r jy fto. 33. Woensdag 31 Juli 1907. 23e Jaarg. EEN OUDE GESCHIEDENIS. Nieuws- en Advertentieb ur c3 c lx! a voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMW, Buitenland. FEUILLETON. WUSCIII te 5 3 D COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Bij Attendorn, in Westfalen, heeft men, bij het laten springen van rots blokken in een kalksteengroeve, on verwachts een druipsteengrot ontdekt die, volgens het eerste oppervlakkige onderzoek, alle totnutoe in Duitschland bekende grotten van die soort in schoon heid en grootte overtreft. De ontdekkers kwamen door de ope ning in een ruime hal waarin prachtige gordijnen van sneewwitten druipsteen en ter dikte van nog geen centimeter hingen. Andere gordijnen fonkelden in alle kleuren van den regenboog. De oprijzende zuilen zijn ook fraai, er zijn er bij die tot 5 M. hoog zijn. Ver schillende beekjes ruischen van een hoogte van 15 M. en storten zich, in schitterend wit schuim, in een diepere grot die nog niet onderzocht is. Het aantal nissen, kansels, koren en kapel len bedraagt tusschen de 50 en 60. Zij zijn meerendeels schitterend wit en bij het rondwandelen hoort men onafge broken het geheimzinnig geluid van de omlaag schietende beekjes. In de zijgangen heeft men nog niet kunnen doordringen, maar het is niet onmogelijk dat men daardoor nieuwe hallen zal bereiken. FRANKRIJK. De laatste dagen waren te Brest Amerikaansche en Japansche oorlogs schepen in de haven. De onderlinge verhouding tusschen de officieren van beide nationaliteiten was opperbest, XI. Maar we zijn nog zoo ver niet, geachte lezerFrans ligt nog te bed. We veronderstellen, Mijnheer, dat ge wel eens ernstig ongesteld zijt geweest, en een dokter hadt die, zooals 't een heer van de faculteit betaamt, zijn eigen inzichten had en heel vast op zijn stuk stond. Dan zult ge hebben ondervonden, dat bedoelde heer nu en dan proeven op u nam, misschien heel heilzaam voor u en gewichtig voor de wetenschap, maar waarin ge volstrekt geen smaak vondt. Frans zou zich ditmaal mogen verheugen eene ondervinding van dien aard op te doen. Van alle eigenzinnige, tyraunieke doctoren, was Mijnheer Van der Kina de eigenzinnigste en tyranniekste. Het was genoeg dat een patiënt, dien hij voor bedenkelijk ziek hield en dit was meestal het geval een wensch te kennen gaf, om dezen phoenix aller doctoren dadelijk een streng tegenbevel te doen geven. Natuurlijk was Frans in een beden kelij keu toestand hij moest in 't halfdonker liggen niemand mocht bij hem komen, behalve, verbeeld-je, zijn voogd, de Admiraal. Een uiterst hoffelyk, ja hartelijk. Maar de Amerikaansche jantjes mochten niet meer aan wal zoodra het Japansche eskader ter reede was aangekomen. En de Japansche matrozen moesten aan boord blijven, tot het Amerikaansche smaldeel goed en wel vertrokken was. ENGELAND. De Daily Mail heeft generaal Baden Powell de vraag gesteld, hoe het in Engeland stond met den bestuurbaren luchtballon in geval van een aanstaan den oorlog. Frankrijk staat ongetwijfeld aan het hoofd, antwoordde Baden Powell, en Duitschland maakt ontegenzeggelijk groote vorderingen, maar Engeland zal niet achter blijven. Engeland geeft nauwlettend acht op eiken vooruitgang in deze en zonder technische geheimen te willen verraden, wil ik wel zeggen, dat wij in den laatsten tijd ook goede vorderingen gemaakt hebben. De En- gelsche deskundigen schieten echter eenigszins in praktische ervaring tekort. Baden Powell twijfelde intusschen aan het nut van bestuurbare luchtballons in veldslagen, doch voor verkennings- dienst hadden ze naar zijn oordeel groote waarde. ITALIË. De Daily Chronicle verneemt uit Rome, dat het huis van Savoye binnen vier maanden een gelukkige gebeurtenis mag verwachten. De koningin zal eerder dan gewoonlijk te Rome terug- keeren, opdat de verwachte nieuwe wereldburger in de hoofdstad des lands geboren worde. vroolijke ziekentrooster! De Admiraal*, had de Boerhaave van Goud berg gezegd, »was gelijkmatig, kalm hij zou den zieke het best in rust houden, en rust was hier alles, na de drankjes, poeiers en pillen, die, zooals later uitkwam, door den patiënt op be- driegelijke wijze aan hun eigenlijke bestemming werden onttrokken, tenminste niet den weg volgden dien de dokter er voor bestemd had. Frans moest dan rust hebben en niemand mocht zijn kamer genaken, behalve de Admiraal, wiens vertrek aan dat van den zieke belendde. Frans verveelde zich, zooals hij zich op de ellendigste hondewacht nog nooit verveeld haddaarbij sprak de natuur luid en luider; Frans had een honger als een paard en hij werd op dieet gehouden. Het lezen was hem verboden, en hij bracht zijn tijd door met slapen, de torsades van zijn gordijnfranjes te tellen, in de bloemen van het behangsel vreemde figuren te zoeken, te droomen en te denken. „Dokter,* zei hij op een dag, toen de groote man met het horloge in de hand zijn pols voelde, »als je me niet te eten geeft, moet het je niet verwonderen, als ik me vaudaag of morgen een indigestie aan mijn wollen deken heb gegeten.* »Dat is een teeken dat er beterschap in aantocht is, mijn waarde heer Crul. Geduld 1 nog een weinig geduld RUSLAND. Te Moskou is de revolutionaire soci- aliste Froema Froemkin opgehangen. Froema Froemkin pleegde indertijd te Kief den aanslag op den wegens zijn wreedheid beruchten generaal Nowitski. Ze werd naar Siberië verbannen, doch wist verleden jaar te ontvluchten. Daarna stond ze onder verdenking in een theater te Moskou, dat ze opval lend dikwijls bezocht, een aanslag te willen doen op den stedelijken com mandant Reinboth. Nadat ze opnieuw in hechtenis was genomen, trachtte ze den directeur der Butirski-gevangenis te Moskou te dooden. Ze werd toen ter dood veroordeeld. Volgens het geneeskundig onderzoek was ze nor maal, maar allen die haar gekend hebben, verzekeren dat zij in hooge mate zenuwziek en feitelijk ontoereken baar was. Ze wilde van het vonnis niet in beroep gaan. Een verzoek om gratie, door hare te Minsk wonende ouders ingediend, wérd afgewezen. De politie heeft de draden in handen gekregen van een nieuw komplot tegen het leven van den Tsaar. Er zijn ver scheidene mannen en vrouwen in hech tenis genomen, in wier bezit men o. a. een tot in bijzonderheden afdalende beschrijving vond van het keizerlijk jacht Alexandra. Een ingenieur, die klaarblijkelijk een van de hoofdaan- leggers van het komplot was, is in de Peter en Paulus-vesting opgesloten. Van de kiesgerechtigden der laagste klasse zoo lezen we in een bericht uit St. Petersburg hebben zich tot »AU je 't beter vindt, dokter, dat ik mijn bed opeet, dan een stuk biefstuk, dan moet ge u maar er op wapenen mij eerstdaags, als een boa constrictor onbe weeglijk in elkaar gerold, in een digestie- slaap te vinden. Ik sta voor niets meer in. Ik ben er niet ver af een menscheneter te worden, en dan zijt gij en de Admiraal, de eenige menschen die ik zie, - - het eerst aan de beurt.* De Admiraal woonde de visite bij en wachtte de uitspraak der wetenschap af. De wetenschap, misschien wel uit zucht tot zelfbehoud en zeker meer uit vrees voor buitensporigheden, dan uit over tuiging, stond eene wijziging van het regime toe. »Mag ik nu ook lezen, dokter was het den volgenden dag, „want de ver veling zal mij nog eens het bed uitjagen en dan ga ik schaatsenrijden op de grachten van Goudberg.* De dokter peinsde lang en beloofde toen een boek te zullen zenden, omdat alleen zekere soort van lectuur als onschadelijk kon worden geacht. Frans ontving een »Christelijke Gids door de woestijn van het leven,* een zeer stichtelijk boek voor iemand die in af wachting van zijn doodvonnis zit, maar voor een zich vervelenden gezonden patiënt niet vermakelijk natuurlijk stichtelijk en vermakelijk zijn geen familie van elkaar. Maar Frans had nu toch eenig voedsel voor lichaam en geast. dusver nauwelijks twee procent in de kiezerslijsten laten inschrijven. Ook de plattelandskiezers toonen groote on verschilligheid. De zegepraal der re geering bdj de verkiezingen wordt als met den dag zekerder. KOREA. Reuter seint dd. 25 dezer uit Seöel, dat het Japans voornemen is, het Kore- aansche leger te ontwapenen, en den voor maligen keizer te scheiden van zijn raadgevers en soldaten. Dit plan zal worden uitgevoerd, zoodra voldoende troepen zullen bij de hand zyn om alle verzet te fnuiken. Na den troonsafstand van den keizer kreeg de vorst bezoek van een groot aantal paleis dames. Dezen kwamen afscheid nemen en maakten tevens van de gelegenheid gebruik „souvenirs mee te nemen", hetgeen ten gevolge had, dat het paleis in een ommezien als 't ware was beroofd van alle tilbare have. AMERIKA. In de Vereenigde Staten heeft men knappe bollen ook onder de hoog leeraren. Zoo schijnt vooral zekere professor Starr, van de Universiteit te Chicago, een schrander heer te wezen. Starr heeft ontdekt, dat de tegenwoordige manier van opvoeding der kinderen niet deugt. Maar het is betrekkelijk ge makkelijk daarin wijziging en verbete ring te brengen. Men beginne slechts met de kinderen tot hun tiende jaar naakt te laten rondloopen, zoowel 's zomers als 's winters. Starr's opvat ting wordt gedeeld door velen, die nu Een dag later had Frans weer iets anders. Zieken zijn lastige menschen de verveling doet hen van alles ver zinnen. Ditmaal was de Admiraal niet tegenwoordig. Dokter, stuur Elbert eens bij me.« »Volstrekt niet, mijn waarde heer Crul, nu vergt ge het onmogelijke.* Dokter, als ge hem niet tot mij zendt, zal ik tot hem gaan, zooals Mohamet tot den berg ging.* »Ik sluit de deur van buiten, mijn waarde heer,* zei de slimme dokter schalksch lachend. Dokter, je hebt me wel uitgemergeld, maar zoo slap heb-je me niet kunnen krijgen of ik kan nog wel een deur intrappen. Je weet niet waartoe de wanhoop en de verveling in staat zijn.* »Hebt ge uw boek reeds uitgelezeu »Dat boek!* zei Frans met zekere minachting; maar zich bezinnende: »neem 'tmij niet kwalijk, dokter, 't is een uitmuntend boek, maar mijn genre niet. Wanneer 't in een romantisch humoristisch kleed was gestoken, zou 't me misschien beter bevallen, nu werkt het bijzonder op mijn slaapzenuwen. Ik vraag dus, Elbert of de dood!* »Miju hemel, wat wil je met dien onbehouwen Elbert beginnen?* zei de dokter. »Ziju ruwe stem zal je hersenen, die nog zoo gevoelig zijn, weer geheel in de war brengen.* »Nu, viud-je beter dat Eva me wat

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1