i oude mrnm 46. Zaterdag 14 September 1907. "arg. O. a-ie Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. E. Dl EL EM Aft, Buitenland. FEUILLETON. i.<tJ COUIUNT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. In het Roergebied vertoont de hersen- vlies-ruggemerg-ontsteking zich opnieu w hevig. Van 1 tot 9 September zijn er 36 gevallen bijgekomen, een toeneming met 12 pet. in vergelijking met de voorafgaande week. ENGELAND. Het luchtschip van het Engelsche leger heeft Dinsdag in den voormiddag zijn eerste proefvlucht gehouden. Het gebeurde öp een meent niet ver van Aldershot. Toen het gevaarte een ballon in den vorm van een dikke sigaar of worst, met een schuit, grooten- deels uit aluminium vervaardigd uit zijn' schuur kwam werd het aan de touwen door een twintig man vastge houden. Drie man, kol. Capper, hoofd van de ballon-fabriek, kapt. King, hoofd van de ballonschool, en kol. Cody namen in de schuit plaatsde laatste aan het roer. Terwijl de ballon werd vastgehou den werd hij van de schuit uit rondom de meent gestuurd. Daarna werden de touwen losgelaten en het schip steeg tot een goede 100 M. de lucht in. Daar werd de machine stop gezet eh het schip bleef goed in evenwicht zweven. Na een kwartier zette het toestel zich weer in beweging, over boomen naar een andere meent. Toen raakte er iets onklaar aan de machine er brak of scheurde iets, en het schip daalde neer. Nadat het ongemak verholpen was, steeg het 's middags weer op en Dobber stond als verwezen, 't Was de tweede of derde maal in tien jaren dat hij zoo'n sermoen kreeg, en iederen keer om dezelfde reden. Als Hork zijn vorige sermoenen, even als nu, ad rem had gedaan,- zou het zoo ver niet zijn gekomen. Wil men zijne onderhoorigen beletten in ons gezag te treden, dan is het zaak hem bij tijds te laten voelen wie de meester isgeeft men den vinger, dan geeft men allicht de heele hand. Dobber sprak geen woord meermaar hij trad eensklaps in zijne rol. »Als 'tdan toch waar is,zeide hij, »moet ik den boel eventjes opknappen, en voor dat Hork iets er tegen kon inbrengen, had hij den degen reeds uit den koppel gelicht. »Nu, wat heeft dat te beduiden?* vroeg Hork. »Ik moet den slakkesteker toch wat oppoetsen,* antwoordde Dobber wrevelig, »of mag dat ook niet »Ga-je gang maar,* zei Hork zuchtend, en toen Dobber de deur aehter zich dicht trok, vervolgde hij in zich-zelf prevelend als ik je niet laat voppoetsen* is het heelemaal mis. beschreef in de lucht een kring van een 5 K.M. wijdte. De Engelsche ver slaggevers zijn er over uit, dat het Nulli Secundus (Geen beter) zal gedoopt worden. Behalve de drie man had de schuit ongeveer 375 K.G. ballast in. Twee groote vleugels worden voortge dreven door twee krachtige motoren. De wind had bij de opstijging een snelheid ven 25 K.M. in het uur. De ontwerper van het schip is kol. Templer. MAROKKO. De correspondent *van 'de Matin seint uit Casablanca, ter bevestiging van het bericht dat de aangeboden onderwerping op niets is uitgeloopen Er schijnt geen Verandering te zijn gekomen in den toestand van de stammen die tegen over Casablanca gekampeerd zijn. De pogingen om te onderhandelen, welke van eenige welmeenende hoofden waren uitgegaan, vonden bij de andere Marok kanen geen instemming. Zij wrerden zelfs beschuldigd, van door deFranschen met 50,000 douro's omgekocht te zijn. Zoodoende kunnen zij die werkelijk vredelievend zijn, niet naar de Fran- scben gaan. Zelfs kunnen zij niet te Casablanca komen, omdat zij dan hun gezinnen en al hun have aan moord en plundering zouden overlaten. Wij hebben, zegt de correspondent, te maken met dergelijke roofzieke stammen als in Tonkin die, niets bezittende, met de tegenwoordige troebelen hun voordeel trachten te doen. Zij leggen dezelfde minachting tegenover ons aan den dag. De verkenningsballon van de Fran- schen is gevuld en al een paar maal De Luitenant strekte zich met zeker welbehagen op zijn stoel uit, en sloot half de oogen om zijne korte rust te genieten. Maar de goede man rekende buiten den waard, althans buiten de waardin met name Krisje. Déze dame, die er op haar vijf-en-der- tigste jaar nog jeugdig en frisch uitzag en geëngageerd was met een onderofficier van den zelfden leeftijd, dien zij sinds een half dozijn jaren met de hoop wiegde; dat ze vast met de volgende Mei hem met hare hand zou begiftigen, hoewel ze 't ook geregeld, als die tijd gekomen was, weer tot de Mei van het komende jaar wist te verschuiven, deze dame nu trad onverwacht het kamertje binnen en deed Hork uit zjjne zachte sluimerin opschrikken. »Wat is er, Krisje?* vroeg Hork. »Is Reintje gekleed »Ik kwam eventjes vragen,* zei Krisje, »wat er van daag gebeuren moet »Niets anders, Krisje, dan dat Rein en ik uit eten gaan, en dat je dus Dobber maar hier moet houden dan kan hij onze portie krijgen.* »Zoo, 't is nog al mooi,* zei Krisje, de handen in de zijden zettende. »Ik heb ispres van daag doperretjes gestoofd, en we hebben mooie karbenaadjes, en ik was van plan een pannekoekje te bakken voor het kind, en cu ga-je ispres uit eten, datje nooit gebeurt't is nog al modi mij zoo met den boel te laten zitten.* aan een kabel opgestegen. Maar aan gezien de wagen waaraan hij bevestigd moet worden, nog niet in orde was, konden zij er nog niet veel nuttigs mee uitrichten. BELGIË. Milio heeft Woensdag op de bijeen komst der havenwerkers verklaard, dat hij overtuigd was, dat de staking deze week zou geëindigd zijn. Hij gaf geen verdere verklaring. De buildragers hebben het werk gisteren hervat, be-' halve op de booten waar Engelschen werken. Zij zouden voortaan een vast salaris bekomen. De metaalbewerkers- bond heeft een oproep gestuurd aan zijn leden om hen aan te zetten aan geen schepen te werken, waar de stakers zouden vervangen worden door machi nisten, stokers of trimmers van boord. Ér werkten Woensdag 2327 vreem delingen op 92 booten. De burgerwacht wordt voortaan maar alle twee dagen opgeroepen, telkens voor een halven dag. De deken der hoofdkerk heeft met den burgemeester Woensdag ten stad- huize een lang onderhoud gehad. Er is, zegt men, sprake geweest van een toelating om geld rond te halen, speciaal voor de katholieke werklieden. Er zijn reeds 15 rechtsgedingen aan gelegd, andere volgen. Honderd Duitsche werklieden, die op de Bahia geemployeerd waren, hebben Dinsdag voor de kantoren derFédération Maritime gemanifesteerd en hebben wat ruiten ingegooid. Zij hebben hun eisch verkregenafrekening en den »Wat kan ik er aan doen, Krisje!* zuchtte Hork. »Ik zou met plezier je doperwten en karbon naden opeten die zouden me misschien beter smaken dan de fijnigheden van 's Generaals keuken meid, of kok weet ik het »Nu ja, dat weten we wel,* zei Krisje hare lippen intrekkende. »Hou-je nu_ maar zooAls of je er niet mee verheerlijkt waartMaar 't is mij wel. 't Wordt hier een mooi huishouën dat komt om één uur thuis, tegen dat de aardappelen op 't vuur moeten, en dan is het: »ik ga uit eten.* Maar ik zeg nog eens.: 't is mij wel, maar 't zal mijn tijd wel duren. De volgende Mei. iDan ga-je trouwen, hè Krisje? Ik feliciteer je voor de zesde keer, meid, en ik hoop het nog vele jaren na dezen te doen,* zei Hork, zijne been en op een stoel leggende om zich eens duchtig uit te rekken. iKrisje's donkere oogen schoten vonken zij pakte zonder plichtplegingen Hork's hoog gelaarsde beenen, zette die op der grond, en terwijl zij met haar boezelaar de stoelzitting afstofte, zeide zij driftig sik zou liever de beenen boven op tafel leggen. Doe-je dat bij de generaals-vrouw ook, met je bestoven laarzen op de meubels hakken? 't Wordt waarachtig hoe langer hoe mooier 't Scheen dat Hork na zijn bezoek bij den Generaal wat minder dan gewoonlijk geluimd was om de willekeur zijner prijs van hun retourbiljet. Zij hadden verzuimd hun contract 24 uren op voorhand op te zeggen. Men heeft nu ook gearresteerd een zekeren Everaart, bijgenaamd Zwarte Willem, die als medeplichtige wordt be schouwd van den, van poging tot brand stichting beschuldigden, Hollander Posthumus. Ook Everaart is een Hol landsche diamantbewerker. Hij be kende bij het verhoor samen met Posthu mus petroleum te hebben gestolen, maar ontkende brand te hebben gesticht in de houtloodsen. Beiden waren voor hun gedrag niet best bekend. Zij noemden zich anarchisten. Het belangrijkste feit, waar alle bladen gewag van maken, is het onderhoud dat de correspondent van de Etoile Beige heeft gehad met het Antwerpsche liberale gemeenteraadslid den heer de Vos, een bekend koopman. Deze koop man is voor de onmiddellijke verzoening door middel van een scheidsraad. Die zou als volgt samengesteld zijnde werklieden zouden tien afgevaardigden benoemende Fédération en de Handels kamer eveneens. Iedere partij zou het recht hebben vijf harer tegenstrevers te weigeren. De tien overblijvende scheidrechters zouden dan vijf van de afgevaardigden der Handelskamer mogen weigeren. Op die wijze zouden de personen, wien men niet de noodige onbevangenheid voor een onpartijdig debat zou toekennen, verwijderd worden. De heer Hubert, minister van arbeid, burgemeester Hertogs en de voorzitter der Handelskamer Corty zouden dit college presideeren. De scheidsrechters dienstbare geesten te verduren. Gewoon lijk liet hij zich ringolooren door Dobber en Krisje, die, 't is waar, in den grond dol veel van hem en »het kind* hielden en dat genoeg bewezen maar soms drukte hem die tirannie toch wel wat zwaar, en dan schoot hij in eens uit den beugel en vervulde voor een uur of wat het huis met schrik, alsof er een donderbui was losgebroken inaar zoodra had de donder niet uitgewoed, of Hork was de eerste die weer bijdraaide, en daardoor de weldadige uitwerking van het zuive rend onweer bedierf. »Het kind* zooals Reinoiid genoemd werd was de spil waarom alles draaide. De blinde liefde, die de knecht zoowel als de meid het toedroegen, deed Hork alles vergeven en vergeten. Zonder >het kind* had het huishouden van Hork ook een heel ander aanzien gehad de arme Luitenant hau dan op een gemeubeld kamertje gewoond en zijn eten uit de gaarkeuken laten halen, en geen Dobber of Krisje zou hem hebben geringeloord. We zeiden, dat Hork thans niet gestemd was om veel complimenten af te wachten, en dat was heel natuurlijk. Zijn leven vloeide gelijkmatig als een stroom over een gladde beddingalles ging rustigjes zijn gang in het huis houdentje. De tirannie van Hork's dienstpersoneel was een tluweelen juk, waaronder hij zich goedsmoeds kromde, want het deed hem geen pijn. Het kind

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1