£3e Jaarg. >o. 47. Woensdag 18 September 1907. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsch-Vlaanderen. F. IMKI.I MAV, Buitenland. Koninklijk bezoek aan Zeeland. WlilSflIE EOllltANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrjjdagnamiddag TWEE uren. BELGIË. De heer Schuchard, hoofd der firma Alfred Schuchard en Co., te Antwerpen heeft een persoonlijke poging gewaagd om de partijen tot overeenstemming te brengen. De dokwerkers hebben zich door zijn bemiddeling tot het volgende voorstel laten bewegen lo. minimum-dagloon van 5.50 frs., evenzeer aan de schepen en cueillette als aan graan- en houtbooten, plus 0.50 fr. overuren 2o. volle ploegen 3o. al de foremen die met de werkers gespannen hebben terug aangenomen; 4o. voorafgaandelijke terugzending van al de vreemde werklieden 5o. de werklieden verbinden zich hiertoe per overeenkomst die wettelijke kracht heeft tot Januari 1909 zij zullen ondertusschen geen poging aanwenden om 8 uren arbeid of hooger overuren loon te verkrijgen 6o. Willen is kunnen zal de werkers aanraden, ieder persoonlijk deze ver bintenis te onderteekenen. Donderdagnamiddag bracht het comité der arbeiders deze besluiten in het kabinet van den burgemeester. Vrijdagochtend ontving de heer Corty, president der Handelskamer, mededee- ling van het gebeurde, met verzoek bij de Pédération Maritime te willen aan dringen om tot verstandhouding te komen. Ziehier het antwoord van de Federatie Wij betreuren dat wij bij geen moge lijkheid inzien het voorstel van den heer Schuchard in aanmerking te nemen Er is dus volstrekt niets veranderd, De weigering vanwege de federatie om in het voorstel der arbeiders, door bemiddeling van Schuchard verkregen, te treden, heeft verbittering bij de arbeiders gewekt. Chapelle zette hen Zaterdagmorgen op de bijeenkomst aan om Maandag algemeen te staken. Men zou alleen ter plaatse gaan en toezien Steun vloeit toe, 1000 Mark uit Noor wegen onder meer. Steinmann die bij den minister ont boden was, is zeer opgewonden terq gekeerd en weigert de pers te woord te staan. Te Gent waar koolbooten die te Antwerpen niet gelost konden worden, toekwamen, hebben de gewaarschuwde arbeiders dit werk geweigerd. Kleine neringdoeners hebben een protest tegen de handelwijze der federatie verspreid De algemeene toestand verbetert er niet op. RUSLAND. De cholera blijft aan de Wolga voort woeden en vooral in het gouvernement Astrakan neemt de epidemie groote af metingen aan. Er zijn in 't genoemde gouvernement nu sinds het uitbreken der epidemie in het geheel 1663 ge vallen geregistreerd, waarvan 849 met doodelijken afloop. De ziekte is nu ook over de Kaspische Zee heengebracht en in Bakoe zijn ook al gevallen met doodelijken afloop voorgekomen. Langs de heele Wolga tot in de noordelijke Wolga-gouvernementen, tot Nowgorod, Kostroma, Wladimir en Jaroslafsoe heeft de cholera zich nu uitgebreid. In Nisjni werden tot nu toe 119 gevallen geregistreerd, waarvan 52 met doode lijken afloop. Het gevaar voor Moskou en Petersburg wordt metdendaggrooter. In Moskou moeten reeds als cholera- verdachte ziekteverschijnselen voorge komen zijn en te Petersburg, waar trouwens iederen zomer een massa maag- en darmziekten voorkomen, zijn volgens hardnekkige geruchten, al echte cholera-gevallen voorgekomen. De over heid zou, volgens diezelfde geruchten, de zaak geheim houden, om een paniek onder de bevolking te voorkomen. Overigens kan men niet zeggen, dat het cholera gevaar verzwegen wordt. Al van den beginne af aan, toen aan de Wolga de gevallen nog heel spora disch waren, stonden de kranten dage lijks vol over het cholera-gevaar voor Petersburg. Er werd zooveel alarm geslagen, dat ongeloovigen zelfs op de leelijke gedachte kwamen, dat de jour nalisten in de cholera een welkom thema hadden gevonden, om denslappen zomertijd door te komen. Het is niet alleen bij alarm slaan gebleven. Het gemeentebestuur heeft allerlei wijze besluiten genomen en maatregelen uitgewerkt, die ten deele reeds ten uitvoer worden gebracht. De gouvernements-gezondheidscommis- sies zijn ook met koortsachtigen ijver aan het vergaderen en aan hetorgani- seeren gegaan. Het doctorenpersoneel is belangrijk uitgebreid en wordt ge steund door een grooten staf van stu denten en particulieren. De studenten die bij de gezondheidscommissie in dienst zijn bij de bestrijding van het choleragevaar, worden voor hun exa mens in zooverre begunstigd, dat zij hun examen kunnen uitstellen. In Petersburg worden markthallen en andere openbare plaatsen, waar de sanitaire toestanden te wenschen laten (zulke plaatsen zijn er zeer veel in Petersburg), met bijzondere opmerk zaamheid in 'toog gehouden. Vooral aan de gasthuizen, die tengevolge van plaatsgebrek, steeds 50 pet. patiënten meer opnemen moeten, dan zij bevatten kunnen, wordt een buitengewoon groote waakzaamheid gewijd. In groote haast worden de cholera barakken der ver schillende ziekenhuizen in orde gebracht en worden er nieuwe bijgebouwd. AXEL, 17 September 1907. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Othene, gemeente Zaamslag, is benoemd mej. J. F. Moes, thans te Giessendam, vroeger te Axel. Gedurende de maand Augustus 1907 kwamen in Zeeland 56 gevallen voor van vlekziekte bij varkens, te weten: '2 te Baarland (2), 1 te Goes (1), 2 te 's Gravenpolder (2), 3 te 's Heer Abtskerke (3), 5 te 's Heer Arendskerke (51, 4 te Heikenszand (4), 37 te Hoek (37) en 2 te Westkapelle (2). De cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam. Toen H. M. de Koningin en de Prins de zaal van het Statengebouw binnen kwamen om het diner te gebruiken, werd door het strijkorkest van het 3e regiment het Wilhelmus aangeheven. Aan het diner zaten met de Koningin en den Prins aan alle Statenleden, met uitzondering van de heeren Moes, Hennequin en De Smidt en een groot aantal provinciale, stedelijke, militaire en rechterlijke autoriteiten. Rechts van H. M. was de Commissaris der Koningin gezeten, aan de linkerzijde van den Prins zat mevrouw Dijck- meester. Door den Commissaris der Koningin werd bij het dessert tot de hooge gasten de volgende toespraak gehouden Mevrouw Koninklijke Hoogheid Eerbiedig dank ik Uwe Majesteit voor het mij als Voorzitter der Provinciale Staten van Zeeland gegeven verlof, om aan dezen feestdisch de gedachten te vertolken, die op dit oogenblik de vertegenwoordigers der Provincie en de geheele Zeeuwsche bevolking vervullen. Nog is de herinnering levendig aan die heuglijke Augustus-dagen van het jaar 1894, toen Uwe Majesteit, ter zyde gestaan door Hare Koninklijke Moeder, Walcheren bezocht en uit alle streken van Zeeland de bewoners toestroomden, om Uwe Majesteit te aanschouwen. En thans heeft het Uwe Majesteit kunnen behagen moeite noch inspanning te ontzien, om aan zoovele plaatsen der Provincie het voorrecht te gunnen van Uwe Majesteit te ontvangen. Met geheel Zeeland brengen de Staten der Provincie Uwe Majesteit hunne hulde, de verzekering van hurme verknochtheid, van hun diepgevoelden dank. Dank voor den vrede en de rust, waarin ons Vaderland onder Uwe Majesteits gezegende regeering verkeert. Dank voor Uwer Majesteits deelname, zoowel in het geluk en den voorspoed der Provincie, als toen ramp en onheil haar troffen. Koninklijke Hoogheid! Slechts weinige maanden verliepen, sedert Uwe Konink lijke Hoogheid te Vlissingen te midden van eene feestvierende bevolking onzen Admiraal hulde brachteen jaar te voren werd ook Uwe tegenwoordigheid gewaardeerd in de door den stormvloed geteisterdes treken. Zeeland is niet ondankbaar; in de geschiedenis der Provincie schonk het Uwe Koninklijke Hoogheid eene blijvende plaats. Zoo moge dan het thans aan deze Provincie gebracht bezoek bij Uwe Majesteit de overtuiging hernieuwen, dat ook in Zeeland Vorstin en Volk één zijn. In de jaren, die na 1894 zijn voorbijgegaan, heeft de geschiedschrij ver op menig gebied hier te lande verandering te boekstaven. Ook in de rijen der bevolking, die Uwe Majesteit allerwege zullen begroeten, ware menige wisseling aan te wijzen. Maalais altijd staan ze in getrouw geschaard om Uwe MajesteitOranje en Nederland door onverbreekbaren band aan elkander verbonden. Vereenigen wij ons in de eerbiedige bede, dat het zoo blijve tot heil van het Vaderland Leve Hare Majesteit de Koningin Leve Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden Deze rede werd door de Koningin en de andere deelnemencfen aan het diner staande aangehoord. Na die rede voerde het orkest het Wilhelmus, oude toonzetting, uit. Daarna werd door de Koningin met luide, overal in de zaal uitstekend ver staanbare, stem de volgende, eveneens staande aangehoorde, toespraak ge houden. Mijnheer de Commissaris! Ik wensch mijn diepgevoelden dank te betuigen voor de gevoelens, door de Provinciale Staten van Zeeland en de bevolking dezer provincie voor Mijn Gemaal en Mij gekoesterd. Zeeland heeft nimmer de tijden vergeten waarin de geschiedenis Mijn Stamhuis zoo nauw heeft verbonden met het wel en wee van dit gewest. De geestdriftvolle en hartelijke ontvangst, die Ons heden is te beurt gevallen, legt daarvan opnieuw getuigenis af. Belangstelling en genegenheid voor Zeeland's bevolking zijn van oudsher eene traditie geweest van het Huis van OranjeIk behoef U wel niet de ver zekering te geven dat deze bij den Prins en Mij in ruime mate voortleeft. De herinnering aan de verschillende bezoeken, vroeger reeds aan deze pro vincie gebracht, zal bij Ons nimmer verbleeken en nooit kunnen wij vergeten de dagen waarin wij deelden in het leed dat hare bevolking trof. Toen de mare Mij bereikte dat eene overstrooming een groot deel van dit gewest geteisterd had, werd Ik diep getroffen door deze tijdinghet was voor Mij een troostrijke gedachte mede te kunnen werken tot leniging van de ellendemet groote voldoening heb Ik de maatregelen helpen tot stand brengen welke in den eersten nood moesten voorziendaarna was het Mij eene behoefte der bevolking Mijne deelne ming te gaan betuigen en de geteisterde streken in oogenschouw te nemen. De Prins, die zoo ten volle Mijne belang stelling in het wedervaren van Mijn volk deelt heeft zich eveneens ge drongen gevoeld een woord van troost te komen spreken tot de noodlijdenden. Dank der offervaardigheid van geheel het vaderland, welke zich op zoo mild dadige wijze betuigd heeft, en dank der plichtsbetrachting van hen wier roeping het was hun vernuft en werk kracht te wijden aan het doen herleven van de tijdelijk te loor gegane welvaart en aan het verleenen van bijstand aan de bewoners der geteisterde streken, is veel kwaad voorkomen en zijn hunne pogingen met goeden uitslag bekroond. Mogen de nadeelige gevolgen, die zich nog doen gevoelen, weldra tot het verledene belmoren en de doorstane ellende spoedig vergeten zijn Met genoegen zie Ik de tochten tege moet, welke wij dezer dagen hopen te l maken en die My in de gelegenheid

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1