No. 38. Zaterdag 17 Augustus 19(17. 23e Jaar'»'. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMA3, aanbesteed, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Yoor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat op iVlaan- dag den 28 Augustus 1907, des voormiddags ten 9 ure ten raadhuize zal worden de levering van I. Plus minus 1500 liter zuivere Amerikaansche (geen Russische) PETROLEUM. II. 1200 Kilogram Belgische ANTHRACIET (20/30 m M III. 5000 Kilogr. RUHRKOLEN (stukken). IV. 10000 Kilogr. grove COKES. Inlichtingen te bekomen ter Secre tarie. Axel, den 16 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. DUITSCHLAND. De hersenvlies-ruggemerg ontsteking die nog altijd in het Roergebied heerscht, heeft zich naar den Rijn uitgebreid. Te Keulen zijn er weer vier nieuwe Op zekeren zomerochtend van het jaar 18 vertoonde de paradeplaats dei- vesting Steenvoort een recht opwekkend schouwspel. Vooraf dien ik evenwel te leggen dat Steen voort hoewel een belangrijke Nederlandsche vesting en een mooie, Welvarende plaats moeilijk of in 't geheel niet op de kaart te vinden is. Steenvoort is eene pseudonieme vesting, eene nieuwe classificatie, die we bij deze de vrijheid nemen bij de laatst- oitgevondene met name de schadelijke vestingen te voegen. We doen hierbij opmerken, dat Steenvoort nooit andere «chade aan den lande heeft veroorzaakt dan eenige millioeuen bij den opbouw en jaarlijks eenige duizenden aan onder houd, waartegen het voordeel opweegt dat duizende handen nuttig en aange naam zijn bezig gehouden om dat Baby lonische werk tot stand te brengen, en dat de afbraak later met voordeel kan worden verkocht. De vijand heeft nooit Steenvoort be legerd, want het lag nimmer in zijn weg. Dat laatste was goed gezien, zoowel vau den vijand als van den ontwerper, 't Is gevallen aangegeven, waarvan er twee doodelijk afliepen. Ook in Bonn ligt er iemand zwaar ziek aan. In meest alle gevallen zijn 't kinderen die aan getast worden. In Keulen nu echter een soldaat en een jongen van 16 jaar. FRANKRIJK. Mevrouw Goold heeft voor denrechter van instructie bekend wat zij van den moord wist. Zij is er onschuldig aan, maar haar man is de dader. Hij heeft de daad bedreven in een oogenblik van onverklaarbaren waanzin. Ik was op mijn kamer, vertelt mevrouw Goold, toen ik een angstkreet hoorde en ik 'liep naar de eetkamer waar het geluid van daan kwam. Daar zag ik het vrouwenlijk op den grond liggen en mijn man, geheel bedekt met bloed. Ik viel flauw en toen ik weer bijkwam was mijn eerste gedachte, naar het Casino loopen om alles te vertellen. Maar ik deed het niet, ik wilde mijn man niet aanbrengen. Ik hielp mijn man, het lijk weg te dragen. Ik was dol van angst en ben naar mijn kamer gegaan en heb niets meer gezien. Toen mijn nicht 's avonds thuis kwam, ver telden wij dat haar oom bloed opge geven had. Den volgenden dag ging mijn nicht naar Roquebrune en waren wij alleen thuis. Goold heeft het lijk toen stukgesneden. Ik heb hem er niet bij geholpen. Hij deed het in de bad kamer. Ik geloof dat hij Emma gedood heeft met een dolk of met een Turksch mes. Ik heb een deel van haar kleeren verbrandde andere kleeren zijn in den koffer gevonden. eigenlijk niet rationueel, eene vesting te bouwen daar waar de vijand moet langs komen. Men noodzaakt hem daardoor die vesting te nemen, als hij kan en dat k&u hij meestal. Wil men eene vesting ongedeerd lateD, haar alleen houden voor 't plezier van er nu en dan wat aan te metselen, te timmeren, te stukadoren, dan is 't het beste ze ergens in een verloren hoek te plakken, waar de vijand er niet naar behoeft om te zien. Onze pseudonieme vesting had dit groote voorrechtze was ónschadelijk vooral voor den vijand. Ze hinderde niemand, had nooit iemand gehinderd, en zou nooit iemand hinderen. Een groot vesting-bouwkundige, die eene geheel nieuwe maDier had uitgevonden, was het gelukt zijne uitstekende theorie op deze onschadelijke stad te mogen toepassen. Slechts één beleg ware er noodig geweest om zijn naam onsterfelijk te maken. Helaasde naam van dien genialen bouwmeester is voor het nage slacht verloren en prijkt slechts in het duister naast dien zijner pseudonieme vesting. Waarom ook heeft nooit een vijand Steenvoort belegerd? Ellendige vijanden, die nimmer het nut eener vesting willen bewijzen Steenvoort was niettemin gelukkig, al kon het geen ingemetselde kogels in zijne huizen en muren toonen. Het was gelukkig met zijue schooue omstreken, Mevrouw Goold beweert, dat Emma bij haar gekomen was om geld te leeu te vragen en dat Goold Emma gedood heeft niet om haar te betalen, maar in een aanval van waanzin. Verder wordt nog bericht dat Goold nu ook bekend heeft mevrouw Liwen te hebben vermoord. Echter niet uit hebzucht. Zij was geld komen leenen en had, toen haar dit geweigerd was, Goold uitgemaakt voor al wat leelijk was. In een aanval van woede had hij toen een kris, die op een tafeltje lag als ornament, gegrepen en mevr. Liwen daarmede* overhoop gestoken. Zijn vrouw had hem geholpen de sporen van de daad te doen verdwijnen. Goold heeft alleen het lijk verminkt. Hy was morphinist en aan whiskey verslaafd. Bij onderzoek in de café's te Monte Carlo, welke de Goolds met hun bezoek vereerden, is gebleken, dat het wekelijksche quantum van hec echtpaar bedroeg 35 liter wijn en 2 liter whiskey. Uit Marseille komt het nog niet be vestigde bericht, dat Goold zich in zijn cel heeft opgehangen. MAROKKO. De consul van Frankrijk te Casa blanca, die tydens de ernstige onlusten van de laatste weken ongelukkigerwijze uiet op ziju post was, is nu te Casa blanca terug. Hij is even naar Tandzjer overgekomen, waar hij met graaf de Saint-Aulaire, den diplomatieken ver tegenwoordiger van Frankrijk aldaar, heeft gesproken. Te Tandzjer heeft Malpefthuy een gesprek gevoerd met met zijne welvarende bevolking - - en met zijn prachtig garnizoen. In Steenvoort lag eene geheele afdeeling infanterie, een regiment ruiterij huzaren, Mijnheer, niets meer of niets minder twee batterijen veld-artillerie, vier compagniën vesting-artillerie, pontonniers, mineurs, de hemel weet watmaar 't was vol van troepen, die wekelijks parade hielden in groote tenue, die dagelijks de herbergen, koffiehuizen en sociëteiten vulden, die leven en rumoer in de samenleving brachten, die de stad tot eene permanente feestplaats maakten, die de vrouwen lieten dansen en de burgers een weinig ringeloorden het was la terre promise voor den soldaat. De burger verwensehte den soldaat in stilte, maar hy had den man met den bonten rok voor geen goud der wereld willen missen. Steenvoort was dood geweest als 't gar nizoen het had verlaten. Het nut der vestingen in 't algemeen en van Steen voort in het bijzonder treedt hierdoor schitterend in het licht. Onder de groene boomen der parade plaats, op dien schoonen zomer-morgen, tusschen elf en twaalf uren, bewogen zich groepen van officieren in schitterende uniform. Geen wapen van het leger of het was hier vertegenwoordigd, want behalve de opgenoemde troepen, die tot het eigenlijke leger behoorden, was Steenvoort nog gezegend met represen tanten van alle mogelijke korpsen, die den correspondent van de Temps. De consul liet zich uit in dezer voege Al sedert verscheiden maanden had ik het gevoel dat de toestand zorgelyk was. De zwakheid van het magzen en de kennelijke onbekwaamheid van kaïd Ben Boezid, den gouverneur van Casa blanca, hadden op de geheele streek een verderfelijken invloed. Bij deze twee oorzaken van tuchteloosheid kwam nog het bericht van het uitstel voor onbepaalden tijd van de reis naar het Zuiden, die de Sultan zou ondernemen en den tegenstand die eenige kortzich tige Europeanen boden tegen wijziging van het handelsstelsel dat zooveel aan leiding geeft tot gunstbetoon. Maar ik had niet gedacht dat het tot zoo'n plotselinge uitbarsting zou komen en dat de uitbarsting zoo duidelijk anti- Fransch zou zijn. Op dit oogenblik is het zaak de on gelukkige stad Casablanca te herstellen, de orde te verzekeren en het gezag van Europa op te houden. Mijn eerste zorg is geweest voor de wegen te zorgen en het uitbreken van een epidemie te voorkomen door snelle maatregelen van openbare gezondheid. Onze bevelheb bers van leger en vloot hebben laten omroepen door de openbare omroepers, dat alle vreedzame lieden in de stad kunnen terugkeeren en hun gewone bezigheden hervatten, want Frankrijk zal de schuldigen straffen, maar de fatsoenlijke lieden beschermen. Reeds komt de rust en het vertrouwen terug in de stad. De militairen hebben het terrein van hun werkzaamheden buiten de stad wegens het belang der vesting, om allerlei zwaarwichtige redenen waren gedeta cheerd ten einde er grootere of kleinere diensten te verrichten. Eenige honderden Steen voortsche luiaards, straatjongens, afgedwaalde dienstmeisjes met kleine, hulpelooze Steenvoordertjes op den arm of aan de hand, gaapten van rondom al die bonte, schitterende groepen met be langstellende blikken aan en maakten, ieder overeenkomstig zijn maatschappelijk en intellectueel standpunt, hunne op merkingen. De luiaards verlustigden zich in den langzamen, slependen tred der op en neer wandelende officieren en wenschten zichzelven ook »zoo'n mak kelijk baantje*. De jongens deden eene keuze uit al die mooie uniformeude dienstmaagden, die heur keuze reeds hadden gevestigd, bewonderden het zilver of goud dier keuze, en deelden elkaar, onderling lachend en giegelend, duwen en stompen uit, en snauwden tegen de kinderen, en babbelden dan weer heel druk, en noemden hardop namen die tot in de groepen der officieren doordrongen en deze deden opzien en ook hun onder ling nieuwe stof tot gesprek schenen op te leveren. Dat tooneeltje had ongeveer twintig .minuten geduurd, toen er eensklaps eeue buitengewone beweging op de parade plaats ontstond. Alle bonte groepen stroomden naar één kant heen. Een iiooge witte vederbos, omstuwd door

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1