Landbouw. Gemengd Nieuws. verplaatst. De troepen liggen twee kilometers van de stad aan den weg naar Marakesj. Zij staan aanhoudend bloot aan de aanvallen der stammen kleine afdeelingen ruiters komen telkens opzetten, beschieten de Europeesche troepen en gaan weer snel terug. Dat de vijandelijkheden na de hevige be schieting met de scheepskanonnen niet opgehouden zijn, is te wijtèn aan het fanatisme en de roofzucht. Sommige stammen zouden nu wel al geneigd zijn zich te onderwerpen, maar zij durven niet om de andere stammen. De ver deeling van de buit van Casablanca begint al een bron van tweedracht te worden. Het is niet waar, dat de plun dering van de stad en de moordpartij zijn bedreven door de ruiters van de stammen, die aan het vuur van onze scheepskanonnen zouden zijn ontsnapt en in de stad doorgedrongen. De daders zijn lieden, die al in de stad waren tijdens de beschieting. Volgens mij is het volstrekt noodig, dat de stammen gestratt worden in hun eigen verblijf. Nadien kan men hun vergiffenis schen ken. De stammen zijn dapper en on versaagd, maar zij zijn niet georgani seerd en daardoor niet in staat, langen tijd samen te werken. AMERIKA. Prof. Frederick Starr, hoogleeraar in de anthropologic aan de universiteit van Chicago, heeft zich op zeer op merkelijke wijze uitgelaten over de kansen van de Vereenigde Staten in een mogelijken oorlog met Japan. Het is een enorme domheid ver klaarde Starr een groote Ameri- kaansche vloot naar den Stillen Oceaan te sturen, want nu zal ain het licht komen, hoe weinig deugdelijk onze marine is. De professor is er n.l. heilig van overtuigd, dat de Japanners den Ame rikanen leelijk klop zouden geven, wanneer het tot een oorlog kwam. Vooral over het Amerikaansche leger is Starr niet best te spreken. „Gelooft gij" zoo vroeg hij „dat ons leger met zijn 10,000 deserteurs per jaar, met zijn soldaten die klagen als hun voor ontbijt stokvisch wordt voorgezet, met zijn manschappen die aan groote mar8chen het land hebben en die klagen over hun lage soldij, ook maar de ge ringste kans zou hebben tegen Japan- sche soldaten Zooals Starr over de vechtwaarde van het Amerikaansche landleger oor deelt, oordeelen er wel meer. Maar slechts weinigen in de Vereenigde Staten zouden zoo durven spreken. Door den Minister van Waterstaat is bepaald dat op alle spoorwegstations in Nederland rundvee slechts ten ver voer mag worden aangenomen, onder voorwaarde, dat het niet bestemd is naar spoorwegstations in het buitenland of naar de navolgende Nederlandsche stationsKr uiningen-Y erseke, Vlissingen, Neuzen, Sas van Gent, Axel, Hulst, Vlake, Bergen op Zoom, Roosendaal, Woensdrecht, Breda, Baarle-Nassau, Baarle-Nassau (grens), Valkenswaard, Budel, Venlo en alle ten Zuiden van laatstgenoemd station gelegen stations in de provincie Limburg, tenzij voldaan is en wordt aan de desbetreffende voor schriften. andere vederbossen, zwarte en witte, verscheen in de verte. Die hooge vederbos was geplaatst op een hoed een steek. De steek was geplaatst op een hoofd, en dat hoofd was dat van een generaal. Alle andere hoofden bogen zich voordat hoofd en alle rechterhanden hieven zich eenparig op tot een militairen groet. Een oogenblik later verscheen aan een ande ren hoek van het plein, weder een witte vederbos,, omgeven door zijne satellieten als de eerste, en daarop vloeide de schitterende stroom, met den eersten vederbos aan het hoofd, weer naar dien kant, en alle rechterhanden verhieven zich andermaal eerbiedig en de nieuwe vederbos boog naar alle zijden, en de persoon die den vederbos droeg weer een generaal maakte onder het spreken eenige gebaren met de rechterhand, waarop de bonte massa zich in beweging stelde, voorafgegaan door de beide hooge witte pluimen, die het zeer druk schenen te hebben, hetgeen een paar doorreizende vreemdelingen, die niet als de Steen- voorders juist op de hoogte waren van al hetgeen er bij het garnizoen voorviel, op het denkbeeld bracht, of wellicht de geduchte vesting op het punt was door een nog onbekenden vijand te worden aangevallen. Wordt vervolgd.) AXEL, 16 Augustus 1.907. Aan de gisteren alhier gehouden schieting door de Handboogschutterij „Ons Vermaalt" namen deel 24 schutters. Den hoogvogel schoot de heer Aug. Baes van Koewacht. De zij vogels werden getroffen door de heeren Stallaert van Absdale en Fr. Dieleman van Kruisstraat, terwijl de kallen geschoten werden door de heeren Stallaert van Absdale en Ch, Dieleman van Kruisstraat. Onder begunstiging van goed weer, wel een zeldzaamheid tegenwoordig, werden gisteren te Terneuzen de aan gekondigde internationale wielerfeesten gehouden. De muziekgezelschappen „De ver eenigde werklieden" van Terneuzen en „Concordia" van Axel verleenden hunne medewerking. Een groot aantal deelnemers be twistten elkander de prijzen, welke te behalen waren in ringrijdeu met hin dernissen, vogelpik, carricatuurrijden en ringwerpen en vlaggetjesrijden voor dames. De heeren Arend, Nico Bayton en An- toine Arend gaven in den voormiddag en ook na afloop der wedstrijden te zien, dat er met het rijwiel nog heel wat anders kan gedaan worden dan een voudig wat kilometers afleggen. Het is wonderlijk wat door oefening op een flets kan gebeuren. Zoo mooi als ver leden jaar was het echter nietevenwel 't was toch de moeite waard om te zien. De flets die verloot werd is gevallen op no. 125. Na aankomst van het muziekgezel schap „Concordia" werd een optocht door de gemeente gehouden, met de beide muziekgezelschappen en een flink getal deelnemers aan de wedstrij den, waarbij zoo uitstekend voor de orde werd gezorgd, dat er overal gere geld kon doorgemarcheerd worden. Alh> deelnemers waren dan ook vol lof over het beleidvol en flink optreden dergenen aan wie dit deel der werk zaamheden was opgedragen. De verschillende nummers van het programma liepen flink van stapel. Na afloop daarvan hechtte de burgemeester onder een hartelijke toespraak een massief zilveren herinneringsmedaille aan het vaandel van „Concordia" en het kartel van „De vereenigde werk lieden", welk gezelschap zich ook spoedig in het bezit van een vaandel zal mogen verheugen. Als dank voor dit bewijs van waardeering voor de verleende medewerking bliezen de ge zelschappen den burgemeester het volkslied toe. Daar er in verschillende lokaliteiten gelegenheid tot dansen was, laat het zich begrijpen, dat nog lang pret werd ge maakt. De wielerfeesten zijn weer voor een jaar achter den rug en zij, die dezen dag hebben georganiseerd, zullen zeker met voldoening op hun werk kunnen terugzien, daar alles in de beste orde is afgeloopen. Gisteren trok door Ter Neuzen een gezelschap van ongeveer 800 per sonen, bestaande uit oOO post, en telegraaf beambten en ongeveer buO sigarenmakers uit Gent, vergezeld van een flink muziekkorps, eveneens be- j staande uit postbeambten. Het doel van hun tocht was Wal- j chereu. Bij hun terugkomst gaf dat met de bezoekers van de wielerfeesten te Ter Neuzen een aardige drukte aan het station aldaar. We denken, dat er een duizend menschen aan het station liepen. Toevallig hoorde men enkele uit drukkingen van ontevredenheid over de Middelburgsche straatjeugd, die brutaal was opgetreden. Het schijnt dat dat volkje hier en daar eens van zich moet laten spreken. Ook in onze gemeente is het soms meer dan erg hoe die kornuiten optreden en zelfs een uitdagende houding aan nemen. In een Dinsdagavond te Neuzen gehouden vergadering van de feest commissie ter gelegenheid van het Vorstelijk bezoek, bleek dat, voorzoover de lijsten zijn binnengekomen een be drag van ruim 600 bij de ingezetenen voor de feestviering is ontvangen. De begrooting voor uitvoering van het pro gramma, dat in algemeene trekken werd besproken, bedraagt circa 1000. De commissie hoopt het tekortkomende van de gemeente als subsidie te ont vangen, waarvoor bereids reeds een verzoek tot den gemeenteraad was ge richt, doch waarover de beslissing was aangehouden. Op het programma komen voor armenbedeeling, concerten, uitvoering van fee8tmarschen door verschillende gezelschappen gezamenlijk, (het is voor- loopig bekend dat minstens 6 gezel schappen daaraan zullen deelnemen) lichtstoet en vuurwerk. Het was Dinsdag te Ter Neuzen wel een dag van ongelukken. 's Morgens viel de werkman P. van Waes, werkzaam aan het lossen der lading hout van het Ned. s.s. Richard, door uitglijden van de stelling in het kanaal tusschen wal en schip. Hij viel daarbij op de in het kanaal drijvende sparren, waardoor hij, zooals later bleek, gekneusd en bezeerd is. Hij zonk on middellijk en het duurde circa 7 mi nuten eer men hem boven water haalde. Oogenschijnlijk waren de levensgeesten geweken, doch door een tweetal per sonen werden met kennis de middelen tot hulp van drenkelingen toegepast, met het gevolg dat na ruim 3 kwartier hunne pogingen succes hadden en het leven terugkeerde. De inmiddels ge roepen geneesheer kon toen consta- teeren, dat er zonder bijkomende om standigheden geen levensgevaar bestond Van Waes, die daarna per brancard huiswaarts werd gebracht, is zeer ge zwollen aan het hoofd, ter oorzaak van de bij den val opgedane kneuzingen De irein die des namiddags van Neuzen naar Mechelen vertrekt, is Maandag voorbij het station Kijkuit blijven staan, doordat er een gebrek kwam aan de locomotief. Er werd om een andere machine geseind, doch eer deze den trein verder kon trekken, moesten van de defecte locomotief ver schillende deelen uitgenomen worden, oin te kunnen rijden. De trein had aanmerkelijke vertraging, ook de achter aankomende goederentrein. Aan de losplaats nabij het station geraakte een werkman met de hand bekneld tusschen de deur van een kolen waggon, waardoor dat lichaams deel erg gekneusd werd. Een 6-jarig jongetje was op een brouwerskar ge kropen om mede te rijden. Op een oogenblik dat de voerman hem niet vasthield, bukte hij voorover, viel er af en kreeg daardoor bloedende wonden aan het hoofd. Gelukkig wist de voer man dadelijk te stoppen, zoodat het wiel juist tegen den schouder van het op de straat liggende jongetje stilhield. Ware de zware wagen over het kind heengegaan, dan zou het vermorzeld zijn geworden. Het is thans naar om standigheden redelijk. Het staat nog niet vast, dat H. M. de Koningin de Belgische burgemeesters zal ontvangen. Wij kunnen omtrent deze betooging het volgende mededeelen Nadat op 30 Juli te Lokeren tot de huldebetooging was besloten, werd door den burgemeester van Lokeren aan den commissaris der Koningin in Zeeland een verzoek gericht om in de gelegen heid te worden gesteld door H. M. de Koningin te worden ontvangen. De commissaris der Koningin stelde dit verzoek in handen van Ilr. Ms. particulieren secretaris, die het op verzoek van H. M. om advies zond aan den minister van binnenlandsche zaken; deze stelde het weer in handen van den minister van buitenlandsche zaken, die onzen gezant te Brussel opdroeg daar voor advies in te winnen der Belgische regeering. Waar nu een officieele begroeting der Koningin door den gouverneur van West-Vlaanderen zal plaats hebben, gelooft men niet, dat de Belgische regeering hare adhaesie zal schenken aan een officieuse huldiging door de burgemeesters van Oost-Vlaanderen. De officieele begroeting namens de Belgische regeering zal niet te Oostburg, doch op verzoek van ons Hof te Middel burg plaats hebben, om reden dat H. M. te Oostburg geen gebouw te Harer beschikking heeft, dat is in te richten tot eene behoorlijke ontvangst van den gouverneur van West-Vlaanderen. (JZei.) Bij dhr. G. D. A. Voerman te Philippine had gisteren ten overstaan van den candidaat-notaris plaatsver vanger J. A. Dregmans te Axel de verkooping plaats vanEen woonhuis, aanhoorigheden en erf te Philippine, groot 3 aren 93 centiaren eigendom van Const. Segers aldaar. Kooper werd C. A. Barbé, landbouwer te Philippine voor f1650. Dat men bij vervoer van vee op de Prov. Stoombooten voorzichtig moet zijn met rijwielen of reisgoed wordt door het volgende bewezen. Maandag, toen een 60-tal paarden en koeien met de boot vervoerd werden, werd een flets totaal in mekaar getrapt door een der koeien, zoodat de eigenaar niet aan rijden moest denken. Te Ter Neuzen vervoegde hij zich tot een agent van den dienst, die be weerde dat de directie daarvoor niet verantwoordelijk is. De passagiers schijnen zelf voor hun reisgoed te moeten zorgen. In de week van 7 tot en met 13 Aug. zijn in Zeeland voorgekomen1 geval van typhus en febris typhoidea te Kruiningen, 5 gevallen van roodvonk, 3 te Biervliet en 1 te Middelburg en te Schore, en 6 gevallen van diphtheritis, 2 te Axel en 4 te Zierikzee. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 18 Augustus 1907. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure De. J. B. T. Hugenholts. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H.. Broekstra. Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Naua. 2 ure Leeskerk. Het katje van een alleenwonenden 80-jarigen grijsaard te Stongjesdijk (gemeente Mijnsheerenland) geraakte op de tramlyn, toen de tram van Klaaswaal in aantocht was. De arme man wilde zijn eenige huisgenoote redden met het ongelukkige gevolg, dat hij zóó ernstig gewond werd, dat hij na eenige uren is overleden. Br i str do

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2