Landbouw. Gemengd Nieuws. of in zijne organisatie wenschelijk mocht blijken. Het zal b. v. op uwen weg liggen na te gaan, welke hulpmiddelen tot redding aan den Hoek van Holland nog op en langs de hoofden zijn aan te brengen of gereed te houden, en of het noodig is dat daar een ziekenhuis of barak verrijze tot opneming van schipbreukelingen. Daar uwe opdracht zich niet bepaalt tot den Hoek van Holland, maar zich uitstrekt tot de ge- heele Nederlandsche kust, zal door u te zijn onderzoeken of er genoeg red dingsstations aanwezig zijn en of zij overal op de meest geschikte plaatsen zijn gevestigd, of het reddingsmaterieel voldoende is zoo wat de hoedanigheid als wat de hoeveelheid betreft, of be schikt wordt over genoegzaam deugde- lijk personeel en of dat personeel vol- doende geoefend wordt. Gy zult uwe aandacht hebben te wijden aan de or ganisatie van ons reddingswezen en hebben .te overwegen of dit gewichtig belang bij voortduring toevertrouwd kan blijven aan de particuliere maatschap pijen, die het sinds vele jaren met zoo groote opoffering, zooveel toewijding en over het geheel met zooveel goed gevolg behartigen dan wel of het noodig is het in handen te brengen van den staat; en bijaldien dit laatste u met noodig of wenschelijk voorkomt, of dan wellicht de behartiging van dit belang door eenige meerdere centralisatie door tusschenkomst van bet staatsgezag te verkrijgen, nog zoude kunnen worden bevorderd. Het zal u duidelijk zijn, dat ik door enkele grepen te doen uit den overvloed van onderwerpen, die zich aan de over weging uwer commissie opdringen, aller minst beoog haar mandaat in eenige richting te willen beperken. Het was mij uitsluitend te doen om eenige voor beelden te noemen van hetgeen naar mijne meening de aandacht uwer com missie verdient." Prins Hendrik beantwoordde de rede voering van den minister als volgt: „Gaarne heb ik het voorzitterschap aanvaard over deze Staatscommissie welke op voordracht van Uwe Excel lentie en van uwe ambtgenooten van Waterstaat, Marine en Binnenlandsche Zaken door H. M. de Koningin is inge steld. Ik kan u verzekeren, dat ik de eer, het voorzitterschap dezer commis sie te mogen aannemen, op zeer hoogen prijs stel. Het afeemeene doel, waartoe de com missie in het leven is geroepen steeds voor oogen houdend, zullen wij niet nalaten in het bijzonder onze aandacht te wijden aan de punten, zooeven door Uwe Excellentie genoemd. Namens de commissie zeg ik de re geering dank voor het vertrouwen in ons gesteld en geef ik de verzekering dat wij onze beste krachten zullen in spannen ten«iude dé schoone taak wel ke ons is opgedragen - het verlies van menschenlevens op de Nederlandsche kust zooveel doenlijk te voorkomen ten spoedigste tot een goed einde te brengen." van den „Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond", kortweg genoemd F. N. Z. Uit alle oorden van ons land waren 5 zij, die belang bij de zuivelbereiding hebben, ter vergadering verschenen. Een van de belangrijkste rapporten die in bespreking kwamen, was het rapport inzake het afnemen van exa mens voor personeel van zuivelfabrie ken. Men kwam tot de conclusie dat er o. m. naar gestreefd moet worden dat voor het geheele land een uniform examen wordt afgenomen. Frans knarste op zijn tanden, balde zijne vuisten en deed Eva voor zijn fonkelenden blik terugdeinzen. Ze viel op de sofa neder en verborg haar bleek ontsteld gelaat in beide handen. iNaluurlyk,» ging Frans voort, „hij heeft u veel van mij verteld, maar hij heeft u zeker toch iets verzwegen, een kleine bijzonderheid waarop ik u nu niet vergasten zal, omdat het mosterd na den maaltijd zou zijn. Ja, t is een brave, oprechte vriend, die mijnheer De Jonge-Barneveld, en ik twijfel er niet aan of hij zal een even braaf en liefhebbend echtgenoot voor u zijn.» »Hij heeft mij veel verteld,» zei Eva schuchter; »inaar toch niets wat mij tegen u koii innemen.» »Zoozei Frans scherp, »dat is wel zeer beleefd van mijnheer; maar wel iets wat uw vader tegen mij innam, bijv. dat ik voor mijn vak niet deugde en geen lust in den zeedienst had. Zoo'n edele, brave, trouwe vriend! Waarom heb ik hem gisteren-avond niet in mijne armen gedrukt tot hij stikte Eensklaps hield Frans op. Toen zeide hij ruw »Hij wordt je man, niet waar, Eva Eva zweeg. »Omdat hij je man moet worden, wil ik hem niet afranselen als een hond en hem daarna doodschieten of me door hem laten doodschieten, maar ik wil je nu zeggen, dat het verschrikkelijk voor Verkiezingen van de Leden der Eerste Kamer. ZUID-HOLLAND. Herkozen zijn de heeren Van Waterschoot van der Gracht (r.-k.), Bevers (r.-k.), Havelaar (a.-r.) en dr. Woltjer (a.-r.) NOORD-HOLLAND. Herkozen zijn de heeren Breebaart, Kist en Laan (allen lib.) UTRECHT. Herkozen de heer Van Asch van Wijck (a.-r.) GELDERLAND. Herkozen de heeren baron Van Lams weerde (r.-k.) en Van Löben Seis (a.-r.) Gekozen de heer mr. W. van Basten Batenburg (r.-k.) OVERIJSEL. Herkozen de heer Heerkens (r. k.) FRIESLAND. Gekozen (in plaats van mr. Van Houten) de heer R. Bloem bergen Ez. (lib.) GRONINGEN. Herkozen de heer Scholten. DRENTHE. Herkozen de heer Van der Feltz (lib.) NOORD BRABANT. Herkozen de heeren Van Zinnicq Bergman en Sassen (beiden r.-k.) LIMBURG. Herkozen de heer Brou wers (r.-k.) Woensdag is ook door de Eerste Kamer de wet op het Arbeidscontract aangenomen met 29 tegen 15 stemmen. Het Arbeidscontract zal dan tot wet worden en op een nader te bepalen dag in werkiDg treden. Gisteren is ook de oorlogsbegrooting aangenomen Men meldt uit Groningen aan de In het Noorden van Frankrijk blijft, evenals in België, het mond- en klauwzeer steeds heerschen en, wat erger is de ziekte, die tot nog toe een goedaardig karakter vertoonde, begint van ernstiger aard te worden. In eene gemeente van het departement de Seine stieryen kort na elkander 14 runderen I aan de ziekte. De departementale veeartsen hebben te Parijs eene vergadering gehouden om te spreken oVer den gezondheids toestand van het Fransche vee. Zij zijn van meening, dat van regeerings- wege uitgebreide maatregelen moeten genomen worden om de ziekte, die een kwaadaardig karakter begint te ver- toonen, met geweld te keeren, anders blijft ze een gevaar voor geheel weste lijk Europa. H. R- Ct- yiz/tu^/uoi, Woensdag werd alhier onder voor zitterschap van den heer K. J A. G. baron Collot d'Escury van Kloosterzande de aigemeene vergadering gehouden me uw lot in handen te zien van een man zonder hart en geweten. Ze aan mijnheer uw aanstaanden echtgenoot, riep Frans schier buiten zich-zelven, »dat ik hem veracht, dat ik hem verloochen, dat ik hem nooit meer wil zien, dan als mijn vijanddat ik hem spaar om uwentwil, maar dat hij zich wel moet wachten mij in den weg te komen. Wees zoo goed en maak nu de deur open. Ge weet nu hoe ge het met mij hebt.» Eva rees werktuigelijk op, met knik kende knieën eD een gelaat zoo bleek als vau een doode. Ze wilde naar de deur gaan, maar moest zich aan een meubel vasthouden. Zwijgend reikte ze den sleutel over, en richtte hare betraande oogen smeekend op haar pleegbroeder. Zijn hart werd week „Arme Eva!» zeide hij bewogen. »Frans snikte ze en viel voor hem op de knieën. »Hij nam haar in zijne armen, .eiddc haar naar de sofa en ging naast haar zitten. ,'tls verschrikkelijk, Eva, wat ge van mij hebt moeten hooren,» zeide hij zacht, »maar 'tis nog niet alles wat ik zeggen kon als ik luisterde naar de stem van mijn hart, naar de stem van .nijn gekrenkt gevoel.» S(l „Waarom zijt ge heengegaan, I rans zei Eva weenend. »Gedurende het laatste jaar, waart ge als dood voor ons; uwe brieven waren zoo zeldzaam." AXEL, 12 Juli 1907 Gisteren werd alhier door het bestuur van den polder „Capelle" in het loge ment Het gulden Vlies bewoond door mej. de wed. L. B. A. Rolff aanbesteed het maken van een grintbaan op den Zaaidijk, ter lengte van 1226M. enter breedte van 2.5Ü M. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren D. de Doelder voor f3000, J. de Bree Fz. voor f2975, R. Verschelling voor t 2960 en A. M. de Doelder voor f 2784. Alle inschrijvers wonen te Ter Neuzen. De levering, waarvan de raming f2280 beliep, werd niet gegund. Heden toonde men ons als een bijzonderheid een erwtenplant, waaraan een twintigtal peulen voorkwamen met nog verscheidene bloemen. Naar C. Reminsen ons meldde, was die plant gegroeid op zijn grond in smidschorre (schrale grond), waar hij erwten had gezaaid, die welig waren uitgekomen. Planten met 10 tot 15 peulen stonden er vele. Dit mag dus een goede aan winst heeten, als men verzekert, dat in gewone omstandigheden erwten, waaraan 7 a 8 peulen, goede erwten genoemd worden. De plant is voor belangstellenden aan ons bureau te zien. Tot predikant bij Me geref. kerk A te Zaamslag is beroepen ds. S. Idema, thans te Schildwolde. Te Philippine is Woensdag waar schijnlijk door hooibroei brand ontstaan in de landbouwersschuur vanJ.Barbé. Aan blusschen viel niet te denken. Ook het wagenhuis verbrandde, maar het vee werd gelukkig allemaal gered. Assurantie dekt gedeeltelijk de schade. Bij de Dinsdag te Sint Jansteen plaats gehad hebbende stemming voor den Raad is de uitslag als volgt Aantal kiezers 291. Gestemd 244. Onwaarde 8. Geldig 236. Volstrekte meerderheid 119. C. G. Bleijenbergh 92 stemmen, G. de Buck 92 stemmen, P. C. van Gassen 51 stemmen en J. Vael (aftr.) 186 st. Gekozen dus de heer J. Vael. Herstemming tusschen de heeren C. G. Bleijenbergh en G. de Buck. Onder de gemeente SintJansteen klaagt men weer over ongewenschte inspectie van het pluimvee door nachte lijke bezoekers. Tn de week van 3 tot en met 9 Juli zijn in Zeeland voorgekomen 7 gevallen van roodvonk en wel een te Biervliet, Colijnsplaat, Hoofdplaat, Krui- ningen en Rilland Bath en twee te Vlissingen en 8 gevallen van diphthe- ritus en wel een te Middelburg en te Philippine en drie te Neuzen en te Zierikzee. »Dat mijne brieven zeldzaam waren Eva, was alleen het gevolg van mijn zwervend leven, en later van mijn ziekte. En dat ik ben heengegaan, nu, laat ons daarover niet meer spreken Maar wat beteekenen eigenlijk die vraag en dat verwijt »Niets, Frans! Ik verwijt je niets ik heb het recht niet je iets te verwijten.» »Oeh, Eva, zei Frans met een droef geestig 'hoofdschudden, »a,l ontwapent ge me door uw zachtmoedigheid, mijn smart kunt ge niet wegnemen. Maar ik zal hier niet lang meer de vreugde storen,» vervolgde hij driftig opstaande, »ik ga spoedig heen, en dan ben ik weer dood voor u.« Hij drukte haar vluchtig de hand en ging naar de deur. »Fransriep Eva hem nasnellende en zijne hand grijpende, »zeg me wat ere zoo straks bedoeldet met »die bijzon derheid die hij verzwegen had.» Vraag hem dat zelf, Eva antwoordde Frans schamper. »Van mijne lippen zult ge het nooit hooren, tenzij maar neen 1 Ik heb u niets meer te zeggen, Eva.» Wordt vervolgd.) H E RIJ K Wij herinneren dat de herijk van de maten en gewichten dit jaar zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tijd, daarbij vermeld Kloosterzande (gemeente Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Osse- nisse, 22 en 23 Juli. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 24, 25, 26 en 27 Juli. Belanghebbenden worden er op ge wezen, dat het laatst geplaatste goed- keuringsmerk voortaan gedurende twee jaren, op gevaar van straf, ongeschonden moet worden bewaard, en herinnerd dat de verificatie van gewichten bene den het gram, (miligram-gewichten), wegens de daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middel burg geschiedt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 14 Jnli 1907. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholti Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholti (Voorb H. Avondm.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm 9 ure Dr. H. Bouwman. Nam. 2 ure Dr. H. Bouwman. (Prof. Theol. School te Kampen, Kerk B. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Geretormeerde Kerk. (Lange Weststraat).; Voorm. 9 ure Leeskerk. Nau\ 2 ure De werkzaamheden tot bedijking van de schorren ten Noorden van den Slaak- dam bij St. Philipsland beginnen uit stekend op te schieten de dijkwerken, totaal 4736 M. lang, met de daarin voorkomende suatiesluis aan het Kram mer, zijn zoover gevorderd, dat men zeggen kan, dat weder 342 11. A. grond aan den ouden „waterwolf" ontworsteld zijn. De nieuwe polder is zeer gunstig gelegen, zoodat verwacht wordt, dat bij verkoop, die naar gemeld wordt, spoedig na de bedijking zal plaats hebben, voorj zoover de beverschte gronden Staats eigendom zijn en wel 325 H. A., dei opbrengst niet gering zal zijn. Daar ze liggen aan den Slaakdam, waarover de stoomtramweg Steenbergen—Brou-| wersbaven loopt, waardoor men onmid dellijk in het bezit komt van halten) met laad- en losplaatsen, waar ook ;n

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2