puik bakkende Bloei. Blatchford's Kalverenmeel, LU&S6SSS1I, Een perceel BOUWTERREIN Een flüIS ea EEN GEBOUW Landbouw. Marktberichten. Advertentiën. Uit de hand te koop: Tweede snede LUCERN. H. H. Veehouders. verschillende soorten VEEVOEDER, als: TARWEMEEL, LIJNMEEL, GRINDMEEL, GLUTENMEEL, Mais, Erwten enz. Van Beeks Hoendermeel, Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. Eene partij afbraak van een Woonhuis, eene partij kliefhout, Openbare Verkooping. Mr. P. DIELEMAN. Een Botsing ran twee Auto's. De groote automobielwedstrijd in Frankrijk om het zg. criterium de France is door een verschrikkelijk ongeluk gestaakt. Aan de contröle voor aankomst op 5 kilometer van Bordeaux kwam het gerucht, dat er te St. Métard een ongeluk was gebeurd en dat daar een doode bij was gevallen. Dadelijk spron gen twee aanwezige journalisten in een auto en ging met een ander en den chauffeur in volle vaart op weg, maar tegen de richting in die de auto's van den wedstrijd volgden en aan den verkeerden kant van den weg Die onverantwoordelijke onvoorzich tigheid had vreeselijke gevolgen. In de groote stofwolken, opgejaagd door de auto's, zag een aankomende ren- wagen niet dat hem een toeristenwagen te gemoet kwam, en de beide auto's botsten in volle vaart tegen elkaar. Van de vier reizigers uit. den toe ristenwagen leefde er nog een, die in den loop .van den dag overleed. Dë bestuurder van den renwagen, Martin zat met uitpuilende oogen en bebloed gelaat zijn handen aan het stuurrad geklemd, rechtop maar dood in de vernielde auto, met zijn verstijfde linkerhand beschermend boven zijn hbofd. Zijn chauffeur was ook op s Daar bij het vorige ongeluk ook een doode was, een fotograaf van een geïllustreerd blad, zijn dien eenen dag in het geheel zeven personen omge komen. De verdere wedstrijd om de criterium de France is door de regeering ver boden. Een tegelijkertijd gehouden snelheidswedstrijd mocht doorgaan omdat daarbjj de weg door troepen is afgezet. - Een droevigen dood voor een dierentemmer heeft te Parijs Sauvet, een welbekend bedwinger van leeuwen, gevonden. Hij viel op straat en een zware kar, die juist voorbijging, ver pletterde zijn hoofd. Een anderhalf jaar geleden trouwde hij de huwelijks plechtigheid geschiedde in een leeuwen- kooi temidden van de brullende wilde beesten en ten aanschouwe van een zalig rillend publiek. Onlangs erfde hij 150,000 fr. En dan te moeten sterven onder het lompe wiel van een vrachtkar. Spoorwegongeluk te Angers. Een ernstig ongeluk is gebeurd te Ponts de Cé bij Augers in Frankrijk. Dicht bij de brug over de Loire derailleerde een locomotief, welke door den schok op de brug werd geworpen, waarvan de vloer toen instortte. Locomotief, tender, bagagewagen en een personenwagen derde klasse kwamen in de Loire terecht. Tn den verongelukten wagen zaten veertig menschen, waarvan niemand is gered. Reeds dertien lijken zijn opgehaald. Het overige deel van den trein bleef op den weg staan. De stoker en de machinist slaagden er in van de locomotief te springen en zich zwemmende te redden. Er werd dadelijk hulp gevraagd in Angers, waaropeen trein werd gezonden met twee compagnies genie-troepen, die hun pontonbooten spoedig te water lieten, en daarna den personenwagen openbraken, welken men zag liggen op den bodem van het ongeveer 4 meter diepe water. Met duikertoestellen werden de lyken naar boven gehaald. De meesten waren erg verminkt. Het waren bijna allen boeren uit de buurt met hun vrouwen eü kinderen. Bovendien zyn er nog een elftal andere personen gekwetst. Uit Parijs schrijft men aan de AT. R. Ct.: Het gezworenenhof te Versailles heeft Vrijdag een doodvonnis geveld. Een dertigjarig werkman, Bulté genaamd, dief en dronkaard, had op de weigering van zijn moeder en zijn zuster om hem geld te geven om te drinken, beiden gedood en tevens de kihderen van zijn zuster zwaar gekwetst. De jury heeft het schuldig uitgesproken zonder ver zachtende omstandigheden en het hof heeft dientengevolge de doodstraf uit gesproken wegens moedermoord, moord en poging tot moord. Artikel 13 van den Code Pénal nu heeft een bijzondere bepaling omtrent de terechtstelling van vader- eu moeder moordenaars. Het luidtDe wegens vader- of moedermoord ter dood ver oordeelde zal naar de plaats van terechtstelling geleid worden, in hemd, blootsvoets en het hoofd bedekt met een zwarten sluier. Hij zal op het schavot ten toon gesteld worden, terwijl een deurwaarder aan liet volk het vonnis zal voorlezen, en hij zal onmid dellijk ter dood gebracht worden." Drie Zwitsers, die de Aiguilles d'Arves wilden beklimmen, zijn op de Crevasse du Mauvais Pas komen te vallen en omgekomen. Iets over de stikstofbemesting van winterkoolzaad. Een koolzaadoogst van 2000 K.G. zaad, 4000 K.G. stengels en 500 K.G. hauwen peulen") per H.A., bevat ge middeld niet minder dan 87,8 K.G. stikstof. Daar deze stikstof geheel uit den bodem moet worden opgenomen mag men zeggen, dat koolzaad, voor wat de genoemde plantenvoedende stof betreft zeer hooge eischen aan den bodem stelt. Dat had de ervaring onze voorouders al vroegtydig geleerd en om die reden bemestte men vroeger den akker, voor koolzaad bestemd, nadat hij óf braak gelegen, öf een klaverachtig gewas gedragen had, sterk met stalmest. Dewijl koolzaad echter vrij vaak, hetzij door bevriezen, hetzij dpor de vreterij van insecten, mislukt, zoo telen sommige landbouwers het thans niet meer na klaver en onthouden het zelfs geheel of gedeeltelijk den stalmest, doch wenden een en ander aan tot het beter doen slagen der teelt van meer zekere gewassen. Ook wordt de stalmest soms wegge laten, omdat men hem verdenktsommige ziekten, waaraan koolzaad blootstaat, te veroorzaken of althans te bevorderen. Wie te werk gaat als boven is aan gegeven is natuurlijk bij de koolzaad teelt óf wel geheel öf althans gedeel telijk aangewezen op het aanwenden van stikstofhoudende kunstmeststoffen. In onderstaande regelen willen we trachten aan te geven, hoe men volgens Prof. Dr. A. Stutzer in dat geval rationeel te werk gaat. Geeft meu in 't geheel geen stalmest en is de voorvrucht niet of slechts zwak met die mestsoort bemest gewor den, dan verstrekke men per H.A. 300 K.G. chilisalpeter, en zoo men meent, dat zulks noodig is, een matige bijgift van een phosphorzuur- en een kali- houdende meststof. Van de aangegeven hoeveelheid chilisalpeter geve men bij het zaaien van het koolzaad (in Augustus) 100 K.G., die men inegt. De rest wordt in het volgende najaar, liefst omstreeks midden Maart, als overbemesting ge geven. We vestigen hier de aandacht op het hooge belang, dat het voor het gewas heeft, zich nog in het zelfde najaar krachtiget kunnen ontwikkelen. Immers, zijn vermogen om weerstand te bieden aan de winterkou en aan de vreterij van inéecten, hangt voor een zeer groot deel van die meer of mindere krachtige ontwikkeling af. En deze krachtige ontwikkeling vóór den winter kan eigenlijk alleen ver kregen worden door de aanwending van chilisalpeter. Stalmest, zelfs in flinke hoeveelheid aangewend, kan zoo een krachtige ontwikkeling nifnmer geven, als de genoemde stikstofhoudende kunstmeststof, omd$t de st dmeststikstof het najaar niet meer de daartoe noodige hoeveelheid opneembaar wordt. Om die reden verdient, ook als men koolzaad wil telen op de oude manier, dat is met behulp van stalmest, de aanwending van 100 K.G. chilisalpeter bij het zaaien van het gewas steeds aanbeveling. Heeft de vrucht, die aan het koolzaad voorafging, een flinke bemesting stal mest ontvangen, dan kan de totale hoeveelheid aan te wenden chilisalpeter kleiner worden genomen. Evenzoo, als een halve bemesting met stalmest op het koolzaad zelf aan gewend wordt, of als dit verbouwd zou worden, direct na klaver. De bij het zaaien aan te wenden hoeveelheid chilisalpeter vermindere men echter in geen geval, doch men neme de in het voorjaar als overbe raesting aan te wepden hoeveelheid kleiner. HULST, 5 Aug. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe t 10,25 Rogge f 8,75, Win- tergerst /'O,—, Zomergerst fHaver 8,75, Erwten 10,25, Paardenboonen f 9,Duivenboonen f 9,50, Witte- boonen f 0,Bruineboonen f 0, Boekweit f 0,Lijnzaad fAard appels f4, Koolzaad per zak van 106 liters 0,Boter per kilo ƒ1,25 Eieren per 26 stuks ƒ0,95. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld: 19 stuks hoornvee, 54 varkens, 0 paard, 0 schaap, verkocht8 stuks hoornvee, 30 varkens, 0 paarden en 0 schapen. Te bevragen bij A. DE KRAKER, AXEL, Vaartdijk. VOORHANDEN Alle soorten veevoeder, (gemalen en ongemalen) bestaande uit Roggemeel, Lynmeel, Grindmeel. eerste en tweede soort Schepmeel, Paardeboonen (ook gekapte), zuiver Baktarwemeel, Mais en Maïsmeel. Alles in voorraad aan sterk coneur- reerende prijzen. P. DE BRUIJNE. VOORHANDEN ALSMEDE VOORTS: 2i/2 K.G. 5 K.G. 10 K.G. 25 K.G. 50 K.G. 0.35. 0.70. f 1.30. 3.00. j 5.75. en zeer kleine MAIS voor Duiven en Kippen. D. J. OGGEL De Candidaat-Notaris J. A. Dregnians te Axel, plaatsvervanger van den No taris P. Bregmans te Axel. zal ten verzoeke van den WelEd. Gestr. heer Mr. J. F. VAN DEINSE, Advocaat-Pro cureur te Middelburg, als Curator in het faillissement van CONST. SEGERS te Philippine, op Donderdag den 15 Augustus 1907, na afloop der verkooping onroerend goed te Philip pine, en in welk perceel de verkoop wordt gehouden, verkoopen Tafel met kleed, 14 Stoelen, 2 Kachels, Spiegel- |jpWta tje, Regulateurklok, Toon- !EJj2pJ bank, Buffet, 2 Tafeltjes, 38 stuks Glaswerk, 10 stuks Ornamenten, Teeltje, 2 Blaadjes, 2 Gordijnen, 2 Raamhorren, 2 Bloempotten, Koolbak, Spuwbakjes, Kapstok, Hanglamp, Linnenkastje, 3 Beelden onder stolp, 2 Ketels, Kleerkist, Fiets, Fietshoorn, Kleerkast, Har monica, Geweer, en eenig Keuken- gerief. VOORTS Werkbank, 3 Zagen, 3 Boren, Beitel, Hamer, Nijptang, 8 pakjes Draadnagels, 24 stuks divers Werkhout, eenig klein Houtwerk en 2 Boomen. De Candidaat-Notaris J. A. Dregmans te Axel, plaatsvervanger van den No taris P. Dregmans te Axel, zal ten ver zoeke van J. SCHEELE Jz. aan zyn vroeger woonhuis bij het station Axel op Zaterdag den 17 Augustus 1907, des namiddags ten 3 ure ver koopen alsSteenen, Pannen, Balken, Ribben, Stijlen enz., enz. en geschikt voor bakkers. Te vergaderen bij het station Nieuwe- straat. De Candidaat-Notaris J. A. Dregmans te Axel, plaatsvervanger van den No taris P. Dreamans te Axel, zal ten ver zoeke van D. KOSTER thans te Bres- kens bij mej. Wed. Rolff te Axel op Zaterdag 24 Augustus 1907 des namiddags ten 3 ure verkoopen PERCEEL I. aan de Oosterstraat te Axel, groot ongeveer 70 c.a. deel van sectie G. no. 96. PERCEEL H. aldaar, zijnde de woning vroeger bewoond geweest door den ver- kooper, deel van sectie G. no. 96, groot ongeveer 1 are, 48 c. a. PERCEEL tn. aan de Oosterstraat aldaar, ka daster sectie G no. 2127 groot 1 are 4.3 centiaren verhuurd aan A. Wijna voor fl per week. Aanvaarden bij de betaling der koop som. Betaling koopsom 2 maanden. De goederen worden ook in massa geveild. Advocaat en Procureur tc Middelburg, is eiken ZATERDAG persoonlijk te AXEL te spreken bij L'Ecluse—Maüu.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 3