Binnenland. Gemengd Nieuws» worden gelyncht. Dit geschiedde dan ook: de neger werd afgemaakt en onder den grond gestopt. Maar de verwoede blanken waren daarmee niet tevreden. Den volgenden dag keerden zij terug, groeven het lijk op, schoten het letterlijk aan flarden en gingen toen huns weegs, na den doode of wat er van over wasweer in den kuil te hebben geworpen. Een ander bericht behelst, dat het verminkte lijk door het gepeupel is verbrand. Eerst sprak deze een rede uit, waarin ook hij warme hulde bracht aan Carnegie en, gelijk ook de heer Van Karnebeek had gedaan, aan de Konin gin, den Czaar en de Nederlandsche regeering, welke laatste haar voornemen kenbaar heeft gemaakt om de stichting een allegorisch fresco aan te bieden ter versiering der groote rechtzaal. De vertaling der Latijnsche woorden op den eersten steen luidt: „Aan den vrede, door het recht te bevestigen, heeft de mildheid van Andrew Carnegie dezen tempel gewijd." De minister van Marine. Bij kon. besl. van 31 Juli 1907 is met ingang van 5 Augustus 1907 lo. aan den heer W. J. Cohen Stuart, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als minister van Marine, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking aan H. M. en aan den Lande bewezen 2o. benoemd tot minister van Marine de vice-admiraal J. Wentholt, directeur en commandant der marine te Willems oord, tevens commandant der stelling van Den Helder. De nieuwe Minister is in 18ol te Stad-Almelo geboren dus 56 jaren oud. Den len September 1866 trad hij in den zeedienst als adelborst 3e kl. bij het kon. instituut voor de Marine en werd na de verschillende rangen te hebben doorloopen in 1903 schout bij- nacht en 1 December 1905 vice-admiraal. Als zeeofficier heeft de heer Wentholt afwisselend op tal van oorlogsbodems in Nederland en in Nederlandsch Oost en West-Indië gevaren. Zijne studiën en zijne officiersloopbaan bewogen zich bij voorkeur op het gebied van het torpedowezen. Bij de zeemacht in Oost-Indië nam hij deel aan de krijgsverrichtingen in Atjeh in 1873 en aan de expeditie naai Tamiang in 1893. Nog onlangs werden zijne diensten, als marine-officier den lande bewezen, gehuldigd door zijn bevordering tot groot-officier der Orde van Oranje- Nassau, welke onderscheiding admiraal Wentholt draagt naast den Nederland- schen Leeuw, hem reeds vroeger toege kend, en tal van hooge buitenlandsche ordeteekenen. Bij kon. besl. is benoemd tot Groot- Officier in de Oranje Nassauorde de heer Andrew Carnegie. Dinsdagmiddag te half drie had te Zorgvliet te 's Gravenhage de plech tigheid plaats van de eerste steenlegging van het Vredespaleis. Daarbij waren tegenwoordig 1150 genoodigden onder wie de gedelegeerden ter conferentie, de Ministers, de Kamer leden, de Hofhouding, Diplomaten, de architect Cordonnier en het Stadsbestuur Een gemengd koor van 200 personen, onder leiding van den heer Henri Viotta en begeleid door het Philhar raonisch orkest, luisterde de plechtigheid met gewijden zang op. De voorzitter der Carnegiestichting, de heer Van Karnebeek hield-een rede. Daarin schetste hij de plechtigheid als een wereldgebeurtenis en huldigde Carnegie, den groothartigen mensch aan wiens edele gedachten de tot standkoming van het Vredespaleis te danken is. Dat zal z\jn een paleis van internationale justitie, gegrondvest op de behoefte van elke beschaafde ge meenschap om de regeering van het recht in de plaats van het geweld te stellen. Op uitnoodiging van den heer Van Karnebeek verrichtte de heer Nelidow, president der Vredesconferentie, de eerste steenlegging. arbeid. Ze zat vol gedachten, en de naald vloog* snel door het ijle gaas, toen de deur openging en Frans in de kamer „tond. Wordt vervolgd.) AXEL, 2 Augustus 1907. Bij gelegenheid van den 49en verjaar dag van H. M. de Koningin-Moeder wappert heden van de openbare en tal van particuliere gebouwen alhier de nationale driekleur. Hedenavond geeft „Concordia" op de markt een concert. De gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen opge bracht de som van f 133,57, waarvan in de gemeente Axel f 13,52' Boschka pelle f3,01% Clinge f2,95, Graauw f3,985, Hengstdijk f 1,70, Hoek f 16,795 Hontenisse f 14,27', Hulst f 8,69, Koe wacht f 1,65, Ossenisse f3,48, Overslag f3,—, Philippine f3,47, Sas van Gent f6,30, St. Jansteen f 1,95, Stoppeldijk f8,03, Ter Neuzen f17,315, Westdorpe f 14,50 en Zuiddorpe fl,156. De uitslag van de heden te Ter Neuzen gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad (vacature Van Dale) is als volgt Aantal kiezers 1464. Geldige stem men 1185. Stemmen verkregen de heeren M. van den Hoek 619 en P. J. Scheele 566, zoodat gekozen is de heer M. van den Hoek. Dinsdagavond viel te Neuzen een ongeveer 10-jarig knaapje in de West schutsluis terwijl men aan het schutten was. Het ongeval werd door den kapitein van een in de sluis liggend stoomschip opgemerkt, die door roepen de op den wal aanwezigen op het reeds zinkende kind opmerkzaam maakte. Eenige kwamen toesnellen, waaronder Reinier Harms, die zonder aarzelen in het water sprong en spoedig den drenkeling boven water bracht en aan op den wal staanden kon aanreiken, die ook hem daarna op het droge haal den. Dank zij zjjn onversaagd optreden, is het knaapje er met den schrik en een nat pak afgekomen. Dinsdagochtend werd met de pro vinciale Stoomboot Westerschelde, aan boord waarvan zich bevonden de Com missaris der Koningin, de commissie van toezicht op den stoombootdienst, de hoofdingenieurs van den rijks- en den provincialen waterstaat en den inspec teur van het loodswezen, een tochtje gemaakt naar Zijpe. Dezelfde route werd gevolgd als door het Koninklijk echtpaar in September bii het bezoek aan Schouwen zal worden - M. Ct. In verband met den op 27 Maart j.l. plaats gehad hebbenden brand bij den landbouwer P. K. te Oost-en West-Sou burg is deze Woensdagavond gear resteerd en naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Donderdag meldde zich de knecht van dien landbouwer, zekere J. R., vrijwillig bij de politie aan. Hij bekende den brand op aandringen van zijn baas te hebben aangestoken en daarvoor geld en een nieuwe fiets te hebben ontvangen. Hij was, zooals destijds is gemeld, reeds vroeger, met het oog op het ge beurde, gearresteerd, maar "28 Juni weer wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. Thans is ook hij in het huis van bewaring te Middelburg opgesloten. M. Ct. - In de week van 24 tot en met 30 Juli 1907 kwamen in Zeeland voor 2 gevallen van roodvonk en 8 van diphtheritiste weten van roodvonk 2 in Vlissingen en van diphtheritis, 1 te Goes, 1 te Hoek en 6 te Zierikzee. PREDIKBEURTEN TK AXEL Zondag 4 Augustus 1907. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorn. 9 ure Ds. E. H. Broekstra. Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk» (Lauge Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Dinsdag zijn onder geleide van een 200 onderwijzers ruim 3100 kin deren van verschillende scholen te Amsterdam met extra treinen en trams naar verschillende plaatsen vertrokken om den dag feestelijk door te brengen. Zij gingen naar Haarlem-Zuid, Haarlem Noord, Zandvoort, Bergen, Wijk aan Zee, Bussum, Hilversum en Baarn. Het kindervacantiefeest werd geor ganiseerd door den Bond van Nederl. Onderwijzers en door de Amst. Gym- nastiekonderwijzersvereeniging. In de Balthazar Florisstraat te Amsterdam had een wielrijder tusschen zadel en stuur van de fiets zijne parapluie vastgebonden. Eenige oogenblikken had hij reeds eenige brandlucht waar genomen, toen plotseling een vrij hevige vlam tegen het lijf opsteeg. Het bleek thans, dat zijn eigen parapluie in brand stond De wielrijder sprong onmiddellijk van de fiets, sneed de parapluie los en trapte te midden van een groote kring nieuwsgierigen de vlam op den grond uit. De stof was waarschijnlijk door een vonk van een sigaar in brand geraakt. Droeve ramp. De jongens van het R. K. Aloysius-gesticht te Amsterdam maakten gisteren een uitstapje naar IJmuiden. Zij wandelden op de Noor- derpier, toen een stortzee er 6 afsloeg. 4 verdronken en 2 werden gered, waarvan 1 ernstig gewond werd. 'tls voor den Nijmeegschen han delaar te hopen, zegt het N. v. d. D., dat de zaak juridisch zoodanig in orde is, dat een veroordeeling kan volgen. Dan is er kans dat hij zijn goed terug krijgt. Dat is, volgens de geldende wetstoepassing, lang niet altijd het geval. 'tls nog niet zoo lang geleden dat aan een bekend Amsterdamsch piano handelaar langs den weg van flesschen- trekkerij een piano afhandig werd ge maakt. Toen hij dit onmiddellijk na de levering bemerkte, stuurde hij een paar pootige kruiers naar het huis van den „kooper", die zonder veel omslag het prachtige stuk weer meenamen en aan den eigenaar terugbrachten. Maar dat is dezen leelijk opgebroken, want de flesschentrekker diende een aan klacht tegen hem in wegens diefstal, en 't had weinig gescheeld, of de piano handelaar was de gevangenis ingegaan Er was nog niet gebleken, zoo werd geoordeeld dat de „kooper" niet betaald zou hebben en alleen tegen een zware schadevergoeding heeft de eigenaar van de piano zich den flesschentrekker verder van het lijf kunnen houden. Het aantal ongevallen, veroor zaakt door de grenzenlooze onverschil ligheid, die sommige automobilisten voor het leven van menschen en kin deren toonen is weer met een ver meerderd. Te half zeven Zondag, reden in snelle vaart een paar auto's door het dorp Mook. Ter hoogte der o. 1. school wilde de tweede auto de eerste voorbij rennen en moest daarvoor bezijden den weg rijden. Daar werd het jongste zoontje van het hoofd der school, den heer Broeder, op zijn rijwiel uitwijkende, aangereden en weggeslingerd- Met een bloedende hoofdwonde werd de knaap opgenomen en zijn ouderlijk huis binnengebracht. Zijn vader ver bond hem voorloopig; dr. Quanjer, die spoedig aanwezig was, constateerde, dat het een hoogst ernstige wonde was. De auto's, van welke geen signaal gehoord is, reden de pont over, en daar was gelukkig gelegenheid genoeg de nummers te constateeren. Het moeten bekende Nijmeegsche auto's zijn. De vader van het gekwetste kind zal natuurlijk eene aanklacht by de politie in dienen. Alleen strenger optreden der justitie tegenover zulke rijders kan verbetering brengen. Een proces om een kwartje. Tusschen de gemeente Harderwijk en den heer Vitringa, grondeigenaar aldaar, zal binnenkort een proces worden gevoerd om een kwartje. De zoogenaamde „Smalle tiend", vroeger een bezitting van het voor malige Agnietenklooster te Hierden, thans eigendom der gemeente Harder wijk, loopt over een stuk grond van de heer V. Sedert onheugelijke jaren is het de gewoonte, dat door den pachter der tiend jaarlijks een kleine belasting, in dit geval een kwartje, wordt betaald. De heer V. blijft die betaling weigeren. Hij zal blijven weigeren, indien hem geen stuk kan worden getoond, waaruit het recht van den pachter op dat kwartje werkelijk blijkt. Met belangstelling wacht grondbe zittend Harderwijk af, hoe in deze het kwartje rollen zal. De Tel verneemt, dat de gedeser teerde huzaren weer geheel vrij in hun doen en laten zijn. Echter genieten zy geen gunsten, zooals avondverlof. Vijf korporaals zitten evenwel nog in arrest. Berooving. De landbouwer C. L. uit Hoeven (N.-B.) is Dinsdagavond, nadat hij te Rotterdam met een open rijtuig uit rijden was geweest, in den omtrek van de Zandstraat beroofd van f520 aan bankpapier. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en arresteerde twee koetsiers, den 18-jarigen C. J. M. R. en den 21-jarigen J. J- In den stal van laatstgenoemde werd den volgenden nacht al het geld teruggevonden. Valsclie bankbiljetten. Aan het bureau van politie te Arnhem zijn twee valsche muntbiljetten van 119 gedeponeerd, welke vermoedelijk valsch zijn. Niettegenstaande zij dezelfde kleur hebben als de echte zijn zij kleiner en is de achterzijde witgekleurd. Deze bankbiljetten, die overigen» geheel aan de teekening der echte voldoen, zijn zeer goed nagemaakt, doch het watermerk ontbreekt. Een win kelier uit een naburig dorp van Arnhem is reeds de dupe geworden en heeft dergelijk biljet voor echt geaccepteerd, doch toen hij het aan de Nederlandsche bank te Arnhem aanbood, merkte hij tot zijn spijt, dat hij er ingeloopen was. Te Antwerpen is Woensdagavond te 11 uur een groote brand uitgebroken in een rijwielenfabriek in de Dam- bruggestraat. Bij het afzenden van het bericht deed de brandweer krachtige pogingen om den brand te beperken. Het gevaar was toen nog groot dat een mechanische kuiperij zou worden aangetast. In een schiettent op de foor te Brussel wilde een 15-jarige bediende, terwijl een bezoeker een schot loste, naar een anderen kant van de tent gaan. Hij bukte zich, naar hij meende onder de lijn die de kogel moest volgen. Doch hij had zich misrekend want de kogel trof hem in het hoofd en doodelijk getroffen stortte hij neer. bi -

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2