U V11 i\ 1 II OUDE 1JJMMÏ. IN o. 50, Zaterdag 28 September 1907. 23e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uw sell-VI aan deren. F. iHËLIvMW Buitenland. F EIJ I LLET ON Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Graaf Zeppelin is aan het Meer van Konstans met zijn nieuwste luchtschip opgestegen. Eerst stak hij, op een hoogte van 500 M., het meer over, van Manzell naar Konstans, van daar voer het luchtschip langs den oever naar Arbon, Rorschach en Bregenz. Ver volgens ging de tocht weer langs den oostelijken oever van het meer over Friedrichshafen naar Immenstadt. Het luchtschip luisterde uitstekend naar zijn stuur en landde, na vijf uren achtereen boven te zijn geweest, bij de bergloods. De besturen van de Berlijnsche voor steden Wilmersdorf, Grunewald en Schmargendorf hebben zich vereenigd, om een gemeenschappelijken verdel gingsoorlog tegen de ratten te beginnen. Zij hebben een Ratten vergiftigungsz weck verband opgericht. Het gebied van de drie gemeenten zal in een aantal distric ten verdeeld worden, opdat men de plaag beter zal kunnen bestrijden, en de staatsspoorwegdirectie, die ook veel van de ratten te lijden heeft, zal mee werken. ENGELAND. Misschien wel om het publiek goed in te scherpen, hoe het te lijden zal hebben onder een spoorwegstaking, maakt een spoorwegmaatschappij (of de maatschappijen) door de Daily Cro- nicle openbaar, wat er dan zal gebeuren. Zoodra de staking wordt afgekondigd »Welk een beeld van een jongen,* zei de Gravin opgetogen, toen het drietal verdwenen was en reeds de schelle stem van Frits door den gang galmde. »Ik geloof, dat er veel goeds in den jongen zit,* meende de Generaal >een goed kind dat naar zijn vader aardt. Je hebt er alle eer van, Horkmaar 'tapijt me, dat ik 't je zeggen moet, in zijn uiterlijk gelijkt hij niet veel op je.* Het laatste woord was waar, maar harder lag geene kwade bedoeling in 't heette slechts eene aardigheid, maar het deed een wolk van droefheid op het voorhoofd van den ouden Luitenant dalen. De Gravin, die eenigszins begreep wat er in Hork's gemoed omging, kwam hem te hulp, en zeide snel »Het kind gelijkt sprekend op zijn moeder, niet waar Hork Datheb-jemij gezegd. Hoe treurig voor u en voor hem, dat je haar zoo spoedig verloren hebt!* >Ja, mevrouw, treurigantwoordde Hork zuchtend, met het oog strak vóór iich op den grond gericht. »Mijn vrouw heeft, naar ik merk, »1 je confidence's reeds ontvangen, Hork,* vervallen alle dienstregelingen entreden er nieuwe in werking. Daarin is de treindienst aanmerkelijk ingekrompen, ongeveer als de Zondagsdienst (in En geland, gelijk men weet, zeer beperkt). Op een aantal lijnen, die geen winst opleverden, wordt de dienst geheel gestaakt, behalve dat er daags een goederentrein zal loopen. Voor de veiligheid zal het blokstelsel zoo worden gewijzigd, dat de blokken aanzienlijk verlengd worden. Wantdeseinwachters, die de meeste grieven laten hooren, zullen wel voor 't grootste deel staken, en die zijn 't moeilijkst te vervangen. Vele wachthuisjes worden dus opge heven. De lange blokken brengen natuurlijk groote vertraging mee. De treinen met het werkvolk naar de groote steden zullen een paar uren vervroegd wordendus in 't holle van den nacht afrijden. De treinen zullen zoo lang mogelijk gemaakt worden. Het ver voer van waren, die spoedig bederven, wordt gestaakt. Alleen de hoognoodige levensmiddelen zal men zooveel mogelijk trachten te vervoeren. Alles zal daar door natuurlijk schreeuwend duur worden, armoede en ellende staan voor de deur, kortom de gevolgen zijn niet te overzien. Bij hun stembiljet hebben de leden van het verbond van spoorwegperso neel een brief van hun bestuur gekregen, waarin de kwestie nog eens uiteengezet wordt. De brief eindigt, opmerkelijk, met een vers van Goethe, in Engelsche vertaling, bevattende een opwekking om moedig het oogenblik van den strijd aan te grijpen. zei de Generaal. »Moet ik er buiten blijven >0 neen, Excellentieantwoordde Hork, een snellen blik met de Gravin wisselende, »er is niets geheimzinnigs in mijn levensloop de moeder van Reinoud is mij ontvallenreeds kort na zijne geboorte had de arme jongen geen moeder meer.* »Ik stond er waarlijk van op te zien,* zei de Generaal, »toen mijne vrouw mij, nadat je vertrokken waart, vertelde, dat je een kind hadt. Waarom kon-je mij dat ook niet zeggen Maar om 't even je hebt een kind, je bent getrouwd geweest, en ik beklaag je, arme kerel, van ganscher harte, dat ge uw vrouw hebt moeten missen.* Hork zuchtte, maar antwoordde niet; hij wischte zich de parels van het voor hoofd en keerde zich onrustig heen en weer op zijn stoel. »Laat ons daarover niet meer spreken,* kwam de Gravin tusschenbeide. »Je ziet wel, Frits, dat Hork geheel van streek is. Waarom oude wonden open gescheurd »Vergeef me, brave vriend,* zei de Generaal, den ouden Luitenant de hand schuddende. „We moeten de dooden laten rusten. Maar ik wil je uu een voorstel doen. De kleine Reinoud moet voortgeholpen worden. We zullen hem een opvoeding geven. Ik neem hem voor mijn rekening en als je mij dat ITALIË. De boeren-onlusten in Apulië nemen volgens de jongste berichten toe. De veldarbeiders in den omtrek van Trani en Malfeta hebben zich bij de beweging aangesloten. Hier en daar zijn door de stakers ongeregeldheden gepleegd. Post wagens en zelfs een stoomtram werden aangehouden, terwijl de troepen met een hagelbui van steenen werden be groet. Er hebben ongeveer honderd inhechtenisnemingen plaats gehad. Het gebied, waarover de staking zich heeft uitgebreid, zal waarschijnlijk militair bezet worden. RUSLAND. De uitkomsten der totdusver gehou den verkiezingen zijn voor de regeering niet gunstig. In het gouvernement Petersburg zijn de verkiezingen gehouden voor de ge volmachtigden van de kurie der kleine grondbezitters en der arbeider». Hoewel de regeering het hare gedaan had, om deze verkiezingen in haar voordeel te laten uitvallen, was de uitkomst in het voordeel der oppositie. In de Peters- burgsche districten werden zeventig kadetten als gevolmachtigden gekozen en zelfs in Tsarskoje Selo en Peterhof werden vijf kadetten en slechts vier Octrobristen gekozen. Slechts in Nowa- ja-Ladoga werden vier leden derrechter zijde gekozen, daar de geestelijkheid daar de meerderheid vormde. Nog meer ten gunste der oppositie vielen de verkiezingen van de gevol machtigden der fabrieksarbeiders uit. Gekozen werden hier 16 sociaal-demo- weigert, worden we kwade vrienden.* »Excellentie,* zei Hork, het hoofd oprichtende en den Generaal in 't gelaat ziende»'t is het eenige, wat ik op de wereld heb: 'tis mijn zorg en mijn vreugde. Geen ander geluk is er voor mij weggelegd dan het kind in eere groot te brengen. Als ik dat aan anderen moest overlaten, zou ik wenschen maar hoe eer hoe beter in den kuil te worden gelegd. Ik heb -nu al tien jaren voor hem gezorgd, en als-ik het nog eenige jaren doe, zal hij wel zich-zelf kunnen redden. Gedurende dien tijd hoop ik het nog vol te houden, als ik niet naar garnizoenen word gestuurd, waar het tweemaal zoo duur is als hier.* „Als zei de Generaal bedenkelijk. »Je gebruikt daar een goed woord. Zeg me eens eerlijk, Hork, heb-je middelen buiten je traktement?* »Ik heb genoeg,* antwoordde Hork ontwijkend. >Dat is geen antwoord op m:jn vraag. Ik begrijp evenwel uit dat halve antwoord, dat je niets bezit, en dan neem 't me niet kwalijk doe-je zeer verkeerd een welgemeend aanbod om het lot van je kind te verbeteren, af te slaan. Ik zeg nog eens: ik neem den jongen voor mijn rekening; daarmede kan ik ten minste een klein gedeelte van een ouden schuld uitdelgen en het zal niet beletten dat het kind bij je blijft; hij, noch iemand ter wereld, behalve wij met ons craten, 22 links staande partijloozen en 3 andere partijloozen van onbekende richting. Uit deze resultaten blijkt dus, dat de stemming van het volk tegenover de regeering sinds de Doema-ontbinding nog niet veranderd is. BELGIË. Het bestuur der Federatie heeft aan de Matin geschreven, dat de vereeniging aan niemand toegelaten heeft in haar naam beloften te doen aan de arbeiders. Men houdt zich aan een schrijven van 19 dezer aan den burgemeester, waarbij gezegd wordt dat de werklieden op hun stappen terugkeeren en den normalen toestand herstellen door het werk te hervatten. Op die wijze alleen zal de Beroepsvereeniging ter bescherming van den arbeid aan de hAven waar zij ge schillen aan kunnen onderwerpen, deze onderzoeken in dezelfden geest van verzoening als bij de oprichting voor gezeten heeft. Ondanks den toon van dit schrijven wordt ten stelligste verzekerd dat de Federatie niet langer den oorlog wenscht en de gevraagde verhooging over een paar weken zal toestaan. De Federatie heeft besloten dat de werklieden het werk eerst en vooral aan graan en houtbooten moeten aan vaarden, daarna pas aan los- en laad- booten. Woensdag hebben geen andere dan een gering aantal christelijke dokwer kers net werk hervat. Stemman», voorzitter van het Scheep- vaartverbond, heeft in antwoord op een drieën, zullen het ooit weten. En nu zeg ik niets meer. De zaak is afgedaan. Tot straks, Hork. Ik heb nog eenige bezigheden, en intusschen houdt gij mijn vrouw gezelschap.* De Generaal verliet het vertrek en Hork bleef verslagen en bedroefd zitten. Waarom moest ik hem hier brengen prevelde hij na een poos, terwijl de Gravin hem nu en dan medelijdend aanzag. »Spreek zóó niet, Hork,* zeide zij goedhartig, maar op zacht verwijtenden toon. »Niemand denkt er immers aan, het kind van u te scheiden?* »Och zei Hork met eene uitbarsting van droefheid, die de goede Gravin door de ziel sneed »denkt ge, mevrouw, dat het zoo'n arme mosch, die daar over het pad springt en de kruimeltjes voor zijn jongen opzoekt, plezier zou doen als men zijn kaal broedseltje in een gouden kooi zette en het met een zilver lepeltje voerde, terwijl het arme beest op een boomtak moest toekijken »Maar, miju beste Hork, gij die altijd zoo verstandig spreekt, nu ben-je onredelijk,* zei de Gravin met tranen in de oogen. »Vooreerst het kind is niet*. »Stil, mevrouw, het kind is mijn vleesch en bloed, en geen wereldsche macht zal er mij van scheidenriep Hork heftig. »Als ik niets meer heb, zal ik er voor bedelen, of de goten omwroeten. Het is mijn kind, het

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1