HERBESTEMD, üVo. 34. Zaterdag 3 Augustus 1907. 23e Jaarg. EEN OUDE GESCHIEDENIS. PI Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. DIELOIW, aan te besteden FE.UlLLETON Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, zijn voornemens op dinsdag den 6 Augustus aanstaande, des voor middags te 9 ure, in het Ge meentehuis te Axel (in een perceel) het HERSTEL W ER Ui enz., aan den TOREN op het GESVIEEÜJ TEHUIS allies met bijievering van bauw» stoffen. Bestekken en teekeningen zijn h f' 1,50 per stel verkrijgbaar ter Gemeente secretarie van heden af. Alleen ingezetenen hebben het recht tot inschrijving. De voorwaarden zijn dezelfde, als die, waaronder de aanbesteding plaats had op 16 Juli j.l. met uitzondering, dat de termijn van oplevering in plaats van op 15 November is bepaald op 1 December eerstkomende. Inlichtingen te bekomen bij den Ge meente-Opzichter C. VAN DEN BrOEKE te Axel. Axel, den 1 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Elbert verscheenhij fluisterde zoo zacht dat Frans hem niet verstaan kon, en hij liep zoo voorzichtig op de tóoneri, dat hij moeite had zich in evenwicht te houden. Frans keek hem verbaasd aan en schaterde het toen eensklaps uit. »Praat maar hardop* riep hij met e :n stentorstem, die de ruiten deCd trillen. Elbert bleef met één been in de lucht en met open mond staanhet levend beeld der verbazing, in evenwicht op haar grooten toon. »Koin, Elbert! zet je hakken maar plat neer op 't dek, en schiet je daar op, ouwe jongen, aan 't voeteneindie van mijn kooi zei Frans lachend. 't Is toch de koorts uiet?« vroeg Elbert maar half zeker van zijn zaak, en nog altijd met een gedempte stem. »Wat, koorts! Ik ben zoo gezond als een vischmaar die uil van een dokter, hij staat loch niet achter de deur? wil me volstrekt ziek hebbeu én ziek houden, en de Admiraal is nog gekker dan hij de ouwe staat immers niei in den gang? Zeg eens, Elbert, ik weet eu hoor van niets't is zoo goad alsof ze me in de hel van het fchip DUITSCHLAND. Bij Swinemtlnde is reéds een groot deel der Duitsche vloot samengetrokken, in verband met de ontmoeting van de twee keizers. De Kölnische Zeitung voorziet al, dat, wanneer er na de ontmoeting in Rusland maatregelen worden genomen die de liberale elementen niet naar den zin zijn, dit aan den invloed van keizer Wilhelm zal toegeschreven worden. Maar men begrijpt toch, zegt het blad, dat Rusland geen inmenging in zijn binnenlandsche aangelegenheden toe laat, en Duitschland er zich vanzelf niet mee bemoeien zal. De gepensionneerde overste Wagner stelt in een Berlijnsch blad voor, den bonw, het bezit en bet gebruik van bestuurbare luchtschepen zoo spoedig mogelijk tot een staatsmonopolie te maken. Buitenlandsche luchtschepen, die in Duitschland mochten komen, zouden in beslag genomen moeten worden. Mochten zij in de lucht willen blijven, dan moest er op geschoten worden. De luchtschippers konden dan, zoo zij 't leven er af brachten, wegens spionneeren vervolgd worden. Ook niet bestuurbare luchtballonnen zouden onder streng toezicht moeten komen. Vreemdelingen, die er mee over de gfejis komen, zouden dadelijk het land uitgezet moeten worden en wegens spionneeren vervolgd kunnen worden. En zoo voorts. De Nederlandsöhe schrijver, dié hebben weggestuwd. Vertel me eens wat nieuws.* »Nieuws zei Elbert, »ik weet niets.* >Dat doe-je wel: alles hier in huis is nieuws voor ine. Zeg eens, Elbert, spreek je de Freule wel eens Elbert knikte. >Ik wou dat ik haar ook eens spreken kon,* zei Frans met de beddek wast slingerende. »Kan dat uietP* vroeg Elbert. >Ja-wel, als ze wil, en de ouwe beer zijn dutje doet. Ik heb haar iets van belang te vertellen, Elbert. Zeg baar dat, en zeg haar ook, dat ik het hier niet langer kan uithouden als ik niemand te spreken krijg.* Elbert krabde zich achter het oor en zei„Als de ouwe er eens achter komt.* „Als de ouwe er eens achter komt*, zeide hij. »Dau zal hij je zeker laten kielhalen, ouwe suffertIk heb je nooit zoo nauw vau geweten gekend.* „Dat komt met deu ouwen dag,* zei Elbert wijsgeerig, »maar afijn, we zullen de boodschap doen. Een mensch is eigenlijk zoo gesteld, dat als hij een hartlap heeft, hij er moeielijk meer buiten kan, dat vat ik weerga's goed, al heb ik het niet veel bij ondervinding.* »Zoo, praatjesmakerLeg dan maar dadelijk je koers en doe je boodschap.* »Was dat nu eigenlijk het vertelsel waarvan de dokter sprak vroeg Elbert. onlangs voor de grap dergelijke maat regelen voor ons land bedacht, zal niet gedroomd hebben, dat een Duitsch militair zoo spoedig zijn denkbeeld in ernst verdedigen zou. En dan waren er nog Duitsche bladen, die, de grap van den Nederlandschen schrijver voor ernst opvattende, met ong land den spot dreven 1 FRANKRIJK. Volgens de ambtelijke opgaven van de verkiezingen van Zondag heelt er een regelmatige verkiezing plaats gehad in 1440 districten van de 1450. De 10 districten wakr geen uitkomst is ver kregen zijn voor het meerendeel gelegen in het wijnboa wende zuiden, maar ook op enkele plaatsen elders is de ver kiezing mislukt, zoo te Raon l'Etape in de Vogezen, waar Zondag zoo gevochten is tusschen politie en werkstakprs. Van de 1440 regelmatig verloopende verkiezingen hebben er 1301 tot de aanwijzing van een persoon geleid, ip 139 kantons moet herstemming plaats hebben. Naar de staatkundige rich ting worden deze 1301 leden der départementale raden verdeeld als volgt254 reactionairen, 10 nationa listen, 137 progressisten, 299 repu blikeinen van de linkerzijde, 565 radi calen en socialistische radicalen, 17 onafhankelijke socialisten, 19 socialisten van de vereenigde partij. De reactionairen hebben verloren 21 zetels, de nationalisten 16, de proges- sisten 47 zetels, samen 84 zetels ver loren. De republikeinen der linkerzijde »Ja-wellater beter, hoor Elberttot straks, ouwejongen Elbert, die niet anders gedacht had dan een halfdoode te vinden, wreef zich vergenoegd de handen toen hij de trap afging, en klopte bescheiden (aan de dpur van 't vertrek waar Eva zat te werken. »Freule Eva, je moest de complimenten hebben van mijnheer Frans,* zei Elbert, zijn muts onder den arm schuivende. Eva had van den patiënt weinig of niets vernomen, sedert het oogenblik dat hij onder des dokters handen was geraakt. Zij had een enkelen keer gelegenheid gevonden dezen naar den toestand van Frans te vragen, maar dan trok de dokter zulk eeu bedenkelijk gezicht, dat het meisje eindelijk bang werd hem te ont moeten. De Admiraal sprak weinig en noemde deb naam van F rans niethij keek ernstiger dan ooit, en telkens als Eva zich vast had voorgenomen, haar pleegbroeder op het tapijt te brengén, ontzonk haar de moed, zoodrp. ze zich tegenover het strenge gelaat van haar vader bevond. Eva wist niet beter of Frans was bedenkelijk, zeer bedenkelijk ziek, maar ze putte een zekeren f roost uit de buitengewone omstandigheid, dat haar vader met ongeëvenaarde zorg den zieke liet verplegen en in persoon over hem waakte. Toen Elbert met zijn boodschap kwam, rees ze verschrikt op en vroag haastig hebben gewonnen 15 zetels, de radi calen en socialistisch radicalen 65, elk der socialistische groepen 2 zetels, samen 84 gewonnen. RUSLAND. De president van de Rechtbank, die de zaak behandelen tnoet tegen de 23 revolutionnairen, diè beschuldigd zijn van samenzwering tegen den Tsaar, Stolypin en grootvorst Nikrolaas, heett van den'grootvorst een brief gekregen, waarvan het slot aldus luidt„Bedenk, dat tegen, dezulken,'die zich schuldig maken aan samenzwering tegen den Tsaar of elk ander lid der keizerlyke familie, slechts één straf kan worden uitgesproken, en die straf is dé doodstraf." Te St. Petersburg drongen acht met revolvers gewapende mannen een bank van leening binnen. Nadat zij de voor deur gesloten hadden, beroofden zij de kas en maakten zich meester van een bedrag van 4000 roebel. Bij de ver volging kwam het tot een bloedig ge vecht tusschen de roo vers en de politie. Het gelukte der politie, waarvan drie man gedood werden, slechts één roover in hechtenis te nerpen. AMERIKA. Een by ha ongelooflijk staaltje van ruwheid en dierlijkheid wordt gemeld uit Qrisfield, in den Staat Maryland. Sinds geruimeu tijd bestaan daar tus schen de blanken en negers gespannen verhoudingen. Toen nu dezer dagen bij een vechtpartij een politieagent werd vermoord door een neger, vonden de blanken dat de dader maar moest »Heb-je hem gesproken, Elbert Hoe is 't met hem „Als zalm! Zoo gezond als een snoek in een fuik fnidden in ëen vijver vol voorn. Hij zou je wel eens willen spreken, Freule Eva, want hij kan 't daarboven niet langer uithouden.* »Dat kan onmogelijk, Elbert,* zei Eva, na zich een oogenblik bedacht te hebben »maar weet je wat je doet, Elbert Zeg mijnheer Frans, dat hij nog maar wat geduld heeft" »Ja dat zal ik hem zeggen maar tap eens uit een vaatje waar niets in is. Ik zou maar eeus bij hem gaan, want afiju om je de waarheid te ieggen, Freule Eva, hij moet je spreken. Nu heb ik mijn boodschap gedaan, etl je weet er alles van.* Elbert was zoo welsprekend mogelijk geweest; hij begrèep dat hij zijn taak als afgezant naar behoóren had vervuld, en sloop de deur uit. Eva liét hèm gaan ep bleef gedurende een kwartieruurs ten prooi aan besluiteloosheid. Ze ging met ongewone drift aan 't borduren maar eensklaps was haar besluit genomen. Ze liet Elbert binnenkomen. »Elbert,« zeide ze, »doe mijn complimenten aan mijnheer Frans, en ..eg dat ik onmogelijk kan komen.* Anders niet, Freule?* vroeg Elbert. Anders niet.* Elbert ging heen met een gezicht vol ouvveer, en Eva zette zich weer aan haar

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1