Binnenland. Koninklijk bezoek aan Zeeland, zouden in hun uitspraak nog kunnen aantoonen welke misbruiken aan de haven noodig moeten afgeschaft worden. Aldus zou men de zaak haar beslag geven voor heden en ook een waarborg stellen voor de toekomst. Om betoogingen te vermijden heeft de burgemeester van Antwerpen den doodgeschoten schipper Michiels reeds Dinsdagnacht doen begraven. Toen de menschen 's morgens in de buurt te hoop liepen, werd dit hun medegedeeld. De leden van de beide Kamers der Staten-Generaal zijn thans in vereenigde vergadering bijeengeroepen op Zaterdag 14 dezer, des namiddags 3 uur, in het lokaal van de Tweede Kamer, ter sluiting van de gewone zitting der Staten-Generaal. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 17 dezer, te drie uur, ter aanbieding van de Staatsbegrooting voor 1908, het opmaken van een nominatie voor het voorzitterschap en de benoeming van voorzitters en tweede voorzitters der afdeelingen. AXEL, 13 September 1907. In de week van 4 tot en met 10 September 1907 kwamen in Zeeland voor 7 gevallen van roodvonk en 3 van dyphtheritis, te wetenvan rood vonk 1 geval te Axel, 1 te Hoofdplaat, 2 te Oost- en West-Souburg, 2 te Vlis- singen en 1 te Wolphaartsdijkvan dyphtheritis: 1 geval te Dreischor, 1 te Goes en 1 te Philippine. De voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school te Othene gem. Zaamslag, bestaat uit de dames J. F. Moes te Giesendam L. M. de Pauw te Ede en J. E. M. Rademaker te Melissant. Op de Dinsdag te Sas van Gent gehouden prijsveemarkt waren aange voerd 20 kalfkoeien 118 melkvaarzen, 45 ossen, 3 stieren, 16 schapen en 7 biggen, totaal 209 stuks. De prijzen werden toegekend als volgt Voor den meesten aanvoer van vee le pr. ƒ8,— aan Aug. Geirnaert te Watervliet met 41 stuks 2e pr. 6,— aan H. de Keghel te Ertvelde met 33 stuks3e pr. 4,— aan Aug. de Meij te Wachtebeke met 32 stuks. Voor het meest gekochte vee le pr. ƒ8,— aan Emiel Bracke te Gent, met 27 stuks2e pr. 6,— aan Arth. van Damme te Gent met 25 stuks 3e pr. ƒ4,— aan Frans Verhulst te Antwerpen met <22 stuks. Voor den vetsten en schoonsten os le pr. 6,aan Aug. Geirnaert voornoemd 2e pr. 3,aan Aug. de Meij voornoemd. Voor de vetste en schoonste koe le pr. 6,— aan P. Bral te Ertvelde 2e pr. 3,— aan Aug. Geirnaert voor noemd. Voor de vetste en schoonste vaars le pr. ƒ6, aan H. de Keghel te Ertvelde. Deze vaars een prachtexem plaar werd aangekocht door den heer Victor Baeke— Kamoen voor zijne slagerij te Selzaete2e pr. 3, aan L. de Sij te Oost-Eecloo. Voor den vetsten en schoonsten stier le pr. ƒ6, aan Aug. Geirnaert voor noemd met een stier van 1002 K.G. gewicht; 2e pr. ƒ3, aan H. Lievenste Ertvelde. Voor,het grootste aantal schapen: ƒ4, aan V. Frodure te Gent met 16 stuks. Voor het grootste aantal biggen ƒ4, aan J. B. Plasschaert te West- dorpe met 7 stuks. Bij den voerman P. A. Impens te St. Jansteen doet zich een geval van long-tuberculose voor bij een rund. Impens heeft hiervan aangifte gedaan teneinde onteigening door het Rijk te verkrijgen. Verplaatst met ingang van 16 September a. s. de kommies 3e klasse bij de belastingen A. P. Blok van Riel naar Sluis. Bij dat dienstvak is met ingang van 1 November e. k. tijdelijk belast met de waarneming van het grenskantoor Kotten, de cond. ontvanger J. H. Jansen te Overslag. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd te Stoppeldijk de brandweer opgeroepen voor een brand buiten de gemeente. Nadat het blus- sching8werk was geschied, rukten de manschappen met de materialen in, waarbij zooals vaak gebeurt, enkelen plaats namen op een der vervoermid delen, waaronder ook de gemeente veldwachter. Ongelukkigerwijze geraakte dit voer tuig met spuit onder het rijden van den dijk, met het gevolg, dat de veld wachter er onder lag. Kreunend van pijn werd de man huiswaarts vervoerd, waar hij eenige uren later bezweek. Te Breda slaagde voor de hoofd akte o. m. de hee^ A. Swagemakers van Philippine. Dinsdagnamiddag werd op de al- gemeene begraafplaats te Middelburg ter aarde besteld het lijk van den heer G. C. Reijers, in leven beëedigd klerk ter griffie der arrondissementsrechtbank aldaar. De lijkkist werd grafwaarts gedragen door dé klerken, werkzaam op het ge rechtsgebouw, de deurwaarders, de veldwachters en een paar commissa rissen van de Maatschappij „Uit Voor zorg", waarvan de overledene eveneens commissaris was. was gelukkig en hij, die weinig behoeften kende, had alles wat zijn hart begeerde. Nu was er plotseling eene ongewone beroering in dien rustigcn stroom ontstaan en dat deed het water uit de diepte opkoken en bij dezen nieuwen wederstand in de hoogte bruisen. Wordt vervolgd.) Aan de groeve hadden zich vereenigd Jhr. Mr. A. van Reigersberg Versluijs, president, Jhr. Mr. E. P. Schorer, vice- president van de rechtbank, Mr. E. P. M. Mathon, officier van justitie, een aantal rechterlijke ambtenaren, eenige advocaten en belangstellenden. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door Jhr. Mr. A. Reigersberg Versluijs; Jhr. Mr. W. H. SnouckHur- gronje, griffier, en door den heer R. J. Hoogervorst, namens de inferieuren bij de rechtbank en het kantongerecht. Een drietal kransen dekten de lijkbaar. Eindelijk is de dag aangebroken, door velen met groote vreugde ver beid de dag waarop het Kon. Echtpaar zooveel mogelijk met de geheele Zeeuw- sche bevolking nader kennis wil maken. Ruim 13 jaren is het geleden sinds de Koningin, toen vergezeld door hare moeder, ons gewest bezocht. Toen gold het bezoek echter uitsluitend het eiland Walcherennu wordt onze provincie doorkruist. Dat het bezoek door de Zeeuwen gewaardeerd wordt, daarvan legden de voorbereidende maatregelen die aller- wege getroffen zijn om de geliefde Vorstin met haar Gemaal een waar dige ontvangst te bereiden, de ondub- belzinnigste blijken af. Niet zoodra toch was de komst officieel bekend, of de eene gemeente al meer dan de andere wilde zorg dragen dat het Vorstelijk Echtpaar tot de overtuiging moet komen, dat het hart der Zeeuwen, de oude Oranjeklanten, nog steeds warm klopt voor de nazaat van den Grooten Zwijger. De omvang van ons blad laat niet toe, van al de blijken van verknochtheid tot in bijzonderheden melding te maken en wij volstaan daarom met de mede deeiing dat zoowel Middelburg als Goes, öostburg, Ter Neuzen, Hulst en Zierik- j zee in een feestelijk gewaad zijn ge stoken. Daarnaast zijn in tal van ge meenten, die de koninklijke stoet pas seert, eveneens versieringen aange bracht, als zoovele uitingen van vreugde die de bevolking bezielt. Donderdag. Reeds vroeg werd te Middelburg allerwege de driekleur uitgestoken en de laatste hand aan versiering en étalage gelegd en tegen de aankomst van den trein begaven zich de verschillende autoriteiten die bij de aankomst tegen woordig moesten zijn naar het station. De commissaris der Koningin was, vergezeld van den heer W. A. graaf van Lijnden, kamerheer i. b. d., naar Rilland gegaan en daar op den konink lijken trein gestapt, zoodat de eerste officieele begroeting op Zeeuwschen grond reeds had plaats gehad. Toen de -trein Zeelands hoofdstad was binnengeloopen, steeg uit de menschen zee een luid gejuich op, dat zich steeds voortplantte en het sein gaf dat de hooge gasten waren aangekomen. Op het perron werden de vorstelijke personen met eenige hartelijke woorden welkom geheeten door den burgemeester van Middelburg, waarvoor H. M. vrien delijk dank zegde. Onder de verdere autoriteiten, die hier tegenwoordig waren, noemen wij o. a. jhr. mr A. van Reigersberg - Versluijs, kamerheer i. b. d., leden van Ged. Staten, en verschillende anderen, Freule de Ca- sembroot, dochter van het lid van Ged. Staten, bood H. M. een bouquet aan. Na een kort oponthoud in de le kl. wachtkamer, wandelden de bezoekers naar de gereedstaande hofrijtuigeD. Nauwelijks waren de Koningin en de Prins zichtbaar of een donderend gejubel steeg wederom op, waarvoor de vorste lijke personen vriendelijk dankten. Dadelijk daarop werd door een groot gedeelte der stad naar het Gouverne mentshotel in de Abdij gereden, waar de lunch zou worden aangeboden. Overal langs den weg had de Koningin zoowel als de Prins huldebetuigingen in ontvangst te nemen. Tijdens den lunch ten huize van den commissaris werden de 1700 kinderen voor de Abdij opgesteld, die de cantate „Welkom", zouden uitvoeren. Behalve deze 1700 schoolkinderen werkten aan deze uitvoering nog mede leerlingen der Volkszangschool en van de zang- vereeniging „Hosanna", 250 werkende leden van de zangvereeniging „Oefening en Uitspanning", „Hosanna", „Adven- do", „Soli Deo Gloria" en „Middel- burgsch Mannenkoor" en 80 leerlingen van de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Middelburg. De begeleiding was opgedragen aan het Middelburgsch Muziekkorps, terwijl de componist diri geerde Indrukwekkend en pakkend was dit „Welkom" en men kon zien, dat de uitvoering der cantate zoowel op de Koningin als den Prins indruk maakte. Minder ernstig was de „Marcia Castag- nole" (kleppermarsch), welke werd uit gevoerd door pl.m. 1000 kinderen. Deze kleppermarsch, eveneens begeleid door het Middelburgsch Muziekkorps, klonk alleraardigstde kleinen klepperden er lustig op los en men kon merken, dat deze marsch er goed in zat. Toen ook deze aardige betooging was afgeloopen, kwamen de hofrijtuigen weer voor en werd door een ander gedeelte der stad gereden naar den Koudekerkschen straatweg. Enkele minuten werd te Koudekerke stilgehou den en den gemeenteraad voorgesteld. Een eigenaardig geschenk werd H. M. hier aangeboden door het oudste zoontje van den burgemeester, nl. een antiek Zeeuwsch zilveren tabaksdoos gevuld met Koudekerksche babbelaars. Toen ging men door naar Vlissingen, in de eerste plaats voor het bezoek aan de werf der Kou. Maatsch. „üe Schelde". Bij de Badhuisstraat te Vlissingen, waar een eerepoort was opgesteld, werden de vorstelijke bezoekers ont vangen door den burgemeester van Vlissingen en onmiddellijk werd toen naar „De Schelde" gereden. Voor het Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat werd even stilgehouden en een wees meisje, bood H.M. een bloemruiker aan. Bij aankomst op de werf De Schelde" werden de vorstelijke bezoekers ont vangen door den president-commissaris, en den directeur der Mpij. Door het jongste dochtertje van den hoofdin genieur der fabriek, werd aan H.M. een bouquet aangeboden. De heer Smit heette hier Koningin en Prins welkom met een historischen terugblik op het verleden der maat schappij en vroeg vergunning H. M. een eigenaardig souvenir te mogen aanbieden een kunstig bewerkt model van de eerste onderzeesche torpedoboot, door de Maatschappij „De Schelde" te vorigen jare aan de Marine geleverd. Vervolgens werd de werf bezichtigd, o.a. de ketelmakerij. De werktuigen waren alle in beweging en de werk lieden, waren rechts van den weg opgesteld. Op dezelfde wijze werd hierna in de machinefabriek en bank werkerij en verschillende andere af deelingen een kijkje genomen. Voor het verlaten der fabriek wachtte de Koningin nog een hulde van de werklieden, waarvoor H. M. dankbaar neigt en afscheid neemt van „De Schelde", en naar het gemeentehuis rijdt voor het officieele bezoek. Daar werden de weth., de secretaris en de raadsleden voorgesteld en de vorstelijke personen door den burge meester aangesproken. Te 4,25 verlieten de hooge bezoekers het raadhuis om langs den Nieuwen weg naar Middelburg terug te keeren, Overal langs den weg door Vlissingen stond een haag van menschen en hier en daar waren versieringenaangebracht. Bij de tramhalte te West-Souburg was een fraaie eerepoort opgericht. Daar was natuurlijk al wat zich in de buurt verplaatsen kon vereenigd om het zeldzame bezoek te zien en werden de hooge bezoekers warm toegejuicht Toen de Koninklijke stoet aankwam, werd door het fantarenkorps het „Oud Wilhelmus" geblazen en terwijl de rij tuigen daar stilhielden, trad de burge meester, de heer P. S. Buteux in ambts- costuum gekleed, met steek en degen, naar voren om H. M. te begroeten. Door het dochtertje van den burge meester en een der schoolmeisjes wer den aan H. M. fraaie bouquetten aan geboden, die minzaam werden aanvaard. Bij het vertrek van den stoet zongen de schoolkinderen een Oranjelied. En toen reed men naar het Raadhuii te Middelburg. Om 5 uur verschenen de vorstelijke personen voor een der vensters en werd de trommelmarsch uitgevoerd, wat H.M. en Z. K. H. blijkbaar aardig vonden, Daarna had de officieele ontvangÉ plaats. Om 6 u. 50 reden de rijtuigen weer voor het Gouvernementshotel om de Koningin, de Prins en het gevolg te voeren naar de Statenzaal op de Groen markt, waar het diner zou plaats hebben, door de Staten van Zeeland aan H.M. en den Prins aangeboden. Hierop komen we in ons v nummer terug. l'ltEüMCIiKUUTEN TU AXKL Zondag 15 September 1907. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ur Us. B. T. Hugenholtx. Nam. 2 ure Dhr. P Joelants, ^van Merhelen). Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 are Us. E. U. Broekstra. .Nam. 2 ure Us. E. H. Broekstra. i Kerk B. Voorm 9 ure Us. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Us. R. v. d. Kamp Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Vocm. 9 ure Leeskevk. Nam. 2 ure Leesterk.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2