23e Jaarg. plus minus 45 M3. GRIND 30. Zaterdag 20 1907. Nieuws- en Advertentieblad v o o r ?Z e e u w s c h - V1 a a n d e r e n. F. niFJJJIW, A X E L aanbesteden Buitenland. Binnenland. Landbouw. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote#letters worden naar plaatsruimte berekend. |Plaatsing|3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL. zullen op Woensdag den 24 Juli 1907, des voormiddags te 11 uren, ten raadhuize het VERVOER van van de Axelsche Sassing naar den GraaQansdyk. Inlichtingen te bekomen ter Secre tarie. Axel, den 16 Juli 1907. D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. DUITSCHLANI). In het Forstenriederpark is dezer dagen een wild zwijn met een auto mobiel in botsing geweest. De sociaal democratische Münchener Post luchtte haar ergernis over de daaruit gebleken aanwezigheid van wilde zwijnen vlak bij de hoofdstad, door bij het bericht aan te teekenen„Wij twijfelen niet, of de sociaal-democratische partij zal dadelijk bij het begin van de nieuwe zitting van den Landdag de hofjacht toestanden tot het onderwerp van een uitvoerige beraadslaging maken." De Munchensche correspondent van de Frankf. Ztg. deelt nu bijzonderheden mee, om aan te toonen, hoe noodig het werkelijk is dat er eens opruiming wordt gehouden met de sterk middel- eeuwsche gewoonten die nog in Beieren bestaan. Het koninklijk Beiersche hof, dus ook het hof van dien regent, jaagt op vreemde eigendommen, al heeten die staatsbosch. De bosschen hebben van het rustig voorttelende wild veel te lijden. Sneeuwt het 's winters zwaar, dan kan de nieuwe aanplant dikwijls niet opkomen, doordat de toppen van de jonge plantjes worden afgevreten. Op de akkers ls de schade niet minder. De staatskas heeft van de hofjacht geen profijt, wel van de particuliere jacht. Daarbij komt dat, wanneer het hof jaagt en dat is zeer dikwijls het geval bergwegen, ja heele bergen worden afgezet, voor menschen uit de streek en voor vreemdelingen. Het komt zelfs voor dat noodige verbete ringen in het verkeer enz. in het belang van de jacht achterwege blijven of onbehoorlijk lang vertraagd worden. Het heeft bv. vele jaren geduurd, voor Munchen zijn dringend noodigen ring- spoorweg kreeg. Hij is nu nog niet af. Men heeft veel gespot met de hofhazen die een locomotief niet doorlaten. De bouw van een brug over de Isar is verhinderd, omdat de straatweg die er op aan zou sluiten, het jachtgebied van het hof verstoren zou. Ja, men zegt zelfs dat verschillende personen, amb tenaren en anderen, openlijk en in stilte tegen de aftapping van de waterkracht in het gebergte voor electrisch gebruik werken en het land zoodoende milli- oenen voordeel onthouden, omdat zij meenen dat het jachtvermaak er onder zal lijden. Daarom zou het een ver dienstelijk werk in den Landdag zijn, om zijn hart eens te luchten, opdat de regent de grieven van zijne Beieren zal kennen. FRANKRIJK. Dinsdag is de wet afgekondigd, waarbij wijziging wordt gebracht in de termynen, vastgesteld voor de ge scheiden vrouw om te hertrouwen. Voortaan mag de gescheiden vrouw terstond na de ontbinding van het eerste huwelijk trouwen, als er maar 300 dagen verloopen zijn sedert het eerste voorbereidend vonnis, interlocutoir of au fond, dat in de zaak gewezen is. Is een scheiding van tafel en bed veranderd in echtscheiding, dan mag de vrouw in 't vervolg dadelijk daarua trouwen. Te Parijs worden feesten gegeven ter eere van de Italianen, die in den oorlog van 1870/71 onder Garibaldi tegen de Duitschers gevochten hebben. Die oudstrijders zijn naar Frankrijk gekomen om aan het fee3t van 14 Juli deel te nemen en tegenwoordig te zijn bij de onthulling van het standbeeld- dat te Parijs voor Garibaldi is opgericht. Italianen en Franschen pluimstrijken elkaar naar aanleiding van deze om staudigheden met aardige complimenten. RUSLAND. Generaal Alichanof, op wien Dinsdag te Alexandropol een aanslag werd ge pleegd, is de vroegere gouverneur- generaal van Tiflis. Hij heeft verschil lende strafexpedities geleid en is toen nog al streng opgetreden. Ook verleden jaar werd op Alichanof een aanslag gepleegd. Hij werd toen lichtgewond. Volgens berichten uit St. Petersburg zijn aan het ministerie van binnen- landsche zaken tal van berichten inge komen over een toenemende gisting op het platte land. Er moeten weer vele landgoederen door oproerige *boeren geplunderd en in brand gestoken zijn. In de gevangenis in de Wilborgsche wijk te St. Petersburg zijn ongeregeld heden voorgevallen. Een gevangene weigerde zich aan het reglement te onderwerpen en bedreigde den oppasser. Deze haalde toen zijn revolver te voorschijn en schoot den weerbarstigen gevangene dood. Dit was het sein voor een algemeenen opstand der gevange nen, die echter vrij spoedig bedwongen werd. Een in allerijl ontboden afdeeling soldaten wist, zij 'took na eenige moeite, de orde te herstellen. Twee politiebeambten, die Dinsdag in den omtrek van St. Petersburg wandelden, werden onverhoeds aange vallen door eenige gewapende personen. Een politiebeambte werd gedood, de ander gewond. Een bereden politie- patroelje heeft daarop alle wegen in ie buurt afgezocht, maar geen spoor van de daders kunnen ontdekken. Ontslag Minister van Marine. Door den Minister van Marine is aan H. M. de Koningin ontslag aangevraagd. Naar van welingelichte zijde wordt verzekerd, moet die ontslagaanvrage uitsluitend het gevolg zijn van het voorgevallene in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn voorstel betref fende de reorganisatie van het korps Mariniers. Het gerucht, dat de heer Cohen Scuart tevens ontslag uit den zeedienst zou nemen, vindt geen bevestiging. De Rijksmiddelen. Het overzicht der Rijksmiddelen over Juni wijst een totaal aan van f 15.059.728 of f413.050 meer dan in Juni 1905. Met Juni is het eerste halfjaar van 1907 geëindigd en de cyfers van de zes maanden bieden althans eenigen maat staf aan om het geheel te beoordeelen. Zeer opwekkend kan het oordeel niet luiden, zegt het Rbld. Wel is de totale opbrengst nog f 1.773.000 boven die van de eerste helft 1906, toen zy reeds f 3.200.000 hooger was dan in die maanden van 1905, maar de vermeer dering thans is grootendeels aan de opbrengst van bedrijfs- en vermogens belasting te danken, waarvan redelijker wijze geen voortduring te verwachten is. Met een totaal van f 76.729.028 staat de opbrengst van het eerste halfjaar nog f2.250.000 bij de helft van de raming van het geheele jaar ten achte ren. De nog overblijvende zes maanden zullen dus f 4.500.000 meer dan Januari- Juli moeten opbrengen om de raming te bereiken. Voor een groot deel kan daarop gerekend worden uit de directe belastingen, die voornamelijk in de laatste maanden van het jaar binnen komen en thans nog f 1.635.000 bij de helft der raming ten achteren zijn. De langzame, maar gestadige toename bij de verbruiksbelastingen, posterijen enz. zullen vermoedelijk het ontbrekende nog helpen aanvullen. Tenzij de altijd wisselvallige successiebelasting in de nog overblijvende maanden van het jaar verrassingen brengt, ziet het er echter niet naar uit, dat 1907 de raming zooal iets met een eenigszins noemenswaardig bedrag zal over schrijden. EEN FEEST. Donderdag aanstaande zal ter eere van de Tweede Vredesconferentie door de Regeering een feest gegeven worden bestaande in een tocht op den Nieuwen Waterweg. Het programma is hiervoor als volgt samengesteld Te half één komen de deelnemers bijeen aan het station der Zuid-Hol- laudsche Electrische Spoorwegmaat schappij te Scheveningen. Per trein worden zij van daar vervoerd naar Maassluis, alwaar de Conferentie aan den uitgang van het stations-emplace ment zal worden begroet mee een toe spraak door den burgemeester. Ver volgeus zal het gezelschap zich door een rij eerebogen begeven naar de aan legplaats der booten. Aan de haven worden dan Oud-Hollandsche volkslie deren gezongen door kinderen, waarna het vertrek van Maassluis plaats heeft, en de start der booten van een zeil wedstrijd, ter eere van het feest geor ganiseerd door de Kon. Roei- en Zeil- vereeniging De Maas. Te Vlaardingen komt een boot, waarop het Dagelijksch Bestuur dier gemeente, de Regeeringsbooten tegemoet om zich bij den tocht aan te sluiten. Hetzelfde geschiedt te Schiedam. Daar wordt langs den oever gevaren, waar versie ringen zijn aangebracht door verschil lende fabrieken, terwijl gezang van schoolkinderen de genoodigden verwel komt. Dan gaat de tocht verder naar Rot terdam, de Maashaven wordt nog ge passeerd en dan gaat meu bij den be kenden heuvel aan land om zich te verpoozen op een tuinfeest in het Park, aangeboden door de gemeente Rotter dam. Daar heeft plaats de officieele begroeting door het gemeentbestuur en de voorstelling van de dagelyksche besturen van Vlaardingen en Schiedam, die van af hun gemeenten den tocht medegemaakt hebben. Te half zes begeeft men zich per stoomboot naar Vlaardingen terug, waar men in de haven wordt verwelkomd door een fanfarencorps. Daarna wordt per trein de terugreis naar Scheveningen aanvaard. Door den Minister van Waterstaat is bepaald dat op alle spoorwegstations in Nederland rundvee slechts ten vervoer mag Worden aangenomen, onder voor waarde, dat het niet bestemd is naar spoorwegstations in het buitenland of naar de navolgende Nedeflandsche stationsSas van Gent, Hulst, Vlake, Bergen op Zoom, Roosendaal, Baarle Nassau, Valkeuswaard, Budel, Roer mond, Maasbracht, Echt, Susterën, Sittard, Geleen, Beek-Elsloo, Bunde, Maastricht, Gronsveld en Eysden, tenzij voldaan is en wordt aan de navolgende voorschriften Het vee mag eerst ten vervoer worden aangenomen, nadat voor elk stuk aan den betrokken beambte of bediende van den spoorwegdienst zijn ter hand gesteld twee, door een geëxamineerden veearts ingevulde en onderteekende, gelijkluidende certificaten van het bij deze beschikking gevoegde model, welke blijkens het daarop vermelde tijdstip van afgifte niet langer dan 12 uur vóór het tijdstip der aaubieding ten vervoer zijn afgegeven. Van deze certificaten zal het eene exemplaar op het station van verzending bewaard moeten blijven, terwijl het andere met de overige papieren, welke de zending van daar begeleiden, tot het laatste Nederlandsche spoorwegstation zal moeten worden medegezonden, teneinde aldaar bewaard te blijven en 'lesverlangd aan den districtsveearts ter inzage te worden gegevea-

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1