Aanbesteding. Alex Meijer's Koffie Houtwaren, Openbare Moopiop. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. RIJWIELEN en ONDERDEELEN en van KACHELS. oude RIJWIELEN. Alex Meijer's Koffie, Alex Meijer's Koffie, aan te besteden: eene groote partij nieuw gezaagde AARDAPPELEN. Erven H. HARINCK. Mr. P. DIELEMAN. de vuurgloed doofde en 't gewone werk der brandweermannen teneinde liep en het droeve werk, het uitdragen der lijken, moest worden aangevangen. Telkens wanneer er weer een vorm- looze massa naar de lijken mand werd gedragen, steeg er een gejammer op. Vol huivering en deernis maakten de duizenden toeschouwers ruim baan voor de brancard waarin de ongelukkige slachtoffers naar het Wilhelminagast- huis werden vervoerd. Alleen een der lichamen gaf nog teekenen van leven. Het was de 72-jarige Balke, die met hevige wonden aan hootd en handen was opgenomen. Ook hij overleed echter weldra. Omtrent de oorzaak wordt het vol gende gemeld De brand ontstond bij L. Rust, typo graaf, wonende op de 1ste verdieping van het perceel. Hij is gehuwd en heeft 3 kinderen. Nadat deze en de vrouw naar bed waren gegaan, bleef hij nog even de krant lezen en ging toen ook naar bed. Eerst ging hij echter nog even met een looplampje naar de kinderen zien en dekte een hunner, die zich bloot gewoeld had, wat beter too. Het kind maakte echter plotseling in den slaap een onwillekeurige beweging en sloeg het lampje uit zijn hand. Dadelijk vatten de bedgordijnen en het beddegoed vlam. De kinderen verkeerden in groot gevaar, doch Rust hoewel hevig verschrikt had nog de tegenwoordigheid van geest omzijn kinderen terstond uit het bed te trekken en hulp f;e roepen. Tevens poogde hij de gordijnen af te rukken en wierp hij een emmer water over de vlammen. Noch zijne pogingen, noch die van voorbijgangers mochten echter baten. Rust moest met zijn gezin en de helpers vluchten. Daarop was spoedig het trapportaal afgebrand en de weg naar beneden afgesneden. Het huis was bewoond door7 gezinnen zoodat de verwarring ontzettend was. Alle bovenwonenden namen de vlucht naar den zolder. En daar was het ieder voor zichzelf.'' Wie helaas naar de nooduitgang liep moest daar den dood vinden. Men stormde op de deur aan en kon deze niet meer open krijgen, daar de deur naar binnen opende. Verbijsterend snel klom de vlammen zee naar boven en in de ontzaggelijke hitte en den zwaren rook waarmede de zolderverdieping spoedig gevuld was, kwamen allen om, in het gezicht van de haven. Afgrijselijk moet het schouw spel zijn geweest dat de ongelukkigen, van allerlei leeftijd en beiderlei kunne, boden. De oude Balke is op onver klaarbare wijze nog gered, ofschoon de man ook spoedig overleed aan de pijn zijn zoon lag op de knieën voor de branddeur, bij een opeenhooping van misvormde lijken. Het waren lo. de 24-jarige bakkers knecht A. de Soet en diens jonge echt- genoote mej. de Soet en hunne beide kinderen, één van 11 jaar en één van 5 maanden; 2o. de 72-jarige juffrouw J. M. Balke en haar 45-jarige zoon J. H. Balke, diamantslijper. De 33- jarige sigarenmaker H. Smit, wiens vrouw met twee kinderen gelukkig aan den dood ontkomen zijn. Gelukkig bestaat de zekerheid dat al deze ongelukkigen door den rook reeds het bewustzijn hadden verloren vóór de vlammen hen bereikten. De ver koolde overblijfselen werden in bran cards en lykenmanden naar het gast huis gebracht. Men meldt uit Boskoop aan de N. K. O. Alhier was Vrijdagavond aangekomen een aangeteekende brief van de Neder- landsche Bank met een bedrag van 10 mille aan bankpapier, en door één der postbeambten gesloten in de brandkast ten postkantore. 's Morgens echter was het stuk verdwenen. De brief was bestemd voor het agent schap van de Ned. Bank te Boskoop. Zondagnamiddag omstreeks half vijf brak een hevige uitslaande brand uit in een perceel op den Singel bij de j Munt te Amsterdam, waarin gevestigd j was een magazijn van scheepsbenoo J digdheden, touw, blokken, teer enz. Door de aanwezigheid van veellicht brandbaar materiaal stegen spoedig dikke rookwolken omhoog, waartusschen doorheen weldra een rosse gloed zich mengde, die duizenden naar de plek des onheils deed spoeden.- De brandweer rukte met veel stoom- en motorwagens, alsmede met een stoombarkas aan, die met ontzaglijke watermassa's den brand binnen 't uur bluschte. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Parateexecutie. Men meldt uit Zaandam aan de O. H. C. Zaterdagmiddag zou ten huize van Ch. L. R. aldaar een verkoop bij executie plaats hebben voor een belastingschuld van even 4 guldeD. Toen men echter te 2 uur met den verkoop zou beginnen, bleek dit voorloopig onmogelijk, omdat R. alles vastgespijkerd had. De pooten der stoelen zaten met achtduims draad nagels in den vloer, de kasten waren van achteren aan den wand bevestigd, zeilen en kleeden had hij met een massa mattenkrammen vastgelegd enz. Alles moest dus eerst losgebroken worden. De zeilen geleken op zeeven, de kasten kwamen zonder achterplanken onder den hamer. Onder groote hilariteit van een groot publiek had eindelijk de verkoop plaats, welke slechts een be drag van ruim 5 gulden opleverde. Te Gastel nabij Rozendaal, heeft zekere H. v. T., een berucht persoon, zonder eenige aanleiding op vrouw B., die met haar kindje in eene weide bij hare woning was, een revolverschot gelost, hetwelk evenwel miste. De echtgenoot der vrouw, die .het schot gehoord had, wilde den laffen aanrander te lijf, die daarop het hazenpad koos. De marechaussée te Oudenbosch, direct van het geval verwittigd, is er echter in geslaagd den dader aan te houden. Omtrent een geval van weder rechtelijke vrij heidsberoo ving onder Denekamp, meldt pien de volgende bijzonderheden Maandagnamiddag om 4 uur arri veerden de heereu van de rechtbank uit Almelo, teneinde een onderzoek in te stellen naar een zekere weduwe Kuipers onder deze gemeente, waar, volgens zeggen, een zwager van die weduwe zoude opgesloten zitten. Bij onderzoek bleek, dat dit dan ook waar was. Drie heeren der rechtbank, bijgestaan door een Rijks- en een gemeente veldwachter kwamen binnen, waar zij niemand aantroffen dan een meisje van circa 10 jaar. Zij vroegen haar of zij ook wist, waar oom Jens was. „Op het" land", zei het kind, „mest helpen laden." Waarop de Officier van Justitie zeide „Maar zit hij dan niet in een kamer opgesloten „O neenluidde het antwoord van het meisje. Daarop gaf genoemde heer den veldwachter bevel om een deur open te breken. Toen dit geschied was, deinsden allen eenige passen terug vanwege schrik en stank. Daar er geen voldoende licht aan wezig was, wijl dit door één ruitje van circa 10 c.M. komen moest, werd een lamp aangestoken. Toen zag men Johannes Kuipers verschijnen, slechts met een stuk hemd om 't lijt. Tot leger diende een hoopje verrot hooi en voor de noodige behoeften diende een kolossale ijzeren pot. Toen hem gevraagd werd, waarom hij zich zulks altijd had laten welge vallen, antwoordde hij, dat, als hij weieens moeite had gedaan om er uit te komen, men hem door overmacht bont en blauw had geslagen en hij dan soms in één k twee dagen geen eten of drinken kreeg. De ongelukkige kerel, ongeveer 50 jaren oud was als een dwerg in elkaar gegroeid en had een baard van minstens 25 c.M. lang. Precies geleek hij een wild mensch. De, dokter moet geconstateerd hebben, dat hij het niet lang meer had kunnen uithouden. Men heeft den mishandelde met een wagen naar het gemeentehuis gebracht en daarna met een rijtuig naar het Ziekenhuis te Oldenzaal, waar hij, na ingewonnen informatiën, aanvan kelijk goed vooruitgaat. Mag men de geruchten gelooven, dan zou men Johannes Kuipers op deze wijze uit den weg hebben willen ruimen, daar hij een beletsel was voor het aangaan van een huwelijk. Voorts zou Johannes ook aandeel hebben in de boerderij. Arrestaties hadden nog niet plaats. Van 1—15 Sept. 1907. Koewacht. Geboorten. 3. Maria Ooleta, d. van Alphonsus de Potter en Stephanie van Gaever. 7. Franciscus Clemens, z. van Charles Gijsel en Maria van Overloop. 8. Augusta Maria, d. van Alphonsius Herman en Maria Clemencia Baert. Carolus Ludovicus, z. van Aloijsius Inghels en Paulina de Witte. 11. Gustaaf Joseph, z. van Bruno August Aper en Dolphina de Munter. 12. Irma Maria, d. van Alphonsius de Waele en Maria J. Mattheijs. 14. Valerie Louisa, d. van Honoré Gijsel en Coleta Inghels. Zaamslag. Huwelijksaangiften. 12. Louis Verstraaten, 19 j., jm. en Janna Maria van Es, 23 j., jd. Geboorten. 3. Pieter, z. van Johannes Oele en Elizabeth Vergauwe. 4. Pieter Hermanus, z. van Cornelis Dieleman en Maatje Cornelia de Regt. 5. Geer- truida, d. van Marinus de Vos en Elizabeth Kolijn. 7. Catharina, d. van Jacobus Hofman en Adriana Maas. 8. Anna, d. van Frederik Bakker en Janneke Hamelink. 12. Dina, d. van Adriaan Smallegange en Suzanna Scheele. 14. Leuntje, d. van Cornelis Maas, en Elizabeth Scheele. Overlijden. 2. Jozina Hendrika Lensen, 18 j., d. van Pieter Hendrik en Tanneke Langraa. 4. Hendrik van Wijck, 7 w., z. van Adriaan en Maria Verberkmoes. 7. Hermanus Jacobus Leunis, 2 m., z. van Anthonie en Elizabeth de Bruijne. HULST, 23 Sept. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 9,75 Rogge f 7,75, Win- tergerst f 9,Zomergerst fHaver 9,— Erwten 11,50, Paarden boonen f Duivenboonen f 9,50, Witte boonen f 0,Bruineboonen f 0, Boekweit f 0,Lijnzaad fAard appels f 3,25, Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo fl,35 Eieren per 26 stuks 1,10. De Heer en Mevrouw BOM MEERBURG SNARENBERG geven kennis van de geboorte hunner dochter PETRONELLA LEONARDA. Axel, 21 Sept. '07. Ondergeteekende heeft het genoegen het geachte publiek te berichten, dat hij Zaterdag 21 Sept., zal openen een WINKEL van Oude KASHELS kunnen bij hem worden ingeruild. In de gunst van het publiek mij minzaam aanbevelend. C. J. SCHIEMAN, Mr. Smid AXEL. P.S. TE KOOP twee in goeden staat zjjnde gebrand volgens systeem Prof. LIEBIG, heerlijk van smaak, uiterst voordeelig in 't gebruik, alsook naturel gebrand, is te AXEL steeds versch verkrijgbaar bij R. BLANKERT. De bouwkundige J. WISSE Jz. te Zaamslag, zal op Maandag den 7 October 1907, des namiddags 4 ure, in het café bewoond door Jac. Blansaart te Axel, trachten het bouwen van een WOONHUIS op het hoefje bewoond door BUIJZE op „het plaatje", gemeente Axel, met byievering der daarvoor be- noodigde bouwstoffen. Bestek en teekening ligt ter inzage in genoemd café en ten kantore van den bouwkundige bovengenoemd. Aanwijs op den dag der besteding des namiddags 2 ure. Deurwaarder Huineman te Neuzen, zal ten verzoeke van JACOBUS KOSTER Jacszn. koopman te Axel lo In plaats van 1 October te Sluis- kil op Zaterdag den 28 Sep tember 1907, des namiddags 4 uren, te Axel, nabij de Sassing, op het hofsteedje bij Abraham Koster, (voorheen Levinus Schuit- vlot) en Oo op Zaterdag den 5 Octo- ber 9907, des namiddags4 uren, in plaats van in de herberg „In den Koophandel" te Axel, aan de Margaret, op het hofsteedje van den verkooper, publiek verkoopen als EIKEN PLANKEN, EIKEN RIBBEN, VLOTDEELEN, ACH- TERDEELEN, AMERIKAANSCHE GREINEN DEELEN, LATTEN, SCHROOTEN, enz. Koopen tot en met f 3, kontant het overige op 6 weken crediet. Leden of Begunstigers der „Vereenig. van Oudl. van Landbouwc, in Z. VI. O. D.", die pootgoed of eetaardappelen, afkomstig van het Centraal Proefveld, wenschen te koopen, worden beleefd verzocht, dit vóór 1 Oct. a. s. te berichten aan den heer LE FEBER, of aan den heer ZONNEVULLE te Axel. heerlijk en zuiver van smaak, is te AXEL steeds versch verkrijgbaar bij Advocaat en Procureur te Middelburg, is eiken ZATERDAG persoonlijk te AXEL te spreken bij L'Ecluse—Mahu.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 3