J. is ïfcuvt (z., J. YAN HÖEYE. ZAADSTROO Gemeenteraad van Axel. Marktberichten. Advertentiën. Nog te bekomen: bijJ. DE PUTTER, Steenbosch, Axel. Kiezers van Axel. Yele Gereformeerde en Hervormde Kiezers. Kiezers van Axel f Een ernstig ongeluk heeit Vrijdag- borgen in de Italiaansche Alpen plaats bad. Een aantal studenten bestegen van uit Urano, nabij Inha, de Alpen. On derweg werden zij overvallen door een hevig onweder, waarbij de bliksem niet van de lucht was. Op een gegeven oogenblik werden een zevental hunner door den bliksem getroffen. Twee wer den op slag gedood, terwijl vijf van ernstig gewond werden. De twee gedoode studenten waren bijna geheel verkoold. Zitting, yan 30 Juli 1907. Tegenwoordig de heeren Oggel, iDregmans, Lamaïtre, F. Dekker, Diele- man, P. Dekker, Smies, De Feijter, en Wolfert. Afwezig dhr. Van Fraaijenhove, eene vacature. De notulen der vorige zittingen 'worden gelezen en onveranderd goed [gekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. 0. Brief van den commissaris der Koningin dat Hare Majesteit zich bereid verklaart om niet den trein die op Zaterdag 14 September a. s. van Terneuzen naar Hulst rijdt aan het station Axel eenigen tijd te stoppen, om de gemeentenaren in de gelegenheid te stellen hun Koningin te begroeten. Indien de Gemeenteraad hierby tegen woordig wenscht te zijn, zal hem daartoe de gelegenheid worden gegeven. b. Idem dat aan den Burgemeester een verlof is toegestaan van den 6en tot en met den 31en Augustus, j c. Kennisgevingen van L. Jansen van Rosendaal en C. van den Broeke dat ze hunne benoeming tot lid van het Burgerlijk armbestuur aannemen. d. Uitslag van de aanbesteding van den toren, (zie hiervoor no. 29 dd. 17 Juli van dit blad). Dhr. Smies stelt voor om de goed keuring van den Raad te vragen om 'den toren opnieuw aan te besteden. Dhr. Lamaltre acht dit ook wensche- lijk en is van meening dat dezen keer wel wat beter zal worden ingeschreven. Dhr. Dregmans vraagt wat te doen als nu weer boven de begrooting wordt ingeschreven Dhr. Smies zegt dat zulks nu moeilijk te zeggen is, dan kan de raad nader worden gehoord. Dhr. Lamaltre Zou het niet goed zijn om er nog iets in te wijzigen b. v. dat het lood dat er afkomt inplaats van voor de gemeente voor den aannemer is. Wordt na voorlezing van bestek en voorwaarden goedgevonden niets te wijzigen dan alleen de datum van op levering 14 dagen te verlengen, en aldus te brengen op 1 December. II. Verzoekschrift van den onder wijzer M. L. van Vessem om verlenging van verlof tot herstel van gezondheid. Z. h. s. toegestaan. IH. Vaststellen voorwaarden aanbe steden school- en straatverlichting. Dhr. Smies vraagt of het niet moge lijk zou zijn om de verlichting 14 dagen vroeger te doen plaats hebben, of wat eigenlijk nog meer wenschelijk was, om haar 14 dagen langer te doen duren. Wordt goedgevonden zulks over te laten aan B. W. IV. Aanbieding begrooting Alg. Burg. Armbestuur voor 1908. Wordt tot onderzoek in handen ge steld eener commissie bestaande uit de heeren P. Dekker, Dieleman en De feijter. V. Overlegging gemeenterekening '06. Idem in handen eener commissie be staande uit de hh. Wolfert, Smies en F. Dekker. j VI. Onderzoek geloofsbrieven verko zen Raadsleden. Tot commissie van onderzoek worden benoemd de hh. Wolfert, F. Dekkeren I Smies. I Deze concludeert tot in orde bevin ding en adviseert mitsdien tot goed keuring. VII. Verzoekschrift van den heer j J. A. van Hoeve, brandmeester te Axel, om meerdere uitbetaling aan de man schappen bij de brandweer. In zijn verzoek verklaart J. A. van Hoeve, dat hij naar aanleiding van zijne aanstelling tot brandmeester beter op de hoogte is gekomen, en heeft ingezien dat de vergoeding van 10 cent per uur eene rainieuze voldoening voor het personeel is, waarom hij voorstelt om over dag 13 en 's nachts 16 cent uit te betalen of gemiddeld 15 cent per uur. B. en W. stellen voor om 15 cent per uur te geven, zoowel bij dag als bij nacht. Dhr. Smies gaat met het adres van den brandmeester niet mee. Hij meent dat de brandweer niet dient om er centen aan te verdienen. Het is in de eerste plaats een middel om hulp te verleenen in nood. Ook kan het voor komen dat de brandweer wel eens 2 dagen of nachten aan een stuk werk zaam zou moeten zijn, en dat zou een heel sommetje voor de gemeente zijn. Evenwel is hij er voor om eenigszins te verhoogen, en de Vergoeding op 12 cent te stellen. Dhr. De Feijter vereenigt zich. met het voorstel van B. en W. Het voor stel van dhr. Smies wordt hierna in omvraag gebracht en verworpen met 7 tegen 2 stemmen. Voor stemden de h.h. Smies en Oggel. Z. h. s. wordt nu het voorstel van B. en W. aangenomen. VIII. Verzoekschrift van den heer M. Loof e. a. te Axel om de thans bestaande verordening op de heffing van schoolgelden te behouden. Het request is van den volgenden inhoud „Edelachtbare Heeren. Geven met verschuldigde gevoelens te kennen de ondergeteekenden, allen ouders of verzorgers van kinderen die de openbare lagere school alhier bezoeken dat zij uit de raadsverslagen in de nieuwsbladen vernomen hebben, dat eer lang een nieuwe verordening op het heffen van schoolgelden wegens het open baar lager onderwijs in deze gemeente aan Uwe goedkeuring zal worden onder worpen dat het doel waarmede deze verordening wordt samengesteld is, verhooging van de j inkomsten der gemeente 1 dat bij aanneming dezer verordening een verhooging van de schoolgelden daar van het onvermijdelijk gevolg zal zijn dat deze verordening een verzwaring van lasten ten gevolge zal hebben, voor een klein deel der ingezetenen, terwijl de algemeene belastingdruk daardoor vol strekt niet zal verlicht worden, te oordeelen naar het geringe aantal dergenen, die, in de termen vallen om schoolgeld te betalen dat een degelijke verordening aldus alleen diegenen zou drukken, die voor hun kroost het door de grondwet als voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering verklaarde openbaar onderwijs verkiezen dat de thans van kracht zijnde verorde ning nimmer reden tot klachten heeft gegeven en er alzoo geen aanleiding voor de betrokkenen bestaat, in dien toestand eene verandering in ongunstigen zin te brengen. Redenen waarom zij Uw Edelachtbaar college beleefd maar dringend verzoeken de thans bestaande verordening, zooals die is goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 17 November WOO, no. 27, onveranderd te behouden. 'tWelk doende, enz." De Voorz. vraagt of iemand het woord hierover verlangt. De heer De Feijter vraagt of het niet voor kennis geving kan worden aangenomen, omdat het zoo laat ingekomen is. Dhr. Lamaltre stelt voor om het request te behandelen zoo als het er ligt. Dit voorstel wordt gesteund door dhr. Wolfert, terwijl dhr. De Feyter voorstelt om het voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. Dregmans Wanneer het ver zoek van adressanten ingewilligd wordt dan komen we in conflict met punt IX van de agenda. Dhr. WolfertMaar het is toch een verzoekschrift en dat dient toch in behandeling te worden genomen. Dhr. De FeijterDe volgorde van de vergadering wordt er door onder broken. Dhr. Lamaltre Het is toch punt 8 en dat komt toch eerder als punt 9. Dhr. De [Feijter stelt voor om te stemmen of het verzoekschrift al dan niet in behandeling zal komen. Dhr. Lamaltre is hier beslist tegen, het staat op de agenda en moet dus behandeld worden. Dhr. DregmansMaar dan wordt het toch ook behandeld, wanneer punt 8 wordt aangenomen dan is de geheele verordening, die nu kant en klaar voor ons ligt, opeens verworpen, dat gaat toch niet aan naar aanleiding van een request. Me dunkt het ligt er in opge sloten, dat we moeten uitmaken of het request al of niet in behandeling zal komen. Dhr. LamaltreWat moeten we dan die menschen mededeelen, dat er in 'tgeheel geen notitie van hengenomenis? Dhr. Dieleman ziet er geen verschil in of er gestemd wordt of het al of niet zal worden behandeld en of het request zelve in behandeling wordt genomen. Dhr. Lamaltre zegt„Breng het re quest maar in omvraag zooals het daar ligt, het geeft niks, want het zal toch wel verworpen worden. Dhr. De FeijterDhr. Lamaïtre is toch geen profeet Het voorstel van dhr. Lamaïtre en tevens ook het verzoekschrift wordt hierna verworpen met 5 tegen 4 stem men. Tegen stemden de hh. Smies, Dreg mans, De Feijter, Dieleman en Oggel, vóór de hh. Wolfert, Lamaltre, F. Dek ker en P. Dekker. De concept-verordening punt IX komt nu in behandeling. Bij deze verordening worden de ouders van schoolgaande kinderen aangeslagen als volgt Bij een jaarlijksch inkomen van: f 501f 600 T3 20 cent p lOcent. 601 700 3 30 3 15 701 - 800 a 40 8 20 801 900 2 50 a 30 901 „1000 60 g 40 „1001 „1500 80 50 „1500en daarboven f 1,10 per kind zonder reductie. Dit alles is berekend per maand. Dhr. Lamaltre zou willen wachten tot de raad voltallig is, en de verorde ning in eene volgende zitting behan delen. Dhr. De Feijter is daar niet voor omdat er dan weer niets opgeschoten wordt. Dhr. Smies zou willen vragen of er aanmerkingen gemaakt worden op het concept. Dhr. Lamaltre zegt tegen de ver ordening veel bezwaren te hebben, en zou daarom met de behandeling willen wachten tot de Raad voltallig is. Hij zou er voor zyn, dat ieder Raadslid een afschrift thuis kreeg om eens op zijn gemak na te zien, wat er in die verordening zooal staat. Met de be grooting gebeurt dan thans ook zoo, en waarom zou dit nu niet kunnen ge beuren. Gaarne wil hij dan ook het voorstel doen om in eene volgende vergadering, nadat ieder Raadslid eene concept verordening is toegezonden, de ver ordening te behandelen. Dhr. Dregmans kan zich hiermede wel vereenigen, maar dan toch beslist ook in eene volgende vergadering. Dhr De Feijter zegt dat het zijne aandacht trekt dat dhr. Lamaltre zoo redeneert, daar het voor dezen als Wethouder, toch wel niet noodig zal zijn om nader kennis te nemen van de nieuwe verordening. De overige heeren zullen er ook wel geen behoefte aan hebben, daar in de nieuwe verordening dezelfde klasse verdeeling bestaat als in die van verleden jaar. Daarenboven verwondert het hem, dat dhr. Lamaltre, die vroeger een van de heftigste bestrijders was, voor wat betreft het ter inzage zenden van voor gestelde verordeningen, er nu op eens zoo'n voorstander van geworden is. Dhr. Lamaïtre verklaart dat hij niet gekomen is om met een lachende smoel achter de groene tafel door mijnheer De Feijter gesmeerd te worden, hy verzoekt daarvan verschoond te blijven te meer daar het de eerste maal niet is dat zulks gebeurt. Anderen geven hunne meening ook te kennen, dat die oude koeien niet telkens uit de sloot behoeven te worden gehaald. Het voorstel van dhr. Lamaltre (ge steund door dhr. Dregmans) om de ver ordening in eene volgende vergadering te behandelen wordt z. hi. s. aangenomen. De punten X, XI en XII, resp. vast stellen kohier schoolgelden, idem suppl. kohier hoofd, omslag en reclames worden behandeld in geheime zitting Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. HULST, 29 Juli. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 10,25 Rogge f 9,Win- tergerst f 0,Zomergerst fHaver 8,75, Erwten 10,25, Paardenboonen f 9,Duivenboonen f 0,Witte- boonen f 0,Bruineboonen f 0, Boekweit f 0,Lijnzaad fAard appels f 4,75, Koolzaad per zak van 106 liters 0,Boter per kilo f 1,20 Eieren per 26 stuks 0,95. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld: 18 stuks hoornvee, 38 varkens, 0 paard, 0 schaap, verkocht10 stuks hoornvee, 21 varkens, 0 paarden en 0 schapen. Geboren AG NES, EMMA, AMELIA, welgeschapen dochter van V. A. VAN AERDE en E. VAN AERDEMinnaert. Tholen, 28 Juli 1907. De vacature in den Raad behoort aan de Hervormden, laat ons dus de can- didatuur van den heer DE KRAKER niet bestrijden, maar hem helpen den opengevallen zetel in den Gemeenteraad in te nemen. Wij zullen daarom op den 5 Augustus a. s. als één man onze stem uitbrengen op den heer 'ijSjHMHT'* ^oor de Antirevolutionnaire $ijr**§F Kiesvereeniging te A.xel wordt op de stemming, die zal plaats hebben op Maandag 5 Augustus, dringend aanbevolen de heer HET BESTUUR. Voor de aanstaande verkiezing voor den gemeenteraad bevelen wij met aan drang aan den heer die zich het vertrouwen van de meer deren zoowel als van de minderen heeft waardig gemaakt. VELE KIEXERS.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 3