H lil I p f\ itulj So. 49. W oensdag '25 September 1907. 23e Jaarg. 1\ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. E. DIELEMAX, Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De politie te Dusseldorp had een verordening uitgevaardigd, waarbij het kloppen van kleeren op bepaalde uren verboden werd. Maar het Landgericht heeft nu deze verordening niet rechts geldig verklaard. Het gold hier niet, meende het hof, een gevaar voor het leven of de gezondheid van de burgers, en de politie was niet bevoegd, ver ordeningen uit te vaardigen om de burgerij tegen louter overlast te be schermen. Het O. M. is van deze uit spraak niet in hooger beroep gegaan en de Dusseldorpers mogen dus voortaan den ganschen dag vrij kleeden kloppen. FRANKRIJK. De mail uit Indo-China heeft bijzon derheden gebracht over de opsluiting van den koning van Annam, wiens gruweldaden hebben doen besluiten tot zijn krankzinnigheid, zoodat een regent schapsraad is ingesteld, welke namens hem het door Frankrijk „beschermde" koninkrijk bestuurt. Thanh Thai is erg boos geworden, toen hij vernam, wat men met hem voorhad, doch resident Lévèque had maatregelen genomen, waardoor de koning nergens meer heen kon. Een gedeelte van het paleis is te zijner beschikking gesteld, daar wordt hij nu bewaakt. Men heeft te Parijs tot dezen maat regel besloten, na niet slechts de noodige rapporten van den risident te hebben Naarmate de mensch minder onder vinding heeft van het leven, werkt ook bet ongewone met meer kracht op zijn Bij kinderen, die bovendien niet hebben geleerd hunne aan- in toom te houden en te verbergen, openbaart zich elke buiten gewone gebeurtenis in hun onschuldig leven, door onverholen luidruchtige oitiDgen van vreugde of verdriet. Geen wonder dat onze kleine Reinoud, onder bet dartelen aan de hand zijns vaders, onophoudelijk snapte en lachte, en den goeden Hork, die zich vrij wat minder genoegen voorstelde van het feest dat tij te gemoet gingen, met allerlei netelige vragen bestormde. Hoewel het niet in 'plan van Hork lag het genoegen dat be knaap zich voorstelde, te bederven, gaf hij onwillekeurig eenige antwoorden bie den jongen tot nadenken brachten. De pracht en grootheid, waarvan Hork gewaagde, kregen plotseling iets fabel achtigs voor den jongen, waarvan hij zich geen denkbeeld hoegenaamd kon vormen, et toen hij het groote huis met de twee ontvangen, maar ook een brief der jonge koningin van Annam, die over zijn wreedheden en andere schanddaden klaagde. ENGELAND. In verband met het bericht, dat volgens de secretaris van de Vereeniging van Locomotief-machinisten en stokers, de 19,000 leden dezer vereeniging niet zouden meedoen aan de staking, wanneer het Vereenigde Verbond van Spoor wegpersoneel (A. S. R. S.) tot een staking overging, is het volgende uit een Lon- denschen brief overgenomen „In het geheel zijn er 581,000 per sonen in dienst bij de spoorwegen van dit land. Maar daaronder zijn de amb tenaren, de klerken en de bedienden der plaatskaartenbureaux, die geen lid van de A. S. R. S. kunnen zijn. Zij laat alleen het gewone trein-, en weg- personeel toe, van machinisten tot wegwerkers. Van dezulken zijn er in het geheel 220,000 bij de spoorwegen in dienst en thans 97,000 bij de A. S. R. S. aangesloten. Haar ledental is onder invloed dezer beweging enorm gestegen en bedroeg het vorige jaar niet meer dan 60,000. Het is nog voortdurend stijgende, maar ver over de 100,000 zal het wel niet komen. Nu is er nog een aparte vereeniging van machinisten en stokers, die in onmin met de A. S. R. S. leeft en buiten deze beweging staat. Ze is niet onbelangrijk, en telt ongeveer 150,000 leden, terwijl de gemengde vereeniging 23,000 machi nisten en stokers in haar midden heeft. Door de laatsten staat zij zeer sterk, schildwachten in 't gezicht kreeg, ver dween plotseling zijne uitgelatenheid, en in stilte wenschte hij zich terug in het kleine huis bij Dobber en Krisje. De schildwachten schouderden het geweer, en hoezeer Reinoud dat eerbewijs anders, als hij' met zijn vader wandelde, ook inwendig verheugde, als gold het hem zelf, - thans had het iets plechtigs dat hem ontzag inboezemde. De klank der zware bel, die door het wijd portaal galmde en zoozeer verschilde van het scherp getingel hunner kleine huisschel, deed hem inwendig sidderenen toen kort daarop de wijde deur opengiug en een groote, gegalonneerde lakei verscheen, die een buiging maakte, klemde hij zich onwillekeurig aan den arm zijns vaders vast. >In de tuinkamer as-je-blief t, Mijnheer,* zei de lakei en ging vooruit om de be zoekers aan te kondigen. Het strakke gezicht van den grooten lakei vervulde Reinoud met heimelijke vrees. Hoe ontzaglijk moesten de meesters van zoo'n ontzagwekkend man zijn Schuchter en met snel-kloppend hart schoof hij achter zijn vader het vertrek in, en de pracht die hem daar eensklaps te gemoet blonk, deed hem duizelen. >Ha daar zijn ze L klonk de muzikale stem van de Gravin. >Hier is mijn kleine man,* zei Hork en trok tegelijk Reinoud naar voren, die met één oogopslag eene schitterende want de machinisten en stokers doen hoofdzakelijk op de sneltreinen en de hoofdlijnen dienst en zullen bij een algemeene staking niet te vervangen zijn. Doch het blijft met zooveel on georganiseerden niettemin een groot waagstuk voor de A. S. R. S., om een algemeene spoorwegstaking af de kon digen." Men beweert met stelligheid, dat de Engelsche admiraliteit in een groot aantal Engelsche oorlogshavens en kolenstations petroleum als brandstof voor de oorlogsschepen gaat opslaan. Ongetwijfeld zijn er bij de Engelsche vloot proeven met olie als brandstof genomen De torpedoboot Gadfly b. v. is er op ingericht. Op de Dreadnought is er ook ruimte voor de berging van olie. Naar 't heet heeft de admiraliteit reeds een groote hoeveelheid pretroleum uit Texas gekocht en wordt die nu op de Falkland-eilanden opgeslagen. ITALIË. De nationale feestdag (de bezetting van Rome op 20 Sept. 1870) is allerwege met grooten jubel gevierd. In alle steden zijn optochten georganiseerd. De regeering heeft aan de deelnemers aan die optochten geen belemmeringen in den weg gelegd en hun overal groote vrijheid gelaten alleen waren er maat regelen genomen om te verhoeden dat de optochten mochten ontaarden in anti-clericale betoogingen. Iets waar wel gevaar voor was, als we lezen dat te Rome alle muren bedekt waren met aanplakbiljetten van vrijmetselaars, dame, een generaal, en twee allerliefste kinderen, als modeplaatjes gekleed, waarnam. »Och, wat een lieve, jongen riep mevrouw en snelde de binnenkomenden te gemoet. Zij bukte zich neder tot Reinoud, vatte zijn blond hoofd tusschen hare handen en kuste hem herhaalde malen. »Zie eens, Frits,* vervolgde zij tot haar echtgenoot, »welk een lief kindZijne oogen sprekenKom eens bij me, mijn jongen hier bij 't licht. Laat ik je eens goed bekijken Hier heb-je een vriendje en een vriendinnetje waarmee je alle dagen kunt spelen, dat wil-je immers wel Reinoud was niet bleu of eenkennig, maar hij was niet gewoon aan praal en grootheid 't was hem dus niet kwalijk te nemen dat hij met een hoogroode kleur en neergeslagen oogen voor de schoone dame stond en het antwoord op hare vraag schuldig bleef. >De jongen is uit het veld geslagen,* zei de Generaal. »Kom eens hier, kleine man, en kijk me eens in de oogen.* Reinoud trad nader, en hief zijn groote blauwe oogen op; -Een eerlijk gezicht,* zei de Generaal, de blonde krullen die het blanke voor hoofd van den knaap ten deele bedekten, omhoog strijkende. »Een open oog dat mag ik zien. Zou-je wel soldaat vffillen worden Als Papa het wil hebben,* zei Reinoud. sociaal-democraten en anti-clericale ver- eenigingen, waarbij de bevolking werd opgeroepen om aan dezen nationalen feestdag een bijzonderen luister te geven in deze dagen van strijd tegen bet clericalisme. Te Rome waren door de overheid speciale maatregelen getroffen, om het Vatikaan voor vijandige betoogingen te behoeden. Op een telegram van hulde van de stad Rome heeft de Koning uit Racconigi een telegram van dankbetuiging ge zonden, waarin hij wees op de hooge beteekenis van dezen dag, die het Itali- aansche volk herinnerde aan zijn plicht tegenover het vaderland. RUSLAND. Het ministerie van marine heeft be sloten tot den bouw van twee pantser schepen van 25,000 ton. Zij zullen worden bewapend met 10 twaalfduims en 6 achtduimskanonnen. Elk schip wordt bemand met 1000 koppen. De kosten van de twee schepen te zamen bedragen 34 millioen roebel. De bouw zal ongeveer anderhalf jaar duren. AMERIKA. Bonaparte, de Amerikaanscheminister van justitie (hij wordt, verkeerdelijk, nog weieens de minister van marine genoemd, omdat hij dit tot kortgeleden geweest is) heeft een vrouw aangesteld, om hem in zijne beteugeling van de trusts bij te staan. Het is juffrouw Grace Quackenbos, advokaat te New York, die den titel van special Assistant Attorney-general heeft gekregen. »En Papa is zelf soldaat geweest, en nu officier; je wilt toch wel officier worden »Maar Papa zegt dat het niet gemak kelijk is om officier te worden, en dat het beter is boer of tuinman te zijn dan soldaat.* »Zoo mag ik het hooren," zei de Generaal lachend. »Je leert den jongen mooie dingen, Hork.* >Ik leer hem de waarheid,* antwoordde Hork droogjes, »Uwe Excellentie weet, even goed ais ik, dat om vooruit te komen in ons métier, het geluk je moet dienen. Ik ben nu wel heel gelukkig geweest, maar ik zou toch gaarne zien dat Reinoud het wat verder bracht dau ik, en daar vrees ik voor, want het vooruitzicht is slecht.* »Je moet het kind zijn eigen zin laten volgen,* zei de Generaal. »Ik zeg niet, dat je gelukkig bent geweest, het tegendeel is waarmaar in 't leven is alles een kansspel, en hoewel de goede kansen meestal zijn voor hem die ijver, goeden wil en verstand heeft, kan het sommigen toch wel eens tegenloopen, even als u. 't Is verkeerd Hork, zoo'n bijzonder geval als voorbeeld te stellen. Zeg me eens, Reinoud,* ging hij voort, den jongen naar zich toetrekkende, wil-je wel officier worden?* „Heel gaarne, Generaal;* antwoordde de knaap. »En ik wed bij de huzaren?* vroeg

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1