V andbouw. illlpiiii.. l Uit onvolledige ploegen gewerkt werd. Men heett de 80 stakers door Engelschen vervangen. Overigens laat alles voor zien dat Maandag de toestand geheel als vanouds zijn zal. De buitenmannen worden dan allen verwacht. Er heerschte reeds een ongewone bedrijvigheid. Er wordt een verbazende werkkracht tentoongespreid en een ieder verheugt zich over den teruggekeerden vrede. Beide partijfen schelden mal kander nog even uit, maar dit is het rommelen van het aftrekkende on weder. De crisis is voorbij. VOORLOOPIG VERSLAG van het Centraal Aardappelproefveld der „Vereenig. van Oud-leerlingen van Landb.curs. in Zeeuwsch-Vl. 0. D." 5 CD CO i£5 Ol (M H h O (N <N CD -O t- CO h- O GO CO h CO O h iO iO ifl h H (M CO lO cc CO CT5 O vH Opmerkingen 1. Alleen de Avenis leed tamelijk sterk aan de gewone aardappelziekte, Phytophtora infestans de andere varië teiten leden er niet noemenswaard aan. 2. De aardappelen werden gerooid op 27, 28 en 30 September. in het rond verhelderde. Mary was blank als een lelie, en die blankheid werd verhoogd door de prachtige bruine haren, die golvend op hare gevulde schouders neerhingen. Mary was in 't wit gekleedeen kort, geborduurd jurkje, dat wijd uitstond en het fijn gevormde been en den kleinen, krachtigen, in een rood marokijnen laarsje gesloten voet, in het oog deden vallen een blauw ceintuur omsloot haar slank middelin de kleine ooren, die even uit het donker der zijdeachtige golven te voorschijn kwamen, blonken een paar schitterende diamantjes, en om het lieve halsje was een dubbele snoer van lichtblauwe kraaltjes geslingerd. Frits was in een keurig pakje gekleed maar nadat hij zijne bevelen had gegeven om Kitty te zadelen, rende hij naar zijne kamer en verscheen vijf minuten later in een soort van huzaren-buis en met gespoorde hooge laarzen, een kostuum dat in hooge mate de bewondering van Reinoud wekte. Achter den stal was eene open ruimte die tot bleekveld had gediend en nu in een manege was herschapen. Dat veld was Frits' oefenplaats in het rijden, en daar werd ook nu Kitty door een stal knecht voorgebracht. Kitty was een vurige, zwarte pony, die toen hij uit den stal in de heldere zomerlucht kwam, zijne vreugde te kennen gaf door zich op zijne achterbeenen te verheffen en te 3. Al deze variëteiten werden be mest tegen 450 K.G. Am. Super, per gemet. 4. Een volledig verslag, ook omtrent smaak enz., volgt laterdaarin wordt dan ook gepubliceerd de op het Proef veld genomen bemestingsproef. P. LE FEBER. F. C. ZONNEVIJLLE. Axel, 1 October 1907. Zeeuwsclie Landbouwmaatschappij Afdeeling AXEL. Woensdagmiddag vergaderde in „Hotel Centraal" bij dhr. Keersemaker te Ter Neuzen, de afd. Axel der „Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland", onder voorzitterschap van dhr. Ph. J. van Dixhoorn, die de vrij goed opge- komem leden welkom heette. Na lezing en goedkeuring der notulen en aanmelding van nieuwe leden, werd mededeeling gedaan van ingekomen stukken. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van dhr. F. Hom bach te Hulst, waarin deze ver klaarde verhinderd te zijn in deze vergadering een voordracht te houden maar daartoe bereid te zijn in den loop van den winter, liefst na Januari. Idem een bereidverklaring van dhr. Swagerman, zuivelconsulent te Middel burg, om in den aanstaanden winter een voordracht te houden. Van de Vereeniging van oud-leerlingen van landbouwcursussen te Hoek was ingekomen een verzoek om tegemoet koming in de kosten van een cursus in landbouwkunde aldaar. Deze cursus zal worden gegeven door dhr. Van Bijleveld te Westdorpe, die daarvoor per trein van Sas van Gent tot Sluiskil reist, maar van Sluiskil naar Hoek en terug een rijtuig noodig heeft. t)e kosten van het rijtuig zijn f3.50 per keer of f98 in't geheel. Door het Ry k wordt een vergoeding van reiskosten gegeven ad f 37.80. In de overblijvende kosten wordt door de vereen, van oud- leerl. f 25 betaaldvoor de bestrijding der overige kosten vraagt die vereen, de hulp der afd. Axel. Door het bestuur is aan het Hoofd bestuur gevraagd hierin bij te dragen, doch daarop is nog geen antwoord ontvangen, zoodat het Bestuur dat eerst wil afwachten. Verscheidene leden waren echter van meening dat deze vergadering reeds beslissen kan of de afd. al dan niet zal steunen. trachten met zijne voorhoeven den stalknecht de hersens te vermorzelen, en toen hem dit niet gelukte, een paar keeren achteruit te slaan om een der toekijkers te verpletteren. »Haha!« riep Frits met zijne rijzweep klappende, »ik zal je wel klein krijgen! Wacht even De stalknecht had moeite het dier te houden het stampte, schopte en brieschte en liet het wit zijner oogen zien. »Voorzichtig, Jonker!* zei de knecht met beide handen aan het bit, »kom aan mijn rechterzij, want het ding slaat aan alle kanten.* »Kom hierfluisterde Mary tot haar beschermeling, »in dit hoekje staan we veilig. Kitty is zoo wild, en Frits rijdt als een dolleman.* De kleine, moedige ruiter was met één sprong in den zadel, en nauwelijks had hij de tengels, of hij riep >Los De stalknecht stoof achteruit en Kitty deed een vervaarlijken sprong, die beloond werd met een karwatsslag, waarop het dier als razend de manege rondrende, 't Was een wonder dat het goed afliep. Reinoud vood het heel mooiMary riep angstig »Niet zoo hard, Frits Je bem een ondeugende jongen ik zal 't aan Papa vertellen De stalknecht hield zijn hart vast, en was gereed Kitty in de teugels te grijpen maar het dier kreeg de sporen en deed weder een paar out- Velen waren van meening, dat het geven van steun in dit geval niet op den weg der afd. ligt en dat het gevaar lijk kon zijn met het oog op eventueele latere aanvragen van anderen. De voorz. stelde echter voor, zoo noodig een subsidie van f 15 te verleenen. Dit voorstel werd echter verworpen met 2312 stemmen en eenige onthoudingen. Z. h. s. werd aangenomen het voor stel van het Bestuur, om adhaesie te verleenen aan het adres der afd. Oostburg, vragende afschaffing van het longeeren bij de verplichte keuringen. Zooals dit longeeren thans geschiedt, werd het een marteling voor de paarden geachtmen wenschte van den rechten weg gebruik te maken, evenals in België. Van dezelfde afd. (Oostburg) was ingekomen een adres om te trachten een bietenbond te vormen, ter ver dediging van de rechten der verbouwers tegenover de fabrikanten. Met het Bestuur was de vergadering van oordeel, dat in de tegenwoordige omstandigheden dit niet noodig en ook zeer moeilijk te bereiken is. Wel echter verleende de vergadering, op voorstel van het Bestuur, adhaesie aan dat deel van het adres, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd om te trachten Rijkscontröle te verkrijgen op de weegbruggen. Waar alle meet- en weegwerktuigen van Rijkswege geijkt moeten zijn, achtte men dit ook voor de weegbruggen hoog noodig. Op aansporing van enkele leden, stelde het Bestuur aan de orde de bespreking van aanschaffing eener stoomdorschmachine. De afd. is te jeugdig om zulk een uitgave f 3000 te veroorloven. De bedoeling is echter om de liefhebbers samen te brengen opdat zij zich onderling tot het bereiken van dit doel kunnen vereenigen. Een drietal personen gaven zich, na eenige bespreking, hiervoor op, welk aantal men hoopt dat zich zal uitbreiden. Door dhr. Zonnevijlle werd voorlezing gedaan van eenige bijzonderheden om trent deze machine, de wijze van werking, kosten, voordeelen enz. Eveneens op aansporen van eenige leden werd de wenschelijkheid betoogd om te trachten in Axel een wissel kantoor te verkrijgen. Het Bestuur schat, dat een f 10.000 zou noodig zijn elke week, wegens den toenemenden handel. De firma van Waesberghe te Hulst heett zich per briet bereid ver klaard om wekelijks f 1000 in zilver mee te brengen, mits afgehaald van zaglijke sprongen, die menig geoefenden ruiter als een bal uit den zadel zouden hebben geworpen. Frits stoorde zich echter aan die kunsten niet en dreef het dier voort tot het, na vijf minuten te hebben rondgerend, met schuim was overdekt. »Ziezoo riep hij, eensklaps Kitty midden in de manege met een ruk tot staan brengende, »nu is het jou beurt, Reiutje de vosGa jij er nu eens opzitten. Nu is hij mak, en ik zal hem met de zweep wel helpen.* »Dat zal niet gebeuren riep Mary driftig. »Ik wil het niet hebben.* Hij durft nietriep Frits zegevierend. »Nu, Reintje, je bent me er ook eentje.* Reinoud's oogen schitterden van toorn, en in één sprong was hij in de manege. »Ik heb nooit op een paard gezeten,* zeide hij met bevende lippen, »maar ik ben niet bang.* Hij stapte kordaat naar den pony, zonder nog te weten hoe hij moest opstijgen, toen hij zich bij den arm voelde grijpen, en zich omkeerende, Mary vóór zich zag. »Je zult het niet doen,* zei het meisje gebiedend. »Ik verkies het niet.* Als de Jongeheer nooit gereden heeft,* zei de stalknecht, »moet hij met Kitty niet beginnen, vooral niet als de Jonker hem eerst warm heeft gemaakt.* »Kom zei Mary, haar beschermeling, ondanks zijn tegenstreven, voorttrekkende, het station en bezorgd, doch dit acht het Bestuur onvoldoende. Hoewel eenigen meenden, dat de Nederlandsche Bank niet bereid zal worden gevonden een agentschap in Axel te vestigen teneinde aan de be zwaren te gemoet te komen, werd toch op voorstel van den voorz. besloten dit aan te vragen. Wordt het geweigerd, dan zal men verder zien. Tot leden in de commissie van toezicht op cursussen in landb.-kunde en paardenkennis te Axel en Neuzen werden resp. benoemd J. de Feijter Lz. te Axel en J. de Feijter, P. Moes en D. Haak te Neuzen. Daarna werden uitgereikt de medailles aan de prijswinners bij de 1.1. gehouden stierenkeuringen n.l. voor stieren met 2 of meer breede tanden le prijs aan J. de Putter Pz., 2e pr. Joh. Scheele en voor stieren zonder breede tanden le pr. Cam. Koene en 2e pr. Joh. de Feijter Lz. Ten slotte werd nog besloten adhaesie te verleenen aan een adres van dhr. E. H. T. Waalkes, apotheker te Neuzen, gericht aau den Minister van Landb., om officieel erkenning te verkrijgen voor een op te richten laboratorium voor het onderzoek van landbouwpro ducten, kunstmeststoffen, veevoeder, enz. op gehalte. De Vereeniging van beetworlelsuikerfabri kanten in Nederland heeft in een adres aan den Minister van landbouw enz. hare ingenomenheid betuigd met het voornemen der regeering tot wederin voering van een rijkstoezicht op de weegwerktuigen en de hoop uitgespro ken, dat weldra de noodige voorstellen van weten van wettelijke voorschriften tot invoering van zoodanig toezicht zullen tot stjnd komen. AXEL, 1 October 1907. De winterdienst op de spoorwegen geeft nog de navolgende wijzigingen wat de lijn NeuzenGent betreft De trein van 8.20 v.m. uit Neuzen loopt van 1 Oct. als volgtvertrek Neuzen 8.30, Sluiskil 8.38, Philippine 8.45, Sas van Gent 8.53, Selzaete 9.11 aankomst Gent te 9.56. De trein van 5.10 n.m. uit Neuzen vertrekt dan uit Selzaete om 5.50 aankomst te Gent 6.35 overigens blijft de dienst onveranderd. In omgekeerde richting vertrekt dë trein van 5.23, om 5.20 v. uit Gent, om (5.12 uit Selzaete, om 6.25 uit Sas van Gent, 6.33 uit Philippine, 6.40 uit Sluiskilaankomst te Neuzen om 6.48. De trein van 8.19 vertrekt 8.25 v.m. uit Gent en verder van de andere stations te 9.11, 9.24, 9.32, 9.39; aan komst te Neuzen te 9.47. De trein van 11.50 v.m. uit Gent vertrekt uit Sas van Gent 12.51, Phi lippine 12.59, Sluiskil 1.06; aankomst Neuzen te 1.14. Verder is de dienst onveranderd. De trein van 5.04 n.m. uit Gent vertrekt uit Selzaete 5.52 en de andere stations resp. 6.07, 6.15, 6.23aankomst te Neuzen 6.31. De examens ter verkrijging van een diploma als hoefsmid, gehouden vanwege de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouwdie Dinsdagmiddag 1 uur begonnen zijn, waren Zaterdag 12 uur afgeloopen. Opgekomen waren 74 leerlingen van de cursussen te Axel, Hulst, Oostburg, Middelburg, Goes, Tholen, Cortgene en laat Frits zijn arm paardje maar afbeulen. Het is heel leelijk van hem. Kom maar met mij. Ik zal je onze komedie eens laten zien, en mijn prente- boeken en legkaarten. Ik heb een heele kamer vol.* En zoo pratende en belovende, troonde zij Reinoud mede en liet Frits op zijn pony met den stalknecht alleen. Wordt vervolgd.) j ve Lc

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2