VI VII lli L a 1 Lu Ej n J\f U 11 i\ 1 r%o. 5t. (1 oensdag 24 Juli 1907. 6 OUDE GESCHIEDENIS. v23' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse!)-Vlaanderen. DIKLEMW, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A X E L. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend'. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ITALIË. We vinden nog eenige bijzonderheden ver de ongeregeldheden, welke te 'alermo plaats hebben gehad, toen daar e tijding van de inhechtenisneming an Nasi bekend werd. De politie had een protest-vergadering erboden, die men in het theater-Bellini vilde houden. Toen trok een groote ïenigte betoogers naar het universi- Bitsgebouw en hield daar een rumoe- ige bijeenkomst. Vervolgens trok men i optocht door de stad. Het kwam oortdurend tot botsingen met de politie, ie de betoogers wilde verstrooien. Aan 'eerskanten werden velen gewond, 's Avonds wilde de menigteeen nieuwe etooging houden in de Quatro Canti- traat. Allerlei twijfelachtige elemen- jn hadden zich onder het volk ge lengd. Het bevel der politie om door i loopen werd met gefluit en steen- •orpen beantwoord. Op een gegeven ogenblik vielen er twee schoten van en balcon. De inmiddels aangerukte jldaten gaven toen vuur op het huis, 'aaruit geschoten werd en losten ook Bnige schoten op de menigte, die zich aarop verstrooide. Gedurende de relletjes werden de penbare gebouwen en de consultaten oor de gewapende macht bewaakt, roepen betoogers trokken voorbij het ransche consulaat, roepende „leve de Bp u bliek 1" RUSLAND. Spoorwegarbeiders hebben een aan- X. Frans stapte naar de kamer van zijn iogd en trad binnen met de zorglooze (uding van iemand wien het onver- hillig is wat hij hooren zal, en 'die be- oten heeft pal te staan tegen eiken inval. De Admiraal had zich met buiten- sworie deftigheid omgord. Hij zag er o stijf en streng uit als moest hij een ijgsraad presideeren. Frans ging achte- )s zitten op den stoel, die hem werd ngewezen en wachtte, met het oog jf op den sigaren-standaard gericht, die lgestoken was met keur van manilla's havanna's. Blijkbaar was die standaard - deze gelegenheid klaar gezet en wel voorzien maar Frans richtte te geefs zijn blik op het aanlokkend >rwerphet vriendelijk »neem een ,aar,c bleef achterwege. »Ge herinnert u onze overeenkomst de Admiraal, na eens gekucht te hebben. »Ik geloof, Mijnheer, u nog geen enkel blijk gegeven te hebben dat ik ze vergeten heb,< antwoordde Frans. „Ik weet nogtans uit een goede bron slag gepleegd op het leven van den minister van verkeerswezen, toen deze op inspectiereis was bij Elisabetgrad. Er was een groot brok ijzer op de rails gelegd, om den trein te doen deraillee- ren. Door de oplettendheid van den machinist werd een ramp voorkomen. De trein kon j uist nog een paar meter vóór de noodlottige plek tot stilstand worden gebracht. De schuldigen zijn in hechtenis genomen. Op den Newski Prospect speelde zich Donderdagavond het volgende tooneel af: Een zeer netjes gekleede jongs man, die dicht bij de openbare bibliotheek met eenige couranten en brochures onder den arm liep, werd plotseling door twee speurders aangegrepen en in een rijtuig geduwd. Het rijtuig reed in vollen ren naar het dichtstbijzijnde politiebureau, vanwaar de jonge man na een korte woordenwisseling naar de cellulaire gevangenis in de Wiborgsche wijk werd gebracht. Dicht bij de Russisch-Oostenrijksche grens zijn vijf en twintig joodsche emigranten, waaronder negen vrouwen en vier kinderen, vermoord, terwijl t waalf anderen ernstig gewond werden. Zij werden in een bosch onverhoeds door landlieden overvallen. Op het hulpgeroep der joden kwamen Kozak ken, die de roovers verjoegen, nog vóór zij de lijken hadden kunnen berooven. Men vond op de lijken geld en kaartjes voor de Vereenigde Staten. In Cherson hebben zich agrarische troebelen voorgedaan. Toen de amb tenaren der belasting de gelden wilden dat de lust voor uw vak niet groot meer is. »De »goede bron" die u dat vroeger verteld heeft, zal 't voortaan niet meer doen, Mijnheer, daarvoor blijf ik u borg. Ik heb die goede bron de ooren gewasschen op een wijze die haar heugen zal. Vergun mij verder u te zeggen, dat het mij verwonderd en bedroefd heeft, te moeten ondervinden dat de eerste de beste onbekende lasteraar gehoor bij u vindt. Dit heeft mij tot treurige gevolg trekkingen geleid, c »Mag ik u verzoeken,* zei de Admiraal onverstoorbaar deftig, »mij mee te deelen welke die gevolgtrekkingen zijn »Zeker, Mijnheer. Ik wil u nauw keurig mijn gevoelen meedeelen. Voor eerst zie ik thans weder, dat gij niet de minste kennis hebt van mijn karakter, anders zoudt gij zeker begonnen zijn te twijfelen aan 'tgeen meneer Barneveld vau mij heeft verteldten tweede moet ik aannemen, dat ge gaarne van mij ontslagen zoudt zijn.* »Uit den toon, waarop gij spreekt, moet ik opmaken, dat het u geheel onverschillig is, of uw laatste onder stelling misschien ook verkeerd is. Ik moet u doen opmerken, dat dit niet voor een erkentelijk gemoed pleit.* »Ik ben u altijd erkentelijk geweest, Mijnheer, en ik heb dit altijd getoond maar de overtuiging die ik nu heb opgedaan, dat eeu verhaal zonder 't minste bewijs, door den eerste den beste komen innen, werden zij door de boeren verjaagd. Bij een gevecht met de politie werd de commissaris gedood. Ook in verscheidene andere districten hebben onlusten plaats gehad. KOREA. Een aantal Koreaansche soldaten heeft Vrijdag gemuit. De muitelingen ontsnapten uit de kazerne en deden een aanval op het politiebureau. Na een paar salvo's te hebben gelost, ver spreidden zij zich en begonnen, geholpen door mee stokken en steenen gewapende lieden uit de burgerij, Japanners te molesteeren, van welke laatsten er 10 gekwetst naar het hospitaal werden gebracht in de Japansche wijk, waarheen de Japanners gevlucht waren. Een afdeeling Japansche troepen kwam onder de wapenen om de politie te helpen in het opsporen van de muite lingen. Bij het vallen van den avond is het rustig geworden in de stad. In de straten wordt gepatrouilleerd door sol daten. Een zware regenbui heeft veel bijgedragen tot het doen slinken der volksmenigte. De winkels van Japan ners worden bewaakt. De politie rap porteert, dat 25 Japanners zijn gedood of gewond. Het aantal dooden en ge kwetsten bij de oproerige Koreanen is niet bekend. Ito heeft aan generaal Nasegawa opgedragen, de stad onder militair bewind te stellen. Troepen zijn aangewezen om te waken voorde veiligheid der consiilaatsgebouwen. Het meerendeel van de Londensche opgedischt om mij te benadeelen, een open oor bij u vindt, geeft mij het recht te zeggen wat ik gezegd heb, en daD geloof ik, Mijnheer, ook het recht te hebben mijn hart los te maken van de banden, die mij tot nu toe aan u en de uwen bonden. Uwe weldaden kan ik nooit geheel vergeldenik heb wel ge tracht dit zooveel mogelijk te doen door mijn ijver en gedrag.* Van lieverlede was de stem van Frans gedaald, en hij sprak de laatste woorden met moeilijk verholen aandoening uit. „Eva heeft u toch niets misdaan,* zei de Admiraal, zoo naief, dat Frans er verbaasd over was, maar eensklaps schoot hem te binnen een zekere clausule uit het welbekende epistel dat hij eens van zijn voogd had ontvangen. „O, neen zeide hij, »Eva heeft mij niets misdaan. Eva is vrij te huwen w;en ze wil, behoudens de goedkeuring van haar vader, die evenwel in dat opzicht voor zijn eigen dochter minder bezorgd blijkt te zijn dan voor zijn pleegzoon.* »Ik geloof toch, dat uw vriend De Jonge-Barneveld een goede partij voor haar is,« zei de Admiraal, met een raadselachtig geduld. »De heer De Jonge-Barreveld is mijn vriend niet,* zei Frans driftig op den arm,van zijn stoel slaande,»'tismijn bitterste vijand Mijnheer, maar dit behoeft niet te beletten dat Eva zijn vrouw wordt.* kranten schryven vergoelijkend over den gedwongen afstand van den keizer van Korea en beschouwen dien toestand als noodzakelijk onder de gegeven omstandigheden. Enkele zeggen echter dat de gedwongen afstand niets ver andert aan den staat van zaken in Korea. Zoo schrijft de Times dat Ja pan's taak in Korea langdurig en moei lijk zal zijn. De bandeloosheid en de schandalige manieren van de Japansche indringers in Korea zal de taak nog verzwaren. De Times vèrtrouwt echter dat Japan's staatsmanswijsheid er ten slotte in slagen zal, die moeilijkheden te boven te komen met vermijding van vroegere flaters. De Tribune zegt dat Ito's ophelde ringen het aandoenlijke niet wegnémen van de definitieve vernedering zijner liliputachtige slachtoffer». Het beste wat men er van kan zeggen is dat de gedwongen afstand van den Koreaan- schen Keizer, waarmee alle verdere pogiugen om een beroep op het geweten van de buitenwereld te doen, zijn ge ëindigd, en Korea tot een Japansch wingewest is gemaakt, niet door bloed is bezoedeld, wat wel het geval is ge weest met den omkeer in 1905, toen er geweld is gepleegd, de Keizerin het leven liet en de staatszegel geroofd werd. Ingevolge Koninklijk Besluit van gisteren is een zilveren draagpenning geslagen om uitgereikt te worden aan de afgevaardigden der tweede Vredes conferentie. De Admiraal kuchte. »Neem een sigaar,* zeide hij vriendelijk. Frans nam met een donker gelaat een sigaar, en stak ze aan, zonder er op te letten of 't een manilla of een havanna was. >Als hij uw vriend was, zoudt ge er natuurlijk niet tegen hebben, dat hij met Eva trouwde,* zei de Admiraal, ook een sigaar nemende. Als hij mijn vriend was, had hij Eva nooit gevraagd,* zei Frans de fijne havanna stuk-bij ten de. Waarom niet?* vroeg, de Admiraal zachtzinnig. »Oradat hij wist, Mijnheer, en hij alleen, de vertrouwde van al mijn ge heimen, dat ik Eva lief had!* zei Frans den teugel aan zijn drift vierende. »Een vriend licht zijn vriend den voet niet; hij maakt zi;n hof niet aan het meisje dat door zijn vriend wordt aange beden hij maakt geen gebruik van 't geen zijn vriend hem heeft toevertrouwd, om hem daarmede bij zijn voogd te bena deelen, zooals Mijnheer Barneveld gedaan heeft. Ik geloof, Mijnheer, dat ik geen verdere verklaring behoef te geven voor mijne vijandschap en mijne min achting jegens den aanstaanden echtgenoot uwer dochter.* »Neen, dat geloof ik ook niet,* zei de Admiraal droogjes. »Ik zal Barneveld daarover dienen te spreken. "Maar wat ge mij daar vertelt van uwe genegenheid

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1