V>. 29. Woensdag 17 1907. 23e Jaar#. EEN OUDE GESCHIEDENIS. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, GEMEENTERAAD. FEUILLETON. Buitenland. 4XELSCHE Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. VERKIEZING VOOR DEN De BURGEMEESTER der Gemeente AXEL brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Woensdag, den 24 Juli aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van één lid van den Gemeenteraad, wegens het overlijden van den heer PIETER VAN HOEVE dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie der Gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd opgaven van Candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candi- daat en onderteekend zijn door ten minste vijftien kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en behoorende tot het district, waarvoor de candidaatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de in levering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den vijftienden Juli 1907 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinne ring artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet be voegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aautal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Er werd aan de deur geklopt. Frans ontsloot ze en stond tegenover zijn vriend. Barneveld verbleekte zichtbaar en deed eerst eene rugwaartsche beweging, maar hij herstelde zich, maakte een stijve buiging voor Frans en stapte hem voorbij om Eva de hand te reiken, die echter terug trad en zich bij den schoorsteen plaatste, vol angst over 'tgeen er waar schijnlijk gebeuren zou. Frans aarzelde een oogenblik wat te doen maar eens klaps sloot hij de deur weder en ging op zijn gemak bij 't haardvuur zitten. Mijn heer,* zeide hij op lossen toon, „ik hoor met genoegen dat ge de Freule veel van me verteld hebt, en dat ge niets hebt gezegd wat haar tegen mij kon innemen. Ik ben u zeer verplicht voor die beleefdheid, maar ik ben de Freule nog erkentelijker, daar ze zich door u niet tegen mij iu het harnas heeft laten jagen. Er is echter toch iets waarvoor ik u niet behoef te bedanken. Ik had een geheim, mijnheer, dat ik in mijn eenvoud aan een zoogenaamd vriend toevertrouwde, en van dat geheim heeft die vriend misbruik gemaakt, juist door het zorgvuldig te verzwijgen. Dat klinkt zonderling, niet waar Maar het Met gelijke straf wordt gestraft bij, die, wétende dat bij niet bevoegd is tot deeneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij art. 51, heeft onderteekend. Axel, den 15 Juli 1907. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. MAROKKO. Mac Lean is nog altijd gevangen. Het schijnt, dat Raisoeli de enkele malen, dat hij met zijn gevangene spreekt, hooghartig en dreigend is. Men mag aannemen, dat Raisoeli even hard ver langt met winst van zijn gevangene at te komen als Mac Lean verlangt, buiten het bereik van de klauwen van Raisoeli te komen. Met Mac Lean is in de gevangenschap gegaan een zijner trouwe volgelingen. Deze volgeling, een Marokkaan, is rond gegaan bij de stammen in de buurt van de plaats, waar zijn meester gevangen wordt gehouden. Bij drie priesters heeft hij een os geslacht. Dat slachten van een os heeft een symbolische be- teekenis bij de Mohammedanen. Het is een teeken vhn droefheid en een beroep op het mededoogen. Degenen tot wie dit beroep wordt gericht moeten den smeekeling de behulpzame hand reiken, op straffe van den toorn des hemels op zich te laden. Raisoeli was woedend, toen hij dit hoorde. Hij heeft den Marokkaan bij zich laten komen, hem met den dood sigd, hem ten slotte w is toch zoo. De Freule wenschte zooeven dat kleine geheim van mij te vernemen maar ik heb haar naar u verwezen, want gij, mijnheer, waart die zooge naamde vriend, en in uw bezit was dat geheim. Ik geef u thans volle vrijheid het aan de Freule, uwe aanstaande, mede te deeleneü nog wel in zijne tegenwoordigheid.* De laatste woorden sprak Frans op een allerzonderlingsten toon, en hij eindigde met een schaterlach, die Eva door het hart sneed. »Ik vind uwe handelwijze al zeer on gepast zei Barneveld inwendig ziedend. »En uwe handelwijze, Mijnheer?* vroeg Frans het hoofd opheffende, met dreigenden blik. »Ik raad u mijn tong niet los te maken. In tegenwoordigheid uwer aanstaande wil ik u sparen, om harentwilmaar ik beveel u voorzichtig heid aan in uwe uitdrukkingen.* »Gij wilt zeggen, dat ik mij geduldi in 't bijzijn mijner aanstaande door u moet laten beleedigeu, niet waar vroeg Barneveld grimmig. »Ik zal u geen woord toevoegen, mijnheer, waarop ge geen ja zult moeten antwoorden. Beleedigt u dat, tot uw dienst. Ziedaar, ik wil een overeenkomst met u sluiten. Ge zijt een rond zeeman zooals ge hier altijd hebt verteld, want ik weet tenaastenbij wat ge hier zooal verteld hebt, herhaal nu eens in mijn bijzyn wat ge van mij hebt met het verbod zich weer in de bergen te vertoonen. AMERIKA. President Roosevelt heeft in Oyster Bay den Japanschen oud-minister van marine, admiraal Jamamoto öp de koffie gehad. Beide mannen hadden na afloop een langdurig onderhoud, waarna de president een mededeeling liet publiek maken. Dit communiqué luidt aldus De president heeft een onderhoud gehad met admiraal Jamamoto, dat in alle opzichten bevredigend was. Het onderhoud bevestigde, hetgeen den iaatsten tijd door den Japanschen gezant is in het licht gestelden het heeft aangetoond dat een volmaakte overeen stemming bestaat tusschen berde regee ringen en dat beide naties elkanders vrienden zijn." Deze uiting van Roosevelt is als eerste openlijke en onmiskenbare ver klaring van den president zeer zeker van gewicht. Het is alleen maar jammer, dat het kalmeerend woord van den pre sident niet reeds veel eerder is ge sproken. Dat zou veel onnoodig en gevaarlijk geschrijf in de couranten hebben voorkomen. De Japansche gezant in Amerika en de Japansche admiraal Jamamoto heb ben toen zij met Roosevelt aan tafel zaten, gezegd dat het onmogelijk was dat de te San Diego gepakte Japanner, die een fort fotografeerde, een Japansch officier was. Misschien was het wel een waanzinnige. De Amerikaansche regeering beweert ambtelijk niets te opgedischt en dan beloof ik u, dat ik alles herhalen zal wat ik zooeven van heb gezegd.* Barneveld trok minachtend de schouders op, ging achteloos in de sofa zitten en keek het raam uit. >Vertel dan wat ge verzwegen hebt zei Frans spottend. Barneveld bleef zwijgen, maar zijn hart bonsde. Eva stond duizend angsten uit. Ze wilde heengaan en de pijnbank ont vluchten, maar dan was het ergste te voorzien. Ze moest blijven, en daarom besloot se tusschenbeide te komen. »Ik geloof recht te hebben om te weten wat ge mij verzwegen hebt,* zeide ze tot Barneveld«daarom verzoek ik u dringend een einde aan dezen voor mij pijnlijken toestand te maken, en mij dat quasi-geheim mede te deelen.* «Geheim Wat geheim riep Bar neveld woedend opspringend. «Ik weet van geen geheim Eva schrikte. Haar donkere wenk brauwen trokken zich samen en haar lippen sloten zich vast op elkander. Frans rees langzaam van zijn stoel op ging met afgemeten schreden naar de sofa, plaatste zijn vuisten op het tafeltje dat hem van zijn voormaligen vriend scheidde, en zag hem strak in 't gelaat, «Zie me aan, mijnheer De Jonge-Bar neveld,* zeide hij, »loochen iu miju aangezicht, dat ik u id mijn geheim heb weten, daar zij geen ambtelijk verslag dienaangaande heeft ontvangen. Uit San Diego wordt de inhechtenis neming van nog een ander Japanner gemeld, die ook een spion zou zijn. Volgens den correspondent van de Daily Chronicle te San Francisco, weigert de commandant van het fort bij San Diego de namen van de ge vangenen bekend te maken. Zij worden in de vesting gevangen gehouden omdat men vreest dat de woedende volks menigte hen zou lynchen, als zij inde plaatselijke gevangenis gezet werden. Gelijkluidende telegrammen uit Ame rika beweren dat de militaire overheid genoodzaakt zal zijn, de in hechtenis ge nomen Japanners ongestraft in vrijheid te stellen, omdat de Amerikaansche strafwet niet in dergelijke gevallen van spionage voorziet. De Daily Mail verneemt uit Mexico De Japanners die de Amerikaansche staten langs de Stille Zee over de Mexicaansche grens zijn binnengeslopen, tellen vele duizenden. Er zijn talrijke oud-strijders uit den oorlog met Rusland onder, zelfs officieren met een medalje. In Mexico zijn nog ten minste 8000 Japanners achtergebleven. Over het incident te San Diego wordt nog nader aan de New York World geseind, dat de anti-Japansche opwin ding in genoemde plaats en haar om geving voortduurt. De bevolking daar blijft er voor houden dat de gepakte spion een Japansch officier is. „En" zoo vraagt men zich nu ginds af „zijn er niet nog tal van andere Japan ingewijd loochen, dat ik u mijn droomen van geluk heb toevertrouwdloochen dat ik in uw bijzijn zwoer mij te zullen onderscheiden bij de eerste gelegenheid, om het geluk dat ik droomde, waardig te worden. Ge ziet me niet aan, want ge durft niet. Ge waart een valsche vriend, mijnheer De Jonge- Barneveld. Nu wil ik niets meer zeggen. Vaarwel, beiden.* «Neen, ge zult zóó niet heengaan riep Eva driftig, en hield Frans bij den arm terug. „Een van u beiden zal spreken, dat zweer ik. Als gij niet spreekt, Frans, dan zal Barneveld het doen.* »Eu als ik niet wil?* zei Barneveld barsch. »Dan zult ge de gevolgen moeten af wachten,* antwoordde ze uit de hoogte. Welnu, ik zie er zooveel kwaad niet in,* zei Barneveld met een spotachtigen lach«meneer Crul heeft me iu ver trouwen verteld, zooals hij waar schijnlijk aan al de kameraden heeft gedaan, dat hij eene kalverliefde voor u had toen hij zestien of zeventien jaren was.« Eva's wangen werden purperrood maar anders was het met Frans Crul. Hij werd doodsbleek en zijn oogen schoten vuur. Een poos staarde hij zijn gewezen vriend aan, zooals de leeuw zijn vijand aanstaart. Als hij was toegeschoten, had hij hem verscheurd. Hij schudde ala

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1