>o. 37. Woensdag 14 Augustus 1907. 23e Jaarg 1711 O EEN OUDE GESCHIEDENIS. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. DIELEMAl\, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGE VER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. FRANKRIJK. De Kölnische Ztg. spreëkt over het gevaar, dat Frankrijk in de gegeven omstandigheden de akte van Algeciras zou schenden. Het blad deelt hier omtrent mede, dat men in bevoegde kringen te Berlijn den indruk heeft, dat de beschieting van Casablanca een verrassing is geweest voor de Fransche regeering waarvan de oorzaken en de bijzonderheden nog niet heelemaal duidelijk zijn. Zelfs zeer nuchtere waarnemers zijn van oordeel, dat de verklaring van Clemenceau, de zaak op zoo' vreedzaam mogelijke wijze te willen afdoen en nutteloos bloedver gieten te zullen vermijden, ernstig be doeld was. In de „Figaro" komt iemand er tegen op, dat het slachtoffer der Goolds een demimondaine genoemd is. Het was een volkomen fatsoenlijke vrouw, schrijft hij, Zweedsche van afkomst en de wed. van een Deen. De Goolds. waren haar duizend francs schuldig, en herhaalde lijk had zij hen om 'tgeld gemaand. Van de kostbare diamanten, die de vermoorde placht te dragen, is een deel bij de Goolds teruggevonden. De justitie schijnt er al achter te zijn, dat de Goolds reeds lang van zwendel ge leefd hebben. De lijkschouwing heeft uitgebracht, dat het slachtoffer een dolk steek in het hart heeft gekregen. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp om in Schotland kleine pachthoeven te 88) (Slot.) L De Admiraal stond op en de dokter volgde, terwijl hij met een effen glim lachje zijn snuifdoos te voorschijn haalde. Was het schaamte, was het vreugde, was het dankbaarheid, die Eva plotseling deed oprijzen en haar vader nasnellen Waarschijnlijk alles te zamen. Zij viel haar vader om den hals en verborg haar gelaat aan zijn borst. »Ga niet heen, Papa fluisterde ze. »Waarom niet ?c vroeg hij overluid. >Je bent toch niet bang voor je mede patiënt? Dat geloof ik zooeven beter gezien te hebben. Ik ben een toegevend vader, Eva, dat zie-je wel, en ik bon een toegevend voogd ook, dat zie-je wel, meneer Frans!* Frans was ook opgestaan hij kwam naderbij en greep de hand die zijn pleeg vader vrij had. »Mijnheer,* zei Frans diep getroffen, »ik zweer hier, dat ik Eva gelukkig zal maken. De Admiraal klemde zijn kind vaster tegen zijne borst; hij liet zijn hand in die van Frans en zeide toen langzaam en ernstig vormen, desnoods door de grondbezitters te dwingen er land voor af te staan, in derde lezing aangenomen. De unionisten bestreden het fel. Men ver wacht, dat het Hoogerhuïs, gelijk het nu tegenóver deze regeering regel schijnt te worden, het wetsontwerp in tweede lezing aannemen, maar het dan in de artikelen zoo grondig wijzigen zal, dat het in z-ijn beginselen aangetast wordt. De Londenaars klagen over den last, dien zij van de loei- en gilfluiten van fabrieken hebben. De graafschapsraad heeft er zich mee bemoeid, en de gemeenteraden herinnerd aan een wet, die het gebruik van die folterwerktuigen van hun goedkeuring afhankelijk stelt. Zij hebben er dus voor te waken, dat fabrieken hun loeiers en fluiten niet misbruiken, vooral niet op uren, dat de moede menschheid zich in den slaap voor nieuwe vermoeienis sterken moet, Volgens een Londensch blad hebben Engelschen in den laatsten tijd de Franschen in een gebruik gevolgd, waarom zy hen plegen te bespotten of zelfs te minachten. In de buurt van Wakefield in Yorkshire zijn er ver scheiden dorpen, waar de bewoners geregeld slakken eten. RUSLAND. De kiezerslijsten van 25 steden zijn thans gereed. Het aantal kiezers is aanzienlijk ingekrompen. Bij vroegere verkiezingen stonden 117,800 namen op die lijsten. Thans staan er, ingevolge de nieuwe kieswet, slechts 73,790 op. >Die eed, Frans, is onbezonnen; maar ik geloof toch aan je goede voornemens. Ik geloof dat het je voornemen is, Eva gelukkig te maken, en dat is me genoeg. Luister, mijne kinderen. Het is altijd mijn wensen geweest, dat het mocht uitvallen, zooals het du uitvaltmaar ik heb het willen overlaten aan uw eigen vrijen wil, aan uw eigen keuze. Ik heb menig slapeloozen nacht doorgebracht om uw beider wil. Ik wenschte voor Eva een man als Frans, een jongen met een braaf en trouw hart, voor Frans een vrouw als Eva, zoo zacht en zoo vol liefde. Dat ge elkaar zoudt vinden, lieve kinderen, heb ik wel ge hoopt, maar ik heb 't niet willen aan moedigen. Het tegendeel, ik wilde ii de keuze niet te gemakkelijk maken. Wat er gebeurd is met dien ander, is voor ons beiden, voor Eva en mij, een les geweest. Beiden hadden we den afwezige zoo goed als vergeten, en dat verdiende hij toch niet. Eva en ik hebben gefaaldzij, omdat ze maar twintig jaren telt, ik, omdat ik er meer dan zestig heb. Frans is van ons drieën de bestehij is trouw gebleven. Ziedaar, mijn jongen, hier is mijn hand. Ik geloof en vertrouw in je. Ik trek mijn handen van je af, omdat je trouwen wilt, maar ik geef je Eva, en Eva krijgt alles wat ik bezit. Kom, dokter, we gaan consulteeren, en na 't consult, blijf-je bij ons eten D Het aantal kiezers ia dus met meer dan een derde (37.2 procent) verminderd. Dat is dus nog geen algemeen kies recht In een telegram uit St. Petersburg wordt verzekerd, dat de befaamde leden van het verbond van het Russische volk, Polownef en Joeskewitsj Kraskofki, die sinds lang als medeplichtigen aan den moord op Herzen stein worden gezocht, op 't oogenblik een reis maken door de Oostzee-provincies, waar zij nieuwe afdeelingen oprichten van het verbond. Zij moeten persoonlijk de vergadering bijwonen. MAROKKO. Naar de Times uit Tandzjer verneemt, hebben de gezanten daar Vrijdag voor 't eerst van de consuls te Casablanca bepicht gekregen. Het Engelsche con sulaat, dat, volgens den correspondent der Daily Mail, den eersten dag van de beschieting, door de Marokkanen ge spaard werd, had hevige aanvallen moeten verduren. Op een oogenblik was de toestand zoo hachelijk, dat de consul er over dacht zijn boeken te verbranden. Naar de Matin verneemt werd Woensdag het aantal dooden in de stad en den omtrek want het Fransche scheepsgeschut had ook de huizen in het veld in het vizier genomen op duizend geschat. In de stad verspreid den de lijken, die bij de groote hitte snel ontbonden, een ondragelijke lucht. Maupertuis, de Fransche consul, nam dadelijk na zijn komst maatregelen om ze te begraven. XII. De patiënten bleven alleen en nu zijn we in 't onzekere hoe lang ze alleen bleven. Waarschijnlijk was het wel gedurende een uur, of langer, maar ze hielden vol dat het niet langer dan vijf minuten was geweest. Hoe 't zij ze werden eindelijk in hun gesprek gestoord door Elbert. »Wat moet ik hier doen vroeg hij •zoo nuchter mogelijk. »Wel niets, scheer je weg!* zei Frans. »De Admiraal stuurt me hier,* zei Elbert. »Hier is 't net.* Welk net?* Welk een fuik, een effectieve fuik!* »Loop met je fuik naar de maan »Ik moest je de fuik geven,* zei Elbert. de huwelijksfuik zei Frans. >Nu begrijp ik het,* zei Elbert diep zinnig lachend; „maar ik moet zeggen, mijnheer Frans, dat ik nog nooit iemand zoo weerga's handig uit den ziekenboeg weer in 't logies heb zien stappen als jij 'in dat hebt geleverd. Ik moet bekennen dat het knap is.« »En heb je anders niets te vertellen, Elbert Ja-wel,* zei Elbert, »nog heel veel, maar zie-je, mijuheer Frans en freule Eva, een mensch is eigenlijk zoo gesteld, dat als hij heel veel te vertellen heeft, hij meesttijds met den mond vol tanden De Fransche soldaten trekken door de stad met laurierbladeren en geraniums om het geweer gewonden, en tot in den nacht klinkt hun gezang. Te Berlijn is bericht gekomen, dat te Casablanca een zak met brieven en geld van de Duitsche post in handen der Marokkanen is gevallen. De Dépêche Marocaine, te Tandzjer, verneemt uit Rabat, dat de toestand daar steeds onrust baart. Admiraal Philibert heeft den pasja gewaarschuwd, dat by de minste poging om de orde te verstoren de stad verwoest zal worden. Te Larache heeft de Fransche con sulaire agent alle Franschen in de buurt aangezegd, in de stad de wijk te nemen. De pasja werd gedwongen, die Fran schen een geleide te geven. De Times verneemt uit Tandzjer, dat de Kmas, bij wie Sir H. Mac Lean zich nu bevindt, voor diens veiligheid instaan en beloven hem in vrijheid te stellen, onder zekere voorwaarden waarover zij met het Magzen zullen onderhandelen. Raisoeli, zeggen ze, kunnen zij niet gevangen nemen, aangezien zij beloofd hebben, hem niets te doen. De Daily Mail verneemt uit Casa blanca, dat daar Donderdag alles rustig was. De Franschen zijn gelegerd om de plaats. Daar is nog een bende van 5000 berbers, die samenscholen en plannen smeden om de Franschen te vernietigen. Zij worden opgezet door maraboets, die den heiligen oorlog prediken. De Franschen bereiden zich staat. Dat is me onder anderen nog eens gebeurd toen ik uit passagieren was geweest en een kalven dag te laat aan boord terugkwam. Maar afijn, we willen nu maar geen doode koeien uit de sloot halen. Van harte geluk en zegen, dat wensch ik je allebei. Ik heb je al heel klein gekend, en ik heb je zien groot worden nu hoop ik maar dat ik de kleintjes ook groot mag zien worden maar daar zal een zware wijs op gaan. Langzamerhand wordt het vaartuig oud. Al wordt het nu en dan eens bijgekalefaat en wat opgepoetst, en al leit het. soms uog al ordentelijk onder zijn tuig, het heeft zijn tijd gehad, zooals de suiker peren. Maar daar niet van. Ieder heeft zijn tijd, en zoo zal 'tjelui ook gaan. God zegen je En hiermede was de aanspraak van Elbert uit, zijue oogen liepen over od hij wilde met zijn net opstappen, maar Frans hield hem vast. »Dank je, ouwe jongen zei Frans getroffen; »hier heb je mijn haml en geef inijn aanstaande vrouw ook de hand. Je hebt van de kleintjes gesproken, Elbert, dat is nog wat vroeg, ouwe jongen maar ik beloof je, dat het eerste wat ik hun vertellen zal, als ze 't kunnen ver staan, dit zal zijn»Er was eens een matroos, dre je grootvader het leven heeft gered en die altijd je vader's beste en trouwste vriend is geweest. Die matroos is Elbert, die je schepen maakt en je

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1