de fraaie pop voorhield, beschouwende en nu en dan een blik werpende op het koude wassen gelaat met de starre glazen oogen, die onder een geheimzirmigen druk der fijne vingers van het pleegmoedertje, nu en dan heen en weer draaiden. »'t Is heel aardig,» zei Reinoud »ik wist niet dat er zulke poppen konden gemaakt worden.» »Heb-je ooit zoo'n lief gezichtje gezien, en zulke mooie oogen vroeg Mary. »Ik vind uw gezicht en uwe oogen veel mooier,» antwoordde Reinoud deftig. »Dat is natuurlijk,» zei het meisje ernstig. »De menschen zijn door God geschapen, en deze pop is door menschem handeu gemaakt.» »Dat is waar,» antwoordde Reinoud volgens verschillende methoden nauw keurig gemeten. Alle metingen gaven tot uitkomst dat het luchtschip met beide motoren 50 K.M. en met een motor 35 K.M. per uur kan afleggen. De proefnemingen van Zeppelin hebben met zekerheid bewezen dat er nu werkelijk een luchtschip is, dat de atmosfeer beheerscht. FRANKRIJK. Nog wel telkens onweersbuien en, naar het schijnt, onmiddellijk nieuwe actie van het water, maar over het algemeen toch teruggang zoo luiden de berichten uit het zuiden. De pre sident der republiek heeft er den troost gebracht van bemoedigende woorden hij is nu naar Loupillon, zijn landgoed, vertrokken. Uit Perpignan komt bericht van een verschuiving in lignietmijnen. Eén werkman is er omgekomen. De schade is aanzienlijk. Uit Chambéry bericht men, dat een waterhoos is neergevallen en de Ambin- stroom den weg op een aantal punten heeft afgesneden. ENGELAND. Weer is in Engelsch-Indië het ambtelijke verslag verschenen van het aantal mepschen, die in het afgeloopen jaar den' dood hebben gevonden door wilde dieren en slangen. In 1906 zijn 2084 menschen door wilde dieren ver scheurd, tegen 2051 in 1905 (in de Vereenigde Provinciën werden 178 menschen door wolven gedood). Aan slangenbeet stierven er 22,854 tegen 21,797 in 1905. De vermeerdering met denzelfden ernst, »en daarom vind ik nu het gezicht van die pop leelijk als ik het uwe er naast zie.» Tot zoo ver waren de kinderen in hunne wijsgeerige beschouwingen gevor derd, toen de deur met gedruisch werd opengeworpen en Frits verhit en be stoven binnenstormde. »Dat dacht ik wel!» riep hij, met de zweep klappende. »Reintje speelt met de pop. Je bent me een kerel! Als je hier komt, moet je maar altijd met Mary spelen, want ik hou van ferme jongens De kleine Reinoud, met zijn zacht aardig ernstig gelaat, toonde nu eensklaps wat er in hem zat. Hij barstte los als een vulkaan, en op Frits toespringeude, riep hij met fonkelende oogen »Zeg dat nog eens Frits keek een weinig verbluft en mat zijn tegenpartij van het hoofd tot de voeten met verwonderde blikjten. Mary was aanstonds tusschenbeide, en schoof haar broeder en Reinoud op zij. »Frits,« zeide zij op een toon van gezag, »je stelt je heel leelijk aan, nog leeli|ker dan een straatjongen. Als Papa en Mama wisten hoe onbeleefd je bept tegen Reinoud, zouden ze heel boos zijn. Maar Reinoud moet maar nooit meer hier komen, en geen andere kinderen moeten ooit weer hier komen, want je bent altijd even ruw en onbeleefd, en het zal zoo lang duren, tot ik het eens aan Papa vertel.» schrijft men toe aan overstroomingen in 1906, die de slangen in grooter getale de huizen in dreven. BELGIË. Een bericht uit Hamburg, betreffende Antwerpen De aan het verkeer in de Antwerpsche haven deelhebbende reeders te Hamburg hebben besloten, bij een nieuwe staking een millioen francs te zullen storten in het fonds van de Federatie. Men ducht daar, dat de staking nog niet uit is. SPANJE. Het blad A. B. C. verneemt uit Malaga dat ingenieurs berekend hebben dat het door de overstrooming over de akkers uitgespreide slib 100,000 kubieke meters vertegenwoordigt en dat het op sommige plaatsen 80 cM. hoog ligt. De zee bij Malaga werpt nog altijd lijken aan het strand. Het geheele aantal slachtoffers in de streek om Malaga wordt op 67 dooden en 29 vermisten gesteld. DENEMARKEN. Een rijke Deen, die zijn fortuin in Siam gemaakt heeft, heeft den minister van oorlog aangeboden, op zijn kosten een vrijwilligerskorps op te richten, in auto's rijdende en gewapend met ge weren, die zeshonderd schoten in de minuut kunnen lossen. De minister heeft 't aanbod aangenomen. Het korps zal voorloopig uit 80 man bestaan, die zooveel vuur kunnen afgeven als twee bataljons met magazijngeweren be wapend. Officieren van het leger zullen de vrijwilligers aanvoeren. De oefe ningen beginnen weldra. »Dat zul-je wel laten,» zei Frits. »AIs ik niet meer van je hou, zal ik het zeker doen,» zei Mary, »en ik kan niet meer van je houden, als je zoo onbeleefd bent.» »Dan hou-je zeker nu al meer van Reintje dan van mij vroeg Frits wrevelig. »Dat is je eigen schuld," zei het kind. »Ik hou veel van Reinoud. Kom hier, Reinoud, en laat dien ondeugenden Frits maar alleen.» Frits begreep zijn ougelijk; hij draaide bij, en zeirie op verzoenenden toon >Als Reinoud een ferme jongen is, zullen we goede vrienden zijn, maar hij moet niet met de pop speleu, want dat vind ik misselijk voor een jongen.» ,Ik heb nooit een pop in de handen gehad,» zei Reinoud uit de hoogte, »dat laat ik aan de meisjes overmaar ik zou wel eens willen zien, Frits, of je kans ziet om over die tafel te springen.» »Ken jij dat?» vroeg Frits verwonderd. Reinoud, in plaats van te antwoorden, nam een korten aanloop, en sprong als een hert over de kleine vierkante tafel. »Verdraaid, dat is mooiriep Frits opgetogen, terwijl Mary van s-chrik een kleine gil slaakte. »En leg nu maar een stapel boeken er op, dan spring ik er nog over,» zei Reinoud. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1