i u iJ i\o. 42. Zaterdag 31 Augustus 1907. 23e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. D1ELËM Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Yoor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeö regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. In de gevangenis te Wittlich bij Trier is onder de gevangenen en ambtenaren typhus uitgebroken. Er zijn in het geheel 39 menschen in barakken opgenomen. De waterleiding is op last van de overheid afgesloten. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft op aandrang van regeeringszijde genoegen genomen met de amendementen van het Hoogerhuis, in het wetsontwerp op het huwelijk met een schoonzuster aangebracht, o. a. dat, waarin het een geestelijke vrijge laten wordt zijn kerk al dan niet voor het sluiten van een dergelijk huwelijk af te staan. In het Hoogerhuis trachtte Courtney nog de bepaling uit de wet te krijgen, krachtens dewelke een Anglikaansch geesteljjke, die het bij deze wet toege laten huwelijk sluit, niet voor de cen suur van de kerk, die het huwelijk blijft verbieden, gevrijwaard is. Maar minister Tweedmouth zei, dat deze bepaling opgenomen was krachtens een overeenkomst tusschen de regeering en de bisschoppen, en zonder stemming werd Courtney's voorstel verworpen. Zoo zal dus een geestelijke van de staatskerk kerkelijk gestraft kunnen j worden voor iets dat hij krachtens een staatswet verricht. Het blijkt, dathetlersche Parlementslid Parrell en veertig anderen, die in den nacht van Maandag op Dinsdag in Longford gevangen genomen en voor de De deur werd geopend en de gouver neur trad binnen, gevolgd door eenige officieren, die er allen even deftig en opgeprikt uitzagen. De Generaal was een van die menschen, die zonder het bepaald te willen of te zoeken, hunne omgeving op een afstand houden. Hij had iets statigs en ontzagwekkends, dat hem zelden verliet als alleen in zijn intiemen kring. Dan was hij een geheel ander meosch, en die hem met zijne beide kinderen, toen ze nog heel klein waren, elk op een zijner knieën gezeten, had zien spelen, als ware hij-zelf een groot kinddie er getuige van was geweest hoe hij zich door hen liet plagen eo plukken en aan zijn epauletten en kruisen trekkenhoe hij ze kuste en mokkelde zou er over verbaasd hebben gestaan, hoe zulk een trotsch en groot heer zoo unet zich kon laten sollen door een paar kleine plaaggeesten. „Mijneheeren,» zei de Generaal met aijne indrukwekkende stem en met eene statigheid als gold het een der hoogste personages van de stad, »ik stel u mijnheer Hork voorvergun mij dat ik ook u aan hem presenteer.» rechtbank werden gebracht, zich schuldig gemaakt hebben aan het weg drijven van vee op Zondag 18 dezer. Dat wegdrijven van vee gebeurt in Ierland voortdurend op land, waarover eenige twist bestaat, hetzij omdat de eigenaar het land niet, overeenkomstig de laatste landwet, verkoopen wil om er boerderijen van te laten maken, of dat de boeren een grief hebben tegen den pachter van 'tland. Een ran de manieren om den vijand te bestoken is dan 's nachts of ook wel op klaar lichten dag zijn vee weg te drijven. Een bende van 300 man, met stokken gewapend, dreef dien Zondag het vee van een hoeve weg. De politie werd aangevallen en verslagen. En bij dat alles leidde, volgens politiegetuigenis, Farrell de bewegingen. Met zijn regen scherm deed hij zijn aanwijzingen. Gelijk men weet, zijn de beklaagden onder borgtocht op vrije voeten gelaten. Bij een oefening van ruiterij te Ramsbury is een afdeeling garderuiters op een afdeeling lansiers ingestormd. Verscheiden mannen werden van 't paard geworpen en een lansier liet er het leven bij. PORTUGAL. De politie te Lissabon heeft bij het zoeken naar de samenzweerders, die men verdenkt van plannen tegen het leven van den Koning en minister Franco, een bommenfabriekje gevonden in het zuidelijk deel der stad. De politie heeft het vermoeden, dat zij met deze vondst op het spoor is ge komen van een tweede samenzwering, Daarop volgde eene voorstelling in den regel waarbij de heeren bogen, en waarbij Hork ook boog en een paar keeren bij vergissing zijne rechterhand aan het hoofd bracht voor de dikke epauletten, die hij gewoon was met een militairen groet de verschuldigde eer te bewijzen. Hork wenschte zich inmiddels rustig en wel in zijn kleine huiskamer en begon tegen het déjeuner, dat hem aanvankelijk had toegelachen, een weinig op te ^?en. >Wel, mevrouw,» zei de Generaal, „heeft Hork je reeds zijne lotgevalleu verteld »Ik heb al veel van hem gehoord, wat hij tenminste vroeger nooit heeft willen vertellen,antwoordde de gravin. »Ei zoo Is hij spraakzamer geworden Maar ik moet hem nog de les lezen. Zeg eens, vriend Hork, je hebt het slecht met ons gemaakt, weet je dat wel 1J« „Hoe zoo, Generaal O ja, ik begrijp Uwe Excellentie. Ik ben een slecht schrijver.» »Dan heb-je 't verleerd, Hork, want toen je bij mijn schoonvader op het bureau waart, schreef-je als een professor.» »Ik bedoel, Excellentie, dat ik nooit weet hoe ik een brief moet beginnen of »'tMoet zijn met: »ik heb de eer.» »Precies, Excellentie, en als 't niet over dienst is, zit ik er altijd mee ver legen. En dan weet ik ook niemand aan een slot te komen, en 't ergste van die tegen den kroonprins gericht zou zijn. Als dit bericht even waar is als het bericht over den a,anslag op den Koning en minister Franco, dan beteekent het niet veel. De samenzwering tegen den Koning en minister Franco wordt althans met klem tegengesproken. Ja, er heeft een ontploffing plaats gehad 2 Augustus te Lissabon, in de Santo Antonio d'Estrella-straat, maar wat daar bij gemeld werd over twee gedoode en twee gekwetste personen blijkt niet waar te zijn. Evenmin zijn er repu blikeinen ontdekt op het schip waar de kroonpfins mee naar Afrika gereisd is, zooals verteld werd. RUSLAND. Nauwelijks is Gregoriëf uit Odessa weg of het lieve leventje begint weer. Het Verbond van het Russische volk viert hoogtij op zijn maniernu de hem zoo onsympathieke stadsprefect zijn ontslag kreeg. De mishandeling van menschen op den openbaren weg door leden van het beruchte Verbond, zoo lezen we in een bericht uit Odessa, heeft weder een aanvang genomen. Gewapende reactionnairen omsingelden het hotel St. Petersburg en eischten de uitlevering van den daar logeerenden ambtenaar Tsjoeiko, dien zij vroeger al eens een tuchtiging aan den lijve hadden toegediend, omdat hij het ge waagd had de politie op de wandaden van het Verbond opmerkzaam te maken. Slechts door de bemiddeling van den in het hotel aanwezigen adjunct van den minister van handel, Romanof, en eenige officieren is het gelukt het hotel alles is, dat al wat ik te schrijven heb, voor Uwe Excellentie en mevrouw toch geen waarde heeft.» Daarin vergist ge u zeer, Hork,» zei de Generaal, zijne hand op den schouder des Luitenants leggende, en hem goed hartig in de oogen ziende. »A1 wat onze vrienden betreft en ik reken u onder onze beste vrienden is voor ons van groot belang. Je hebt zeer verkeerd ge daan nooit iets van je te laten hooren. Maar ik vergeef het je, als je belooft het weer goed te zullen maken.» Hork boog verlegenhij prevelde iets dat naar eene belofte geleek, en "zag daarbij angstig om naar zijn schako, met de gedachteik wou dat we maar weg waren. Die gedachte gold natuurlijk hem en zijn schako, want zonder dat sierlijk voorwerp, dat in dien tijd veel op een teerputs geleek, kon hij in geen geval uit het nauw geraken. De Generaal bemerkte de verlegènheid van Hork, en dat was de reden waarom hij in geen nadere verklaring trad tegen over de heeren van zijn staf hoe en waar hij Hork had leeren kennen, maar integendeel den Luitenaat eenige ver lichting bezorgde door de heeren te verzoeken plaats te nemen. Toen eene poos later de officieren, op uitnoodiging van mevrouw, zich aan het buffet bedienden, en de Generaal zelf het voorbeeld gaf en zijne gasten aan moedigde, schoof Hork schuchter naar tegen een overrompeling te vrijwaren. Er zijn dringende telegrammen aan Stolypin gezonden. Te Astrakan hebben zich 100 nieuwe gevallen van cholera voorgedaan. Tn het geheel hebben zich daar 289 ge vallen voorgedaan, waarvan 103 met doodelijken afloop. Ook in Nowgorod en Perm zijn verschil lende cholera-gevallen geconstateerd. MAROKKO. Het belangrijkste nieuws lijkt ons dat uit Tandzjer omtrent de wijze waarop de Marokkaansche troepen aldaar hun soldij ontvangen hebben. Om over het bericht van het vermoorden van den Sultan niet te spreken. Dat bericht verdient bevestiging. Het ernstige van die soldij betaling is, dat de Marokkaan sche overheidspersonen te Tandzjer zelf erkenden, dat de troepen niet meer te vertrouwen zouden zijn als hun geen soldij werd uitbetaald. De minister van oorlog zelf, El Gebbas, kwam uit voor zijn vrees, dat de soldaten zouden gaan plunderen. De achter stallige soldij beloopt maar een week. De Staatsbank wilde het geld niet voor schieten, ondanks dat eenige rijke Moor- sche heeren borg er voor wilden zijn. De Staatsbank mag volgens de statuten geen geld voorschieten zonder den minister van financiën er in te kennen. Ten slotte heeft de Fransche zaak gelastigde een particuliere bank overge haald 100,000 frank voor te schieten. Het bericht over Moelai Hafid wekt ook onrust te Tandzjer. Te Casablanca is het rustig. de gravin heen, en fluisterde met een beklemd gemoed »Mevrouw, neem 't mij niet kwalijk, ik heb geen honger.» De gravin, die vast besloten had den gevorderden ernst te bewaren, kon zich bijna niet goed houden. Zij zag Hork met hare groote zwarte oogen aan, en de beweging harer gelaatspieren verkondigde den braven Hork eene onheil-brengende lachbui, welk vooruitzicht de angst droppels op zijn voorhoofd deed parelen. Schuchter keek hij weder naar zijn schako, die zoo rustig en onverschillig op het tapijt in een hoek lag, dat Hork zich in de plaats van zijn hoofddeksel wenschte, en die leelijke teerputs in de zijne. De Gravin kreeg medelijden met hem en dit beteugelde haar lachlust. Zij rees haastig op, en fluisterde hem toe Wacht even, mijn vriend! Ik zal-je eens helpen. Ga maar zitten, daar bij de deur, naast mijn stoel.» Zij ging naar het buffet, schonk een grooteu roemer vol ouden portwijn, lei een stuk pastei op een bordje, met een. vork en een mes daarneven, en bracht die versnapering eigenhandig aan den bedremmelden Hork, die op de punt van zijn stoel gezeten, aandachtig naar de mosscken keek, die heel familaar en als waren ze hier t huis, dicht langs hem heeu over het pad wipten. De Generaal volgde de beweging zijner vrouw, en toen hij Hork zoo bedrukt op

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1