Landbouw. Gfemensrd Nieuws. zullen trachten, in Chicago een over dekt speelterrein te doen verrijzen, waar zij hun theorie toepassen op kinderen, die hun voor dat doel zullen worden afgestaan. Reeds hebben verscheiden ouders zich bereid verklaard, hun kin deren beschikbaar te stellen. Het kan merkt een Engelsch blad schamper op een interessante proef neming worden als de politie er zich niet mee bemoeit. Men schrijft van de Belgische grenzen aan de N. R. Crt. Kwam in de maand Juni het mond en klauwzeer in België alleen meer voor in de provincie Luik in de eerste helft van deze maand heeft het zich opnieuw vertoond in de provinciën Oost- en West-Vlaanderen en heeft, als in ons land, gespot met alle voor zorgsmaatregelen. Op 15 Juli waren in België aangetast 177 runderen, 1 schaap en 6 varkens. De ziekte kwam voor in 16 verschil lende gemeenten waarvan 14 in de provincie Luik, één in Aalst (provincie Oost-Vlaanderen) en één te Aartrijke (provincie West-Vlaanderen). De ziekte houdt echter steeds, in tegenstelling met op sommige plaatsen in Frankrijk, een goedaardig karakter. De St. Ct. no. 170 bevat een overzicht van den stand der landbouw gewassen, onder medewerking van de Rijks-Land bou wieeraren samengesteld naar gegevens, verstrekt door de corres pondenten van de directie van den Landbouw. In het oogstoverzicht van 15 Junijl. werd de stand der gewassen op dat oogenblik bevredigend genoemd. Daar aan werd echter toegevoegd dat naar warm zonnig weer algemeen verlangend werd uitgezien. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat het koele, donkere, veelal regenachtige weer tot half Juli heeft stand gehouden, dan moet erkend worden dat de oogstberichten over het geheel gunstiger luiden dan verwacht kon worden. Ongetwijfeld hebben alle gewassen van het ongunstige weer schade ondervonden en zijn zij in het algemeen achterlijk. Enkele gewassen, welke daarvoor bijzonder gevoelig zijn, zooals bruine boonen en boekweit, staan er dientengevolge bepaald ongunstig voor terwijl ook de qualiteit van het gewonnen hooi veel te wenschen over laat. Daarentegen kunnen de korensoorten de peulvruchten (behalve bruine boonen) en ook sommige handelsgewassen bij gunstig weer eene bevredigende op brengst geven, terwijl ook de wei- en klaverlanden het nog goed kunnen maken. Over het geheel kan gezegd worden dat, wanneer het betere weer standhoudt, een oogst kan worden verkregen, die, dooréén genomen, weinig beneden het gemiddelde zal blijven. Ongetwijfeld is dit voor een groot deel daaraan te danken, dat het weer behalve donker gezelschap komt houden zei Frans onnoozel, »dat is me ook goed." »Dat in 't geheel niet, dat nooit, dan liever een dozijn ElbertsL riep Boerhaave. »Heere, waarom, dokter!* »Myn waarde heer,* zei de dokter plechtig, »ik ben hier meer dan dokter ik ben hier de vriend, de vertrouwde der familie. Vraag mij nu niets meer; ik zal je Elbert zenden, hoewel ik niet begrijp wat je met dien ruwen kerel wilt praten.* »Hij weet zoo komiek te vertellen, dokter: dat zal me den tijd wat korten." »Zoo, dat is wel aardig dacht Frans, toen de dokter weg was, »de oude heer heeft den Esculaap op de hoogte gebracht. Ëiik mag haar dan niet zien Wacht maar Wordt vërvolgd.) en vochtig steeds koud gebleven is. Was het daarbij broeiend en warm geweest, dan zou de schade voor vele gewassen nog veel grooter geweest zijn. Uit den aard der zaak is nu echter de tijd nog veel meer kritiek dan eene maand geleden, daar zoowel het intreden van plotselinge overdadige hitte als voortzetting van de natte periode nood lottig kan worden. Verder wordt in bedoeld overzicht de stand van de tarwe, voor Zeeland vrij slecht genoemd, daar vele velden, met name die met Essex-tarwe, te dun staan. De stand van het kanariezaad en de karwij is goed, evenals die van koolzaad en geel mosterdzaad. Boonen hebben nog al schade geleden door luis en den harden wind, terwijl de witte boonen iets beter staan en zich bij gunstig weer nog kunnen herstellen. De stand van de erwten is matig tengevolge van het optreden van de St. Jansziekte, terwijl die van het vlas goed genoemd wordt. De aardappelen staan goed, evenals de suikerbieten. De stand van de uien is onregelmatig. De vooruitzichten van de haver en de zomergerst worden goed genoemd even als van de roode- en witte klaver. De stand van de lucerne is goed. De weiden hebben zich, voor zoover zij niet te laag en te nat lagen, langen tijd goed gehouden, doch in den laatsten tijd begint het gras snel te verminderen. In de eigenlijke weidestreken is de stand dan ook niet meer dan vrij goed. Algemeen is de stand op de klei beter dan op zand en veen grond. Op de lage weiden groeit dit jaar al zeer weinig gras. Hoewel niet zoo overvloedig als in het vorige jaar, is er over het geheel van het grashooi ook nu een behoorlijke snede hooi gewonnen» Door de voort durende nattigheid heeft de qualiteit echter aanmerkelijk geleden en daar het hooi voor een groot deel slecht gewonnen is, zal waarschijnlijk door broeien en schimmelen de hoedanigheid in de schuur er ook niet op verbeteren. Nagenoeg algemeen wordt de hooi oogst, wat quantiteit betreft, goed ge noemd, terwijl de qualiteit slechts matig is. De laatste zou nog aanmerkelijk minder geweest zijn, indien het weer behalve nat ook niet koel geweest was. Het etgroen ontwikkelt zich traag. Het klaverhooi is over het geheel beter gewonnen dan het grashooi, vooral in die streken waar men bij het oogsten van ruiters gebruik maakt. Op de klei was de oogst dooreengenomen goed, op het zand vrij goed. AXEL, 30 Juli 1907. Nog steeds is men tevergeefs bezig geweest met het opsporen van den persoon, die verleden week Zondag onder de gemeente Zuiddorpe den aldaar wonenden rijks-veldwachter Jonckbloed in den arm schoot. Intusschen is Zondag j.l. dokter De Coninck van Wachtebeke (België) er in geslaagd den kogel te verwijderen, die 32 centimeter in den linker bovenarm was doorgedrongen. De toestand van Jonckbloed is gunstig. Vrijdag slaagde te 's-Gravenhage voor de akte Engelsche taal, lager onderwijs o. m. de heer C. J. Bakker te Ouwerkerk, vroeger te Axel. De dezer dagen onder verdenking van verduistering en valschheid in ge schrifte gearresteerde klerk der poste rijen en telegrafie C. K., verplaatst van Oudewater naar Neuzen, is in vrijheid gesteld. Tot onderwijzer met verplichte hoofdakte te Boschkapelle is benoemd met algemeene stemmen de heer D. Ramaeckers, onderwijzer te Beugen. Bij Kou. Besl. is aan mr. P. C. J. Hennequin, op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Aardenburg en St. Kruis. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat in enkele garnizoenen een proef zal worden genomen, om de herstellingen aan ordinair lakensche kleedingstukken te doen geschieden met lappen van dezelfde stof, doch afkomstig van buiten dienst gestelde kleeding, die in het Centraal Magazijn van Militaire kleeding te Amsterdam wordt opgelegd. Door deze wijze van handelen wordt voorkomen, dat de kleermakers meer laken aan het Rijk in rekening brengen dan uit het Garnizoens-kleedingsmagazijn is ontvan gen, en de Minister is van oordeel daardoor eenige duizenden op de begrooting te kunnen bezuinigen. Avp.) Tegen een vrouw, wonende in een der armenkamers te Muntendam, is door de marechaussees proces verbaal opgemaakt wegens het opzettelijk dron ken maken van haar 10-jarig dochtertje. Deze vrouw was zoo laag, om haar dochtertje een theekopje jenever op te laten drinken, tengevolge waarvan het arme meisje zoo dronken werd, dat het heel wat moeite heeft gekost om het kind weer bij te maken en men in het begin voor het ergste vreesde. Omtrent de desertie der Zutphen- sche huzaren wordt uit Zutphen o. m. geschreven „Begrijpelijkerwijze zit heel ons kleine stadje vol van het huzaren protest tegen hun ritmeester en merkwaardig is het, dat overal de kwestie wordt opgevat van de ironische zijde behalve vermoedelijk wel in de militaire kringen. Het blijkt dat de ongewilde comman dant, baron Van Heemstra, dezelfde is, onder wie in Venlo eenigen tijd geleden ook zoovele huzaren de plaat poetsten. Tevoren hadden de huzaren bij het 5e escadron een zeer gewilden comman dant, thans in Venlo geplaatst, en het viel hun hard nu te moeten dienen onder iemand, die met zijn soldaten omspringt, als een circushouder met zijn paarden. Een paar staaltjes van de plagerijen zullen wij hier mededeelen. Wanneer vroeger „afzadelen" werd gecomman deerd, zadelde iedere huzaar zijn paard af en bracht het weg. Toen nu de nieuwe ritmeester kwam en een der huzaren na het gegeven bevel deze ge woonte volgde, werd hij teruggeroepen en hem te kennen gegeven, dat ieder niet afzonderlijk moest weggaan, maar allen tegelijk en hij dus zoolang moest wachten. En in zijn plaagzucht liet de commandant de van een marsch terug gekeerde huzaren opnieuw opzadelen en daarna afzadelen overeenkomstig zijn wensch. Alles moest „model" zijn bij dezen ongeschikten commandant. Zelfs zoo, dat de huzaren op commando hunne mutsen op de kapstokken moesten hangen in drie tellen Het spreekt vanzelf, dat er groote ontstemming heerschte in het escadron, vooral daar de commandant niet zuinig was met straffen ook, en langen tijd broeide er reeds wat, totdat Dinsdag avond de afspraak volvoerd werd en bijna het geheele escadron er van door ging bij troepjes van twee, vier* zes de IJselbrug over. Woensdagmorgen moest het geheele regiment op marsch naar de Gorselsche hei. Het overige deel en de staf liggen te Deventer. Toen nu de beide Zut- phensche escadrons op de heide arri veerden, kon ritmeester Van Heemstra slechts 14 man aan zijn regiments commandant toonen. Gestraft zijn de deserteurs nog geen van allen. Wel zijn ze allen in voor- loopig arrest gesteld en daar er geen cachotten genoeg zijn, allen opgeborgen in de schermzaal. Bij het terugkeeren in de kazerne moeten de deserteurs eerst zijn toege sproken door den regimentscomman dant, die verklaarde, dat hun handelwijze een huzaar onwaardig was. Een der deserteurs moet toen den moed hebben gehad, zijn commandant er op te wijzen, dat zij dan ook verlangden door hun ritmeester als huzaren te worden be handeld. Kindermoord. In Berlijn hebben Donderdag eenige monsterachtige daden, waarschijnlijk gepleegd door een krankzinnige, niet weinig ontsteltenis verwekt. In twee straten van de noordoostelijke wijken van Berlijn heeft een onbekend persoon twee kinderen zwaar gewond, door te trachten hen den buik open te snijden. Een van de twee slachtoffers is tengevolge van de bekomen verwon dingen reeds overleden. In een andere wijk zijn een drietal zelfde gevallen voorgekomen. Een belooning van 1000 mark is uit geloofd voor hem die de dader van de aanslagen aan de politie overlevert. Uit nadere berichten over den af schuwelijken kindermoordenaar blijkt, dat de man op den weg dien hij door de stad heeft genomen, steeds doldrif tiger te werk is gegaan. Het eerste meisje dat hij tegen het lijf liep, kreeg geen gevaarlijken steekhet tweede kreeg twee steken in het onderlijf, ten gevolge waarvan de darmen scheurden, zij is doodelijk gewondhet derde werd opeens doodgestoken. Als wapen ge bruikte hij waarschijnlijk het eene been van een schaar. De moordenaar sprak de kinderen eerst met een smoesje aan. Hij vroeg ze, of in een huis vlak bij deze of gene familie woonde, lokte ze zoodoende in een gang achter de huisdeur en pleegde daar zijn misdrijf. De crimineele politie zette zich dade lijk in beweging, om zooveel mogelijk kinderen van de straat uit te hooren, ten einde een beschrijving van den moordenaar machtig te worden. De politie doet ook navraag in de krank zinnigengestichten, om het spoor van den dader te ontdekken. Natuurlijk zijn ook dadelijk onschuldigen gepakt. In de Wörtherstrasse was een oude zwaar beschonken man bezig lekkernyen en klapbessen onder kinderen te verdeelen. Dat moet de moordenaar zijnriepen een paar lieden, en dadelijk vloog de menigte op hem aan, om hem met vuisten en stokken af te rossen. Het bleek echter spoedig, dat de man niets kwaads had gedaan. In Berlijn herinnert men zich niet dat er ooit op straat zoo kort achter elkaar zulk een afschuwelijke reeks van misdaden is gepleegd, en zoodoende spreekt men daar op het oogenblik over niets anders. Een deel van de duivenliefhebbers in België is weer door een ramp getrof fen. Twee groote duivenmaatschappijen, de eene van Marcinelle, de andere van "Mont-sur-Marchienne, hadden Zondag een grooten wedstrijd uitgeschreven op Noyon. Van de 1000 duiven, die werden opgelaten, keerden er tot heden slechts 25 terug te Marchienne en 50 te Marcinelle. Te Nagy, Saint-Miklos, (Hongarye) heeft zich een drama afgespeeld, dat daar een levendige ontroering verwekt heeft. Een jong medicus had zich een vijftal jaren geleden verloofd met een jong ^meisje van bovengenoemd dorp. Zijn ouders waren evenwel tegen het huwelijk. Hij had daarom met het meisje gebroken, het dorp verlaten en was later getrouwd. Drie weken geleden ontmoette hij te Arad den vader van het meisje, die hem voldoening vroeg, en die kreeg in den vorm van een Amerikaansch duel. Men kwam overeen, dat men door middel van twee lucifers zou bepalen, wie van beide zelfmoord moest plegen. De dokter trok de kortste lucifer, waar door dus zijn doodvonnis geteekend was. Donderdag heeft hij zich, na order op zijn zaken gesteld te hebben, met een revolver van het leven beroofd.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2