u\o. 32. Zaterdag 27 1907. 23' Jaarg. J EEN OUDE GESCHIEDENIS. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ÖIKLEMA\, FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente I Axel, maakt bekend, dat Openbare Ver- gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen DINSDAG den 30 JULI 11907, des voormiddags te 93/4 ure, ten j Raadhuize ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Verzoekschritt van den heer M. L. van Vessem te Axel om verlenging van verlof tot herstel van gezondheid als onderwijzer aan de o. 1. s. 3. Vaststellen voorwaarden aanbe steding petroleum voor schooi en straatverlichting. 4. Aanbieding begrooting Alg. Burg. Armb. voor 1908. 5. Overlegging Gemeenterekening over 1906. 6. Onderzoek geloofsbrieven verko zen Raadsleden. 7. Verzoekschrift van den heer J. A. van Hoeve (brandmeester) te Axel om meerdere uitbetaling aan de manschappen bij de brandweer. 8. Verzoekschrift van den heer M. Loof e. a. te Axel om de thans bestaande verordening op de heffing van schoolgelden te be houden. 9. Behandeling concept verordening schoolgelden. «Blijf nog een oogenblik,» zei de Admiraal, «ik heb nog niet uitgepraat. Ge zoudt u 't eerst tot mij gewend Ihebben; ge zoudt u niet hebben gede clareerd, maar, mijn vriend, dat geloof ik niet. Maak je niet boos, neen, ik geloof het niet, want ik wed, om al wat je wilt, dat je nu reeds, in den korten tijd dien je met Eva alleen bent geweest, haar in je geheimpje hebt ingewijd. «Neen, Mijnheer, dat heb ik niet gedaan,» antwoordde Frans bits, «ik heb uwe dochter niet zoetsappig mijn [geheim toegefluisterd, onder vier oogen, maar ik heb 't haar iu 't bijzijn van haar minnaar doen hooren, omdat ik er toe uitgetart ben omdat ik het valsch gelaat van dien vriend niel verdragen kan omdat mijn bloed in oproer was; omdat ik overkropt was, Mijnheer, en gestikt zou zijn als ik had gezwegen Gij zijt grijs in jaren en ondervinding, Mijnheer, ge zijt kalm en berekenend, maar ik had u willen zien in mijne plaats O riep Frans hartstochtslijk, zijne gebalde vuisten opheffende, »ik heb een dure les betaald Ik weet nu wat vriendschap, ik weet nu wat liefde isIk zal mij 10. Vaststellen kohier schoolgelden. 11. Vaststellen suppletoir kohier hoofdelijken omslag. 12. Reclames in zake hoofdelijken omslag. Axel, den 25 Juli 1907. De Burgemeester van Axel D. J. OGGEL. DUITSCHLAND. De Duitsche bestuurbare legerballon heeft zijn eersten tocht, los van de aarde, gedaan. Hij bleef' drie uren in de lucht. Op de Jungfernheide opgestegen, ging het luchtschip tegen een matigen Westenwind in naar Spandau en ver richtte daar een aantal belangwekkende oefeningen in het beschrijven van cirkels en van figuren in den vorm van een acht. Ten slotte beschreef het een kring om de Nikolai-kerk. Af en toe kwam de luchtbal zoo dicht bij den grond dat men het geluid van de schroeven kon hooren. Daarna ging hy weer de lacht in, hooger en hooger, tot hij voor het bloote oog niet grooter dan een sigaar leek. RUSLAND. De correspondent der Fraukf. Ztg. te Warschau schrijft aan zijn blad o. a. het volgende over de toestanden in Polen Hoewel het grootste deel der bevolking van Russisch Polen ontegenzeggelijk de revolutie moede is, wil het land toch niet tot rust komen. De hoofdoorzaak voortaan wachten. Liever wil ik mij 't hart uitrukken dan het ooit weer te openen voor een vriend of voor een vrouw 1 Hij sloeg zich wild voor 't hoofd en ijlde buiten zichzelven naar de deur. De deur ging eensklaps open en Eva stond bleek en schijnbaar kalm vóór hem. Hij aarzelde een oogenblik, als betooverd door haar strakken bliktoen vermande hij zich en stapte trotsch naar de deur. >Blijfc zei Eva gebiedend. Frans bleef; hij kruiste zijne armen over elkaar en leunde tegen een stoel. «Mijnheer Barneveld is zooeven ver trokken,» zei Eva tot haar vader, »om niet terug te keeren.» »Dat heb ik gedacht,» antwoordde de Admiraal heel effen. «Dat is mijn schuld,» zei Fraus bitter. Eva wierp hem een strengen blik toe. «Natuurlijk zei baar vader met het hoofd knikkende, «dat kou niet anders. Vergun mij, Mijnheer,» zei Frans met een lichte buiging, »dat ik u met uw dochter alleen laai. Tot straks!» En zonder zich ditmaal door deu blik van Eva te laten weerhouden, snelde hij de kamer uit. Eva deed een paar schreden naar de deur om hem terug te roepen, maar haar vader zeide op zijne beurt: „Blijf!» op een toon die haar als aan deu grond nagelde. «Om Godswil, Papa, laat hem zóó niet heengaan bad Eva knielend, hiervan is gelegen in het optreden der politie, die, geleid door de bureau- kratie, al het mogelijke doet om onlusten in het leven te roepen en verbittering en haat te zaaien. De bureaukratie heeft er klaarblijkelijk belang bij den staat van beleg in Polen te handhaven en houdt de volksmassa in voortdurende gisting en zenuwachtige onrust. Vandaar dat de toestand van revolutie allengs chronisch wordt. De politie verzaakt ook haar plicht tegenover het roover- wezen. Het zou zeker de taak der politie zijn aan het sterk ontwikkelde rooverwezen paal en perk te stellen, maar ze doet volstrekt niets in deze. De gevallen van roof en plundering nemen van dag tot dag toe. In den laatsten tijd kan men het 's avonds ternauwernood meer wagen van een rijtuig gebruik te maken, daar de koetsier gewoonlijk met de roovers onder één deken ligt. Daarentegen is er een groot aantal geheime agenten in de weer, om naar niet bestaande politieke samenz weringen onderzoek te doen. Dagelijks worden hoopen menschen in hechtenis genomen en wee dengene, die toevallig een verboden brochure of een ongeoorloofd lied bij zich draagt. Wie slechts eenigszins in de verhoudingen hier ingewijd is, staat verbaasd, wanneer hij 's morgens in de bladen de namen der in hechtenis genomen personen leest, daar men bij de meeste met alle beslistheid zeggen kan, dat er weer een nieuwe misgreep der politie in het spel is. Daarbij worden knapen en meisjes van 16 jaar niet gespaard, en «Hij zal in geen zeven slooten tegelijk loopen,» antwoordde deze flegmatische heer. »Ik bezweer u, Papa, laat hem terug roepen! Hij is tot alles in staat!» riep Eva handenwringend. »Als ge het niet doet, houdt ge mij niet hier, al moest ik door het raam springen »Heel goed, mijn kind Nu weet ik hoe ik 't met je heb. Je behoeft me nu niets meer te zeggen. Ik zal hem laten terugroepen, maar ik verzoekje, neen, ik beveel jevergeet niet wat je aan den naam van je vader verschuldigd zijt Ik verbied je hem door een woord, een gebaar te verraden wat je mij verraden hebt. Foeije pretendent te bedanken, voor een ander die nog geen dag hier is »God snikte Eva en bedekte haar gelaat met hare handen. «Ben ik dan zoo diep gezonken Het strakke gelaat van den vader verhelderde. Er kwam een goedige glim lach op zijne lippen. Hij strekte reeds de hand uit om zyn kind op te beuren, maar hij trok de haud terug, zette zijn gelaat weer in een strenge plooi, stapte naar een hoek van de kamer en trok aan het schellekoord. Er kwam iemand de trap opgestormd de deur werd wijd opengeworpen en Elbert verscheen met verwilderd oog, de muts in den nek en de knoop van zijnen das op den rug. Geen gevoeliger voorwerpen dan dassen, kraagjes on wanneer de ouders niet bij alle waardig- heidsbekleeders de noodige moeite doen, wordt hun niet eens de reden mede gedeeld, waarom hunne kinderen in hechtenis zijn genomen. Advokaten en verdedigers zijn tegenover de krijgs raden volkomen machteloos. KOREA. Een der Londensche bladen verneemt via Washington uit New York, dat de Japansche regeering reeds eenige weken geleden had doen weten, dat moeilijk heden in Korea te wachten waren, maar dat overigens geen verandering zou worden gebracht in de toestanden op handelsgebied. In hoeverre deze laatste belofte iets beteekent, dient te worden afgewacht. In de kringen der Amerikaansche zakenlui vreest men, dat Korea door Japan zal worden ge monopoliseerd voor den eigen handel. Het vooruitzicht, op die wijze een afzetgebied van 12,000,000 zielen te verliezen, wordt in de Vereenigde Staten niet bepaald aangenaam gevonden vermoedelijk zal het departement van buitenlandsche zake» te Washington hierop scherp het oog houden. In de Vereenigde Staten koestert men de verwachting, dat het gebeurde te Seoel er toe zal strekken, de betrek kingen tusschen Japan en China minder hartelyk te maken. Ondanks de aankomst van Japansche troepen te Sëoel en een nieuwe ver klaring van den Keizer dat hij afstand had gedaan, waartoe de ministers hem na een nachtelijke vergadering hebben gedwongen, duurt de gisting onder het mutsjes 't zijn de fijnste barometers van den hartstocht, 't zij schrik, vrees of liefde. Wat hebben scheve kraagjes en mutsjes al geen historie's verteld We willen er ons niet in verdiepen, maar vestigen alleen de aandacht op Elberts scheeve das en verschoven muts in kraagjes deed Elbert niethij was geen jongejuffrouw. Eva sprong op van haar stoel, maar toen ze Elbert aanzag, kon ze geen voet verzetten, en haar stem stokte. «Wat is er vroeg de Admiraal, die in weerwil van zijn moed en stoïcisme, verbleekte. Elbert keek beiden een poos als ver dwaasd aan, toen stamelde hij «Ik geloof, dat hij doorgaat op zijn anker, naar lager wal, met vliegenden storm De Admiraal wierp zijn waardigheid weg en ijlde met jeugdige drift naar beneden, gevolgd door Eva en Elbert. Frans was in blinde opgewondenheid tegen een openstaande deur geloopen de schok wierp hem achterover, hij stond op en zag zeer bleek, toen Elbert die den slag had gehoord, het hoofd buiten zijn kamertje stak. «Wat is er gebeurd?» had Elbert verschrikt gevraagd. «Niets!» zei Frans de hand aan 't voorhoofd brengende, »;k heb me gestooten tegen de deur.» «Ik zal wat water halen,» zei Elbert, «'tis niemendal!» Frans had een

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1