i: No. 35. Woensdag 7 Augustus 1907. 23e Jaarg. EEN OUDE GESCHIEDENIS Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. COIR ANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung jbegroet keizer Nikolaas te Swinemünde lals „welkome gast", die er eenige dagen met den Duitschen keizer „vriend schappelijk samenkomt." Daarmede, vervolgt het officieuze blad, beantwoordt hij het bezoek, dat keizer Wilhelm hem in Juli 1905 in de Finsche scheren heeft gebracht. De nieuwe ontmoeting is een bezegeling van dé oude vriend schap tusschen de twee vorstenhuizen en de twee door vele belangen met elkaar verbonden rijken. „Dé Swine- mündsche dagen zullen voornamelijk voor persoonlijk verkeer dienen. Be paalde politieke doeleinden hebben niet tot de samenkomst geleid. Niemand heeit dus reden, de ontmoeting der vorsten met argwaan of wantrouwen te bezien." Het Berliner Tageblatt waarschuwt lijn landgenooten, dat zij niet te veel goeds van de bijeenkomst moeten ver wachten. De gang der politieke ont iwikkeling ondergaat in 't algemeen weinig den invloed van dergelijke ont- I moetingen tusschen bevriende vorsten Het blad herinnert, hoe op de ontmoe ting bij Björkö in 1905 de bijeenkomst te Algeciras gevolgd is, waar Rusland zich de trouwe bondgenoot van Frankrijk toonde. Een officier brengt in de Kölnische Zeitung tegen het voorstel om het werpen van ontplotbare stoffen uit luchtbal lonnen in oorlogstijd te verbieden het „Hier ben ik zelf,* sprak Fraus luchtig maar hij werd eensklaps zoo duizelig, dat hij zich haasten moest een stoel machtig te worden om niet te vallen, j Eva ontstelde hevig, en ze zou nog jmeer ontsteld zijn als ze geweten had wie Frans ongemerkt op deri voet was gevolgd en nu luistervinkje spe achter de portière die de deur verborg, 'tWas misschien gelukkig dat ze het piet wist; en voor Frans ook. Deze heer begon, toen zijne duizeling over was, met groote welsprekendheid en met een stem die in den beginne wat beefde hetgeen natuurlijk was bij een zoo zwak mensch -r- maar langzamerhand i vaster werd, een verontrustend tafereel j op te hangen van den toestand van zijn hart. Lichamelijk verzekerde hij, was hij heel wel, maar zijn ziel leed en zijn hart liep gevaar van te breken, het- P geen den dood tengevolge kon hebben Toen Frans het tegenwoordige had behandeld, nam hij het verleden in overzicht en stapte toen over in de toekomst. Eva luisterde aandachtig, terwijl ze met zenuwachtige haast bleef voort-borduren. Toen eindelijk Frans zijn bezwaar in, dat er toch niet verboden zal worden op die luchtballonnen te schieten. Mogen die zich dan niet verdedigen Overigens herinnert de schrijver aan de algemeen erkende stelling, dat hoe scherper het oorlogstuig is, hoe meet de staten, tegen een oorlog zullen opzien en hoe sneller een oorlog uit zal wezen. Een eskader bestuurbare luchtsche pen, die vernieling uit de wolken wer pen, zal zeker afschrikkend werken en een oorlog tot een sneller einde kunnen brengen, al zal 't hun niet geoorloofd zijn, zoomin als aan legers en vloten nu, om tegen onbeschermde steden te woeden. FRANKRIJK. Vrijdagmiddag om 4 uur zijn de gevangenen van Argeliers uit de ge vangenis losgelaten. De gevangenen begaven zich naar het Schouwburgplein, waar een menigte van eenige honderden menschen hen j uichend begroette. Men verzocht Ferroul het mandaat van Montpellier aan te nemen voor de depar tementale staten, maar Ferroul wei gerde. Hij wilde in zijn eigen district blijven. ENGELAND. De Anglikaansche kerk te Edgware, in Middlesex, werd vroeger, zooals overal, ook gebruikt als begraafplaats. Nog in 1820, mièschien ook later, werden menschen in de kerk begraven. Nu is men onlangs tot de ontdekking gekomen, dat er onder de kerk water staat en de kisten niet in aarde begraven, maar in het water liggen. De kerkgangers hadden wel eens last van een onaan gename lucht, maar vooral van de vocht der steenen. Er is nu besloten de kisten te verwijderen. ZWITSERLAND. Volgens een bericht uit Genève zijn er een aantal Japanners, van wie er een als officier tegen de Russen heeft gevochten, in Zwitsersche hotels werk zaam als bediende of koksmaat. Zij willen het bedrijf goed leeren en in Japan hotels naar Westerschen trant openen. Het zullen toch geen verspieders zijn die de verdedigingswerken van Zwit serland komen opnemen tegen den tijd, dat het Oosten de volkeren Europa's gaat onderwerpen OOSTENRIJK HONGARIJE. Zooals men weet, zal koning Eduard den 15en Augustus te Ischl een ont moeting hebben met Frans Jozef. De Neue Freie Presse wijst er op, dat ditmaal de Engelsche onderstaatssecre taris van buitenlansche zaken, sir Charles Hardinge, en de Oostenrijksch- Hongaarsche minister van buitenland- sche zaken, baron von Aehrenthal, bij de ontmoeting zullen tegenwoordig zijn. De vorstelijke samenkomst, zoo schrijft het blad, krijgt daardoor een bijzondere beteekenis. Toen koning Eduard den 15en Aug. 1905 Frans Józef bezocht, waren er geen ministers tegenwoordig. Het bezoek van nu moet dus meer beteekenis hebben dan dat van twee jaar geleden. lange rede besloot met de treffende ouderstelling, die hij trouwens wist dat valscli was, »dat waarschijnlijk Eva's gedachten nog altijd bij den v&l- schen vriend waren, en er dus voor hem, Frans, bitter weinig hoop zou overblijven," toen richtte Eva het hoofd op, en zag Frans niet een vochtig oog en een betninnelijkeu glimlaeh aan, en zeide de volgende treffende woorden, die van hare kennis van 't menschelijk gemoed in 't algemeen, maar van dat van Frans in 't bijzonder, getuigenis gaven »Dat weet je wel beter, Frans. De luitenaut ter zee tot wien deze woorden waren gericht was onder zijne redevoering, op eene onmerkbare en schier raadselachtige wijze, steeds dichter genaderd tot de borduurster, die te ijverig bezig was om er iets van te merken, en toen deze de uitspraak waagde dat Frans ihet wel beter wist,* wilde het toeval dat de jongelui vlak naast elkaar zaten. »Ik zou daaruit moeten opmaken, zei Frans halfluid, »dat uwe genegenheid voor mijnheer Barneveld niet groot was, anders kunt ge hem immers niet zoo spoedig vergeten »Ik wil openhartig zijn, Frans, ik zal mijn fout erkennen. Ik heb me-zelve misleid. Ik dacht dat ik voor mijnheer Barneveld werkelijk genegen heid koesterde, en zieeensklaps sta ik voor de overtuiging dat ik mij diep ongelukkig zou gevoelen waaneer ik RUSLAND. De Lodzer Zeitung meldt een en ander over de oorzaak van de te Lodz afge kondigde doch mislukte algemeene staking. In de laatste dagen hadden n.l. voortdurend arrestaties plaats gehad onder het personeel der Poznanskifa- briek. Om tegen die inhechtenisne mingen te protesteeren, werd de staking Het genoemde blad geeft nog een typisch staaltje, hoe de Russische politie met de terroristen omspringt. Onder het personeel van een fabriek bevonden zich eenige terroristen, die waarschijn lijk de daders waren van den dyna- mietaanslag, welke onlangs tegen een paar politiebureau's gepleegd werd. Daar de politie echter geeu kans zag aan de wanbedrijven der terroristen een einde te maken, heeft ze de om- kooping als middel te baat genomen en tegen een flink bedrag zijn thans ver scheidene terroristen overgehaald om als aanbrengers in dienst der politie te treden. Zulks na de formeele toezegging, dat zij volkomen vrij zouden uitgaan. Een arbeider te Sosnitza werd door zijn kameraden verdacht een spion te zijn in dienst der politie. De revolu- tionnaire socialistische partij sprak daarop het doodsvonnis over hem uit. Donderdag werden vijf revolverschoten op hem gelost, waardoor hij zwaar ge wond werd. De aanslag geschiedde vlak bij de woning van den werkman en deze had nog de kracht zich naar binnen te sleepen. Zijne aanvallers drongen echter eenige oogenblikken voor immer aan hem verbonden was.* »Hebt ge die overtuiging gekregen, Eva, toen toen» De welsprekende Frans zocht te ver geefs naar woorden om zijne gedachten uit te drukken, hoewel die gedachten toch zeer bepaald waren. Eva glimlachte en kreeg een erge kleur. »Toen Pt herhaalde zij. Wanneer?* vroeg de diplomatieke zeeofficier. »Dat weet je wel,* zei Eva op nieuw, en gaf dus ten tweede male een bewijs harer menschenkennis, want Frans wist het werkelijk wel. Het gesprek scheen te staken, of als er nog een gesprek gevoerd werd, was het onhoorbaar; de afstand tusschen de beide sprekers was ook zoo zeer ver minderd, dat het gek zou geweest zijn als ze nog overluid gesproken hadden. In dergelijke toestanden wordt er gewoon lijk meer gefluisterd dan gepraat. De brave Admiraal, die geduldig en doodstil achter het gordijn stond, een wel wat vreemde positie voor een Admi raal, zelfs al is hij gepensionneerd, - - en die, waarschijnlijk met groote vol doening en bewondering eerst naar de rede van zijn pupil, toen naar de gevatte en puntige antwoorden zijner dochter had geluisterd, spitste te vergeefs zijne ooren om nog meer welsprekendheid op te vangen, maar toen alles doodstil bleef, dreef hem de nieuwsgierigheid zóó ver, dat hij eens even met één oog door de reet der portière moest gluren, en met dat ééne oog zag zijne Excellentie een pendant van het tafereel dat hij eens met zijne beide oogen had gezien, dien ochtend toen de dokter belde terwijl Frans in flauwte onder de hoede van Eva was achtergebleven. De Admiraal kuchte even, maar bleef onzichtbaar, waarschijnlijk ten gevolge van een gemengd gevoel van mensch- lievendheid en bescheidenheid dat zich, bij 't aanschouwen van het treffend tooneel van hem had meester gemaakt. Een kanon vóór de deur van een slapende afgestoken, of de plettereude schok van een dak, dat eensklaps boven het hoofd van een mediteerend recensent invalt, kon bij geen van beiden een grooter schrik te weeg brengen dan de schrik d;e dit bescheiden kuchje onze in gepeins verzonken jougelui aanjoeg. Frans en Eva kenden dat kuchjeze behoefden elkaar niet te vragen wie of wat is dat Ze wisten het maar al te goed. Hun eerste beweging was van elkaar terug te deinzen, met een snelheid, die een groote tegenstelling opleverde met de omzichtigheid waarmede Frans genaderd was. Toen staarden ze elkander aan met oogen vol ontzetting, alsof ze eensklaps in elkaar een afzichtalijk monster hadden ontdekt, en keerden vervolgens angstvallig het hoofd naar de I portière. Het gordijn hing onbeweeglijk*

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1