Landbouw. De St. Ct. bevat een overzicht van den stand der warmoezerijgewassen in den vollen grond en enkele fruitsoorten op 15 September 1907, met medewerking der Rijkstuinbouwleeraren samengesteld naar gegevens, verstrekt door de cor respondenten van de Directie van den Landbouw. Het weer is voor de ontwikkeling van vele groenten en van het fruit niet erg gunstig geweest. Vooral lage temperatuur en weinig zonneschijn zijn oorzaak, dat- de producten over het al gemeen later zijn dan gewoonlijk. De maand Augustus gaf veel regendagen, doch de hoeveelheid regen was van weinig beteekenis, hetgeen vooral voor de ontwikkeling der kool in Noord- Holland minder gunstig was. De maand- temperatuur bleef ongeveer 1 graad beneden de normale. Ook de eerste helft van September gaf tot den 7den veranderlijk weer, daarna trad echter verbetering in, die, wanneer zij nog eenigen tijd aanhoudt, een gunstigen invloed op de nog te velde staande producten zal hebben. Over het alge meen genomen, zijn de vooruitzichten zeer bevredigend. Wij ontleenen aan het overzicht hetgeen Zeeland betreft. Op Zuid-Beveland staat de bloemkool matig tot vrij goed. De roode kool staat overal goed of zeer goed, zoo ook savoijekool, spruit- kool en boerenkool. Schorseneeren staan goed of vrij goed, prei zeer bevredigend, sla goed of zeer goed. De late boonen beloven zeer weinig. De stand van appels is matig op Walcheren, vrij goed op Zeeuwsch- Vlaanderen. De peren staan in Zeeland zeer goed, de walnoten goed of zeer goed. AXEL, 24 September 1907. Weder werd jl. Zondag door de ver- eenigde duivenlief hebbers „De Lucht bode" alhier een prijsvlucht gehouden uit Doornijck, waaraan meevlogen 55 oude en 32 jonge duiven. Wegens den ongunstigen wind waren de resultaten niet evenredig aan vroeger verkregene. Winners werden in de groep oude duiven onderstaande personen, wier duiven vlogen met de snelheid daar- de Generaal lachend, „even als onze Frits, die al een kompleet huzaren-pak heeft en een paard bovendien.* Reinoud's oogen glinsterden. In zijne verbeelding was er tot nog toe geen gelukkiger mensch dan een trompetter van de huzaren met een rooden dolman, op een mooi wit paard gezeten. Tot een met goud overdekt officier had hij 6teeds opgezien als een wezen van hooger soort, en toen hem nu de mogelijkheid werd voorgespiegeld van het eenmaal zoo ver te kunnen brengen, begon zijn jeugdig hartje te bonzen. »Zie-je wel,* zei de Generaal, >ik heb het geraden. We zullen een cavalerist van je maken, Reinouddat zal beter zijn dan tuinmanmaar dan moet je goed leeren en braaf oppassen. Ken-je al goed lezen en schrijven »Papa zegt dat het heel goed gaat,* antwoordde Reinoud. »Goed geantwoord 't Is beter dat je Papa dat laat zeggen, dan dat je 't zelf zegt. Zie-zooNu moet je maar eens kennis maken met Frits en Mary Frits zal je zijn hit laten zien, en als je wilt, mag je er op rijden.* Vóór dat Frits en Mary zich van hun makker konden meester maken, kwam Reinoud nog eens in de handen der Gravin, die hem eerst nog eens zoende en hem toen geheimzinnig iets toefluis terde, waarop een bedeesd »as-je-blieft mevrouw* volgde. Het gevolg van dat achter vermeld in Meters per minuut. A. Janssens, St. Jansteen 882.1 Meter, Lockefeer idem 851.9, H. Anjoul, Sluiskil 841.1, Boudrighien, St. Jansteen 837.3, D. van Overloop, Axel 828.8, Stevens, St. Jansteen 825.8, D. van Overloop, Axel 821.7, Mathijssen, Graauw 820.3, Mathijssen, idem, 818.5, Martens, idem, 815.4, Sturtewagen, Koewacht 814.1, J. Fermont, Sluiskil 783.0, Mariman, Graauw 773.0. verduif P. Bernard, Axel 748.3. Jonge duiven. N. N. Axel, 863.7 Meter, C. Heijnsdijk idem, 831.0, P. Bernard, idem, 824.6, P. Bernard, idem, 786.3, F. J. Dieleman, idem, 770.1, J. Fermont, Sluiskil 754.1, H. Anjoul, idem, 750.3. Overduif Zwartelé, St. Jansteen 737.9. In de serie van 2 duiven was winner D. van Overloop te Axel met 821,7 M. en in die van 3 duiven P. Bernard te Axel met 748.3 M. snelheid. Vrijdag en Zaterdag werden op de nationale en internationale landbouw tentoonstelling te 's-Gravenhage ver schillende wedstrijden gehouden op het gebied van landbouw. Zoo ook voor oogstwagens, waarbij een wagen werd vertoond uit het land van Axel met bijbehoorende kleederdracht. Naar we vernemen was dit een wagen van mej. en W. Dekker, die den vijfden prijs verwierven, zijnde 10. Deze wagen was heelemaal versierd en prijkte met een rijmpje. In de ringrijderü werd de 5de prijs, bestaande in een kunstvoorwerp, be haald door Frangois Dekker Pz. te Axel en Maria de Feijter te Zaamslag. Door Ged. Staten van Zeeland is benoemd tot ingenieur bij den Prov. Waterstaat te Ter Neuzen de heer J. C. Deking Dura civiel-ingenieur te Enschede, thans tydelijk werkzaam aan den Provincialen Waterstaat der pro vincie Overijsel. De knecht van den landbouwer J. Serrarens, in 't Hoogland, gemeente Ossenisse, die met een leegen wagen huiswaarts keerde, bemerkte, nabij 't gehucht Campen dat een der paarden zich erg bang maakte voor een huif wagen. Hij greep het beest bij den kop, doch kon het niet bedwingen het sprong van den steilen kant van den dijk, en paarden met wagen rolden omlaag. De wagen was stuk, doch erger was het dat de beide dieren op elkander rolden in den modderigen sloot, met het gevolg, dat het onderliggende dood was, waarschijnlijk gestikt, toen zij op het droge waren gehaald. De voordracht voor hoofd der school te Pauluspolder, gemeente Stop peldijk, bestaat uit de heeren Th. J. Willemsen, W. J. Cremer en W. H. Crijns, onderwijzers respectievelijk te Bergen op Zoom, Lams waarde en Helden. Van de Vrijdag te Hans weert passeerende „Telegraaf 3" was ter hoogte van Alblasserdam eendekknecht, zekere De Nijs vah Hontenisse, over boord gevallen en verdronken. De heer S. Rochat, rijks-ontvanger te Sas van Gent is als zoodanig benoemd te Steenbergen. antwoord wa«, dat mevrouw een schaaltje met gebakjes te voorschijn haalde en het Reinoud voorhield. »Ge zult mij den jongen bederven, mevrouw,* zei Hork met een bezorgd gezicht; hij krijgt nooit van die snoeperij.* »Een enkelen keer maar neem er nog maar een, mijn jongen in elko hand een. >Laat mijn vrouw, maar begaan Hork, zei de Generaal lachendzij moet de menschen laten eten en drinken, anders is ze niet gelukkig. >Dat heb ik ondervonden,* antwoordde Hork. Nadat Frits' en Mary's handjes ook gevuld waren, trokken de kinderen aL Wordt vervolgd.) De besturen der waterkeeringen van calamiteuse polders of waterschap pen en de besturen van polders of waterschappen, die belast zijn met het beheer over waterkeerende werken zijn zoo schrijft men aan de M. Crt. door Gedeputeerd# Staten opnieuw her innerd aan het voorschrift om geen personen van zeventig jaar en daar boven ter benoeming in besturen door H. M. de Koningin voor te dragen, tenzij bij herbenoeming en ingeval de titula rissen nog in alle opzichten in staat zijn hunne betrekking naar .behooren waar te nemen. Die herinnering van Ged. Staten is vergezeld van een brief van den Minister van Waterstaat, waarin verzocht wordt als tweeden en derden candidaat geene andere personen voor te dragen dan die welke, evenals de eerste candidaat voor de betrekking geschikt zijn en tevens bereid om de bediening of het ambt op zich te nemen. De ondervinding moet hebben ge leerd dat als tweeden en derden can didaat ongeschikte personen of inge zetenen, die niet bereid waren zich eene benoeming te laten welgevallen, zijn voorgedragen om die van den eersten candidaat te doen gelukken. Te Vlissingen op de Kon. werf De Schelde is een werkman beklemd ge raakt tusschen een hydraulische kraan en een stang van een platenwals. Ernstig verwond werd hij naar het Roomsch-Kath. weeshuis vervoerd. In diezelfde ziekeninrichting isopge nomen een stoker van het op de reede aldaar liggende stoomschip Norderney, die in den kolenbunker was gevallen en zware kneuzingen opliep. Naar men mededeelt, wordt er te Rotterdam, zoowel vanwege de Ar- beids-inspectie als vanwege de Gezond heids-commissie, een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den snellen dood van menigen havenarbeider, die, na eenige dagen in salpeter of slakkenmeel te hebben gewerkt, door longontsteking werd aangegrepen en binnen een etmaal stierf. Reeds een vijftal gevallen moeten de laatste 2 jaren zijn voorgekomen. De nagelaten betrekkingen vragen dan uitkeering van de Rijksverzeke ringsbank, maar deze beschouwt het als „ziekte". Er zal nu onderzocht worden, in hoeverre inderdaad de te verwerken stof als oorzaak van den dood moet worden beschouwd, en de dood in zulk een geval met een ongeval gelijk kan worden gesteld. Een winkelier in sigaren te Dor drecht verkocht aan een *hem onbeken den Engelschman een kistje sigaren en had de onvoorzichtigheid daarvoor in betaling aan te nemen een banknoot van 10 dollar van een Zuid-Amerikaan- sche republiek, waarvan hij den kooper f 21 in Hollandsch geld terug gaf. Toen hij dat bankbiljet bij een bankier wilde inwisselen, kwam hij tot de onaangename gewaarwording dat het niet meer gang baar en dus waardeloos was. Zaterdagmorgen werd te Rotter dam de 400.000ste inwoner geboren. In nog geen negen maanden nam de bevolking toe met 9636 inwoners. De 400.000ste was dan ook aan vankelijk eerst verwacht in de maand November, doch reeds Zaterdag kwam de rangeerder der Staatsspoorwegen Bom de geboorte aangeven van zijn dochtertje Catharina Johanna. Er was bij het bureau van het be volkingsregister veel belangstelling en de gelukkige vader werd door het ambtenaarspersoneel bij zijn binnen treden met ovaties ontvangen. Een Rotterdamsch ingezetene bood hem een fraaie wieg aan. Voor het huldeblyk aan H. M. de Koningin door ingezetenen van Ned.- Indië werd ingeschreven voor ruim f 149,000, met de gekweekte rente f 163,000. Daarvan werd f 125,000 uitgegeven. Van het geld is derhalve ruim f 37,500 overgebleven deze som is Hare Majes teit aangeboden, die daaraan nog geen bestemming heeft gegeven, doch Haar wensch heeft uitgesproken, dat die zou worden aangewend voor een doel, dat aan de inwoners van alle landaarden in Nederl.-Indië ten goede zal komen. Een dezer dagen kwam 's avonds te 7 uur ongeveer een bewoner van de Zwanestraat te Groningen in zijn aan de andere zijde van het Soephuis- straatje gelegen werkplaats, waar hij tot zijne groote ontsteltenis een zeld zame wanorde vond, blijkbaar veroor zaakt door inbrekers. De lessenaar was opengebroken en een gulden daaruit weggenomen. Onder de tafel uit stak een kinderlaars. Doch wie schetst de verbazing van den eigenaar, toen hij bevond dat in die laars een jongensvoet stak en dat een kind zich onder de tafel verborgen hield, terwijl een tweede jongen in een hoekje zat. Beide knapen waren op het bouwterrein van het agentschap der Geldersche Credietver- eeniging aan de Vischmarkt binnenge slopen, hadden zich vervolgens toegang verschaft tot het achterperceel van een winkel', waar zij een doos met knijper tjes wegnamen. De knijpertjes hadden zij verdeeld en daarna hadden zij hun tocht voortgezet. Zoo hadden zij den lesselaar opengebroken. De eene jongen had er een gulden uitgenomen, die hij door een gat in zijn zak weder had verloren. De andere knaap had niets durven nemen. Toen was de eigenaar gekomen en had ze aan de politie over geleverd. De jongens waren 10 jaar oud. Eenigen tijd geleden hebben een paar oudere knapen aan het Stationsplein in den nacht in de kiosk ingebroken. Toen ze binnen waren hebben ze het beste wat er te vinden was, o. a. een groote partij chocolade, meegenomen. Waarschijnlijk werden ook deze jeugdige inbrekers in hun werk gestoord. Ni onderzoek had de politie ze heel gauw in handen. Voor de rechtbank zijn ze tot 4 maanden tuchtschool veroor deeld. Zeven menschen verbrand. Een verschrikkelijke ramp, zooals er te Amsterdam gelukkig in jaren niet is voorgekomen, had in den nacht van Zondag op Maandag plaats in de Marnixstraat aldaar. Ongeveer 1 uur ging het gerucht, dat brand was uitgebroken en ver spreidde zich bij het ontwaken der stad, toen de droeve tijding van mond tot mond ging, schrik en ontsteltenis in alle kringen. Niet minder dau acht menschen zyn by deze ramp omgekomen. De correspondent van de Avp. geeft van den brand onderst, beschrijving. Bij de komst van de brandweer, die van de dichtbij gelegen posten oogen- blikkelijk aanwezig was, sloeg reeds een vlammenzee aan de zijde van de Mar nixstraat en van de Lijnbaansgracht tegelijkertijd uit. Een snel uitgeworpen reddingsladder had van het vuur hevig te lijden en moest, terwijl de mannen naar boven snelden, steeds bespoten worden. Weldra werd de brandweer intus- schen het vuur meester, tenminste zoover dat er aan gedacht kon worden het perceel binnen te dringen. Toen bleek welke ontzettende gevolgen de brand reeds had gehad. Reeds direct keerde een der moedige mannen met de vreeselijke tijding terug, dat er lijken gevonden waren, eerst een, toen twee, drie, ten slotte zeven lijken. En steeds feller klonk het weeklagen bij het vernemen der treurige tijding door de van alle kanten toegesnelde menigte, het angstgeroep dat opsteeg. Vreese- lijker werd het schouwspel naarmate r

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2