Binnenland. Koninginnedag. 't Mooie nazomerweer, waarop we zoo lang hebben gewacht, scheen einde lijk te zijn gekomen en zoodoende werd de viering van Koninginnedag door prachtig weer begunstigd. Gelukkig, want 't zou jammer zijn geweest, als zooveel verrassingen, waarop duizenden grooten en kleinen in den lande zich al dagen hebben gespitst, veel van hun aantrekkelijkheid en feestelijk aanzien had verloren door plassende regenbuien of nijdigen mot regen. Nu kon ieder opgewekt feestvieren, dank zij het oranjezonnetje, dat hare stralen vrij op de allerwege wapperende nationale kleuren afzond. En er is dan ook feest gevierd in de Hollandsche steden. In den Haag werden de gebruikelijke kinderfeesten gegeven en hadden be deelingen plaats onder armen en be- hoeftigen. Te Scheveningen werd de dag op de gebruikelijke wijze gevierd. Van alle openbare gebouwen waren de nationale vlaggen en van de eta blissementen bovendien die van andere naties uitgestoken, terwijl ook van vele woningen van particulieren de drie kleur wapperde. De Pier was in feesttooi en zeer trokken de aandacht de acht versierde tramwagens op lijn 8. Te Apeldoorn is de verjaardag van H. M. de Koningin met veel opgewekt heid gevierd. Reeds vroeg bewogen zich velen door de mooie lanen van 't dorp, dat in zijn vlaggentooi er recht feestelijk uitzag. Om tien uur begaf de muziekver- eeniging de .Harmonie" zich paleis- waarts en bracht der jarige vorstin een aubade die, mede bijgewoond door H. M. de Koningin-Moeder en den Prins, op hoogen prijs werd gesteld en waarvoor zij de Harmonie hartelijk dankte. Den geheelen dag werd in de fell citatieregisters ten paleize druk getee- kend. Bloemstukken werden aangeboden door de gemeente en verschillende plaatselijke vereenigingen en door 't personeel van de onderscheidene takken van dienst der paleizen. Op 't telegraafkantoor op .Het Loo" heerschte den geheelen dag een onge wone drukte wegens de vele geluk- wenschen die voor H. M. kwamen, zoodat 't personeel met twee ambtenaren ver sterkt was. De opstelling van 4000 schoolkin deren met drie muziekkorpsen gaf een heele drukte op de Loolaan van hier uit werd in optocht naar 't feestterrein op .Het Loo" gemarcheerd, waar den geheelen dag door klein en groot naar hartelust gefeest werd. 's Middags bracht de Koninklijke familie een bezoek aan 't feestterrein, waar met belangstelling getoefd werd bij verschillende kinderen- en volks spelen daarna werd een rijtoer door 't dorp gemaakt in 'n rijtuig met vier paarden gereden a la daumontoveral werd de Koninklijke familie hartelijk begroet. 'sAvonds had ten paleize een galadiner plaats, waaraan deelnamen de Konink lijke familie, de Ministers, hooge col legiën van Staat en de hofhouding en vele dames. Het diner werd opge luisterd door de muziek van het 5e reg. inf. uit Amersfoort. Om 9.10 vertrokken de gasten weder met een extra-trein van .Het Loo". Te Amsterdam was het een bijzondere levendige Oranjedag. De drukte op straat was bijzonder groot, waartoe de omstandigheid bijdroeg, dat het de Joodsche sabbathdag was, en dus de tienduizenden Israëlieten die hier wonen volop in de gelegenheid waren aan de feestvreugde deel te nemen. Op een afgeperkt terrein achter het Rijksmuseum werden volkswedstrijden gehouden. Buiten het omheinde veld was de feestvreugde niet minder. Daar was een kermis ingericht met draaimolens en verder alles wat het hart van kin deren in verrukking brengt, 't Was er den ganschen dag stampvol. Om 12 uur werd op de Stadhouders kade de parade gehouden, die door duizenden werd bijgewoond. '8 Avonds een gondeltocht met ver lichte en versierde vaartuigen, van de verschillende roeivereenigingen, met klaterende muziek op verscheiden booten. Zooals ieder jaar, werd het feest besloten met groot vuurwerk op den Buiten-Amstel enz. Te Leiden is de verjaardag van H. M. de Koningin ook niet onopge merkt voorbijgegaan. 's Middags te 12 uur werd een groote parade gehouden, waaraan al de in twee per»onen op den uitkijk, 't Was een man van zekeren leeftijd, maar welken leeftijd was moeilijk te bepalen, daar de uiterlijke kenteekenen om dien te schatten, elkander in zeker opzicht weerspraken. Was zijn haar grijs geweest, men zou hern, naar zijn ge rimpeld en verweerd gelaat te oordeelen, zestig jaren hebben gegeven de korte maar breede gestalte was gebogen als die eens grijsaards, maar de stevige armen en handen waren die van een man in de volle kracht der jaren, 't Was, over 't geheel genomen, een vrij leelijk mannetje, met binnenwaarts gebogen beenen en groote platte voeten het gelaat was van de pokken geschonden het dikke bruine haar - zoo kort geknipt dat het op een sty ven borstel geleek bedekte een gedeelte van het voorhoofd en liep in een punt tot tusscheu de zware wenkbrauwen nederde kleine oo^en lagen diep in hunne kassen en waren gestadig in beweging; de mond zoo breed of ze met eene bijl was gekapt toonde als ze zich opende, een dubbele rij kleine, gave tanden, eenigszins gebruind door de gewoonte van tabakkauwen geen spoor van baard of knevel was te zien, ten gevolge eener onverstoorbare wet, die den bezitter van dat natuur-sieraad niet toeliet er mede te pronken. De wet had h;er weldadig gewerkt, want met een ongeschoren baard zou onze nieuwe kenni» in een garnizoen liggende militairen deelnamen, 's Namiddags te 2 uur werd een muziek- en zanguitvoering gegeven in de Pieters kerk door ongeveer 1200 leerlingen van de verschillende scholen. Te Rotterdam namen de Koninginne- feesten reeds 's morgens een aanvang met een reveille vanwege de Vereen, tot veredeling van Volksvermaken te Delfshaven, terwijl een tweede reveille uittrok van wege de Oranjevereeniging .Het Centrum" door het hart der oude a.d. Het verdere van den dag werd doorgebracht met kinderspelen, op een vijftal terreinen, vlaggenoptochten, een vliegerwedstrijd, een gymnastiekfeest enz. Voor liefhebbers van kerkmuziek werd een uitvoering gegeven in de Luthersche kerk. Verder hadden een achttal muziek uitvoeringen plaats op openbare pleinen, een bioscoopuitvoering, en 's avonds werd een vuurwerk gegeven, terwijl ook een verlichting van schepen A giorno in de Leuvehaven, opgeluisterd door de muziekvereeniging Wagner" was te zien. Namens de Vredesconferentie werd Zaterdagochtend al vroegtijdig aan de Koningin het volgende telegram ge zonden „Uit naam der gedelegeerden van de Mogendheden te 's Gravenhage, vereenigd voor de tweede Vredescon ferentie, welke ik de eer heb voor te zitten, acht ik mij gelukkig aan de voeten van Uwe Koninklijke Ma jesteit neer te leggen onze meest eer biedige gelukwenschen ter gelegen heid van den" verjaardag van Hare geboorte, zoomede de tolk te zijn van de wenschen die wij koesteren voor Haar geluk en voor het welzijn van hare regeering. (w.g.) NELIDOW." Het telegram van H.M. de Koningin als antwoord hierop luidt alsvolgt „Zeer gevoelig aan de gelukwenschen en aan de wenschen van uwe Excel lentie verzoek ik U mijn oprechten dank aan de gedelegeerden ter Conferentie over te brengen. (get.) WILHELMINA. Bij de directie der posterijen en telegraphie moet het plan bestaan om binnenkort een geheel nieuwe uitgave van onze postzegels het licht te doen zien. dierentuin bijna voor baviaan hebben kunnen doorgaan. Een paar groote, zonderling gevormde ooren staken als schelpen van het kort geschoren hoofd af de neus had een deuk in het midden en de kaakbeenderen staken breed uit. Dat leelijke ongeëveuredigde hoofd rustte op een korten, breeden hals, die in een stijve, lederen halsdas als in een ijzeren beugel zat geklemd. Het kostuum van dit zonderling personage was ook weinig geschikt zijne physieke gaven voordeelig te doen uitkomen 't was overigens zeer eenvoudigeen wit laken vest met mouwen, een linnen broek en dito slopkousen de gewone tenue van een soldaat der infanterie in het kwartier. De tweede persoon aan het raam was een kind een knaap van omstreeks tien jaren, blond, blank als de »leliën des veldsc, met rozen op de wangen, een hoog voorhoofd, sprekende blauwe oogen, kersroode lippen, sneeuwwitte tandjes, kuilen in de wangen, een jongen als een cherub, die, als hij met zijn leelijken makker in het witte vest, over straat wandelde, genoeg te doen had om aan de dames van zijne kennis, de zoenen die ze hem vroegen, tegen ulevellen in te wisselfen. Het knaapje droeg om zijn rijzige leden een los kieltje, dat hem in zijne bewegingen niet kon hinderen, om den hals een zwart dasje, waarover een witte gesteven kraag was heengeslagen een geel nanking broekje eu hooge AXEL, 3 September 1907. Evenals in de meeste gemeenten in onze omgeving werd alhier Zaterdag ter gelegenheid van den jaardag der Koningin van uit de openbare en vele particuliere gebouwen de nationale vlag met oranjewimpel uitgestoken en des avonds muziek gemaakt op de tribune. Gisteren is alhier de eerste steen gelegd van de nieuw te bouwen chris telijke school in de Nieuwstraat alhier. Zooals gebruikelijk werden daarbij aanspraken gehouden en de ambachts lieden onthaald. Dat men tegenwoordig voorzichtig moet zijn alvorens in te gaan op allerlei mogelijke en onmogelijke aanbiedingen omtrent het verleenen van posities, blijkt wel uit het gevalletje, dat zich de vorige week afspeelde te Ter Neuzen. In ver schillende bladen werd een flinke positie gepresenteerd op het gebied van vee verzekeringechter onder borgtocht van 1000, adres post-restante te Ter Neuzen. Tal van personen lekker op dit aanbod gaven zich op en ontvingen antwoord de 1000 naar Ter Neuzen te brengen of te sturen. O. m. ook een inwoner van Souburg, die echter zoo verstandig was, eerst rijglaarzen, waaronder hakken met kleine hoefijzers, voltooiden zijn kostuum. Wordt vervolgd.) de gemeente-politie van Ter Neuzen te waarschuwen. Deze stelde een onderzoek in, waarbij bleek, dat de zich noemende directeur een scharrelaar was, te Iseghem (België) woonachtig. Termen om den directeur aan te houden schenen niet te bestaan. Althans het heerschap is naar huis kunnen vertrekken en een drietal per sonen, die de 1000 reeds gereed had den, achtten het geraden deze maar liever zelf te bewaren. Men zij toch op zijn hoede voor onge- teekende advertentiën Zaterdag slaagde te Arnhem voor de hoofdacte de heer J. A. Tavenier, onderwijzer te Ter Neuzen en te Breda de heer J. F. Andriessen, onderwijzer te Koewacht. Vrijdag geraakte te Sas van Gent het 7-jarig zoontje van den gep. wacht meester De Koek nabij de coöp. suiker fabriek bij het baden in de diepte en zonk. Opgehaald bleek den geneesheer Timmerman dat de levensgeesten ge weken waren. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: de heer C. van Esbroeck te Hengstdijk, voorzitter van het bestuur van het waterschap Stoppeldijk c. a., dijkgraaf van het waterschap Hengst- en Rum- mersdijk de heer J. A. J. Sibmacher-Zijnen, ingenieur van de prov. waterstaat, te Ter Neuzen tot officier in de orde van Oranje- Nassau de heer V. Lamquet, directeur gérant van de spoorwegmaatschappij Mechelen—Ter Neuzen te St. Nicolaas. Bij Kon. besluit is, ingevolge de weduwenwet voor de onderwijzers 1905 pensioen verleend aan H. M. van Bra bant, weduwe G. A. S. H. Stroecken hoofd der openbare lagere school te Pauluspolder, ten bedrage van f 604 's jaars. Te Aardenburg is Donderdag de schuur van den landbouwer S. de Mil- liano door den bliksem getroffen de verbrandde met den geheelen voorraad oogst, benevens een 35-tal varkens. 100 konijnen en kippen en verdere landbouwgereedschappen. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Uit Ter Neuzen wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat de havenwerken aklaar en te Sas van Gent bezocht werden door den Minister van openbare werken in België, den heer Delbeke en diens particulieren secretaris, den heer Lam bin vergezeld van den vroe- geren kabinetschef den heer De Smet de Naeyer. Vorsteiyk bezoek aan Zeeland. Thans is het officieel programma vastgesteld, dat eigenlijk reeds voor zoo goed als algemeen bekend was. Alleen omtrent de uren was men tot hiertoe nog niet zeker. Donderdag 12 September te 11.10 ure voormiddag komt het vorstelijk echtpaar te Middelburg per extra-trein aan en wordt naar het Gouvernementshötel gereden, waar H. H. M. M. hun intrek zullen nemen. Voor wat betreft Donderdag 12 en Vrijdag 13 September, meenen we te kunnen volstaan met de mededeeling dat het Kon. bezoek op die dagen de gemeenten Middelburg, Vlissingen, Zie- rikzee en Goes geldt. Op reis naar die plaatsen zal worden stil gehouden te Koudekerke, West-Souburg, Veere, Zijpe, Bruinisse, Oosterland, Nieuwerkerk en Catsche Veer. Zaterdag 14 September geldt het meer in 't bijzonder Zeeuwsch- Vlaanderen. Het programma vermeldt hieromtrent de volgorde als hieronder is aangegeven. Voormiddag. 8.30 Vertrek per rijtuig van liet Gouvernementshötel te Middelburg naar het station aldaar.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2