Binnenland. Landbouw. beiders in de havenbedrijven, van wie zeker acht duizend man te veel is. 't Gevolgde halve week gedwongen staking. Een onlangs opgemaakte statis tiek wees uit, dat de Antwerpsche havenarbeiders dooreen niet meer dan 212 dag werk per week hebben. Nu wenscht aan de eene zijde de dokwerker in dien tijd genoeg te ver dienen om de geheele week van te leven, terwijl aan de andere zijde de bevrachter niet gezind is om indirect ook te betalen voor de dagen waarop niet gewerkt wordt. Daarom staan de partijen in de Ant werpsche haven zoo fel tegenover el kander. De arbeider vergelijkt zich met zijn heter betaalden vakgenoot te Rotterdam en Amsterdam de bevrach ter vindt dat hij al meer doet dan men redelijk van hem eischen kan, en geen van beiden zijn tot concessies geneigd. De reeders trachtten hun werk voort te zetten met de buitenlandsche ar beiders waarvan er Vrijdag 3496 aan wezig waren, gehuisvest aan boord van speciale schepen. Maar als men dat aantal vergelijkt met 25.000, dan behoeft het geen betoog dat de hoeveelheid werk, die verricht wordt, hoogst onbevredigend is. De honderd Rotterdamsche arbeiders, die Donderdag naar Antwerpen kwamen als onderkruipers, schijnen de zaak meer als een pretje te hebben be schouwd. Ze werden aangeworven door een vertegenwoordiger van de „Fédération", maar in Antwerpen ge komen, weigerden ze te werken, trok ken toen naar een stakersvergadering en daar deelde hun woordvoerder mee wat zij gedaan hadden, met de toe voeging dat dat grapje aan de „Fédé ration" een 2000 franc heeft gekost. De vergadering juichte hen daarop toe. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Antwerpen een man doodgeschoten door een soldaat. Het is echter een op zichzelf staand feit, dat eigenlijk niets met de staking heeft te maken. Een halfdronken schipper, die ruzie maakte met een soldaat en dreigde te schieten werd achtervolgd. Op de vlucht wilde hij niet blijven staan, waarop een soldaat hem naschoot, wat ten gevolge had, dat de schipper dood neer viel. Volgens de laatste berichten uit Ant werpen blijkt de toestand thans rustig. Het werk geschiedt door vreemdelingen, terwijl de dokwerkers staken. De St. Crt. no. 210 bevat het besluit tot uitvoering van artikel 7 der wet van 31 December 1906 tot wijziging der Muntwet 1901 ter vervanging van het zilveren door een nikkelen 5 centstuk. Volgens art. 1 van dit besluit worden de zilveren vijf centstukken, geslagen overeenkomstig de wet van 26 Novem ber 1847, op 31 December 1907 buiten omloop gesteld. Artikel 2 bepaalt dat gedurende de maanden September, October, Novem ber en December 1907 en Januari 1908 de zilveren 5 centstukken, in het vorig artikel bedoeld, aan de kantoren der betaalmeesters en van de ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen tot elk bedrag kunnen worden ingewisseld. dat je dien armen jongen met geen dooie mosch moet blij maken. Voor mijn part, al wil-je bij onzen Lieven Heer op visite gaan wat raakt het mij »Luister eens, Dobber,* zei Hork, zich oprichtende en den ouden soldaat strak in 't gelaat ziende, »je weet dat ik veel van je verdraag, omdat je voor Rein zoo goed als een vader bent en je met plezier je leven zoudt laten om den jongen een aangenaam oogenblik te bezorgen, maar ik zeg je nog eens, en nu voor de laatste maal, je moet op je woorden passen, versta-je Al dat geleuter verdraag ik niet langer. Je stookt die meid ook al tegen me op »Dat is verdraaid als 't waar is,« protesteerde Dobber, terwijl hij zijne doos voor den dag haalde, maar ze ook even spoedig weer wegstopte. »Ik stook niemand op. Dat moet je niet zeggen, want anders zal ik eeus opspelen.* >En als jij opspeelt, jaag ik je de deur uitbegrepen zei Hork. Dobber kruiste zijne armen over elkaarkeek zijn meester een oogenblik oplettend aan, en zeide toen met eene stem, die heel anders klonk dan zooeven, toen hij dreigde »op te spelen.* „'tls goed; jaag mij maar weg! Ik ben maar een ouwe hondsvot, 't Zal hier toch wel gaan zonder mij. Ik heb geen lor op de wereld, maar dat komt er ook niet op aan voor zoo'n stommerik als Dobber. Schop mij maar de deur Bij de hengstenkeuringen zijn er Donderdag te Cortgene aangegeven 5, voorgebracht 5, goedgekeurd 5 Vrijdag voormiddag te Zierikzee resp. 8, 7 en 7 en des namiddags te St. Maartensdijk 6, 6 en 5, terwijl er 1 is afgekeurd De verplichte hengstenkeuringen in Zeeland zijn hiermede afgeloopen. In het geheel werden er aangegeven 139, voorgebracht 132, goedgekeurd 102, goedgekeurd ondanks cornage 2, uit gesteld 10 en afgekeurd 18. De collectieve inzending voor de Haagsche inzending van het Stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard telt 37 paarden12 hengsten van 3 jaar en ouder, 4 hengsten van 2 jaar, 12 merries van 3 jaar en ouder, 5 merries van 2 jaar en 4 merries van 1 jaar. M. ^rt- AXEL, 10 September 1907. Juist op het nippertje zouden we kunnen zeggen, is hedenmiddag tegen vanavond eene vergadering aangekon digd, waarin plannen zullen besproken worden om dat gedeelte van de ge meente Axel, (kom) dat H. M. de Ko ningin a. s. Zaterdag voorbij rijdt, te versieren. Mede werd een oproeping gedaan voor Axelsche meisjes, die tot kronen genegen waren, om zich aan te melden. Naar we vernemen geschiedde dat alles niet officieel, doch werd door uitverdrink mij maar in de sloot hier naast: 't kan me niks schelen. De kleine jongen zal om mij huilen en anders niemand.* En terwijl Dobber zoo redeloos zijn hart lucht gaf, streek hij met den mouw over zijne oogen en rolde eenige malen het pruimpje achter zijne kiezen rond tot het weder zijn voorganger volgde. - - Dobber's maag was aan die kleine ver snapering gewoon en verzette er zich niet tegen, hoe onwelkom voor ieder andere maag behalve voor die van een struisvogel zulke versuaperingen ook zouden zijn. »Je verstaat geen rede,* zei Hork sussend, »ik wil je niet wegjagen, maar je moet je afwennen om altijd te brommen en te pruttelen. Ik kan geen vinger in de asch steken of je hebt er wat op te zeggen. Je meent het goed, dat weet ik wel, maar ik ben toch geen kind, dat altijd op de vingers moet getikt worden. En wat is nu 't gevolg? De meid volgt je voorbeeld, en die heeft van daag dit, en morgen datzoodoende ben ik geen baas meer in mijn eigen huis.* »Het gaat hier met dat al toch goed,* antwoordde Dobber met gebogen hoofd, »maar ik zal mijn sm.mijn mond houën.* „En dan moet ik je nog zeggen,* vervolgde Hork, „dat je die mooie woorden wel voor je kunt houden. liet kind vangt alles op, en het is een slecht voorbeeld.* particulieren hiertoe het initiatief ge nomen. Met zekerheid deelde men ons nog mede, dat het station alhier prachtig zal versierd worden en geen kosten noch moeite zullen gespaard worden om dit gebouw een feestelijk aanzien te geven. Ook zal het perron overdekt worden met tapijten. Deze versierin gen zullen aangebracht worden door de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen, die ook te Ter Neuzen en Hulst begonnen is met het maken van een overdekte gang, die van af het station tot tegen den trein zal komen en met fluweel, zijde en draperieën wordt ver sierd. De rails aan het station aldaar worden opgetrokken om H. M. gelegenheid te geven gelijkvloers uit te stappen. H. M. de Koningin en de Prins komen aan met den eigen trein van Z. M. den Koning der Belgen, welke deze heeft aangeboden. Deze trein zal bestaan uit: het Kon salonrijtuig, twee rijtuigen voor het gevolg en twee bagagewagens,terwijl de trein ook zal getrokken worden door den daarvoor speciaal dienenden loco motief. Het gevolg van H. M. en den Prins bij het bezoek aan Zeeland zal, naar men uit Den Haag aan de M. Crt. meldt, bestaan uit mevrouw de barones van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, geb. gravin Van Limburg Stirumt grootmeesteres, mevrouw A. J Juckema van Burmania, barones Ren gers en jonkvrouw I. G. barones Sloet van Marxveld, hofdames, J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, grootmeester, C. A. baron Bentinck, opperstalmeester, E. F. C. H. J. baron van Tuyll van Serooskerken, adjudant-generaal, jhr P. J. Vegelin van Claerbergen en jhr, W. F. H. van de Poll, kamerheeren jhr. F. M. L. van Geen, particulier secretaris, jhr. H. A. van Reigersberg Versluijs, ordonnans officier, allen van H. M. de Koningin, en baron Van Asbeck adjudant van den Prins der Neder landen. Gisterenavond had ten overstaan van den bouwkundige J. Wisse Jz. te Zaamslag alhier ten huize van W. Diele- man Sr. de aanbesteding plaats van een nieuw te bouwen woonhuis aan den Buitenweg alhier, waarvan de uitslag was als volgt Metselwerk. P. v. Hoeve voor 1185 J. v. d. Velde voor 1135 A. Kooman voor ƒ1125; F. van Tatenhove voor f 1089Visser voor 1079 J. v, Velde voor 1059, beiden te Zaamslag en J. K. Vink voor ƒ988. Timmerwerk. C. Wisse Jz. te Zaam slag voor 1030 J. K. Vink voor 909 A. van 'tHoff voor ƒ895; A. Butler voor 850 en F. Deij voor 843. De personen bij wier namen geen plaats staat vermeld, wonen te Axel Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Zondag is door de duivenmaat- schappij De Luchtbode alhier een prijs- vlucht gehouden met postduiven van »Het kind zal van mij niets slechts leeren,* zei Dobber het hoofd oprichtende. »Omdat er geen goeden aard in zit, zei Hork; »ik weet heel goed datje in den grond braaf bent, maar die ruwe woordeu vinden kleine jongens soms heel mooi, en ze praten ze na ik heb je dat al dikwijls gezegd, maar in je hooge wijsheid wil-je 't niet gelooven.* »Ik zal mijn mond houën,* zuchtte Dobber. »Dat is niet noodig,* zei Hork. »Ik vertrouw je het kind even goed toe als aan den Aartsengel, als je maar wat op je woorden wilt passen. Je bent een brave kerel, en van brave kerels kan i veel verdragen. Geef mij nu maar de hand, en laat alles over zijn.* Wordt vervolgd.) uit Doornijck gelegen in België op 81 K.M. afstand vanonzegemeente. Hieraan werd deelgenomen door 23 oude en 35 jonge duiven, wier eigenaars alle leden der vereeniging zijn. De uitslag der snelheden, voorzoover deze in aanmerking kwamen voor een prijs, was als volgt Oude duiven. F. J. Dieleman 924,3 M. per minuut; D. van Overloop 893,8; F. J. Dieleman 890,4; B. Cortvriendt 875,3; B. v. d. Aa 857,4P. Bernard 853,6 en C. de Vos 852,9. Jonge duiven. F. J. Dieleman 924,3 M. per minuut A. Verbrugge 902,0; F. J. Dieleman 892,1 P. F. Vermont 882,9 G. Verbeke 880P. Groothaert 877,3F. J Diele man 874,4; P. Schieman 871,6; C. Heijnsdijk 871,1 en P. Bernard 853,6. Tegelijkertijd had ook plaats het zoogenaamd jaarlijks „vervliegen" der maandelijksche inleggelden onder de leden. Hiervan was de uitslag als volgt F. J. Dieleman 924,3 M. per minuut A. Verbrugge 902.0; G. Verbeke 880,0; P. Groothaert 877,3 P. Schieman 871,6 C. Heijnsdijk 871,1 P. Bernard 853,6; .T. Wiest 847,6; B. Cortvriendt 840,8; C. Lippens 839,7 D. v. Overloop 837,4; M. de Moor 836,9; L. Verberkmoes 836,1; N. 789,5 A. Verstraten 788,1 P. F. Fermont 786,6; E. de Kort 740,1; B. v. d. Aa 723,2J. Mattelé 722,9. ij De Commissaris der Koningin heeft bepaald dat het onderzoek der verlof gangers voor de Landweer in 1907 als volgt plaats zal hebben Te Koewacht in het schoollokaal te „Oude Molen", Maandag 18 Novem ber 10 uur voorm., voor de verlof gangers van de lichtingen 1904, ge vestigd te Koewacht; 11 uur voorm., voor de verlofgangers van de lichtingen 1905 en 1906, gevestigd te Koewacht; 1 uur nam., voor de verlofgangers, gevestigd te Overslag 2 uur nam., voor de verlofgangers van de lichtingen 1903 en 1907, gevestigd te Koewacht. Te Hulst in het gemeentehuis, Dinsdag 19 November9 uur voorm., voor de verlofgangers van de lichting 1903, gevestigd te Hulst10 uur voorm,, voor de verlofgangers van de lichting 1904, gevestigd te Hulst; 11,30 uur voorm., voor de verlofgangers van de lichting 1903, 1904 en 1907, gevestigd te Clinge1 uur nam., voor de verlof gangers van de lichting 1905, gevestigd te Clinge2 uur nam., voor de verlof gangers van de lichting 1906, gevestigd te Clinge. Woensdag 20 November9 uur voorm., voor de verlofgangers van de lichting 1905, gevestigd te Hulst11 uur voorm., voor de verlofgangers van de lichtingen 1903 en 1904, gevestigd te St. .Tansteen1,30 uur nam., voor de verlofgangers van de lichtingen 1905, 1906 en 1907, gevestigd te St. Jansteen. .Donderdag 21 November9 uur voorm., voor de verlofgangers van de lichting 1907, gevestigd te Hulst10 uur voorm., voor de verlofgangers van de lichting 1906, gevestigd te Hulst; 12,30 uur nam., voor de verlofgangers van de lichtingen 1903, 1904 en 1905, gevestigd te Graauw en Langendam 1,30 uur nam., voor de verlofgangers van de lichtingen 1906 en 1907 ge vestigd te Graauw en Langendam. Te Hontenis.se in het school- lokaal nabij Kloosterzande, Vrijdag 22 November9.30 uur voorm., voor de verlofgangers van de lichting 1906, gevestigd te Hontenisse11.30 uur voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Ossenisse en Hengstdijk 1 uur nam., voor de verlofgangers van de lichtmg 1907, gevestigd te Hontenisse; 2 uur nam., voor de verlofgangers van de lichtingen 1903 en 1904, gevestigd te Hontenisse Zaterdag 23 November9 uur voorm., voor de verlofgangers van de lichting 1905, gevestigd te Hontenisse10 uur voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Sto verloff Te stieklo 25 Ni verlof;

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2