Landbouw. Gemengd Nieuws. ▼oor op den aanval der berbers. Zij hebben geschat ontscheept. Uit Alkazar verneemt het blad, dat de vreemdelingen uit de stad wegtrok ken naar de kust, op verzoek van de consuls, die het verblijf in de stad niet langer veilig oordeelden. Slechts een paar Engelschen zijn achtergebleven, o. a. de Engelsche consulaire agent die aan het onderhandelen is over de vrijlating van Mac Lean. De corres pondent van de Daily Mail seint er bij, dat Mac Lean weer verplaatst is. Er zouden 400 gewapende mannen van den stam Kmes bij Raisoeli gekomen zijn, om hem te verwittigen, dat zij niet zouden toelaten dat Raisoeli Mac Lean heimelijk wegvoerde. Beiden werden daarop overgebracht naar Azaga, waar, naar het heet, de Kmes geneigd zouden zijn Mac Lean los te laten als Mohammed el Torres daar over onderhandelingen wil aanknoopen. Maar Raisoeli zullen zij nooit uitleveren. De gouverneur van Tandzjer hand haaft de ordeen de inlandsche be volking, die al evenzeer als de Europe anen vreest voor een binnendringen in de stad door de stammen uit de omgeving, is veel kalmer geworden. Kali op winterrogge. Een oogst aan winterrogge van 2250 K.G. graan, 11800 K.G. stroo en 400 K.G. kaf per H.A. bevat 56,4 K.G. kali. Ter vergelijking hiermede diene, dat een gewas mangelwortels van 75000 K.G. wortels en 16000 K.G. bladeren gemiddeld niet minder uit den grond opneemt dan 432 K.G. van bovenge noemde plantenvoedende stof. Tot het leveren van een flink middel matig gewas blijken dus mangelwortels niet minder dan 375,6 K.G. kali, over eenkomende met ruim 30 baal kaïniet van 100 K.G. of ruim 14 baal patent kali van 100 K.G. meer noodig te hebben dan winterrogge. Dat bedenkende stellen we ons haast onwillekeurig de vraagHoe is het mogelyk, dat er één perceel grond te vinden is, waar men, zelfs al is men in staat flink met stalmest te bemesten, een ruimen oogst aan mangelwortels winnen kan zonder aanwending van eene kalihoudende meststof, of althans, waar men door de aanwending van zoodanige meststof geen hoogere op brengst verkrygt En toch, die gronden al laten we jonge en zware kleigronden hier buiten beschouwing, die gronden zijn er wel te vinden, al mogen ze dan ook minder voorkomen, dan men ge meenlijk wel denkt. Men zal ze wellicht zelfs veelvuldiger aantreffen, dan de gronden, waar de aanwending van een kalihoudende meststof op winterrogge geen loonende verhooging van op brengst geeft. Immers, wat is het geval De man- gelwortel is zoodanig georganiseerd, dat hij de kali ook nog uit moeilijk op neembare verbindingen weet te halen. Als er maar kali in den grond zit, weet de mangelwortel ze er wel uit te krygen. Waar die plantenvoedende stof ont breekt, zal hij natuurlyk dat uithalen wel laten. Met de graangewassen in het alge meen is het juist andersom gesteld. Bij zoo verre zelfs, dat landbouwkundigen met een grooten naam alsLiebig, Wagner en anderen van meening zijn, dat het lage kaligehalte der halmvruchten be wijst, dat deze de kali slechts moeilijk kunnen opnemen. Daarom, zeggen zij, is het bemesten der graangewassen met een kalihoudende meststof door leert netteD breien, eiDdjes splitsen en hengelsnoeren maken.c »Dat zal ik de kinderen vertellen, Elbert, en ik zal hun leeren hetzelfde hart voor Elbert te hebben als hij voor hun vader liad.« EINDE. gaans meer loonend, dan het verstrek ken van kali aan andere gewassen. Nu bestaat er in dit opzicht tu3schen die gewassen onderling nog een aan merkelijk verschil. Zoo kunnen tarwe en haver de in den bodem voorhanden zijnde kali gemakkelijker toch zich nemen dan gerst en rogge. „Het is opmerkelijk", zegt Prof. Dr. Stutzer, „dat men eerst in den laatsten tijd ontdekt heeft, hoe groote behoefte rogge aan kali heeft en hoe klein het vermogen dier plant is, om genoemde stof aan den bodem te ontnemen. In het algemeen mag men zeggen, dat in goed roggeland eene bemesting met 600,800 K.G. kaïniet per H.A. zeer goede uitkomsten geeft." De bekende onderzoekingen van den beroemden landbouwkundige en groot landbouwer Schulz te Lüpitz bevestigen bovenstaande uitspraak. Deze laatste bekwam bij den verbouw van rogge de prachtigste resultaten met de aanwending van kaïniet in vereeni- ging van evengroote hoeveelheden kalk. Wij voor ons meenen, dat men deze laatste stof bij de bemesting van rogge wel kan weglaten, tenzij op laaggelegen, veenachtige gronden en we raden hen, die voor deze streken het bovenstaande eens aan de werkelijkheid willen toetsen, aan, hun akkers, voor winterrogge be stemd, te bemesten met ongeveer 600 K.G. kaïniet per H.A., 't zal dan alle aanbeveling verdienen deze hoeveelheid zoo spoedig mogelijk uit te strooien en wel de helft vóór er geploegd wordt en de andere helft op de ploegvoor, om die dan met een zware eg flink onder te brengen. R. Mond- en klauwzeer. In verband met het groote aantal gevallen van mond- en klauwzeer in ons land, heeft de Belgische minister van landbouw aan de veeartsen aan de grens dubbele waakzaamheid bevolen bij den invoer van Nederlandsch vee in België. Verdacht vee wordt niet toegelaten. AXEL, 13 Augustus 1907. Door eenige oud-leerlingen der Rijks- Normaallessen alhier is het plan opgevat het 25-jarig bestaan der Normaalschool feestelijk te herdenken. Een commissie is voor dit doel op een te Axel gehouden vergadering benoemd, waai van voorzitter is dhr. Schiffer van St. Jansteen en secr. Mej. O. Waelput van Zuiddorpe. De heer B. van Ruijven, hoofd der o. 1. school alhier en Directeur der Nor maallessen heeft het eere-voorzitter schap aanvaard. Met het oog op een flinke deelname is Zaterdag j.l. besloten de feestelijke bijeenkomst in de Kerstvacantie te houden. Door Ged. Staten is bepaald, dat de jacht zal geopend zijn voor de Dames- Anna- Maria- en Völckerpolders op Zaterdag 31 Augustus voor hazen en fazanten tot Zaterdag 28 September voor Zeeuwsch-Vlaanderen van Maan dag 2 September met uitzondering fa zanten tot Dinsdag 1 October. Het overige deel der provincie op Maandag 2 September met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, welke opening is bepaald op 1 October. Belanghebbenden worden herin nerd dat 1 September a. s. de termijn van den herijk zal zijn verstreken en dat dus van af dien datum het voor handen hebben van maten engewichten, niet voorzien van de letter q (schrijf vorm), strafbaar is. Hun wordt dus aangeraden zich nog maals ervan te overtuigen dat hunne maten en gewichten met de letter q zijn gestempeld, en zoo dit niet het geval is deze voorwerpen alsnog aan het ijkkantoor te Middelburg ten herijk aan te bieden, waarioe in den loop der maand Augustus gelegenheid bestaat des Donderdags en Vrijdags van 9 tot 3 uur. Dezer dagen slaagde te 's-Hage voor de akte Eransche taal 1. o. mej. A. H. van Borssum Waalkes, oud-leerling der R. N. L. te Axèl. De klerk der posterijen en tele grafie C. Kloosterman, die dezer dagen was overgeplaatst van Oudewater naar Ter Neuzen, is met ingang van 27 Juli j. 1. uit 's Rijksdienst ontslagen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben hunne goedkeuring onthouden aan de, voor den huizenbouw in de Vestdijkstraat te Hulst noodige geld- leening van 20.000. Bij dat besluit wordt, volgens het Huhterblado. m. overwogen dat het besluit niet is gegrond op de vervulling van eene bij de wet aan de gemeente opgedragen taak, noch op bevordering van een algemeen belang der gemeente en evenmin is over een te brengen met een deugdelijk beheer der gemeente-geldmiddelen dat mitsdien het besluit niet voor goedkeuring vatbaar is. Uit Brussel wordt gemeld dat Koningin Wilhelmina en de Prins der Nederlanden op 14 Sept., ter gelegenheid van hun bezoek aan Hulst, begroet zullen worden door Belgische senatoren, afgevaardigden en burgemeesters. Aangaande dit huldeblijk der Belgen meldt men van de Belgische grenzen nader aan de N. R. Ct. De burgemeesters, volksvertegen woordigers en senatoren in ambtskos tuum zullen op het stadhuis te Hulst aan H. M. namens de Belgische grens bewoners aanbieden een grooten gouden gedenkpenning, waarop door een der voornaamste Relgische kunstenaars het wapen van het Land van Waes gegrift is. Deze gedenkpenning zal worden overhandigd door dep heer Van Naemen, burgemeester van St. Nicolaas, omdat vooral deze stad veel verplicht is aan het Huis van Oranje. Door toedoen toch van Koning Willem I werd te St. Nico laas gesticht een Nederlandsche Han delmaatschappij, die rijkdom bracht niet alleen in St. Nicolaas, maar ook in de omliggende gemeenten. Naar Zei. verneemt is op initiatief van den heer C. Ysebaert, burgemeester van St. Jansteen, door de burgemeesters van het kanton Hulst, besloten om H. M. de Koningin ter gelegenheid van Hoogst- derzelver bezoek aan Hulst een adres van hulde aan te bieden. Nadat een hiertoe strekkend verzoek op 28 Mei was verzonden, is op 18 Juni daarop bij den heer C. Ysebaert een gunstig antwoord ontvangen. Tevens is goedgekeurd dat de aan bieding van het adres door de gezament- lijke burgemeesters, zal plaats hebben op het stadhuis van Hulst onmiddellijk na de officiëele ontvangst door den gemeenteraad. Zondag gaf de veloclub „De Werk lieden" te Koewacht een wielrijders wedstrijd, welke bestond in ringwerpen, vogelpik en poppengooien. Er waren 92 deelnemers. Men schrijft uit Hoek Alhier heerscht op vele plaatsen de vlekziekte onder de varkens. Reeds zijn een vijf- of zestal zware varkens aan deze ziekte overleden. Bij één boer stierven in een paar dagen tijds drie dezer dieren aan die ziekte. Door inspuiting met een serum zal men trachten uitbreiding der ziekte te voor komen. Een aantal inwoners van Hoek hebben aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat een request gezonden, om de bedyking' van den Braakman te willen bespoedigen. Daar door zouden Philippine en Hoek door een dijk met elkaar worden verbonden zeer zeker zou dit voor het wederzydsch verkeer van groot belang zijn. De visschers te Philippine zullen niet deelnemen aan de vlootrevue in het Engelschegat op 13 Sept. Dit is besloten, op een Zaterdagmiddag ander maal door hen, onder voorzitterschap van den heer Rammeloo-Kusse, gehou den vergadering. Deze deelde mede eene lijst van den voorzitter van het visscherijbestuur te hebben ontvangen, waarop zij hunne handteekening konden plaatsen, die aan genoemde revue wilden deelnemen. Daar de meeste visschers het onnoo- dig oordeelden H. M. op twee verschil lende plaatsen zulk een hulde te brengen en alle visschers hebben beloofd daartoe Zaterdag 14 Sept. aan het einde van het kanaal te Philippine tegenwoordig te zijn bij gelegenheid dat H. M. dan passeert naar Neuzen, heeft niemand die lijst geteekend. Men zal zich herinneren, dat in den avond van 16 Juli 1.1.' bij gelegen heid van de Statiekermis te Sas van Gent Pieter de Decker van Bouchaute verschillende messteken in den buik en de armen verkreeg, waaraan hij kort daarna overleed. Als vermoedelijke dader werd in hechtenis genomen Sera- fien van Hamme. Deze zaak werd Zaterdag voor de boetstraffelijke rechtbank tc Gent be handeld. Van Hamme bekent de steken te hebben toegebrachtdoch door De Decker te zijn uitgedaagd en zich slecht* verdedigd te hebben. De rechtbank erkende dat er ver zachtende omstandigheden zijn en ver oordeelde Van Hamme tot 2 jaar ge vangenisstraf. Tem. Ct. Onder overlegging van het advies der commissie, die door Burg. en Weth. van Middelburg is uitgenoodigd inlich- tifigen te verschaffen over de eventu- eele inrichting van een muziekschool, in verband met het legaat (groot 100,000) van wylen mevr. Bomme—Van den Broecke, en het daarbij gevoegd schrij ven van den gemachtigde der erfge namen, Mr. A. J. Fokker, berichten Burg. en Weth. aan den gemeenteraad dat zij zich geheel kunnen vereenigen met de zienswijze der commissie. Ook Burg. en Weth. komt een muziekschool te Middelburg overbodig voor, daar er daar ruimschoots gelegenheid bestaat muziekonderwijs te genieten. Wat daarentegen het aanbod der erf genamen aangaat om de 100,000, na aftrek van een zeker bedrag voor de opleidingskosten der twee Aardenbur gers en de aan de schenking verbonden kosten, aan de gemeente te schenken, dat geven Burg. en Weth. aan den gemeenteraad in overweging te aan vaarden. Daardoor worden toch ver scheidene instellingen van muziek ge baat en zal misschien, in verband met het gedeelte dat het Middelburgsch muziekkorps daarvan zal krygen, de gemeentelijke toelage aan dat korps kunnen worden verminderd, zoodat de gemeente daarvan dan nog financieel voordeel zal genieten. Burg. en Weth. stellen daarom aan den gemeenteraad voor lo. het legaat, door mevrouw BommeVan d. Broecke aan de gemeente vermaakt, te ver werpen 2o. de door de erfgenamen gedane schenking te aanvaarden en Burg. en Weth. te machtigen met den gemachtigde der erfgenamen de voor waarden, waaronder die schenking wordt gedaan, te ontwerpen en die aan Burg. en Weth. ter goedkeuring voor te leggen. In een ingezonden stuk in de M. Ct. van heden wordt hiertegen opgekomen en beweerd, dat een muziekschool zeer nuttig zou werken in Middelburg, al* daarin werd beoefend de kunst om blaasinstrumenten te bespelen, in plaats van het snarenspel. Zaterdagmorgen liep te Middelburg een gerucht, dat er in den afgeloopen nacht een moord zou zijn gepleegd. Dit gerucht vond hierin oorsprong, dat er aan den Sleeperssingel werden ge vonden een hoed, een slagersmes, een t re - I h< st

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2